پایگاه خبری خانه فوتبال:

سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان گفت: مقابل قطر تغییراتی خواهیم داشت و امیدوارم پس از چند دهه تیم ملی ایران فینالیست شود.
به گزارش خبرنگار ورزشی فارس از قطر، امیر قلعه نویی در نشست خبری پیش از دیدار تیم ملی فوتبال کشورمان مقابل میزبان، اظهار داشت: حساس ترین بازی را پیش رو داریم. زحمات 5 بازی گذشته در این بازی است که به نتیجه برسیم. بعد از بازی با ژاپن با بازیکنان صحبت کردیم که در دوره‌های گذشته هم شما به این مرحله رسیده بودید، مهم این است که این بازی را فراموش و به بازی با قطر فکر کنید.
*بازیکنان تقریبا شرایط حساس و مهم را درک کرده‌اند

وی افزود: قطر قهرمان دوره قبل است و شرایط میزبانی را هم دارد. خوشبختانه بازیکنان تقریبا شرایط حساس و مهم را درک کرده‌اند. در تمرین دیروز حس کردم که خودشان هم فعل خواستن را می‌خواهند انجام بدهند. مثل کاری که در بازی با ژاپن و بازی‌های گذشته کردند. در بازی‌های گذشته انتقادات زیادی شد ولی اینکه بد بازی کنید یا خوب بازی کنید و از موقعیت‌ها استفاده نکنید خیلی فرق دارند.

*نقدها منصفانه نبود و به تیم ملی کمک نمی‌کرد

سرمربی تیم ملی تصریح کرد: نقدها منصفانه نبود و به تیم ملی کمک نمی‌کرد. زمانی شما بد بازی می‌کنید، ایجاد موقعیت ندارید و در ساختار دفاعی ضعیف هستید، بله، هر نقدی را باید بپذیرید ولی در بازی‌های گذشته از هر نظر سرتر بودیم. فقط از موقعیت‌ها استفاده نکردیم. مقابل ژاپن هم تقریبا تا قبل از اینکه گل بخوریم، موقعیتی به حریف ندادیم. شاید یکی دو موقعیت هم داشتیم. در همان برنامه‌ای که داشتیم تا هافبک‌هایشان را از جریان بازی خارج کنیم، تا حدودی موفق بودیم. آن گل هم، آنچنانی نبود.

*امیدوارم بازیکنان فرامین تاکتیکی را پیاده کنند

قلعه نویی گفت: قطر سرمایه گذاری کرده و میزبانی را دارد. بچه‌های ما هم شرایط حساس را درک کرده‌اند. امیدواریم فرامین تاکتیکی را پیاده کنند. تغییراتی را هم به خاطر فشار بازی قبل و نزدیکی بازی‌ها خواهیم داشت. نفراتی هم که تغییر می‌کنند یقین داریم مثل بازی‌های گذشته بهترین عملکردشان را خواهند داشت.

*AFC باید درباره انتخاب داور عرب زبان و یا ظرفیت تماشاگران پاسخ دهد

سرمربی تیم ملی درمورد کارشکنی‌هایی مانند انتخاب داور کویتی یا اختصاص تنها 4 درصد ظرفیت ورزشگاه به هواداران ایرانی، گفت: این سوال را AFC به عنوان مسئول برگزاری مسابقات باید پاسخ بدهد. 

*در برنامه مسابقات خیلی ضرر کردیم

وی درخصوص اینکه اگر تیم ملی به فینال برسد از رقیب یک روز کمتر استراحت می‌کند، عنوان کرد: در برنامه خیلی ضرر کردیم. در بازی با ژاپن هم زیر 72 ساعت استراحت داشتیم. در تصمیمات داوری هم VAR با ما مهربان نبود. مقابل ژاپن داور حداقل در یک صحنه می‌توانست برود نگاه کند. اینکه داور کویتی گذاشته‌اند باید از مسئولین سوال کنید. ما در حوزه فنی هستیم و نباید ورود کنیم ولی آنچه که آسیا می‌خواهد و کشورهای دیگر هم این بازی را نگاه می‌کنند، انتظار عدالت است که حتما انجام خواهد شد. فوتبال شعار بازی جوانمردانه دارد که در همه ابعاد است. امیدوارم این مهم انجام شود. مسئولین AFC باید هم در برنامه ریزی و هم در داوری که نمی‌خواهم ورود کنم، جواب بدهند.

*به بازیکنان گفتم بازی با ژاپن تمام شد

سرمربی تیم ملی درمورد اینکه تیم ملی با 4 گل قطر را در تورنمنت اردن شکست داد،گفت: در تورنمنت اردن خیلی‌ها انتقاد کردند و حتی گفتند اگر ما هم جمغ می‌شدیم و می‌رفتیم، اول می‌شدیم. از همان تورنمنت 3 تیم به این مرحله رسیدند. این نشان می‌دهد تورنمنت با کیفیتی بود و به تیم ما خیلی کمک کرد. یک مربی بزرگ می‌گفت بعضی بازی‌ها برای بازیکنان است. برای کادرفنی نیست. این شرایط حساس را به بازیکنان گفتم. بعد از کنفرانس بازی با ژاپن، بازیکنان را جمع کردم. گفتم خوشحالی این بازی تمام شده باید از الان به فکر قطر باشیم.

*امیدوارم تیم ملی پس از چند دهه فینالیست شود

وی افزود: قطر هم با تغییراتی که داشته و تا این مرحله آمده نشان داده تیم شایسته‌ای است. پس بازی با قطر در تورنمت اردن و بازی با ژاپن، به فراموشی سپرده شده و جزو آمار است. مطمئن هستم و می‌خواهم که بازیکنان با کیفیت تر، دونده‌تر و با تمرکز بیشتری مقابل قطر بازی کنند. این را به آن‌ها گوشزد کردم. یقینا این کار را انجام خواهند داد. امیدواریم بعد از چند دهه به فینال برسیم. این توانایی را داریم. بازیکنان بزرگی داریم. تنها مشکل ما خود بازیکنان هستند. اگر روز خوبشان باشد ما خیالمان راحت است. مقابل ژاپن نشان دادند که واقعا فعل خواستن را انجام می‌دهند.

*رفتار مهدی طارمی روی سکو را ببینید

قلعه نویی تصریح کرد: رفتار مهدی طارمی روی سکو را ببینید. همدلی و صداقت در تیم ایران موج می‌زند. بازیکنان تلاش زیادی می‌کنند تا با نتیجه خوب به فینال برسند. بازی سختی داریم ولی به این تیم ایمان داریم و امیدواریم کارهای بزرگ تری انجام بدهند.

*عمده تاکتیک ما بر اساس قدرت تیمی خودمان است

وی درمورد کندی خط دفاع قطر، عنوان کرد: هربازی شرایط خاص خودش را دارد. عمده تاکتیک تیمی ما (80-70درصد) براساس قدرت تیمی خودمان است. بخشی هم براساس قدرت تیمی حریف است. مثلا در بازی با ژاپن به جای حاج صفی، میلاد محمدی در ترکیب قرار گرفت. از اول تورنمنت این کار را کردیم. خیلی هم انتقاد شد. انتقاداتی که فنی نبود و مغرضانه بود. براساس برداشت از تیم حریف و بازی قبلی‌مان حتما تغییرات داریم. اجازه بدهید روز بازی مشخص شود.

*در تیم ملی اختلاف بازیکنان کمتر از 10 درصد است

قلعه نویی گفت: به خاطر نزدیکی بازی‌ها نیاز داریم تغییراتی داشته باشیم ولی خوشبختانه تیمی داریم که اختلاف بازیکنان کمتر از 10درصد است. مثلا محبی و محمدی و ابراهیمی مقابل ژاپن خیلی خوب جواب دادند. بازی با قطر هم به دلایلی که گفتم باید تغییرات داشته باشیم.

* چرا جهانبخش مقابل ژاپن پنالتی زد؟

وی درخصوص پنالتی که جهانبخش مقابل ژاپن زد، عنوان کرد: درتمرینات و جلسه آنالیز همه چیز را مشخص کردیم. قرار بود اگر پنالتی شود، کنعانی زادگان بزند. همه چیز مانند اوت‌ها و کرنرها براساس آنالیزی که از حریف داریم، مشخص هستند. درآن لحظه انصاری فرد گفت جهانبخش بزند. بعضی فکر نکنند که ما همان موقع تصمیم می‌گیریم.

*مقابل ژاپن می‌توانستیم قبل از پنالتی به گل برسیم که بدشانس بودیم

قلعه نویی تصریح کرد: گروه آنالیزی روی سکوها داریم که هرلحظه برای ما اطلاعات می‌فرستند. این کار را در لیگ هم انجام می‌دادیم. مقابل ژاپن تا قبل از گل، توپ را به حریف دادیم و فضا گیری کردیم. بعد از گل هم توانستیم ایجاد موقعیت کنیم. بین دو نیمه مطلبی فنی را به بازیکنان گفتم که از حوصله این جلسه خارج است. گفتم به خودتان و توانایی‌هایتان اعتقاد داشته باشید، ما این بازی را در 90 دقیقه می‌بریم. نکات فنی را بیشتر تاکید کردیم. یک مورد این بود که با 3 هافبک خودمان، هافبک‌های آن‌ها را از بازی خارج کردیم. اجازه دادیم از دفاع جلو بیایند تا بین دفاع وسط و دفاع راست‌شان فضا باشد. از آنجا آسیب پذیر بودند. وقتی 3 نفر را از بازی خارج کردیم، در هر 2 نیمه به مسائل تاکتیکی که می‌خواستیم رسیدیم. حتی می‌توانستیم قبل از پنالتی به گل برسیم که بدشانس بودیم.

*مربی موفق است که صداقت داشته باشد

وی افزود: مربی موفق است که صداقت داشته باشد، با عشق کارش را انجام بدهد و تیمش را متحد کند. مخصوصا در فوتبال ایران. وقتی مسئولیت گرفتیم، آسیب شناسی کردیم و براساس اطلاعاتی که گرفتیم، یک سری رفتارها چه از نظر فنی، چه از نظر تمرکزی و چه از نظر اتحادی که باید داشته باشیم را برای بازیکنان تعریف کردیم.

قلعه نویی تصریح کرد: خوشبتانه بعد از بازی با روسیه، بچه‌ها و ما کاملا همدیگر را شناختیم. این باعث شد روند رو به رشد ما انجام شود ولی ما هنوز اول کار هستیم. چه من نباشم و چه باشم، باید نگاه‌ها عوض شود. به این جوان‌ها اعتماد کنید و انتقادات خوب داشته باشید تا به تیم ملی، ممکلت و ورزش کمک کند. نه اینکه حالا یک میکروفون دارید هرچه دلتان خواست بگویید. این چیز خوبی نیست. اینکه ما ایرانی‌ها یکدیگر را بزنیم و تخریب کنیم، نه به جامعه ورزش کمک می‌کند، نه به جامعه و نه به مشکلاتی که در جامه داریم، هرکسی مسئولیت تیم ملی را گرفت، انتقاد و راهنمایی صادقانه داشته باشید.

سرمربی تیم ملی گفت: از روزی که آمدیم با صداقت با این بچه‌ها رفتار کردیم. علاوه براین کادرفنی و گروه آنالیز ما نخبه و از نظر فنی بسیار خوب است. مقاله‌ای که نوشتیم و فیفا تشکر کرد، اگر در هر کشور دیگری بود یک ماه درموردش صحبت می‌شد ولی مطبوعات و رسانه ملی ما خیلی راحت از آن گذشتند. کادر ما خیلی زحمت کشید و کمترین نقش را هم من داشتم ولی این اول کار است. یک شروع مجدد است که ایرانی را باور کنیم. مربیان بزرگی مانند گل محمدی داریم که می‌توانند در اروپا مربیگری کنند.

وی افزود: وقتی در لیگ با آن شرایط و مشکلات به فینال باشگاه‌های آسیا می‌رسد، نشان می‌دهد مربی بزرگی است. از این به بعد نگاه به ایرانی را عوض کنید. انتقاد راهگشا کنید. علاوه براینکه باید نظم داشته باشید، بروز باشید و همکاران خوب داشته باشید، درهرکاری صداقت داشته باشید می‌تواند به شما خیلی کمک کند. وقتی بازیکن از شما صداقت ببیند، با قلبش برای شما بازی می‌کند. در باشگاه هم همینطور است. هرکجا که رفتم، همه با قلب‌شان برای من بازی کردند. به غیر از یک مورد در استقلال که از چند نفر لطمه خوردم و بعدا درموردش صحبت می‌کنم.

وی افزود: اگر بخشی را گفتم، تمرکز بازیکنان به هم خورده بود. مشکل دیگری نبود. فقط باعث شدم تمرکز چند بازیکن به هم بخورد.

*فوتبال عین زندگی است

قلعه نویی درخصوص اینکه شاید آخرین فرصت این نسل است تا دستاوردی داشته باشد، گفت: فوتبال عین زندگی است. فرصت هم مانند ابر بهاری است. اگر از آن استفاده کردید باید خداراشاکر باشید. برای برخی بازیکنان این نسل، 2 یا 3 یا 4 دوره در تورنمنت بوده‌اند. شاید برای برخی دیگر این اتفاق نیفتد که در این مرحله و جایگاه باشند. پس به نحو احسن باید از این فرصت استفاده کنند. به آن‌ها گفتم در جایی از تاریخ قرار گرفتید که می‌توانید حماسه ساز باشید. شاید هم آخرین فرصت شما باشد.

*یک فرصت تاریخی داریم و باید به نحو احسن استفاده کنیم

سرمربی تیم ملی تصریح کرد: بازیکنان ما الان جایی قرار دارند که می‌توانند برای اولین بار در 4 دهه اخیر به فینال برسند و آنجا هم کار بزرگی انجام بدهند. یک فرصت تاریخی است و باید به نحو احسن از آن استفاده کرد. ابر بهاری همین است. اگر زیرساخت‌های خوبی داشته باشید، آب‌های سطحی را جمع آوری کنید و به کانال ببرید تا بعدا از آن استفاده کنید، به آن فرصت می‌گویند. اگر زیرساخت‌های مناسب را نداشته باشید، همین آب سیل می‌شود. زندگی و کشاورزی مردم را نابود می‌کند. امیدوارم فردا بعد از بازی با قطر همه خوشحال باشند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: