پایگاه خبری خانه فوتبال:

 

به گزارش سایت فردا، با این که اخبار از واریز سود سهام عدالت طی روزهای آینده و همزمان با عید فطر خبر می داد اما یک کارشناس مسئول اقتصادی اعلام کرده است با توجه در پیش بودن انتخابات هیات مدیره شرکت های سرمایه گذار پرداخت مرحله دوم سود سهام عدالت به پس از برگزاری این انتخابات موکول شده است. به گفته محمد رضا شهنام پور دیروز انتخابات هیات مدیره  شرکت ها برگزارش اما به دلیل به حد نصاب نرسیدن به زمان دیگری موکول شد. گویا تا زمانی که این انتخابات تعیین تکلیف نشود واریز سود سهام امکانپذیر نیست. به گفته شهنام پور واریز سود سهام عدالت پس از برگزاری انتخابات و در خردادماه صورت پذیرد.  قرار است 50 درصد دوم سود سهام عدالت در این دوره پرداخت شود که برای سهام عدالت 500 هزار تومانی 100 هزار تومان و برای سهام عدالت یک میلیون تومانی 200 هزار تومان است.

اما با این حال گویا  سهامداران به این خلف وعده عادت داشته چرا که از چند روز پیش از احتمال واریز نشدن سود سهام عدالت را پیش بینی کرده و خبر پرداخت آن در عید فطر را وعده سر خرمن اعلام می کردند. مرحله دوم سود سهام عدالت اول ماه رمضان پرداخت خواهد شد. خلف وعده دولتی ها در پرداخت سود سهام عدالت باعث شده است که این بار نیز برخی از سهامداران امید چندانی به واریز سود سهام عدالت نداشته باشند. در این میان برخی از سهام داران نیز با گلایه از مبلغ کم سود سهام عدالت می گویند بهتر بود به جای سود سهام عدالت پول آزادسازی سهام را واریز کنند.

 پیش از این شرکت سپرده گذاری مرکزی اعلام کرده بود 5 شرکت موجود در لیست سهام عدالت هنوز سود خود را واریز نکرده اند و به محض پرداخت سود آنها مرحله دوم سود سهام عدالت واریز خواهد شد. حالا برگزار نشدن انتخابات هیات مدیره شرکت ها بهانه جدید برای واریز نشدن  سود سهام عدالت شده است.

سود سهام عدالت آخر هفته واریز می‌شود

مرحله اول سود سهام عدالت چند روز مانده به نوروز در اسفند سال گذشته پرداخت شد، مبلغ واریزی ۵۰ درصد از کل مبلغ سود بود. قرار بود مرحله دوم آن نیز قبل از ماه رمضان واریز شود اما عملی نشد.

مدیران شرکت سپرده گذاری مرکزی در خصوص علت این تاخیر می‌گویند که شرکت‌های حاضر در سبد سهام عدالت باید پول را واریز کنند. این تاخیر شرکت‌ها در واریز سود در حدی بود که مدیر عامل این شرکت اعلام کرد که هنوز پنج شرکت سود سهام‌داران را واریز نکرده‌اند، فرصت این شرکت‌ها تمام شده است و اگر واریز نکنند اسامی آن‌ها اعلام عمومی خواهد شد.

فهیمی دیروز نیز گفته بود که مرحله دوم سود سهام عدالت به زودی واریز می‌شود؛ پیگیری‌ها نیز نشان می‌دهد که قرار است این سود در شب عید فطر به حساب سهامداران واریز شود.

مبلغ این واریزی نیز همانند واریزی قبلی برای سهام یک میلیون تومانی، ۱۸۶ هزار تومان؛ سهام ۵۳۲ هزار تومانی، ۹۹ هزار تومان؛ سهام ۴۹۲ هزار تومانی، ۹۱ هزار تومان و سهام ۴۵۲ هزار تومانی، ۸۴ هزار تومان است.

عید فطر دو روز پایانی هفته یعنی پنجشبنه ۲۳ و جمعه ۲۴ اردیبهشت است که احتمالا این واریزی یکی از این روزها انجام شود.

نگرانی مردم از عدم واریز سود سهام عدالت

از اول سال دولت مدام وعده داده که ۵۰ درصد دوم سود سهام عدالت را واریز می‌کند و هر بار به وعده خود عمل نکرده است. اما گویا این سود قرار است آخر هفته جاری واریز شود. اگرچه مردم می‌گویند این هم یک وعده مانند دیگر وعده‌هاست.

سهام عدالت

پیگیری‌های تجارت‌نیوز نشان می‌دهد که ۵۰ درصد دوم سود سهام عدالت در عید فطر یعنی پنجشبنه یا جمعه یعنی۲۳ و ۲۴ اردیبهشت واریز می‌شود. این در حالی است که پیش از این گفته شده بود که سود سهام عدالت قبل از ماه رمضان واریز می‌شود.

سودی که مبلغ آن برای دارندگان سهام عدالت ۵۲۳ هزار تومانی ۹۹ هزار تومان است. حالا مردم می‌گویند بعید است که دولت این بار هم به وعده واریز خود عمل کند و واریزی در کار نیست.

برخی دیگر می‌گویند بهتر بود دولت این مبلغ را در ماه رمضان واریز می‌کرد تا مردم بتوانند این ماه را با آن بگذرانند و برخی دیگر می‌گویند واریز سود سهام اینقدر با تاخیر همراه بوده و با این رقم‌های اندک نمی‌توان چیزی خرید

جرئیاتی از پرداخت سود سهام عدالت

حسین فهیمی مدیر عامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در مورد اینکه تاکنون چه میزان از سود سهامداران از طریق سامانه جامع اطلاعات مشتریان، سجام واریز شده است، گفت: در مرحله اول واریز سود سهم عدالت که قبل از عید انجام شد، حدود 4 هزار و 300 میلیارد تومان سود سهام عدالت بین 44 میلیون نفر از سهامداران در سراسر کشور واریز شد و 50 درصد دوم سود سهام عدالت هم به زودی از طریق سجام و به اندازه همین مبلغ واریز می‌شود.

به گزارش بورسان، بر این اساس می‌توان گفت که میزان سود تقسیمی سهام عدالت در سال 98 به 8.6 هزار میلیارد تومان بالغ می‌شود. در این میان به بیش از 5 میلیون نفر از سهامداران عدالت سود اختصاص نیافته است که حدود 3 میلیون نفر از این افراد متوفیان بودند. اما بیش از 2 میلیون نفر نیز افرادی بودند که به دلیل مشکلاتی در شماره حساب و کدشبای اعلامی آنها مشکلاتی وجود داشته و سودی که به حساب آنها واریز شده است، به حساب سمات برگشت خورده است.

گفته شده این افراد باید نسبت به تصحیح اطلاعات خود در سجام اقدام کنند تا سود مرحله اول به همراه واریز سود مرحله دوم به حساب انها واریز شود. قرار بود مرحله دوم سود سهام عدالت تا پیش از پایان سهام عدالت واریز شود، با این حال هنوز خبری از واریز این مبلغ نیست.

مقدار سود برای دارندگان یک برگه سهام عدالت یک میلیون تومانی حدود 100 هزار تومان و برای دارندگان دوبرگه سهام عدالت یک میلیون تومانی حدود 200 هزار تومان بود و به همین میزان در مرحله دوم نیز به حساب مشمولان واریز خواهد شد.

سمات چقدر سود سهام تقسیم کرد؟

مدیرعامل سمات در مورد واریز سود شرکت‌های بورسی غیرسهام عدالت هم گفت: تاکنون 130 شرکت بورسی سود سالانه مجامع خود را به مبلغ 10 هزار میلیارد تومان برای 8 میلیون سهامدار و ذینفع در قالب 20 میلیون تراکنش واریز کرده‌اند.

سهام عدالت

وی در مورد این پرسش که آیا می‌شود شرکت‌ها را به واریز سود از طریق سجام اجبار کرد، گفت: این اجبار دست ما نیست و باید مصوبه داشته باشد، اما شرکت‌ها با توجه به اینکه سهامداران به صورت میلیونی اضافه شده‌اند و اکثراً دارای سهام خُرد هستند، شرکت‌های سرمایه‌پذیر به تدریج استقبال می‌کنند و ترجیح می‌دهند سود سهامداران خُرد را از طریق سجام و به صورت متمرکز واریز کنند.

تعداد 85 هزار و 962 نفر از مخاطبان سامانه «فارس من» با ثبت موضوع «عدم واریز سود مجامع بورس توسط سامانه سجام» خواستار پیگیری موضوع و پاسخ مسئولان مربوطه شدند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: