پایگاه خبری خانه فوتبال:

 

چکیده :  آنچه در مورد انواع آهن آلات و آلومینیوم واضح است، متفاوت بودن این دو فلز پرکاربرد است. در واقع جرم مولکولی، وزن اتمی و اعداد اتمی هر دو فلز کاملاً متفاوت از هم هستند. این دو از لحاظ خواص شیمیایی و فیزیکی نیز با یکدیگر فرق دارند. در این مقاله قصد داریم به مقایسه مقاومت دو فلز آهن و آلومینیوم بپردازیم. در انتها مطالبی را در مورد قیمت آهن آلات مطرح کرده‌ایم. لطفاً تا پایان مطلب همراه ما بمانید. 

 

مقایسه مقاومت آهن و آلومینیوم

 آنچه در مورد انواع آهن آلات و آلومینیوم واضح است، متفاوت بودن این دو فلز پرکاربرد است. در واقع جرم مولکولی، وزن اتمی و اعداد اتمی هر دو فلز کاملاً متفاوت از هم هستند. این دو از لحاظ خواص شیمیایی و فیزیکی نیز با یکدیگر فرق دارند. در این مقاله قصد داریم به مقایسه مقاومت دو فلز آهن و آلومینیوم بپردازیم. در انتها مطالبی را در مورد قیمت آهن آلات مطرح کرده‌ایم. لطفاً تا پایان مطلب همراه ما بمانید. 

 

 

ویژگی آهن آلات

 

فلز آهن به صورت فراوان در طبیعت یافت می‌شود. این فلز سطح صافی دارد و رنگ آن نقره‌ای براق مایل به خاکستری است. آهن در مقابل اکسیژن و رطوبت واکنش نشان می‌دهد و رنگ آن به صورت قرمز یا قهوه‌ای درمی‌آید که به آن زنگ‌زدگی گفته می‌شود. عنصر آهن با نماد Fe شناخته می‌شود. نقطه ذوب این فلز ۱۵۳۸ درجه سانتی‌گراد و نقطه جوش آن ۲۸۶۲ درجه سانتی‌گراد است.

 

کاربرد آهن آلات

 

آهن یکی از پرکاربردترین فلزات موجود در جهان است. انواع آهن آلات در اشکال مختلفی از جمله ورق، تیرآهن نبشی، ناودانی، میلگرد و غیره در بازار آهن آلات یافت می‌شوند. ویژگی‌های آهن موجب شده تا استفاده از این فلز در صنایع مختلفی از جمله ساختمان‌سازی، ماشین آلات صنعتی، ساخت پل‌ها، کشتی‌سازی و غیره کاربرد‌های فراوان داشته باشد.

 

ویژگی ورق آلومینیوم

 

آلومینیوم فلزی قوی و سبک به رنگ سفید متمایل به آبی است که به صورت نقره‌ای دیده می‌شود. این فلز با نماد شیمیایی AI نشان داده می‌شود و دارای نقطه ذوب ۹۳۳ درجه کلوین است. همچنین آلومینیوم در دمای ۲۷۹۲ درجه کلوین به جوش می‌آید. بدون بو بودن، شکل‌پذیری، وزن کم و مقاومت و دوام بالا ویژگی‌های بازر آلومینیوم هستند. به طور کلی آلومینیوم جرم حجمی کوچکی دارد و در برابر خوردگی جوی مقاوم است. زمانی که فلز آلومینیوم تنها ۰. ۵ ناخالصی وجود داشته باشد به آن آلومینیوم خالص تجارتی گفته می‌شود. از آلومینیوم خالص تجارتی در صنعت درب و پنجره‌سازی استفاده می‌شود.

 

آلومینیوم در ساخت کدام وسیله زیر کاربرد دارد

 

دوام بالا و قابلیت بازیافت صددرصدی فلز آلومینیوم باعث شده که این فلز نیز مانند آهن آلات کاربرد‌های متعددی داشته باشد. به طور کلی فلز آلومینیوم در صنعت برق، حمل و نقل، ساخت و ساز و تولید کالا‌های مصرفی کاربرد دارد. مقاومت بالای نسبت به وزن آلومینیوم باعث شده است که این فلز پر مصرف را در ساخت بدنه اتومبیل و هواپیما مورد استفاده قرار دهند. به دلیل کم بودن چگالی آلومینیوم از آن برای خطوط برق استفاده می‌شود. همچنین در ساخت بسیاری از لوازم خانگی، آنتن تلویزیون، بشقاب‌های ماهوار‌های و موارد متعدد دیگری نیز از این فلز استفاده می‌شود. 

 

 

آهن یا آلومینیوم کدام مقاوم‌تر است؟

همانطور که گفتیم دو فلز آهن و آلومینیوم ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند و به دلیل برخورداری از این ویژگی‌ها در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای مثال آلومینیوم نسبت به آهن وزن سبک‌تری دارد و قیمت آن نیز بیشتر است. ‌رسانایی الکتریسیته‌ی آن نیز نسبت به آهن بیشتر است. در حالی که آهن خاصیت مغناطیسی دارد، فلز آلومینیوم چنین خاصیتی ندارد. هر دو فلز در نقاط متفاوتی ذوب می‌شوند و نقطه جوش آن‌ها نیز متفاوت از هم است.

در مورد مقاومت آهن آلات نسبت به آلومینیوم نیز باید گفت که مقاومت در برابر چه چیزی؟ میزان مقاومت هرکدام از این دو فلز در برابر خوردگی جوی، شکنندگی، حرارت، اکسیژن، رطوبت و موارد دیگر متفاوت است.

آهن و به طور کلی آهن آلات نسبت به آلومینیوم سنگین وزن‌تر هستند. بنابراین برای ساخت ماشین‌های مختلف باید از فلز سبک‌تر آلومینیوم استفاده شود.  

مقاومت آهن در برابر حرارت بیشتر از آلومینیوم است. به بیانی دیگر درحالی که آلومینیوم در دمای ۶۶۰. ۳۷ درجه سانتی‌گراد ذوب می‌شود. برای ذوب کردن آهن باید حرارت را تا میزان ۱۵۳۵ درجه سانتی‌گراد بالاتر برد. در مورد نقطه جوش دو فلز نیز هرچند که تاحدودی نزدیک به هم هستند اما باز هم برای به جوش آمدن آهن به حرارت بیشتری نیاز داریم.

با توجه به گسترده بودن کاربرد آهن آلات در صنایع مختلف و اهمیت این فلز آهن در بازار  در ادامه به موضوع قیمت آهن آلات در بازار آهن آلات ایران می‌پردازیم.

 

قیمت آهن آلات بر چه اساسی تعیین می‌شود

 

کاربرد گسترده‌ی آهن آلات موجب شده است که تغییر قیمت آهن در بازار، قیمت محصولات فراوانی را تحت تأثیر قرار دهد. صنعت فولاد‌سازی نقشی ویژه در پیشرفت اقتصاد یک کشور ایفا می‌کند. در واقع هرگونه تصمیم در این بازار سایر بخش‌های اقتصاد از جمله سیستم حمل و نقل، ساختمان‌سازی، صنایع دفاعی، بخش نیرو و بسیاری موارد دیگر را دستخوش تغییرات قابل ملاحظه خواهد کرد. اما چه چیزی قیمت آهن را تعیین می‌کند.

عواملی مثل نرخ ارز، وضعیت عرضه و تقاضای آهن در بازار و قیمت سنگ آهن مهم‌ترین مواردی هستند که به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم بر قیمت آهن تأثیر می‌گذارند.

تأثیر ارز بر قیمت آهن

شاید برایتان جالب باشد که تغییرات در بازار بورس به شکل قابل توجهی قیمت فولاد و آهن در بازار را دستخوش تغییر می‌کند. در واقع نوسانات ارزی و اعمال تحریم‌های متعدد موجب شده که نمودار قیمت آهن همواره در تلاطم بوده و روند ثابتی نداشته باشد.

عرضه و تقاضا

آهن آلات نیز مانند هر کالای دیگری تابعی از قانون عرضه و تقاضا هستند. به این صورت که هرزمان عرضه آهن بیشتر باشد تقاضا کم می‌شود در نتیجه قیمت نیز افت پیدا می‌کند. و به صورت برعکس اگر تقاضا بالا بود عرضه کم شده و در نتیجه‌ی آن قیمت نیز بیشتر می‌شود.

قیمت مواد اولیه

همانطور که می‌دانید در هر صنعت تولیدی قیمت مواد اولیه تعیین‌کننده قیمت کالای نهایی است. بر همین اساس قیمت آهن آلات نیز تابع قیمت مواد اولیه‌ی آن یعنی سنگ آهن است.

استعلام قیمت آهن

به طور کلی اگر قصد خرید آهن آلات را دارید، بهترین کار پیگیری قیمت روز آهن از سایت‌های است که به صورت روزانه آن را منتشر می‌کنند  در این صورت در جریان بازار خواهید بود و می‌توانید با قیمت به صرفه‌تری خرید‌های خود را انجام دهید.

سخن پایانی

در این مقاله که حول موضوع آهن آلات و مقایسه مقاومت آن و فلز آلومینیوم بود سعی کردیم توضیحاتی درباره دو فلز نامبرده ارائه دهیم.  همانطور که ذکر شد مقاومت آن در برابر حرارت بیشتر از آلومینیوم است. در حالی که آلومینیوم در برابر خوردگی جوی، رطوبت و اکسیژن مقاوم‌تر است. وزن آهن سنگین‌تر از آلومینیم است. از نظر قیمت نیز باید گفت که آهن ارزان‌تر از آلومینیوم است. 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: