پایگاه خبری خانه فوتبال:

 

 

همان‌طور که می‌دانید، تردمیل دستگاهی است که برای انجام ورزش هوازی، دویدن و پیاده‌روی‌های آرام و تند طراحی و تولید شده‌است. ویژگی خوب این محصول آن است که از آن می‌توان هم در باشگاه و هم در خانه استفاده کرد. امروزه جوانان بسیاری مشتاق انجام ورزش‌های مختلف شده‌اند و هر وقتی که فراغت و زمان کافی داشته باشند، به انجام فعالیت‌های ورزشی بدنسازی،یا سایر ورزش‌ها به‌صورت حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای می‌پردازند که به‌طور کل، این امر برای سلامت جسم و روان آن‌ها و همچنین سلامت جامعه بسیار مفید است.

قابلیت دستگاه‌های تردمیل خانگی و باشگاهی در این است که می‌توان با استفاده از آن‌ها، به چربی‌سوزی بدن کمک کرده و میزان آن را افزایش داد. همچنین به لاغری و تناسب اندام نیز دست یافت. ما در این مطلب قصد داریم به معرفی این دستگاه ورزشی پرداخته و به خوب و بد استفاده از آن پس از ورزش فوتبال اشاره کنیم. اما پیش از آن بد نیست ببینیم ورزش‌های هوازی چه تأثیری روی بدن دارند.

همچنین برای شناخت بیشتر دستگاه‌های هوازی به تفکیک مدل می‌توانید به بخش مربوطه مراجعه کنید.

 

ورزش هوازی چیست و چه تأثیری بر بدن دارد؟

زمانی که شما مشغول ورزش هستید و در اثر تمرین زیاد ضربان قلب شما افزایش یافته و بدنتان عرق کرده‌است، سیستم گردش خون برای اکسیژن‌رسانی به عضلات شما در حال فعالیت است و به دلیل اکسیژن‌رسانی کافی، می‌توانید به فعالیت خود ادامه داده و به‌سرعت خسته نشوید، به این جریان، ورزش‌های هوازی می‌گویند. در یک تعریف کلی می‌توان گفت هر فعالیتی که موجب افزایش فعالیت ضربان قلب و ریه و همچنین عضلات بدن شود و کمک کند تا اکسیژن‌رسانی به میزان کافی به تمام بخش‌های اعضای بدن برسد به طوری که بتوانید زمان طولانی‌تری را به داشتن تحرک بدنی اختصاص دهید، ورزش هوازی گفته می‌شود.

هنگامی که شما ورزش‌های هوازی انجام می‌دهید، چربی‌سوزی بالایی در بدن رخ داده و افرادی که از چاقی بالا رنج می‌برند می‌توانند به لاغر شدن خود به این صورت کمک کنند. امروزه بیشتر جوانان مایلند از تناسب اندام خوبی برخوردار باشند. به همین دلیل چنانچه سری به باشگاه‌ها زده باشید، می‌بینید که خانم‌ها و آقایان بیشتر از تردمیل و دوچرخه ثابت و ... برای انجام ورزش‌های هوازی استفاده می‌کنند.

تردمیل چه دستگاهی است؟

همان‌طور که گفتیم، تردمیل دستگاهی است که برای انجام تمرین‌های قلبی و عروقی که به آن هوازی گفته می‌شود، استفاده می‌گردد. شما چه از تردمیل باشگاهی و چه از نوع خانگی آن استفاده کنید فرقی نمی‌کند، زیرا ساختار اغلب آن‌ها به یک شکل است. این دستگاه از یک نوار نقاله بهره‌مند است. به طوری که فرد با قرار گرفتن بر روی آن می‌تواند دستگاه را روشن کرده و برنامۀ خاصی را برای دستگاه در نظر بگیرد، یا اینکه از برنامه‌هایی که به‌صورت پیش‌فرض برای آن تدارک دیده شده‌است، جهت راه رفتن و دویدن استفاده کند.

در حال حاضر بسیاری از جوانان از این وسیله برای کاهش وزن، پرورش عضلات پاها یا بهبود شرایط قلبی عروقی خود استفاده می‌کنند. این دستگاه به 5 نوع مختلف خانگی، آبی، بدون موتور یا مکانیکی و باشگاهی تقسیم می‌شود که هر یک طراحی، ویژگی و عملکردهای خاص خود را دارند.

استفاده از تردمیل پس از فوتبال خوب است یا بد؟

بسیاری از آقایان جوان یا حتی بسیاری از دختران جوان علاقه‌مند به ورزش فوتبال هستند و این ورزش پرتحرک و بسیار رقابتی را دنبال کرده و انجام می‌دهند. همان‌طور که می‌دانید، فوتبالیست‌ها و سایر ورزشکاران حرفه‌ای در رشته‌های مختلف ورزشی، برای آماده‌سازی بدن خود نیاز، به انجام یک‌سری از تمرینات خاص دارند که طبیعتاً انجام ورزش هوازی پیش و پس از این تمرینات، یکی از موارد ضروری خواهد بود، زیرا به تأثیرگذاری بیشتر حرکات انجام‌شده روی بدن کمک می‌کند.

شاید این سوال برای خیلی از جوانان و علاقه‌مندان به فوتبال پیش آمده باشد که آیا انجام ورزش هوازی تردمیل پس از فوتبال خوب است یا نه؟ و آیا بهتر نیست فوتبال در کنار استفاده از این وسیله به‌عنوان یک ورزش هوازی استفاده گردد؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت همان‌طور که می‌دانید، ورزش فوتبال یکی از ورزش‌های پرتحرک به‌ شمار می‌آید که مانند دویدن بر روی تردمیل بوده و اعضای مختلفی از بدن، بخصوص پاها را درگیر می‌کند، بنابراین روزی که بدن شما با انجام این نوع ورزش تحرک بالایی داشته‌است، دیگر انجام ورزش هوازی تردمیل پس از آن چندان ضرورتی ندارد، زیرا میزان دویدن در این ورزش، آن هم به مدت 90 دقیقه، می‌تواند به‌عنوان انجام یک ورزش هوازی کامل به شمار آید. همچنین لازم است جوانان فوتبالیست پس از 90 دقیقه دویدن، بدن خود را ریکاوری کرده و به آن برای مدتی استراحت دهند. یا اینکه ورزش تردمیل را به‌شکل سبکی انجام دهند، بنابراین انجام ورزش فوتبال در کنار استفاده از تردمیل در مدت زمان طولانی، برای ورزشکاران می‌تواند کمی خسته‌کننده باشد و انرژی بالایی از آن‌ها بگیرد.

شاید بهتر باشد به این موضوع این‌گونه بپردازیم که زمانی که شما در تمرینات ورزشی خود در باشگاه یا خانه، تمرین پا دارید و به اصطلاح بدنسازان، روز پا هستید، بهتر است ورزش هوازی تردمیل را کمی سبک‌تر انجام دهید.

جمع‌بندی

تا اینجا سعی کردیم به‌طورکلی به اهمیت ورزش هوازی و تأثیر آن در سوخت‌و‌ساز بدن و چربی‌سوزی بپردازیم و با معرفی دستگاه تردمیل به‌عنوان یکی از دستگاه‌های هوازی، به جوانان کمک کنیم تا بدانند برای این منظور از چه محصولی می‌توانند استفاده کنند. گفتنی است که شما علاوه‌بر استفاده از این محصول، می‌توانید از سایر دستگاه‌ها مانند دوچرخه ثابت و یا دستگاه الپتیکال برای انجام تمرینات هوازی استفاده کنید. برای بررسی بیشتر و شناخت ما، به بخش سوالها و جوابهای غیرمتداول مراجعه کنید :-)

همچنین در این مطلب سعی کردیم این مورد را بررسی کنیم که آیا پس از انجام ورزش پرتحرک فوتبال، انجام تمرینات هوازی می‌تواند اثربخش باشد یا خیر؟ با توجه به آن‌چه در این مطلب گفته شد، اکنون شما می‌توانید تصمیم بگیرید که با توجه به ویژگی‌های بدن خود و نظر مربیان و پزشکان تیم خود می‌توانید پس از ورزش فوتبال به انجام تردمیل بپردازید، یا بهتر است به فوتبال در کنار استفاده از تردمیل پرداخته و آن را به شکلی سبک انجام دهید.

 

برچسب ها : دویدن روی تردمیل,دوچرخه ثابت,دستگاه الپتیکال

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: