پایگاه خبری خانه فوتبال:

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی درباره تکمیل و اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی گفت: به صورت آزمایشی این طرح، هفته‌های آینده در استان هرمزگان اجرا می شود.

به گزارش سایت خبر روز، پازوکی با بیان این‌که بودجه ۱۴۰۲ در روزهای آینده به مجلس می‌رود، تصریح کرد: یارانه‌ نقدی یا کالابرگ باید در بودجه سال آینده دیده شده باشد. اگر قرار است یارانه‌ها بماند یا کالابرگ باشد، باید تکلیف این‌ها در بودجه مشخص شده باشد. 

مریم فکری: اقتصاد کشور در حالی به زمان بردن بودجه به مجلس نزدیک می‌شود که به باور برخی اقتصاددان، دولت هیچ‌گونه استراتژی مشخص و دقیقی ندارد و این موضوع را می‌شود در رابطه با بودجه‌ریزی سال آینده مشاهده کرد؛ این‌که دولت در روزهای پایانی بودجه‌ریزی، هنوز تکلیف یارانه‌های نقدی یا کالابرگ را مشخص نکرده است. این‌که آیا سال آینده منابع مالی همچنان یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی واریز خواهد شد یا این‌که شکل پرداخت یارانه‌ها غیرنقدی می‌شود.

این در حالی است که دولت از ابتدای امسال فرصت برای تنظیم اقتصاد و برنامه‌ریزی برای سال آینده را داشت و حالا با ۸ ماه تاخیر گفته می‌شود که طرح کالابرگ قرار است به طور آزمایشی و تنها در یک شهر اجرا شود.

بنا به اعلام وزیر اقتصاد، اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی طی روزهای آینده به طور آزمایشی در یکی از استان‌های جنوبی کشور آغاز می‌شود و به محض این‌که این طرح برای کل مردم این استان با موفقیت اجرا شود، می‌توان برای کل کشور نیز آن را تعمیم داد.

سید احسان خاندوزی دیروز در یک نشست خبری هنچنین عنوان کرد: طرح کالابرگ مشکلی از نظر تامین منابع ندارد. منابع آن از طریق نظام یارانه که ماهانه ۲۸ هزار میلیارد تومان است، تامین مالی می‌شود.

اظهارنظر عجیب میرکاظمی درباره یارانه‌ها و کالابرگ

اما ابهامات در رابطه با سیاست و برنامه قطعی دولت در رابطه با یارانه و کالابرگ زمانی می‌شود که در فاصله‌ای کوتاه با اظهارات وزیر اقتصاد، رییس سازمان برنامه و بودجه در رابطه با تصمیم‌گیری برای ادامه‌دار بودن پرداخت یارانه ۴۰۰ هزار تومانی و یا ارائه کالابرگ در لایحه بودجه سال آینده اعلام کرد: هنوز به این مرحله نرسیده‌ایم. فعلا کار بر روی منابع و مصارف در حال انجام است، اما به احتمال زیاد همین میزان یارانه برای سال آینده ادامه داشته باشد.

مسعود میرکاظمی در نیمه آبان ماه در پاسخ به این سوال که احتمال دارد در لایحه بودجه ۱۴۰۲ کالابرگ منتفی شود و یارانه نقدی ۴۰۰ هزار تومانی ادامه‌دار شود، گفت: بر روی سامانه باید کار شود و سامانه آمادگی پیدا کند و به شکل نمونه در یک استان و یا شهری اجرایی شود، اگر موفقیت‌آمیز باشد و مردم استقبال کنند، حتما در لایحه بودجه ۱۴۰۲ لحاظ خواهد شد.

آغاز اجرای طرح در هرمزگان

در این میان، محسن دهنوی، عضو هیات رییسه مجلس در توئیتی با اشاره به طرح کالا برگ الکترونیکی، خبر داد: ماه‌ها است که مجلس، اجرای طرح کالا برگ را به دولت تکلیف کرده و با پیگیری قالیباف رئیس مجلس، امروز جلسه‌ای برای بررسی فنی زیرساخت ‌این طرح در سازمان برنامه و بودجه برگزار کردیم. اکنون دیگر تمامی کارشناسان و تیم‌های فنی اذعان دارند که زیرساخت‌ها و لوازم فنی طرح تکمیل شده است.

به گفته او، این طرح، هفته‌های آینده در استان هرمزگان به صورت آزمایشی اجرا خواهد شد. برای ما در مجلس مهم است که یارانه اعطایی به مردم در طول زمان و بر اثر تورم، ناچیز نشود، البته حق هر شخص است که بین دریافت نقدی یا کالایی یارانه‌ها انتخاب کند.

سید محسن دهنوی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی با اشاره به «طرح کالا برگ الکترونیکی»، نوشت: ماه‌ها است که مجلس، اجرای طرح کالا برگ را به دولت تکلیف کرده و با پیگیری رئیس مجلس شورای اسلامی، امروز جلسه‌ای برای بررسی فنی زیرساخت این طرح در سازمان برنامه و بودجه برگزار کردیم.

وی تاکید کرد: اکنون دیگر تمامی کارشناسان و تیم‌های فنی اذعان دارند که زیرساخت‌ها و لوازم فنی طرح تکمیل شده است. این طرح، هفته‌های آینده در استان هرمزگان به صورت آزمایشی اجرا خواهد شد.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب آورده است: برای ما در مجلس مهم است که یارانه اعطایی به مردم در طول زمان و بر اثر تورم، ناچیز نشود، البته حق هر شخص است که بین دریافت نقدی یا کالایی یارانه‌ها انتخاب کند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: