پایگاه خبری خانه فوتبال:

ساندویچ پانل نوعی متریال پیش ساخته است که با مواد و مصالح مختلف تولید می شود و در صنعت ساختمان سازی برای تولید پارتیشن، سقف و روکش دیوار کاربرد فراوانی دارد. هر پوششی که برای این مواد پیش ساخته استفاده شود تغییراتی در نوع عایق‌بندی، دوام، استحکام و کاربرد آن ایجاد می‌کند.

فوم عایق چیست؟

ساندویچ‌پانل‌ها از سه لایه اصلی تشکیل می‌شوند. دولایه بیرونی و یک هسته داخلی که با توجه به محل استفاده و نوع کاربرد ساندویچ پانل، از مواد مختلفی تشکیل شده است. این فوم به طور مستقیم بر وزن، ضخامت و سختی ساندویچ‌پنل تاثیرگذار است. این فوم میانی که همواره به عنوان عایق حرارتی، رطوبتی و برودتی عمل می‌کند، در اغلب موارد عایق ساندویچ‌پانل نیز اطلاق می‌شود.

فوم مورد استفاده در هسته میانی ساندویچ‌پانل به طور کلی چگالی پایینی دارد و بسته به نوع پانل و کاربرد آن، در انواع مختلف و با مزایای گوناگون دسته‌بندی می‌شود. این دسته از فوم‌ها از مواد پلیمری تهیه می‌شوند که علاوه بر هسته ساندویچ‌پانل در موارد متعددی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در رابطه با مزایای پلیمرها موارد بسیاری را می‌توان نام برد اما مهم‌ترین آن‌ها مقاومت فیزیکی، مکانیکی و شیمیایی مواد پلیمری هستند.

فوم‌‎‌های عایق پانل ساندویچی را در ساخت انواع ساندویچ ‌پانل سقفی و دیواری، کانکس‌ ساندویچ‌ پانلی و اتاق حمل بار می‌توان مشاهده کرد که هر یک از آن‌ها متناسب با نوع کاربرد، با فومی متفاوت ساخته شده‌اند. در زمان اجرای ساندویچ پانل می توان از انواع عایق میانی استفاده کرد.

عوامل موثر بر انتخاب نوع فوم ساندویچ پانل

  • نوع کاربری سازه: انواع مسکونی، صنعتی، ورزشی و ...
  • نوع منطقه قرار گیری سازه: بسته به نوع منطقه و نوع شرایط جوی باید از انواع عایق میانی در ساندویچ پانل استفاده شود؛
  • نوع ساندویچ پانل، مانند: ساندویچ پانل سقفی، ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سردخانه‌ای؛
  • متریال ساندویچ پانل: بسته به این که از چه متریال در تولید این سازه استفاده شده است می توان از انواع عایق میانی در ساندویچ پانل استفاده نمود؛
  • مقدار هزینه مد نظر مالک سازه: با توجه به تفاوت قیمت مواد اولیه مورد استفاده در ساندویچ پنل، باید متناسب با هزینه، عایق میانی را انتخاب کرد.

انواع فوم عایق ساندویچ پانل

انواع فوم ساندویچ پانل براساس نوع و کاربرد ساندویچ پانل، ویژگی‌های مختلفی را شامل می‌شوند. فوم‌های عایقی که اغلب در ساندویچ پانل‌های دیواری و سقفی استفاده می‌شوند شامل، فوم پلی اورتان، فوم پلی استایرن، فومXPS ، فوم پشم شیشه و فوم پشم سنگ هستند.

پلی اورتان (PUR)

پلی اورتان فوم سفت و سختی است که با مخلوط کردن اجزای «پلیول و ایزوسیانات» با مواد کاتالیزور تحت فشار بالا و شرایط تولید خاص تشکیل می‌شود. با تضمین عایق حرارتی بودن برتر، توسط ساختار سلولی بسته آن، پلی اورتان دارای ثبات و پایداری چند بعدی است و آب را جذب نمی‌کند. همچنین باکتری‌ها نیز در بستر آن قابلیت رشد و تکثیر ندارند. کارایی مکانیکی پلی اورتان به علت مقاومت فشاری بالای آن بسیار مناسب است. پلی اورتان، عایق آب و حرارت، با مقاومت مکانیکی بالا است اما عایق مناسبی برای صدا نیست و نمی‌تواند به خوبی در برابر آتش‌سوزی مقاومت کند.

پلی ایزوسیانات (PIR)

هنگامی که اجزای اصلی فوم پلی اورتان در مقادیر متفاوتی با هم مخلوط شده و واکنش شیمیایی دهند، یک ساختار جدید ماکرومولکولی به نام پلی ایزوسیانورات تشکیل می‌شود. فوم سفت پلی ایزوسیانورات نسخه‌ای از پلی اورتان با مقاومت بالاتر در برابر آتش سوزی به دلیل تفاوت ساختار آن است. در صورت آتش‌ سوزی، تشکیل دود در مقایسه با پلی اورتان بسیار کم است.

2

پلی ایزوسونات در برابر آب و حرارت، عایق بسیار خوبی است و همچنین مقاومت مکانیکی بالایی دارد. پلی ایزوسونات، در برابر آتش‌سوزی، مقاومت خوبی ارائه می‌دهد. این ماده در برابر صدا، عایق مناسبی نیست.

پشم معدنی

پشم معدنی یا پشم سنگ نام عمومی است که به الیاف حاصل از ذوب سنگ‌های غیر آلی و دیگر اکسیدهای غیر آلی در دمای بالا، داده می‌شود. پشم معدنی با ساختار فیبری و سلولی باز خود، یک انتخاب عالی برای ساختمان ها با توجه به عایق صدا بودن و مقاومت در برابر آتش می باشد. پشم معدنی از نظر عایق حرارتی بودن دارای قدرت عایقی کمتری از پلی اورتان (PUR) و پلی ایزوسیانات (PIR) است.

پشم معدنی برای تولید ساندویچ پانل در کارخانه ماموت به طور کاملا خودکار برش داده می‌شود و الیاف آن در موقعیت عمود بر سطح پانل قرار می گیرند. بنابراین، مقاومت پانل در برابر فشار افزایش می‌یابد و مقدار مکانیکی آن بهبود پیدا می‌کند. ممکن است ترجیح دهید که از مواد پشم معدنی برای ساختمان هایی استفاده کنید که به عایق صدای بالایی نیاز دارند، یا در معرض خطرات آتش سوزی هستند و یا برای ساختمان‌هایی که مواد قابل اشتعال و منفجره در آن‌ها ذخیره شده است. برای خیلی از سوله‌های کارخانه‌ها و انبارها از پشم معدنی استفاده می‌شود.

پشم معدنی، در برابر صدا و آتش‌سوزی، مقاومت خیلی خوبی دارد. این ماده، مقاومت مکانیکی قابل قبولی دارد و در برابر حرارت و آب، عایق مطلوبی است.

پلی استایرن منبسط شده (EPS)

پلی استایرن منبسط شده یک ماده ترموپلاستیک و برگرفته از نفت خام است. ماده خام پلی استایرن، که ساختار میکروگرانولی دارد، ابتدا با بخار آب، گرم و منبسط می‌شود. از گاز پنتان، یک جز آلی، برای متورم کردن گرانول‌ها استفاده می‌شود. پس از فرایند تورم، گرانول‌های پلی استایرن به یکدیگر سخت چسبیده و شکل قالبی را می‌گیرند که در آن هستند. در نهایت، پس از تبدیل شدن به بلوک، پلی استایرن منبسط شده با برش دادن به صورت ورق برای استفاده آماده است.

در پایان این فرایند، گاز پنتان جایگزین هوا می‌شود. این هوای بی حرکت و خشک، که در گرانول‌های با منافذ کوچک بسته حبس شده است، به ورق‌های EPS این امکان را می‌دهد که عایق حرارتی عالی برای ساختمان‌ها باشند. پلی استایرن منبسط شده (EPS) مقرون به صرفه‌ترین و سبک‌ترین محصول در میان تمام انواع عایق‌های حرارتی است.

EPS مقاومتی در برابر آتش‌سوزی ندارد و عایق صوتی خوبی هم نیست. همچنین مقاومت مکانیکی قابل قبولی هم ندارد اما عملکرد مناسبی در جلوگیری از انتقال آب و حرارت از خود نشان می‌دهد.

ساندویچ پانل دنیای ماموت

دنیای ماموت با ظرفیت تولید سالانه ۶.۰۰۰.۰۰۰ متر مربع انواع ساندویچ پانل، سریع‌ترین زمان تحویل را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. جهت دریافت لیست قیمت فروش، مشاوره‌های تخصصی و مشخصات دقیق فنی محصولات، سفارش ساندویچ پانل با شماره تلفن‌های (واحد فروش) تماس حاصل نمایید. در صورتی که ورق مورد نیاز مطابق با رنگ اعلامی از سوی مشتریان در انبار موجود باشد و نیز پس از عقد قرارداد خرید، ابعاد دقیق ساندویچ پانل‌هاِ مورد سفارش به شرکت دنیای ماموت اعلام گردد، پروژه در برنامه‌ریزی تولید قرار می‌گیرد و متناسب با صف تولید، بین ۱۰ الی ۲۰ روز، تولید و به مقصد مشتریان بارگیری خواهند شد.

نشانی: آزادراه کرج-قزوین، پنج کیلومتر بعد از پل کردان

تلفن دفتر: ۴۵۰۰-۰۲۱

تلفن کارخانه: ۴۵۰۰-۰۲۶

وبسایت رسمی دنیای ماموت: https://mammutworld.com

ایمیل: crm@mammutworld.com

فکس: ۸۸۱۰۳۵۲۰-۰۲۱

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: