پایگاه خبری خانه فوتبال:

 

مخازنی که کمک بسیار زیادی برای بشریت در خصوص ذخیره و نگهداری انواع فاضلاب اعم از فاضلاب انسانی، فاضلاب بیمارستانی و پسماندهای خروجی کارخانجات و غیره را انجام میدهد.

پس با ما همراه باشید. حتی برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های 02146011240 یا شماره همراه 09126721109 تماس حاصل فرمایید و از اطلاعات دقیق سپتیک تانک باخبر شوید.

سپتیک تانک چیست؟

وقتی سطل آشغالهای خود را با آب یا هر ماده شوینده ی دیگری شستشو می دهید، دوش می‌گیرید یا حتی زباله های خود را داخل جوی آب می اندازید؛ تمامی اینها باید به یه جایی بروند. برای اکثر خانه های کشور، فاضلاب شهری نگهدارنده ی تمامی این عوامل است. اما اگر شما صاحب خانه ای هستید که در یک منطقه روستایی زندگی می کنید، این سپتیک تانک خانه ی شماست که تمامی این فضولات و پساب ها را در خود نگهداری و دپو میکند.

به گفته آژانس حفاظت از محیط زیست، حدود 20 درصد خانه ها دارای سیستم های سپتیک هستند که به صورت محلی فاضلاب خود را تصفیه می کنند. این سیستم ها فاضلاب خانه را به طور مستقل از طریق لوله ها و یک مخزن تصفیه می کنند که به طور موثر فاضلاب را از خانه شما حذف می کند.

در حالی که سپتیک تانک ممکن است آخرین چیزی باشد که به ذهن شما می رسد، دانستن در مورد آن مهم است، به خصوص اگر قصد خرید ملکی دارید که از سیستم دفع پساب بوسیله مخزن فاضلابی استفاده می کند.

سپتیک تانک یک مخزن بزرگ بتنی ، آجری یا سنگی، پلاستیکی و حتی پلی اتیلنی دفنی یا غیردفنی است که تمام فاضلاب خروجی منزل مسکونی شما را در خود انباشته و بوسیله مکانیزم خاصی که دارد پساب را به چاه جذبی هدایت می کند. این به این معنی است که سپتیک تانک تمام فاضلاب هایی که از خانه می آیند، مانند زباله های سینک و توالت، دفع زباله آشپزخانه، زهکشی، ماشین لباسشویی و وان را جمع آوری و مدیریت می کند.

 

 

یک سیستم سپتیک به خوبی ساخته شده و نگهداری شده می تواند تصفیه مناسب فاضلاب خانه را برای مدت طولانی را انجام دهد. هدف سپتیک تانک جداسازی مواد زائد جامد از مواد زائد مایع و تسریع در روند تجیزه لجن ته نشین شده در خود است. تانک های سپتیک، فاضلاب را قبل از اینکه به آرامی در زهکشی دفع شود، تصفیه می کنند.

(دقت کنید زمانیکه شما سپتیک تانک غیردفنی سفارش می دهید هزینه ی زیادی برای تولید مخزن مدنظر پرداخت خواهید کرد و دلیل آن افزایش ضخامت انباره فاضلابی سفارش داده شده است و اینکه باید یک پمپ لجن کش هم در داخل این مخزن جهت دفع پسماند راه اندازی کنید.)

اکثر سپتیک تانک ها در صورتی که به خوبی نگهداری شده باشند می توانند تا 40 سال یا بیشتر دوام بیاورند.اندازه سپتیک تانک به اندازه خانه، میزان مصرف آب، تعداد اتاق خواب ها و تعداد افرادی که در آنجا زندگی می کنند بستگی دارد. اندازه سپتیک تانک های مسکونی معمولی بین 750 گالن تا 1250 گالن است. به عنوان مثال، یک مخزن سپتیک 1000 گالن برای یک خانه سه خوابه که کمتر از 2500 فوت مربع است مورد نیاز است.

سنگین ترین مخازن سپتیک از جنس بتن ساخته شده اند، اما از جنس فایبرگلاس و پلی اتیلن هم در ساخت این مخازن استفاده می شود و اگر در زیر زمین دفن شوند به احتمال قوی متحمل شکستگی و ترک خوردگی نخواهند بود.

سپتیک تانک بتنی تولیدی شرکت پایپ گستر

 

سپتیک تانک ها سیستم های ایمن برای ذخیره سازی و متعاقبا دفع فضولات مدفوع هستند. یک فرآیند ساده تخلیه و ته نشینی، هرگونه مواد جامد موجود در فاضلاب را از بین می برد، بنابراین از آلودگی خاک یا منابع آب شیرین جلوگیری می کند.

سپتیک تانک در مناطق روستایی که در شبکه فاضلاب شهری نیستند بسیار رایج است. برای ساخت می توان از بتن یا سیمان، فایبرگلاس، پلاستیک یا پلی اتیلن و حتی آجر نیز استفاده کرد. در حال حاضر مخازن پیش ساخته ای نیز وجود دارد که می توان از آنها به عنوان یک راه حل موقت استفاده کرد.

سپتیک تانک چگونه کار می کند؟

برای ایجاد یک سپتیک تانک، یک گودال (براساس ابعاد سپتیک تانک موجود) حفر می شود و یک مخزن در داخل آن ساخته می شود. فاضلاب تولید شده در یک مجتمع آپارتمانی، گروهی از خانه‌ها، توالت‌های عمومی، مدرسه روستایی یا هر ساختمان دیگری که دور از سیستم فاضلاب باشد، می‌تواند به داخل آن تخلیه شود. سپتیک تانک های یک محفظه و دو محفظه وجود دارد و هر کدام متفاوت عمل می کنند.

سپتیک تانک های تک محفظه

فاضلاب خاکستری (از آشپزخانه ها، حمام ها یا اتاق های لباسشویی) و فاضلاب سیاه (از توالت ها یا حمام ها) از طریق یک لوله به مخزن جریان می یابد. در آنجا، آنها جدا شده و مستقر می شوند، با محتوای شناور به سطح یا فرو رفتن به پایین، تشکیل لجن و رسوب. رسوبات به دام افتاده در مخزن توسط تخمیر بی هوازی هضم و کاهش می یابد که باعث تشکیل گازهایی ماننددی اکسید کربن و آمونیوم ( از سری گازهای سمی متساعد شده از انواع فاضلاب) می شود.

سپتیک تانک دو محفظه

در طی فرآیند تخلیه و ته نشینی در محفظه اول، پساب های جدا شده به محفظه دوم می ریزند. این آب ها به طور کامل تصفیه نمی شوند زیرا هنوز حاوی میکروب های باکتریایی هستند. آنها یک فرآیند پیش تصفیه را پشت سر گذاشته اند که اجازه می دهد حدود 30 درصد از آلودگی کربن از بین برود. این بدان معنی است که تحت شرایط خاص، می توان آب را از محفظه دوم به زهکش های سرامیکی، حوضچه ها، مزارع آبیاری، بسترهای شنی یا ایستگاه های تصفیه کوچک که از فیلترهای باکتریایی استفاده می کنند، تخلیه کرد. با این حال، این کار در بسیاری از کشورها برای جلوگیری از آلودگی، بوی بد و سایر عوارض ممنوع است.

31

عملکرد سپتیک تانک چگونه بهینه می شود؟

به طور دوره ای مواد جامد فاضلابی انباشته شده را با ماشین های لجن کش میتوان تخلیه نمود. فقط نیمی از مواد جامد تجزیه و ناپدید می شوند. به همین دلیل مهم است که اندازه صحیح سپتیک تانک را با توجه به تعداد افرادی که از آن استفاده می کنند، مقدار مایع پردازش شده روزانه، سطح آلودگی آب و سایر عوامل محاسبه شود.

قرار دادن آن در عمق حداقل یک متری برای اطمینان از جداسازی سیلت و فوم کافی. همچنین باید یک منطقه آزاد بالای 20 تا 50 سانتی متری گنجانده شود.

جلوگیری از ورود آب باران، زیرا آب اضافی می تواند بر روی باکتری های فعال (میکرو ارگانیسم ها) داخل مخزن اثر منفی بگذارد.

نصب یک نقطه تهویه به طوری که گازهای تولید شده در اثر فعالیت باکتری ها بتوانند خارج شوند.

مزایا و معایب اصلی سپتیک تانک چیست؟

مزایا:

  • این پیش تصفیه موثر قبل از مرحله تصفیه آب ارائه می دهد.
  • ارزان است.
  • بوی بد تولید نمی کند.
  • از ظهور آفاتی مانند مگس و پشه جلوگیری می کند.
  • عمر مفید آن بین 10 تا 20 سال است.

معایب:

  • از مقدار زیادی آب (حداقل سی لیتر آب برای هر نفر در روز) برای تخلیه زباله از توالت استفاده می کند.
  • آبی که از سپتیک تانک خارج می شود تصفیه نشده است، بنابراین باید به سیستم تصفیه دیگری (یک میدان جذبی یا حتی یک ترانشه نفوذی در زمین) متصل شود.
  • ساخت و ساز و نگهداری نیاز به نیروی متخصص دارد.
  • اگر به درستی درمان نشود، زباله های مخزن ممکن است باعث مشکلات سلامتی شود.

آینده سپتیک تانک ها چیست؟

اگرچه خانه های بیشتری به سیستم فاضلاب متصل می شوند، اما سپتیک تانک ها هنوز یک راه حل عملی در کشورهایی هستند که آب یک منبع طبیعی محدود است یا نصب سیستم های فاضلاب هنوز امکان پذیر نیست.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: