پایگاه خبری خانه فوتبال:

نارنجی‌پوشان لیگ برتر لقب سایپای تهران بود، تیمی که در تمام 20 فصل اخیر لیگ برتر همراه با پرسپولیس، استقلال، سپاهان و ذوب‌آهن تیم‌هایی بودند که در تمام دوره‌های لیگ برتر حضور داشتند و یک بار هم قهرمان لیگ شدند،

با این حال، لیگ بیستم برای سایپا تلخ تمام شد. این تیم که در لیگ نوزدهم هم تا آستانه سقوط پیش رفته بود، امید داشت در لیگ بیستم با تغییراتی شرایط بهتری پیدا کند. حبیب کاشانی، مدیرعامل کوتاه‌مدت سایپا در پایان لیگ نوزدهم باشگاه را ترک کرد تا امیرحسین تابع‌جماعت از 2 شهریورماه 1399 به‌صورت موقت سرپرست این باشگاه شود، دوره کوتاه یک‌ماهه و از نخستین روز مهرماه جای خود را به‌عنوان مدیرعامل به مهرداد سراجی داد.

نقدی که بسیاری به سایپا در لیگ نوزدهم داشتند، نداشتن تجربه کافی میان بازیکنان عمدتاً جوان این تیم بود. سایپا برای جبران این مسئله در لیگ بیستم سراغ چند بازیکن باتجربه رفت و در دوره یک‌ماهه تابع‌جماعت پنج بازیکن از جمله حسین ماهینی جذب این تیم شدند. با مدیرعاملی سراجی هم نقل و انتقالات ادامه داشت و در آخرین روزهای نقل و انتقالات محسن مسلمان به جمع نارنجی‌پوشان اضافه شد، بازیکنانی که عملاً نتوانستند به سایپا برای ماندن در لیگ برتر کمک کنند.

دلایل عدم موفقیت سایپا به مسائل مختلفی مرتبط است که شامل مسائل فنی و مدیریتی می‌شود. ابراهیم صادقی پس از پایان لیگ به بخشی از اختلافاتش با سراجی که از هفته هشتم به وجود آمد اشاره کرد که مدیرعامل سایپا هنوز پاسخی به این مسائل نداده است، با این حال شروع خوب سایپا در لیگ بیستم که تساوی مقابل پرسپولیس و سپاهان، برتری مقابل نساجی، ذوب‌آهن، استقلال و در مجموع کسب 16 امتیاز تا پایان هفته دوازدهم بود، عملکرد این تیم را مثبت نشان می‌داد، اما گویا حاشیه به درون تیم رخنه کرده و زمان شکست‌های پیاپی رسیده بود. سایپا نیم‌فصل اول را با 17 امتیاز به پایان رساند و تلاش صادقی در نیم‌فصل دوم بی‌فایده بود تا پس از گذشت پنج هفته و کسب فقط یک امتیاز فصل تغییرات از هفته بیستم از راه برسد.

پس از جدایی صادقی تیم مدت طولانی بدون سرمربی بود و محسن بیاتی‌نیا به‌صورت موقت عهده‌دار مسائل فنی شد تا فراز کمالوند سرمربی شود. کمالوند هم که از هفته بیست‌ویکم تا هفته بیست‌وهفتم و به‌مدت هفت هفته هدایت سایپا را به‌عهده داشت فقط موفق به کسب 5 امتیاز شد و سپس تیم را رها کرد. در سه هفته پایانی هم سعید اخباری سرمربی تیم بود.

سایپایی‌ها که در هفته بیست‌وسوم با نتیجه 2 بر یک مقابل پیکان شکست خوردند، در اعتراض به انجام شش تعویض حریف با رأی کمیته انضباطی 3 بر صفر برنده اعلام شدند، امید داشتند با این سه امتیاز انضباطی در لیگ بمانند، اما تغییر رأی در کمیته استیناف و تأیید پیروزی پیکان، امیدهای سایپا را ناامید کرد و نارنجی‌پوشان در نهایت با 26 امتیاز و تفاضل کمتر نسبت به ذوب‌آهن سقوط کردند. سایپا در این زمینه نسبت به رأی استیناف در دادگاه حکمیت ورزش (CAS) شکایت کرده و امیدوار به 3 بر صفر شدن نتیجه است تا در لیگ برتر ماندنی شود، اما مشخص نیست که سرنوشت این رأی چه می‌شود.

سایپا اکنون پس از 20 سال و به‌عنوان یکی از ماندگارترین تیم‌های تاریخ لیگ برتر و با سابقه یک دوره قهرمانی، راهی لیگ یک شده است و نمره‌ای منفی در کارنامه تیم فنی و مدیریتی این تیم به ثبت رسید. هنوز هم معلوم نیست سرنوشت این تیم برای فصل بعد چه خواهد شد و باید منتظر اتفاقات باشیم، اما تا این لحظه از سمت لیگ برتر فوتبال ایران باید گفت؛ بدرود نارنجی دوست‌داشتنی.

 

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: