پایگاه خبری خانه فوتبال:

یارانه  /  یارانه از زمان ریاست جمهوری احمدی نژاد پرداخت می شود. یارانه قرار بود به دهک های پایین جامعه پرداخت می شود. یارانه هر ماه به حساب سرپرستان خانواده واریز می شود. یارانه مبلغ چندانی ندارد.

یک عضو کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر بناست روند حذف ارز ترجیحی کالاها ادامه داشته باشد یارانه هر فرد باید حداقل به 600 هزار تومان افزایش یابد.

محمد حسن آصفری با اشاره به حذف یارانه آرد و افزایش قیمت نان و ماکارونی بیان کرد: اینکه ما تاکید داریم حذف ارز ترجیحی منجر به فشار به مردم می شود، یکی از نمونه‌های پس لرزه آن اکنون در بحث ماکارونی و نان های صنعتی قابل مشاهده است. دولت باید نظارت خود را بر توزیع ارز ترجیحی افزایش دهد تا اینکه بخواهد آن را حذف کند. حذف یک باره ارز ترجیحی افزایش قیمت ها را به دنبال دارد.

وی در ادامه اظهار کرد: دولت باید نظارت خود را افزایش دهد و بسنجد که آیا به فردی که ارز ترجیحی را می دهد صلاحیت دارد؟ آیا کالایی که تولید کرده و یا وارد می کند را در اختیار مردم قرار می دهد؟ حذف ارز ترجیحی آثار نامطلوبی به همراه دارد. ماکارونی که خوراک اقشار پایین و متوسط جامعه است با افزایش قیمت از سفره ها حذف می شود. افزایش سه برابری قیمت ماکارونی قطعا به مردم فشار وارد می کند.

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر هم دولت قصد دارد که ارز ترجیحی را حذف کند، باید یارانه ها را افزایش دهد. یارانه 45 هزارتومانی دیگر دردی از مردم دوا نمی کند. اگر بناست ارز ترجیحی حذف شود باید به هر فرد حداقل 600 هزار تومان یارانه داده شود. مجلس قطعا نسبت به این موضوع کوتاه نمی آید.

وی در ادامه تاکید کرد: توقع است قبل از حذف ارز ترجیحی، یارانه ها افزایش یابد. 60 میلیون نفری که یارانه دریافت می کنند از اقشار ضعیف و متوسط جامعه هستند. خوراک این قشر موادی ساده نظیر ماکارونی و نان های صنعتی بود. انتظار می رود اگر قرار است این روند ادامه یابد دولت در کوتاه ترین زمان نسبت به افزایش یارانه ها اقدام کند. نباید با گرانی فشار بیشتری بر مردم تحمیل شود

منبع: ایسنا

مبلغ افزایش یارانه ها در 1401

تعلل دولت در افزایش یارانه نقدی در حالی ادامه دارد که سید مرتضی افقه، اقتصاددان می‌گوید دولت برای افزایش یارانه نیاز به منبعی همچون درآمد‌های نفتی دارد، اما با وجود ادعای دولتمردان مبنی بر فروش نفت، آثاری از درآمد‌های آن در جامعه مشهود نیست.

رویداد۲۴ وعده افزایش یارانه‌ها از ماه‌ها قبل داغ است؛ وعده‌ای که گرچه از دی ماه سال گذشته بار‌ها داده شده، اما هنوز جامه عمل نپوشیده است. در تازه‌ترین اقدام یارانه رمضان به خانوار‌های محدودی پرداخت شد؛ اما این در حالی است که با وجود تورم موجود بسیاری از خانوار‌ها از عدم تخصیص یارانه به خود معترض هستند.

در پرده دوم ارائه کارت نان، کارت گوشت و... در حالی خبرساز شده که هنوز از چند و، چون آن اطلاع دقیقی در دست نیست؛ اما سوال اصلی این است که چه مشکلی سد راه افزایش یارانه‌ها شده است؟

چرا یارانه جدید به تعویق افتاد؟

یک اقتصاددان در این رابطه به اقتصاد ۲۴ گفت: وعده‌های نپخته متعدد در مورد افزایش یارانه‌ها نشان از سردرگمی دولت دارد. البته بخشی از این سردرگمی ناشی از مبهم ماندن سرنوشت برجام است، چون بسیاری از این وعده‌ها به ویژه در مورد پرداخت‌های جبرانی، به میزان درآمد دولت بستگی دارد و میزان درآمد دولت هم در حال حاضر در ارتباط مستقیم با درآمد‌های نفتی و رفع تحریم هاست.

سید مرتضی افقه ادامه داد: به نتیجه نرسیدن برجام باعث شده که دولتمردان نتوانند در مورد افزایش یارانه‌ها تصمیم قطعی بگیرند. از طرف دیگر دولت به دلیل کمبود منابع درصدد بود با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی مقداری از کسری بودجه را تامین کند؛ ولی به دلیل آثار منفی آزادسازی ارز ترجیحی، فعلا از حذف آن عقب نشینی کرده است.

دلیل تعلل در حذف ارز ترجیحی

این استاد دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: تعلل در حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، مشخص نشدن برجام و تکلیف درآمد‌های آتی و کسری بودجه و ناهماهنگی میان دولتمردان و مجلسی‌ها باعث شده که بعضا آن‌ها در دادن وعده افزایش یارانه‌ها با هم مسابقه دهند. اما چون منابع یارانه هنوز مشخص نشده عملا منتفی می‌شود.

افقه افزود: یکی از دلایل تعجیل در دادن اخبار گشایش‌ها و افزایش یارانه این است که تا دولتی‌ها خوش بینی در روند مذاکرات می‌بینند بلافاصله وعده می‌دهند؛ در حالی که عملا حوادثی اتفاقی افتاد که باعث تاخیر و بن بست در مذاکرات شد. در واقع می‌توان گفت آن وعده‌ها براساس پیش بینی‌هایی بود که توافق را قطعی می‌دیدند، ولی جنگ اوکراین همه معادلات را به هم زد.

زمان پرداخت یارانه جدید

این اقتصاددان با بیان اینکه آمریکا و ایران ناچارند توافق کنند، گفت: مذاکرات و نتیجه آن هم بر سرنوشت ایران و هم بر سرنوشت احزاب حاکم بر آمریکا تاثیرگذار است.

افقه در پاسخ به سوال اقتصاد ۲۴ مبنی بر اینکه چه زمانی یارانه جدید پرداخت خواهد شد، گفت: دولت فعلا منبعی برای پرداخت یارانه جدید ندارد، زیرا این منبع یا باید از مالیات‌های مردم باشد که فعلا در ابتدای سال هستیم و وصول نشده است یا از فروش نفت باشد.

ابهام در آزادسازی دلار‌های بلوکه شده

این اقتصاددان گفت: البته تعجب و حیرت من و بسیاری از کارشناسان این است که بار‌ها دولت مدعی شده که ما نفت را به اندازه قبل از تحریم‌ها داریم می‌فروشیم و پولش را هم می‌گیریم، اما مردم هیچ نشانه‌ای در زندگی شان نمی‌بینند. این نشان می‌دهد که ادعای دولتمردان یا واقعیت ندارد یا اینکه پولش به دست آن‌ها نرسیده است.

افقه ادامه داد: البته یک منبع افزایش یارانه‌ها از محل دلار‌های بلوکه شده است. یکی از مسئولان مدعی شده این پول را گرفتیم، اما صرف بدهی‌های دولت قبلی کردیم. دولت قبلی از روی ناچاری معادل دلار‌های بلوکه شده، ریال به دولت تزریق کرد. بر این اساس این فرد مدعی شده دلار‌های بلوکه شده، برگشته، ولی چون قبلا نقدینگی آن در جامعه آمده در حال حاضر این پول‌ها به بانک مرکزی برگردانده شده است. مهم این است که دولت به صورت مستمر بتواند نفت بفروشد و روی درآمد‌های آتی برنامه ریزی کند هم از باب میزان فروش نفت و هم از باب اینکه بتواند درآمد‌هایی را وارد کشور کند که برای افزایش یارانه‌ها به کار آید.

منبع: اقتصاد24

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: