پایگاه خبری خانه فوتبال:

عیدی بازنشستگان رقم پایینی دارد. عیدی بازنشستگان با نرخ تورم همخوانی ندارد. عیدی بازنشستگان امسال افزایشی شد. عیدی بازنشستگان نمی تواند هزینه های سبدخانوار را پوشش دهد. میزان عیدی بازنشستگان امسال را در ادامه می خوانیم.

عیدی بازنشستگان

جزئیات جدید عیدی بازنشستگان

از روز گذشته، هفتم اسفند ماه واریز عیدی یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی بازنشستگان تامین اجتماعی آغاز شده است. قرار بود عیدی همه ظرف دو روز واریز شود. اما گزارش‌ها نشان می‌دهد عیدی نیمی از بازنشستگان واریز شده و نیمی دیگر هنوز عیدی خود را دریافت نکرده‌اند.

هنوز دلیل واریز نشدن عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی مشخص نیست. مدیرکل تامین اجتماعی غرب تهران وعده داده که پرداخت عیدی بازنشستگان ظرف چند روز آینده تکمیل می‌شود. او از بازنشستگانی که هنوز عیدی خود را دریافت نکرده‌اند خواسته تا پایان هفته جاری همچنان منتظر واریز عیدی خود باشند. یعنی تا ۱۳ اسفند ماه.

اما اگر تا پایان هفته جاری هم عیدی بازنشستگان واریز نشد آنها باید چه کنند؟ این مقام مسئول گفته بازنشستگان و مستمری‌بگیرانی که به هر علتی تا پایان هفته جاری،‌ عیدی خود را دریافت نکردند، با تلفن ۱۴۲۰تماس بگیرند. یا اینکه به واحد مستمری‌بگیران شعب تامین اجتماعی مراجعه کنند.

عیدی امسال بازنشستگان چه قدر است؟ 

مطابق با اخباری که منتشر شده عیدی دریافتی امسال بازنشستگان یک میلیون و ششصد هزار تومان خواهد بود؛ اما اگر افراد متاهل باشند چهارصد هزار تومان بیشتر و اگر فرزند داشته باشند به ازای هر فرزند خود ١۵٠هزار تومان دریافت می‌کنند.

عیدی بازنشستگان چه زمانی پرداخت می‌شود؟ 

متاسفانه در این باره پاسخگویی دقیقی وجود ندارد و غالب مسئولین مربوطه در این رابطه اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند و یا پاسخگو نیستند.

برای مثال وزیر رفاه در یک مصاحبه پاسخ دقیقی برای این سوال نداشت و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیز زمان دقیقی برای پرداخت عیدی مشخص نکرده بود و باوجود گذشت چند روز از مصاحبه قبلی هنوز عیدی واریز نشده و موسوی، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیز همچنان پاسخگو نیست که عیدی بازنشسته‌ها چه زمانی واریز می‌شود و بازنشسته‌ها همچنان منتظر دریافت پاسخی از مسئولین هستند.

حالا مشخص نیست آیا در ساعات باقی مانده از هفته جاری عیدی بازنشسته‌ها پرداخت می‌شود و یا پرداخت عیدی یک میلیون و ۶٠٠هزار تومانی به هفته بعد موکول شد. پیگیری های اقتتصادآنلاین برای دریافت پاسخی از سوی مسئولین مربوطه همچنان ادامه دارد.

از روزی که مبلغ عیدی کارکنان دولت و بازنشسته‌ها تعیین شد، اعتراضاتی در این باره شکل گرفت. در این اعتراضات آمده بود که این مبلغ عیدی نمی‌تواند حتی نیازهای شب عید را هم پاسخ دهد.

باتوجه به خبری که در آن زمان در مورد عیدی‌ها منتشر شده بود، قرار بر این شد عیدی بازنشستگان مشمول صندوق بازنشستگی کشوری که در سال ۱۴۰۰ حق عائله‌مندی، اولاد و بیمه خدمات درمانی آنها را صندوق مذکور پرداخت کرده، توسط آن صندوق قابل پرداخت است و سایر مواردی که مشمول صندوق‌های یاد شده نیستند، از محل اعتبارات دستگاه اجرایی، سازمان یا شرکت دولتی ذی ربط قابل پرداخت است.

یعنی در واقع قرار بر این بود که کارمندان و بازنشستگان ۴٠٠ هزار تومان حق فرزند و ١۵٠هزار تومان نیز به ازای هر فرزند دریافت کنند. پس از این ماجرا دیشب خبری منتشر شد که تصوری مبنی بر منتفی شدن این موضوع ایجاد کرد.

 در این خبر که به نقل از سرپرست اسبق سازمان تامین اجتماعی بود، آمده بود که عیدی شاغلان در بخش‌های دولتی یا همان کارکنان دولت از سوی دولت یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان درنظرگرفته شده است، دولت تحت عنوان حمایت از خانوار، فرمول جدیدی ارائه کرده که مطابق آن به ازای همسر ۴۰۰ هزار تومان و به ازای هر فرزند ۱۵۰ هزار تومان به این مبلغ افزوده می‌شود. برای بازنشستگان نیز یک عدد ثابت یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی تعیین شده است که زمان واریز آن را باید مسئولان سازمان تامین اجتماعی تعیین و به حساب بازنشستگان واریز کنند.

اما چند ساعتی از این خبر نگذشته بود که امروز و دقایقی پیش اعلام شد دریافت حق فرزند و عائله مندی توسط دولت ابلاغ شده است

اما با این حال همچنان این سوال پابرجاست که در شرایطی که نرخ برنج به صد هزار تومان و گوشت به ٢٠٠هزار تومان نزدیک شده است، آیا این عیدی کفاف حتی یک ماه از خرج خوراک بازنشستگان را خواهد داد؟

از قرار معلوم سازمان تامین اجتماعی به زودی مبلغ نهایی عیدی بازنشستگان (پاداش پایان سال ۱۴۰۰) را ابلاغ می‌کند.

دو روز پیش ایلنا اعلام کرد که شنیده‌ها از منابع ایلنا حاکی است که سازمان تامین اجتماعی ظرف امروز تا ۲ روزه آینده مبلغ نهایی عیدی بازنشستگان (پاداش پایان سال ۱۴۰۰) را ابلاغ می‌کند.

با این احتساب با توجه به گذشت دو روز از اعلام این خبر به نظر می رسد که امروز مبلغ نهایی عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی مشخص شود. 

گفته می شود پرداخت عیدی احتمالا پس از پرداخت کامل مستمری‌های بهمن ماه که واریز آن‌ها از ۲۰ بهمن آغاز شده، انجام می‌شود.

مبلغ عیدی که پایان سال به حساب بازنشستگان واریز می‌شود با در نظر گرفتن همسر مبلغ ثابت ۴ میلیون ریال و بابت هر فرزند تحت تکفل مبلغ ثابت یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال اعمال می‌شود.

بنابراین عیدی ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی که هیئت دولت مصوب کرده است، مبنای عیدی است و حداقل تا ۵۵۰ هزار تومان افزایش می‌یابد. 

برخی منابع می‌گویند که با توجه به اینکه مستمری‌های بهمن ماه تا پایان این ماه واریز می‌شود، این احتمال وجود دارد که سازمان تامین اجتماعی عیدی مستمری‌بگیران خود را در اسفند ماه پرداخت کند./ایلنا

میزان عیدی بازنشستگان امسال

 با تصویب هیئت وزیران، به دستگاه های اجرایی، نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و سازمان انرژی اتمی ایران اجازه داده شد به کارمندان خود (اعم از رسمی، ثابت، پیمانی، خرید خدمت، قراردادی و موقت) و اعضای هیئت علمی دانشگاه ­ها و مؤسسات آموزش عالی و تحقیقاتی و قضات که بطور تمام وقت اشتغال به کار دارند (به استثنای کارگران شاغل در کارگاه های مشمول قانون کار)، مبلغ ثابت ۱۶ میلیون ریال به نسبت مدت خدمت تمام وقت در سال ۱۴۰۰ به عنوان پاداش آخر سال (عیدی) در بهمن ماه سال جاری از محل بودجه مصوب دستگاه های اجرایی پرداخت نمایند.

پرداخت پاداش آخر سال (عیدی) به کارکنان خرید خدمت، قراردادی و موقت به نسبت خدمات تمام وقت آنان در سال ۱۴۰۰ بوده و در هر حال میزان عیدی این گونه افراد از ۵۰ درصد رقم مذکور کمتر نخواهد بود.

علاوه بر این، میزان پرداخت پاداش آخر سال (عیدی) بازنشستگان، مستمری بگیران، حقوق وظیفه از کارافتادگی، حقوق وظیفه وراث مستخدمین متوفای مشمول صندوق بازنشستگی کشوری، سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح و سایر صندوق های بازنشستگی و نیز شهدا و جانبازان از کار افتاده کلی نیز به مبلغ ثابت ۱۶ میلیون ریال حسب مورد از محل بودجه مصوب صندوق بازنشستگی یا دستگاه اجرایی ذیربط قابل پرداخت است.

عیدی بازنشستگان مشمول صندوق بازنشستگی کشوری که در سال ۱۴۰۰ حق عائله مندی، اولاد و بیمه خدمات درمانی آنها را صندوق مذکور پرداخت نموده، توسط آن صندوق قابل پرداخت است و سایر مواردی که مشمول صندوق های یاد شده نیستند، از محل اعتبارات دستگاه اجرایی، سازمان یا شرکت دولتی ذی ربط قابل پرداخت است.

لازم به ذکر است خدمت نیمه وقت بانوان از لحاظ اجرای این تصویبنامه، تمام وقت محسوب می شود و معلمان حق التدریس نیز نسبت به ساعات تدریس مشمول این تصویبنامه خواهند بود.

دهقان‌کیا درباره مبلغ عیدی بازنشستگان گفت: هنوز برای تعیین تکلیف رقم عیدی بازنشستگان هیچ اقدامی انجام نشده است و پارسال بازنشستگان به اندازه حقوق یک ماه عیدی دریافت کردند.

علی دهقان کیا گفت: در حال حاضر وضعیت درآمدی بازنشستگان تقریبا یک‌سوم سبد هزینه خانوار است و در یک شرایط بسیار سختی به سر می‌برند.

دهقان‌کیا تصریح کرد: بازنشستگان با توجه به این‌که ۳۰، ۳۵ سال کار کرده‌اند، اما امروز در شرایط مناسبی زندگی نمی‌کنند و تمام ظرفیت‌هایشان پر است و به سختی زندگی‌شان تامین می‌شود.

وی تاکید کرد: انتظار ما از دولت فعلی، آقای رییسی و آقای عبدالملکی به عنوان وزیر کار که رییس شورای عالی کار نیز است، این است که باز دوباره به ما این وعده را ندهند که در آینده قرار است با کم کردن تورم، سبد هزینه خانوار را بالا ببریم و سفره خانوار را پررنگ‌تر کنیم.

رییس کانون بازنشستگان سازمان تامین تهران متذکر شد: تاکنون از این وعده‌ها زیاد داده شده، اما هیچ کدام از این وعده‌ها اتفاق نیفتاد که ما بدانیم که دولت می‌تواند تورم را پایین آورد.

دهقان‌کیا گفت: در ماده ۴۱ قانون کار دو بند وجود دارد. یک بند، تورم بانک مرکزی است و بند دوم می‌گوید اگر این تورم جواب‌گوی سفره خانوار نبود، باید از سبد هزینه خانوار استفاده کنیم.

وی درباره مبلغ عیدی بازنشستگان گفت: هنوز برای تعیین تکلیف رقم عیدی بازنشستگان هیچ اقدامی انجام نشده است و پارسال بازنشستگان به اندازه حقوق یک ماه عیدی دریافت کردند.

واریز حقوق و عیدی ممکن است؟

همزمان با واریز یارانه نقدی، سازمان تامین اجتماعی باید واریز حقوق بهمن ماه بازنشستگان را آغاز کند. حقوق بازنشستگاه براساس حروف الفبا واریز می‌شود. واریزی‌ها از روز ۲۰ بهمن ماه آغاز می‌شود و تا پایان ماه ادامه دارد.

قاعدتا باید همزمان با واریز حقوق بهمن ماه عیدی نیز واریز شود. تاکنون دولت مبلغ عیدی بازنشستگان را اعلام نکرده است اما مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی می‌گوید که آمادگی پرداخت عیدی وجود دارد.

میزان عیدی بازنشستگان را هیات وزیران مشخص می‌کند، جلسه هیات دولت فردا برگزار می‌شود. احتمال این که در جلسه فردا میزان عیدی بازنشستگان نیز مشخص شود زیاد است.

در خصوص میزان عیدی بازنشستگان چند سناریو وجود دارد. یکی این که به میزان پارسال عیدی پرداخت شود که همان ۱٫۵ میلیون تومان است. سناریو بعدی این است که همانند سال‌های قبلی اندکی به یارانه سال قبل اضافه کند که با افزایش ۱۵ درصدی میزان عیدی حدود یک میلیون و ۷۵۰ هزار تومان برآورد می‌شود.

سناریو دیگر افزایش عیدی به میزان تورم است که البته سناریو ضعیفی است. تورم در حال حاضر ۴۲ درصد است، با افزایش ۴۲ درصدی مبلغ عیدی امسال دو میلیون و ۱۵۰ هزار تومان برآورد می‌شود.

وی با اشاره به این‌که پیشنهادی برای افزایش عیدی بازنشستگان، افزود: در این خصوص پیگیری‌هایی دارد صورت می‌گیرد که بازنشستگان هم باید مثل شاغلان عیدی دریافت کنند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: