پایگاه خبری خانه فوتبال:

قیمت بنزین طی سالهای اخیر افزایش یافت. قیمت بنزین با تغییر همراه است. قیمت بنزین در اقتصاد بسیار تاثیر گذار است. قیمت بنزین در نرخ کرایه موثر است.  جزئیات جدید قیمت بنزین را در ادامه بخوانید.

علی بهادری‌جهرمی، سخنگوی دولت در گفتگو با ایرنا با رد خبر افزایش قیمت بنزین، گفته است: «منظور رئیس جمهور از گرفتن تصمیمات سخت اقتصادی، خصوصی‌سازی و مبارزه با رانت خواران بود نه افزایش قیمت بنزین یا دیگر حامل‌های انرژی. دولت هیچگونه تصمیم یا حتی برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین یا سایر فراورده‌های نفتی وجود ندارد.»

با وجود رد خبر افزایش قیمت بنزین، کاربران همچنان به تصمیم دولت برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی اصرار دارند و روی آن مانور می دهند.

دولت از تجربه اصلاح قیمت برخی کالا‌ها استفاده کند

«مرتضی افقه» اقتصاددان با اشاره به زمزمه‌ها درخصوص احتمال افزایش قیمت بنزین به اقتصاد ۲۴ گفت: من تصور می‌کنم دولت پس از اصلاح قیمت برخی از کالا‌ها که تبعات سنگینی را هم برای خانوار‌ها به همراه داشت اقدام دیگری مشابه به آن را انجام ندهد. قطعا دولت از این تجربه استفاده می‌کند و اصلاحات دیگری را انجام نخواهد داد.

وی افزود: من بار‌ها اشاره کرده‌ام با توجه به تجربه سه دهه گذشته وقتی اصلاحات اقتصادی که عمدتا طرفداران اقتصاد آزاد مطرح می‌کنند زمانی رخ بدهد که اصلاحات پیش نیاز آن انجام نشده باشد نه تنها اثرات مثبتی نخواهند داشت بلکه برعکس در آن شرایط اقتصاد شاهد اثرات بسیار منفی آن خواهد بود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: تجربه گذشته نشان می‌دهد که اصلاحات اقتصاد که در یک فضا و بستری ضد تولیدی و ضد توسعه‌ای باشد به زیان توده مردم خواهد بود.

افقه اظهار کرد: یکی از اصلاحاتی که طرفداران اقتصاد آزاد آن را مطرح می‌کنند مسئله همین یارانه‌های پنهانی است که به خدمات دولتی مثل بنزین، آب، برق و گاز تعلق می‌گیرد. ما باید توجه داشته باشیم که شاید گرانی آب، برق و گاز واکنش جدی به دنبال نداشته باشد، اما افزایش قیمت بنزین به دلیل تاثیرگذاری بالایی که در جامعه دارد می‌تواند واکنش جامعه را به دنبال داشته باشد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به میزان مصرف بنزین در کشور گفت: ما باید بدانیم اگر مصرف بنزین در کشور بالا است الزاما به دلیل ارزانی بنزین نیست، وقتی خودروساز خودرویی می‌سازد که در مقایسه باخودرو‌های ۵ درصدی وارداتی، ۱۵ درصد مصرف بنزین بیشتری دارد طبیعی است که مصرف بالا برود، پس بخشی از افزایش مصرف بنزین به خودروساز برمی‌گردد. باید توجه داشته باشیم که با افزایش قیمت بنزین مصرف‌کننده هزینه ناکارآمدی برخی از مدیران را می‌دهند؛ بنابراین اگر قرار باشد با چنین دلایلی اصلاحاتی انجام شود تنها مردم هزینه آن را می‌دهند.

جزئیات مهم درباره قیمت بنزین

فریدون حسنوند رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به تغییرات اخیر در حوزه توزیع عادلانه یارانه‌ها، باید توجه داشت که قیمت بنزین تغییر نمی‌کند.

به گفته رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، طرح آزمایشی توزیع بنزین به افراد به جای خودروها که در کیش و قشم آغاز شده نیز، هنوز در دست بررسی است و فعلا تغییری در این حوزه نخواهیم داشت. این طرح آزمایشی باید در جلسه ای با حضور وزارت نفت و شرکت پالایش و پخش در کمیسیون انرژی مجلس بررسی شود که هنوز زمان این جلسه مشخص نشده است.

دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: اجرای آزمایشی طرح سهمیه بندی بنزین بر اساس کد ملی در جزیره کیش بدون هیچ مشکلی اجرایی شد و نتایج در اختیار دولت قرار گرفت

نتیجه اجرای طرح اختصاص بنزین به افراد به جای خودروها در کیش موفقیت آمیز بود؟

 سعید محمد در آئین امضای تفاهم‌نامه برنامه جامع پیشگیری از قاچاق کالا و ارز با حضور رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار داشت: مناطق آزاد وظیفه تولید، سرمایه‌گذاری و صادرات را برعهده دارد و باید از این مسیر تبیین شده، خدشه‌ای وارد نشود، به ویژه نباید به صورت احساسی با مسائل مربوط به این حوزه برخورد شود.

وی افزود: تصمیمات غیرکارشناسی خلل در روند کاری مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایجاد می‌کند، به طوری که شاهد هستیم که مشوق‌های مورد نیازی که در قانون چگونگی اداره مناطق آزاد پیش‌بینی شده بود، حذف یا ناقص شدند و به همین دلیل سرمایه‌گذاران دیگر رغبتی برای حضور در این مناطق نشان نمی‌دهند.

مشاور رئیس جمهور با بیان اینکه قوانین مترقی در این زمینه وجود دارد، خاطرنشان کرد: با رعایت تمام ملاحظات برای تولید، سرمایه‌گذاری و صادرات در نظر گرفته می‌شود، باید از قاچاق کالا و ارز نیز جلوگیری شود تا از این بخش مشکلی به اقتصاد کشور تحمیل نشود.

وی تاکید کرد: تفاهم‌نامه امروز با کنترل‌های ویژه می‌تواند گلوگاه‌ها را شناسایی و آنها را حذف کند و این همکاری با ستاد مرکزی قاچاق کالا و ارز می‌تواند اقدامی مؤثر برای رفع این مشکل باشد.

اجرای طرح اختصاص سهمیه بنزین به افراد در کیش

مشاور رئیس جمهوری در خصوص اجرای آزمایشی طرح سهمیه بندی بنزین بر اساس کد ملی نیز اظهار داشت: این طرح با توجه به برنامه ریزی‌ها در جزیره کیش بدون هیچ مشکلی اجرایی شد و نتایج در اختیار دولت قرار گرفت تا در صورت تأیید، در مناطق دیگر انجام شود.

به گفته وی، در جزیره قشم نیز، آمادگی کامل برای اجرای طرح بنزین سهمیه‌ای با کد ملی وجود دارد، اما تاکنون ابلاغی در این زمینه نداشته‌ایم.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه همکاری با وزارت آموزش و پرورش، خاطرنشان کرد: نخستین امضا برای راه‌اندازی دانشگاه فرهنگیان در مناطق آزاد بود، زیرا با توجه به اینکه از یک میلیون نفر معلم فعلی در کشور حدود ۴۰ درصد تا سال ۱۴۰۳ بازنشستگی خواهند شد که این تعداد نیاز به جایگزینی دارد.

وی با بیان اینکه اکنون نیز در زمینه حضور معلم در مناطق آزاد کمبودهایی داریم، تصریح کرد: با توجه به پیش‌بینی‌ها نیازمند تأمین معلم هستیم که این روند از مسیر دانشگاه فرهنگیان ممکن می‌شود تا آموزش‌های لازم برای تربیت دانش‌آموز را فرا بگیرند.

محمد گفت: در این تفاهم‌نامه همکاری لازم در نظر گرفته شده است تا فضاها از سوی ما اختصاص داده شود و این وزارتخانه نیز آموزش معلمان به ویژه بومیان مناطق را انجام دهند.

رقم جدید قیمت بنزین در 1401

عضو کمیسیون انرژی مجلس به بیان توضیحاتی درباره میزان افزایش قیمت بنزین در سال جاری پرداخت.

علی رحیمی مظفری درباره قیمت بنزین در سال ۱۴۰۱ گفت: قیمت بنزین افزایش پیدا نمی‌کند و در سال ۱۴۰۱ همین لیتری ۱۵۰۰ تومان باقی می ماند.

این نماینده مجلس اعلام کرد که ما به زور و با اجبار قیمت بنزین را در این رقم نگه داشتیم. قیمت واقعی بنزین رقمی بالغ بر یک دلار است و مابقی آن یارانه است.

حمید پورمحمدی معاون سازمان برنامه و بودجه گفت: قیمت واقعی بنزین، ۲۰ هزار تومان است.  افراد ثروتمند که هر کدام چند ماشین دارند، بیشتر از یارانه بنزین استفاده می‌کنند. قیمت اصلی و واقعی بنزین در اصل ۲۰ هزار تومان است، این افراد از ۱۷ هزار تومان مابه‌التفاوت یارانه بیشتر استفاده می‌کنند.

آمارهای وزارت نفت نشان می‌دهد که از ۸۵ میلیون لیتر مصرف روزانه بنزین کشور، حدود ۷۰ درصد بنزین سهمیه‌بندی شده به قیمت هر لیتر ۱۵۰۰ تومان و بقیه بنزین سه هزار تومانی است.

آخرین بار که بنزین در ایران گران شد ۲۴ آبان ۱۳۹۸ بود. دولت قبل قیمت بنزین را از ۱۰۰۰ تومان به ۱۵۰۰ تومان برای بنزین سهمیه‌ای و ۳۰۰۰ تومان برای بنزین آزاد افزایش داد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: