پایگاه خبری خانه فوتبال:

قیمت گوشت امروز با تغییر همراه شد.قیمت گوشت مردم را در خوردن آن ناتوان کرده است. قیمت گوشت صعودی است. قیمت گوشت باورنکردنی می شود. قیمت گوشت قرمز امروز  را در ادامه می خوانیم.

سازمان دامپزشکی اعلام کرده که نیاز سالانه کشور به گوشت قرمز بین ۹۰۰ تا ۹۵۰ هزار تن است که  ۸۰۰ تا ۸۵۰ هزار تن از محل تولیدات داخلی و نزدیک ۱۰۰ هزار تن آن از محل واردات تأمین می‌شود، با این حال مسئولان دولتی و بخش خصوصی می‌گویند هیچ مشکلی برای تأمین گوشت قرمز در کشور وجود ندارد.

مشاهدات میدانی حاکی از آن است که قیمت گوشت قرمز نسبت به هفته‌های گذشته تغییر چندانی نداشته است.

بر اساس مشاهدات میدانی از خرده‌فروشی‌های سطح شهر تهران قیمت هر کیلو شقه گوسفندی ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزار تومان، سردست و گردن گوسفندی ۱۷۵ تا ۱۸۰ هزار تومان، ران گوسفندی بیش از ۲۰۰ هزار تومان، قلوه‌گاه گوسفندی ۱۴۰ و ران گوساله  ۲۰۰ تا ۲۳۰ هزار تومان است.

 گفتنی است قیمت‌های ذکر شده حدودی بوده و ممکن است در برخی مناطق بیشتر یا کمتر باشد.

در میادین میوه و تره بار نیز قیمت هر کیلو شقه گوسفندی ۱۱۶ هزار و ۹۰۰ تومان، راسته با استخوان گوسفندی ۱۲۵ هزار و ۶۰۰ تومان، راسته بدون استخوان ۱۷۷ هزار تومان، سردست گوسفندی ۱۱۹ هزار و۸۰۰ تومان، گردن گوسفندی ۱۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان، ران گوسفندی با استخوان ۱۳۹ هزار و ۵۰۰ تومان و ران گوساله نیز ۱۳۹ هزار تومان است.

همچنین در میادین ران منجمد گوسفندی تنظیم بازاری با قیمت کیلویی ۱۱۰ هزار تومان، راسته منجمد گوسفندی ۱۱۰ هزار تومان، سردست منجمد گوسفندی ۱۰۰ هزار تومان، گردن منجمد گوسفندی ۹۳ هزار و ۷۵۰ تومان، ران منجمد گوساله کیلویی ۱۲۰ هزار تومان، راسته منجمد گوساله ۱۲۰ هزار تومان، سردست منجمد گوساله ۱۱۰ هزار تومان و گردن منجمد گوساله ۱۱۰ هزار تومان عرضه می‌شود.

در همین خصوص محمد قربانی، معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی در گفت‌و‌گو با «ایران» اظهار کرد: در سال‌های گذشته نیز گوشت قرمز یارانه دریافت نمی‌کرد و در نتیجه مشمول آزادسازی یارانه‌ها نمی‌شود، بنابراین قیمت آن نباید افزایشی در بازار داشته باشد.

بازی دلالان با گوشت قرمز

مجتبی عالی، مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های کشاورزی دامداران ایران در گفت‌و‌گو با «ایران» تأکید کرد: به ازای هر کیلوگرم گوشت گوساله به دامدار 75 تا 80 هزار تومان پرداخت می‌شود، بنابراین قیمت‌های حال حاضر بازار گوشت قرمز حاصل بازی دلالان در این بازار است که می‌خواهند قیمت این محصول نیز به 2 برابر برسد.

قیمت گوشت

وی افزود: دولت و وزارت جهاد کشاورزی تمامی نهاده‌های مورد نیاز دامداران را تا پایان خرداد ماه سال‌جاری با تخصیص ارز 4200 تومانی در سامانه بازارگاه عرضه کرده است به همین دلیل قیمت تمام شده هر کیلوگرم گوشت قرمز برای دامداران 63 هزار تومان است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های کشاورزی دامداران ایران اظهار کرد: تحت هیچ شرایطی نباید قیمت گوشت قرمز در کشور افزایش داشته باشد، با این حال برای ثبات این امر و جلوگیری از هر گونه نوسان قیمتی باید بازار نهاده‌های دامی نیز کنترل شود و دولت نظارت کافی روی این بازار داشته باشد.

محدودیتی برای واردات گوشت قرمز نداریم

در همین خصوص محسن سلامی، مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام در گفت‌و‌گو با «ایران» اظهار کرد: برای تنظیم بازار مقادیری گوشت قرمز از روسیه و پاکستان وارد کشور شده است.

وی افزود: در وضعیت فعلی 1000 تن گوشت قرمز از پاکستان وارد شده، قراردادهای نهایی برای واردات گوشت قرمز از روسیه تنظیم شده و مذاکراتی با برخی از کشورهای امریکای لاتین نیز برای این امر صورت گرفته است.

سلامی خاطرنشان کرد: محدودیتی برای واردات گوشت قرمز در کشور نداریم و به میزان نیاز و کمبود بازار در مقاطع مختلف این امر صورت می‌گیرد، از طرف دیگر بخش خصوصی نیز می‌تواند گوشت قرمز مورد نیاز کشور را وارد کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: تکلیف شرکت پشتیبانی امور دام کشور، خرید و تأمین ۳.۲ میلیون تن نهاده‌های دامی است، اما در سال گذشته ۵.۹ میلیون تن حواله برای خرید این نهاده‌ها صادر کرده‌ایم.

 مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور عنوان کرد: طی دو ماهه اخیر ۳.۵ میلیون تن نهاده و ۷۵۰ هزار تن دانه سویا توسط شرکت پشتیبانی امور دام خریداری شده است.

سلامی ادامه داد: در راستای حمایت از تولیدکننده، روزانه ۲۰ هزار تن نهاده از بندر امام خمینی(ره) برای کل کشور بارگیری می‌کنیم و احتمالاً تا دو روز آینده ۵ کشتی آزاد می‌شود و مقدار بارگیری به ۴۰ هزار تن در روز خواهد رسید.

کاهش قیمت گوشت قرمز در بازار

علی‌اصغر ملکی، رئیس اتحادیه تهیه و توزیع گوشت گوسفندی با اشاره به کاهشی شدن قیمت گوشت گوسفند نسبت به هفته پیش، گفت: قیمت گوشت گوسفند نسبت به هفته گذشته 10 تا 15 هزار تومان روند کاهشی به خود گرفته است.

از طرف دیگر «افشین صدر دادرس» مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان دام سبک، نیز می‌گوید: در هفته جاری قیمت فروش هر کیلوگرم دام زنده گوسفندی درجه یک در بازار بین ۷۰ تا ۷۵ هزار تومان است، بنابراین نرخ هر کیلوگرم شقه آن نیز بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ هزار تومان در قصابی‌ها عرضه می‌شود.

منبع: روزنامه ایران

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: