پایگاه خبری خانه فوتبال:

نان غذای اصلی ایرانیان است. نان از قدیم قوت لایموت بوده.نان مهمترین کالای سبد خانوار ایرانی است. نان انواع مختلف دارد.قیمت نان تغییرات عجیبی در راه دارد.

رئیس اتحادیه صنف نانوایان مشهد با اشاره به فروش کیلویی نان گفت: اگر نان به صورت کیلویی به فروش برسد و به نانوا بگویید که نان را برشته کند او به هیچ عنوان این کار را نکرده و نان را به صورت تازه وزن می‌کند و در پی آن کیفیت نان پایین خواهد آمد. نباید بستری فراهم کنیم تا تخلف‌ها به صورت دیگری شکل گیرد.

در چند روز گذشته موضوع فروش نان در کشور به صورت کیلویی با عنوان «طرح مهیا» مطرح شده و رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نان نیز به تازگی در یک برنامه تلوزیونی اعلام کرد که با توجه به تخلفات کم فروشی برخی از نانوایی‌ها پیشنهاد شده است تا نان به صورت کیلویی در کشور فروخته شود.

مصطفی کشتگر در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص این طرح و نحوه جلوگیری از کم‌فروشی‌ها و تخلفات توسط نانوایان اظهار کرد: بنده نیز بحث فروش کیلویی نان را در فضای مجازی خواندم. تاکنون نامه یا ابلاغیه‌ای برای ما نیامده تا قیمت و شرایط فروش نان را در این طرح مشخص کند. بحث ما این است که اگر نان به صورت کیلویی به فروش برسد آیا شرایط بهتر خواهد شد؟ ما می‌گویم نه.

وی با بیان اینکه اگر نان به صورت کیلویی به فروش برسد، شرایط موجود را بهتر نخواهد کرد، افزود: به عنوان مثال نان سنگک به صورت برشته قابل مصرف است، اما اگر فروش کیلویی باشد و به نانوا بگویید که نان را برشته کند او به هیچ عنوان این کار را نکرده و نان را به صورت تازه وزن می‌کند و در پی آن کیفیت نان پایین خواهد آمد. نباید بستری فراهم کنیم تا تخلف‌ها به صورت دیگری شکل گیرد.

 رئیس اتحادیه صنف نانوایان مشهد تصریح کرد: بهبود وضعیت تولید نان تنها در فضای رقابتی امکان‌پذیر است. زمانی که فضا رقابتی را برای تولید نان ایجاد کنیم، کیفیت و کمیت آن بالاتر خواهد رفت و ایجاد رقابت در زمینه نان تنها با خروج فرد متخلف از چرخه تولید رقم خواهد خورد.

کشتگر ابراز عقیده کرد: به نظر بنده بهترین اقدام برای افزایش کیفیت نان درجه‌بندی کردن نانوایی‌ها و ایجاد آیین‌نامه‌ای است که شرایط درجه یک شدن را تعیین کرده و قیمت نان در هر درجه نانوایی را مشخص کند. در این صورت بین نانواهایی‌ها رقابت ایجاد می‌شود. اگر تمام نان‌ها را به یک شکل نرخ‌گذاری کنیم کیفیت در این میان کاهش خواهد یافت.

وی در خصوص میزان سهمیه هر فرد در صورت کیلویی شدن فروش نان بیان کرد: در خصوص این موضوع اطلاعی ندارم و تاکنون به ما ابلاغی نشده است. اگر شرایط فروش نان کیلویی به ما ابلاغ شود آن را اعلام خواهیم کرد.

 رئیس اتحادیه صنف نانوایان مشهد در رابطه با وضعیت نانوایی‌های آزادپز و پروانه‌های جدید آن‌ها در شرایطی که قیمت نان افزایش پیدا کرده است، گفت: برای واحدهای آزادپز دارای پروانه کسب نرخ‌گذاری انجام شده است.

کشتگر در پاسخ به این سوال که در بعضی از مناطق شهر هنوز حجم خرید نان بالا است، عنوان کرد: زمانی که صف‌های نانوایی شلوغ شده بود افرادی تا حتی ۵۰ و ۶۰ قرص نان نیز می‌خریدند. در حال حاضر خرید ۱۰تا ۱۲ قرص نان طبیعی بوده، اما بسیاری از افراد در حال حاضر بیش از نیاز خود نان می‌خرند.

خرید نان یارانه ای با کارت بانکی از ۱۶ خرداد در رشت

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استاندار گیلان گفت: طرح پایلوت "اصلاح یارانه نان" از ۱۶ خردادماه در شهر رشت اجرا می‌شود.

سیدمحمد اسحاقی شامگاه سه‌شنبه در جمع خبرنگاران در تشریح جزئیات اجرای طرح اصلاح یارانه نان اظهار داشت: در اصلاح نظام پرداخت یارانه به جای پرداخت یارانه به واردکننده این مبلغ به مردم پرداخت می‌شود و یارانه نان نیز به طور مستقیم در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استاندار گیلان با بیان اینکه در استان زنجان و قزوین زیرساخت‌های لازم برای پرداخت یارانه نان در حال ایجاد است و از 16 خرداد این طرح در استان گیلان نیز اجرایی می‌شود گفت: به‌روز‌ترین کارتخوان‌های الکترونیکی رایگان در اختیار نانوایان قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه شهر پایلوت اجرای این طرح رشت است و پس از رشت این طرح در شهرهای دیگر گیلان نیز اجرا می‌شود افزود: براساس طرح اصلاح یارانه نان دولت  15 درصد از فروش نان را به عنوان یارانه به نانوا پرداخت می‌کند لذا افزایش قیمتی برای نان نخواهیم داشت و از این پس نقدینگی در نانوایی‌ها رد و بدل نمی‌شود.

کارتخوان+نانوایی+ها

اسحاقی با اشاره به اینکه اجرای این طرح تنها برای نانوایی‌های سنتی است که از 4 هزار و 95 نانوایی در استان گیلان همگی رصد شده و از این تعداد 2 هزار و 533 نانوایی تاکنون کد درگاه شاپرک را اخذ کردند تصریح کرد: خرید نان با کارت بانکی هر کدام از اعضای خانواده به کد ملی سرپرست خانوار متصل می‌شود.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استاندار گیلان با تأکید بر اینکه سرانه و سهمیه‌ای جهت خرید نان برای خانوارها در نظر گرفته نشده است ابراز داشت: براساس تراکنش‌های انجام شده میزان مصرف هر خانواده مشخص می‌شود و این صرفاً برای جلوگیری از هدررفت نان بوده که مبالغ بسیار هنگفتی است.

وی عنوان کرد: کارتخوان‌هایی که به نانوایان اعطاء می‌شود دارای سیم کارت‌های نوع APN بوده و قابلیت ترابرد دارد بدین معنا که اگر به هر دلیلی اپراتور آن سیم کارت در روستاها و مناطق بدون آنتن امکان برقراری ارتباط نداشته باشد به صورت اتوماتیک این سیم کارت به اپراتور دیگری متصل می‌شود.

اسحاقی درباره تخلفات برخی نانوایان نظیر کم پخت کردن به بهانه کم شدن سهمیه گفت: میزان آرد توزیع شده بین نانوایی‌های استان، فروردین‌ امسال بیشتر از اسفند و اردیبهشت‌ بیشتر از فروردین بود اما به جهت استفاده صنوف از آرد آزاد امکان فروش آن وجود دارد و نظارت کامل برای جلوگیری از تخلفات در حال انجام‌ است.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استاندار گیلان خاطرنشان کرد: پس از اصلاح نظام پرداخت یارانه نان امکان فروش آرد برای نانوا وجود ندارد زیرا نان را آزاد خریده و به تعداد نان‌های فروخته شده یارانه دریافت می‌کند بدین سبب باید نان باکیفیت مناسب به مشتریان تحویل دهد.

وی با بیان اینکه تعداد فروش نانوایان ملاکی برای بهره‌مندی آنان از یارانه آرد است اذعان داشت: انتهای هر شب بانک سپه مابه‌التفاوت قیمت نان را برای آنان واریز می‌کند در نتیجه نانوایان باید نان باکیفیت‌تری در اختیار مردم قرار دهند تا از امکان بیشتری برخوردار شوند.

اسحاقی درباره افزایش قیمت محصولات صنوف وابسته به آرد نظیر ماکارونی، کیک و شیرینی در هفته‌های اخیر در استان عنوان کرد: به جهت اینکه آرد صنف و صنعت آزاد شده نرخ آن نرخ مصوبی است که اعلام می‌شود اما در برخی اقلام قیمت تمام شده براساس عرضه و تقاضا معین خواهد شد.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استاندار گیلان با بیان اینکه به صاحبان صنوف تولیدی نان حجیم، کیک و کلوچه‌ آرد یارانه‌ای تعلق نمی‌گیرد اظهار داشت: در این راستا قیمت، کمیت و کیفیت محصولات وابسته به آرد به شکل مستمر در سراسر استان گیلان نظارت می‌شود.

وی درباره گران‌فروشی برخی از کالاها در بازار استان گیلان گفت: در ابتدای اجرای طرح اصلاح اقتصادی دولت جلساتی با دستگاه‌های مربوطه در استانداری گیلان تشکیل شد تا نظارت‌ها در استان تشدید شود؛ در ابتدای طرح دو قیمتی بودن اجناس وجود داشت که با نظارت گشت‌ها این موارد رصد و با آن برخورد شد.

اسحاقی با بیان اینکه آرد و اقلام اساسی مصرفی به اندازه کافی در استان گیلان موجود بوده و از این بابت جای نگرانی نیست ابراز داشت: شماره تلفن 124 سازمان صنعت، معدن و تجارت و 135 سازمان تعزیرات حکومتی شبانه‌روز آماده دریافت گزارشات مردمی در حیطه تخلفات بازار است.

منبع: تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: