پایگاه خبری خانه فوتبال:
قیمت تخم مرغ هر روز متغیر می شود.قیمت تخم مرغ در سالهای اخیر صعودی بوده است.قیمت تخم مرغ بعد از تغییرات یارانه ای هر روز گران تر می شود.مردم توان خرید تخم مرغ گران را ندارند.رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران گفت: در هفته‌های اخیر قیمت تخم مرغ در برخی مناطق به ٩٧ تا ١٠٠ هزار تومان در هر شانه رسیده است.

تخم مرغ گران را نخرید

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرکزی مرغداران گفت: نرخ مصوب تخم‌مرغ در مرغداری‌های افزایش نیافته و فروش تخم‌مرغ با قیمت‌های بالا گرانفروشی است.
حمید کاشانی در پاسخ به چرایی افزایش نرخ تخم‌مرغ در روزهای اخیر گفت: نرخ مصوب هر کیلو تخم‌مرغ در مرغداری‌ها ۳۵ هزار و ۵۰۰ تومان است که درحال‌حاضر نیز واحدهای مرغداری با نرخ ۳۴ تا ۳۵ هزار تومان تخم‌مرغ‌های خود را تحویل می‌دهند؛ بنابراین نرخ تخم‌مرغ در مرغداری‌ها به هیچ عنوان افزایشی نداشته است.
وی ادامه داد: البته نرخ مصوب ۳۵ هزار و ۵۰۰ تومانی مورد تایید مرغداری‌ها نیست، زیرا برای آنها هر کیلو تخم‌مرغ ۴۸ هزار تومان تمام می‌شود؛ هرچند که مسئولان مربوطه وعده داده‌اند این نرخ اصلاح و قیمت‌های واقعی اعلام می‌شود.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرکزی مرغداران افزود: درحال‌حاضر باید هر شانه تخم‌مرغ دو کیلویی با نرخ ۸۰ هزار تومان به‌دست مصرف‌کننده برسد و فروش آن با قیمت‌های بالاتر (۱۰۰ هزار تومان) گرانفروشی است.

کاشانی ادعا کرد: در چهار ماه گذشته صنعت مرغ تخم‌گذار بالغ بر ۲۵۰۰ میلیارد تومان ضرر کرده‌ و میانگین فروش تخم‌مرغ بعد از آزادسازی یارانه‌ها ۲۵ درصد زیر نرخ اعلامی دولت بوده‌ است.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرکزی مرغداران در پاسخ به این سوال که آیا افزایش نرخ تخم‌مرغ منجر به حذف آن از سفره‌های مردم نخواهد شد؟ گفت: ما نگران مصرف‌کننده نیز هستیم، ولی تولیدکننده هم نمی‌تواند متضرر شود. معتقدیم تخم‌مرغ باید حتماً به صورت کالابرگ به‌دست مصرف‌کننده برسد.

جزئیات افزایش عجیب قیمت تخم مرغ

ناصر نبی پور افزود: با توجه به اینکه قیمت هر شانه تخم مرغ در مرغداری حدود ٧٣ هزار تومان است با احتساب کرایه حمل و سود برای فروشنده، قیمت ١٠٠ هزار تومان برای مصرف کننده منطقی است.
وی با اشاره به افزایش قیمت نهاده های دامی و هزینه های تولید، گفت: قیمت تمام شده تولید هر کیلو تخم مرغ بین ۴۴ تا ۴۵ هزار تومان است، اما هم اکنون میانگین قیمت فروش هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری حدود ٣۵ هزار تومان است ضمن اینکه شرکت پشتیبانی امور دام مقداری از تخم مرغ های مازاد را جمع آوری می کند.
رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران اضافه کرد: اگر هزینه تولید هر کیلوگرم تخم مرغ زیر ۳۰ هزار تومان باشد، صادرات آن به صرفه است اما وقتی که بالای ۳۴ تا ۳۵ هزار تومان است، برای صادرکنندگان نمی صرفد که اقدام به صادرات کنند.

وی درباره اینکه افزایش بیشتر قیمت تخم مرغ، مصرف کننده را تحت فشار قرار می دهد و منجر به کاهش قدرت خرید آنان می شود، افزود: تولیدکننده مقصر این مسأله نیست و دولت باید از مصرف کننده به نحو دیگری حمایت کند تا قدرت خرید آنها افزایش یابد.

قیمت انواع تخم‌مرغ بسته‌بندی 

نام کالا قیمت (تومان)

تخم مرغ تنظیم بازار حسام بسته ۳۰ عددی ۸۹,۰۰۰
تخم مرغ تازه تنظیم بازار پروتانا بسته ۲۰ عددی ۷۱,۸۰۰
تخم مرغ تنظیم بازار تلاونگ بسته ۱۵ عددی ۴۸,۴۶۰
تخم مرغ تنظیم بازار تلاونگ بسته ۹ عددی ۳۲,۳۰۰
تخم مرغ تازه تنظیم بازار زرده طلایی بسته ۱۵ عددی ۵۳,۸۵۰
تخم مرغ تازه تنظیم بازار پروتانا بسته ۹ عددی ۳۲,۳۰۰
تخم مرغ قهوه‌ای زرده طلایی بسته ۶ عددی ۲۴,۶۰۰
تخم مرغ غنی شده اسید فولیک حسام بسته ۹ عددی ۳۸,۵۰۰
تخم مرغ به صورت محدود به افغانستان صادر می شود
نبی پور با بیان اینکه صادرات تخم مرغ به صورت محدود به کشور افغانستان در حال انجام است، گفت: اوج صادرات این محصول روزانه ۱۰۰ تن است که رقم زیادی محسوب نمی شود.
وی تصریح کرد: دولت باید برای جلوگیری از زیان بیشتر مرغداران و از بین رفتن این صنعت چاره ای بیاندیشد.
منبع: بازار
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: