پایگاه خبری خانه فوتبال:

جهش‌جدید ویروس کرونا در حال پیک سازی جدید است.ویروس کرونا شکلی جدید در چین و اروپا پیدا کرده است .برخی علائم گلودرد ناشی از ویروس کرونا با دیگر گلودردهای ناشی از سایر بیماری‌ها متفاوت است. ویروس کرونا دائم جهش جدید پیدا می کند. آینده ویروس کرونا مشخص شد.

تصمیم جدید و واکنش درباره اعمال محدودیت های کرونایی در تهران

استانداری تهران خبر اعمال محدودیت‌های کرونایی در استان تهران را تکذیب کرد.روابط عمومی استانداری تهران با انتشار اطلاعیه‌ای خبر اعمال محدودیت‌های جدید کرونایی در استان تهران به‌دستور استاندار تهران را تکذیب کرد.
در این اطلاعیه آمده است: «پیرو انتشار خبری در فضای مجازی مبنی بر اعمال برخی محدودیت‌های کرونایی در استان تهران به‌دستور استاندار تهران، به اطلاع می‌رساند اعمال هرگونه محدودیت کرونایی در گروی طرح این موضوع و اتخاذ تصمیم در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا و تأیید نهایی از سوی ستاد متناظر ملی است  و هرگونه اخبار مربوطه از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری تهران و سایر رسانه‌های رسمی اطلاع‌رسانی خواهد شد.»

علایم جدید کرونا

گونه نوع جدید BA۵ ویروس کرونا بیش از ۳۰ جهش در پروتئین سنبله خود دارد که شبیه هیچ کدام از گونه‌های دیگر نیست. محققان معتقدند که گونه جدید جهش یافته ویروس کرونا آنتی‌بادی تولید شده در بدن افراد بر اثر دریافت واکسن را خنثی می‌کند، البته تاکنون همه افراد مبتلا به گونه نوع جدید BA۵ علائم خفیف آن را تجربه کرده‌اند.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرده است که گونه اومیکرون به راحتی افرادی که پیش از این به بیماری کووید -۱۹ مبتلا شده‌اند یا واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند را آلوده می‌کند. در ادامه به بررسی علائم رایج گونه اومیکرون می‌پردازیم:

خستگی

گونه نوع جدید BA۵ ویروس کرونا همانند گونه‌های قبلی باعث بروز خستگی و کاهش انرژی بدن می‌شود؛ به طوری که منجر به مختل شدن فعالیت‌های روزانه افراد می‌شود. البته ممکن است خستگی به دلایل دیگر و بیماری‌های خاص دیگر نیز ایجاد شده باشد. بنابراین لازم است افراد در این صورت به پزشک مراجعه کنند تا دلیل بروز خستگی شدید مشخص شود.

خارش گلو

گزارش‌های ارائه شده نشان می‌دهد که افراد مبتلا به گونه نوع جدید BA۵ زیر مجموعه اومیکرون به جای گلو درد دچار خارش گلو می‌شوند که غیر عادی به نظر می‌رسد. با وجود این که خارش گلو و گلو دردی مشابه یکدیگر دارند اما خارش گلو بیشتر با تحریک گلو همراه است.

تب خفیف

از زمان آغاز شیوع گونه اومیکرون تا کنون تب یکی از علائم رایج آن در نظر گرفته شده است. تب ناشی از گونه‌های پیشین ویروس کرونا به مدت طولانی‌تری ماندگارند در حالی که تب ناشی از گونه جدید اومیکرون معمولاً خفیف است و به خودی خود در مدت زمان کوتاه‌تری بهبود پیدا می‌کند.

تعریق شبانه و بدن درد

تعریق شبانه یکی از علائم گونه اومیکرون ویروس کرونا است که معمولاً در طول شب ایجاد می‌شود. حتی در صورتی که افراد در محیط خنک خوابیده باشند نیز ممکن است تعریق شبانه را تجربه کنند به طوری که لباس‌ها و ملافه‌های فرد خیس می‌شود. تعریق شبانه ممکن است با علائم دیگر مانند بدن درد زیاد همراه باشد.

سرفه خشک

به گفته متخصصان، سرفه خشک ممکن است یکی از علائم گونه اومیکرون ویروس کرونا باشد؛ این مشکل یکی از شایع‌ترین علائم در گونه‌های پیشین نیز بوده است. افراد مبتلا به گونه اومیکرون ممکن است سرفه خشک را همراه با تحریک گلو و خارش گلو تجربه کنند.

کرونا

ویروس کرونا بزرگ و خطرناک شد

«تصاویر منتشرشده از صف تست‌ کرونا در پکن‌ بار دیگر توجهات جهانی را به سمت ویروس‌های جدید و بیماری در سال ۲۰۲۲ جلب کرده است. انتشار اخبار و جزئیات تازه از موج سخت‌گیری‌ها در قرنطینه چینی این سؤال را در اذهان عمومی دنیا نقش زده که آیا موج تازه کرونا بازمی‌گردد؟

در حالی‌ که کشورهای مختلف اندک‌اندک محدودیت‌های کرونایی را کاهش می‌دهند یا لغو می‌کنند، چین، به‌ عنوان اولین کشوری که درگیر شیوع ویروس شد، قرنطینه‌ای سختگیرانه را در برخی شهرهای خود تجربه می‌کند و این دلیل موجهی است که بتوان طرح مسئله کرد و مدعی بازگشت پاندمی کرونا به جهان شد.

لغو بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ چین اتفاق افتاده و هر چند هیچ دلیل رسمی برای لغو بازی‌های آسیایی ارائه نشده است اما این اعلام در حالی است که چین شرایط سختی را به خاطر شیوع کرونا تجربه می‌کند. دولت چین از شهروندان این کشور خواسته که همزمان با اعمال محدودیت‌ها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و بسته‌شدن ده‌ها ایستگاه مترو دورکاری کنند. شی‌ جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین، گفته است که سیاست کووید صفر نشان داده که موفق و درست است و با هر گونه انتقاد، پرسش یا نادرست توصیف‌کردن این سیاست مقابله خواهد شد. شاید چین به‌درستی متوجه شده است که نمی‌توان به‌راحتی از عوارض بیماری در بین مبتلایان و بهبودیافتگان کرونا به دلیل افت محسوس سرمایه اجتماعی در این کشور چشم‌پوشی کرد.

خبرهای بد محققان درباره کرونا این روزها تیتر رسانه‌های دنیاست. تحقیقی که توسط دانشمندان «کالج امپریال لندن» و دانشگاه «کمبریج» انجام‌ شده، نقایص شناختی ماندگار در بیماران کرونایی بستری‌شده در بیمارستان نشان داد که معادل کاهش قدرت شناختی مطابق با ۲۰ سال پیری مغز است.

بسیاری از کشورها به خیال ضعیف‌شدن ویروس کرونا در جهش‌های متناوبی که صورت گرفته است، محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها را لغو و خود را پیروز میدان نبرد با بیماری قلمداد کرده‌ و از پاندمی خارج‌ شده‌اند اما نتیجه یک مطالعه جامع و فراگیر و منحصربه‌فرد و قوی در ایالات‌ متحده نشان می‌دهد اُمیکرون به‌ اندازه دیگر واریانت‌های کووید شدید است.

بر اساس نسخه پیش ‌چاپ یک مطالعه بزرگ در آمریکا، واریانت اُمیکرون ویروس کرونا ذاتاً به‌ اندازه واریانت‌های قبلی این ویروس شدید است و به گفته کارشناسان، یافته‌های این مطالعه که شدت اُمیکرون را پس از محاسبه تأثیر واکسن‌ها تخمین زده است، بر اهمیت واکسیناسیون و تزریق دوزهای تقویتی و همچنین رعایت دستورالعملی‌های بهداشتی تأکید دارد. بر اساس نتایج چنین پژوهشی، واکسن‌ها به پایین نگه‌داشتن میزان بستری و مرگ در طول‌ موج اُمیکرون در مقایسه با واریانت‌های قبلی کمک کردند.

فاصله واکسیناسیون جهانی تا وضعیت ایده‌آل و مطلوب بسیار زیاد است و تعدادی از کشورهای جهان از جمله کشورهای محروم آفریقایی و کشورهایی در قاره آسیا مانند ایران و کره‌ شمالی تاکنون به واکسن‌های مؤثر و کارآمد برای مبارزه با واریانت‌های جدید ویروسی دسترسی نداشته‌اند.

توزیع واکسن در سطح جهان ناعادلانه بوده است؛ به‌ طوری‌ که سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است آمار واقعی مرگ‌های کرونایی در جهان ۱۵ میلیون نفر است. این سازمان معتقد است که بسیاری از کشورها شمار مرگ‌ومیر ناشی از کووید را کمتر از میزان واقعی برآورد کرده‌اند.

طبق آمار ارائه‌شده از سوی سازمان جهانی بهداشت، تاکنون تنها حدود پنج میلیون و ۴۰۰ هزار مورد مرگ به دلیل ابتلا به کرونا در جهان گزارش‌ شده است.

تشدید محدودیت‌های کرونایی در پکن همچنان ادامه دارد و پیش‌بینی‌های وحشتناکی از ظاهرشدن یک ویروس جدید از خانواده کروناویروس‌ها در جهان مطرح‌ شده است مبنی بر این که ممکن است بشر هنوز بدترین وضعیت همه‌گیری یک بیماری را تجربه نکرده باشد و نوع مرگبارتری از ویروس ظاهر شود.

کشف سویه‌هایی از کرونا که دستگاه ایمنی بدن را فریب می‌دهند باعث شده است که عنوان شود تحول ویروس کرونا به سویه‌های اُمیکرون، بی‌ ای یک و بی ‌ای دو محدود نخواهد شد، بلکه دو گونه فرعی بی ‌ای چهار و بی ‌ای پنج نیز شناسایی شدند. این دو گونه فرعی از سویه اُمیکرون توانایی فریب دستگاه ایمنی بدن و افزایش مبتلایان به کرونا را دارند. طرح این موضوع که دو زیرواریانت جدید اُمیکرون می‌توانند ایمنی ناشی از عفونت قبلی را دور بزنند بسیاری دانشمندان را نگران کرده است.

ماجرای چند ماه اخیر نشان می‌دهد که سویه‌ای خطرناک‌تر و وحشتناک‌تر بیماری بروز و ظهور یافته است که می‌توان واریانت‌های قبلی کروناویروس‌ها مانند دلتا و اُمیکرون را شوخی تلقی کرد. شیوع بیماری جدید که احتمالاً بیماری سال ۲۰۲۲ لقب گیرد، احتمالاً با علائم مشابه بیماری در چین در شهرهایی از اروپا و آمریکا دیده‌ شده است. گزارش‌هایی که در خصوص بیماری جدید منتشر می‌شود البته تائیدنشده هستند اما این بیم می‌رود که اگر ویروس به‌زودی کنترل نشود بار دیگر بیماری جهانی شود.

ویروس نوظهور شدت انتشار کم و نرخ مرگ‌ومیر بالایی دارد. در زمان شیوع ویروس کووید-۱۹ در سال ۲۰۱۹ میلادی، شهرهای بزرگ چین قرنطینه نشدند اما این بار این عمل انجام گرفت. بنابراین کرونا تمام نشده و اکنون افزایش موارد ابتلا در سایر کشورها اتفاق افتاده است.

حداقل در ۱۴ کشور جهان، مبتلایان به کرونا در هفته گذشته دو برابر شده و این‌ هشداری برای ایران است. این که وانمود کرد در ایران مبتلایان کرونا کاهش‌ یافته و پاندمی تمام‌ شده و بیماری در کشورهای دیگر در حال افزایش است، خیال باطلی است که می‌تواند مشوقی برای عادی‌انگاری ویروس در جامعه و در نتیجه رهاسازی شیوه‌نامه‌های بهداشتی باشد. نباید فراموش کرد که این روزها از تهران پایتخت گرفته تا دیگر استان‌های ایران، شاخص آلودگی هوا و کیفیت هوای شهرها از شرایط قرمز هم فراتر رفته و وارد وضعیت بنفش شده است و چون شرایط برای بروز بیماری‌های تنفسی فراهم است و اثر واکسن‌ها نیز بعد از چند ماه کاهش‌ یافته است، وقوع موج جدید بیماری دور از انتظار نخواهد بود.»

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: