پایگاه خبری خانه فوتبال:

وام ودیعه  پرداخت می شود. برخورد جدی با بانک های که وام ودیعه پرداخت نکنند. پرداخت وام ودیعه از این هفته آغاز می شود. وام ودیعه شرایط جدیدی دارد. وام ودیعه از سود کارمزد مناسبی برخوردار است.

شرایط دریافت وام ودیعه

شرایط پرداخت ودیعه مسکن به زنان سرپرست خانوار
سرپرست دفتر توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور، شرایط پرداخت ودیعه مسکن به زنان سرپرست خانوار را اعلام کرد و گفت: این ودیعه به خدمت گیرندگان تحت پوشش این دفتر که فاقد مسکن بوده و از دهک‌های درآمدی یک تا سه باشند و در یک سال اخیر کمک هزینه نگرفته باشند، تعلق می‌گیرد.
نرجس خاتون اسعدی روز سه شنبه با بیان اینکه برای پرداخت ودیعه مسکن به زنان سرپرست خانوار، گزارش مددکاری ملاک نیازمندی خانواده است، افزود: برای پرداخت ودیعه مسکن به زن سرپرست خانوار، او باید از خانواده پرجمعیت باشد.

وی ادامه داد: با وجود پیگیری‌های مکرر برای تصویب سرانه ودیعه مسکن بانوان سرپرست خانوار به میزان  ۱۰۰ میلیون تومان، در دستورالعمل جامع مالی سازمان مبلغ ۲۴ میلیون تومان درج شده است.

اسعدی درباره میزان سود ودیعه مسکن زنان سرپرست خانوار خاطرنشان کرد: ودیعه مسکن پرداخت شده به جامعه هدف دفتر، بلاعوض بوده و فاقد سود بانکی است.

۶ هزار زن سرپرست خانوار پشت نوبت دریافت مستمری

سرپرست دفتر توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور گفت: اکنون ۲۵۸ هزار و ۸۰۰ خانوار تحت پوشش این دفتر هستند و حدود ۶ هزار خانوار ثبت شده در سامانه سازمان پشت نوبت دریافت مستمری قرار دارند که مقدمات اولیه جذب آنان انجام شده است.

اسعدی یادآور شد: حدود ۹۷ درصد از خانواده‌های زن سرپرست تحت پوشش و ثبت شده در سامانه از مستمری ماهیانه برخوردار هستند و اقدام لازم برای جذب سایر خانواده‌های تحت پوشش پشت نوبت دریافت مستمری انجام گرفته و دردست اقدام است.

وی درباره تاثیر شرایط شیوع بیماری کرونا بر تعداد زنان سرپرست خانوار افزود: بیماری کرونا تاثیر بسزایی در شرایط اقتصادی و معیشتی زنان سرپرست خانوار داشته به صورتی که برخی از خدمت گیرندگان که باز توان شده و فعالیت اقتصادی را شروع کرده بودند، ورشکست شدند و مجدد به چرخه حمایت‌های سازمان بازگشته‌اند.

مسکن همواره به عنوان یکی از مهم‌ترین دغدغه افراد بوده است؛ در این سال‌ها با افزایش اجاره بها، مستاجران نیز نگرانی‌های زیادی برای مسکن دارند؛ وزارت راه به همین منظور امکان دریافت وام ودیعه مسکن را فراهم کرده است.

وام ودیعه

فرد متقاضی وام ودیعه مسکن باید دارای شرایط زیر باشد:

۱-متقاضی وام باید متاهل و یا سرپرست خانوار باشد.

۲- اجاره نامه ارائه شده از سمت فرد متقاضی وام ودیعه مسکن باید به صورت رسمی تنظیم شده باشد یا اینکه در سامانه ایران املاک، به ثبت رسیده و دارای کدرهگیری، از اول فروردین ۱۴۰۱ به بعد باشند.

۳- تاریخ اجاره نامه ارائه شده باید حداکثر تا پایان زمان ثبت نام وام ودیعه مسکن باشد.

۴- افرادی که در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ از تسهیلات کمک ودیعه مسکن طبق مصوبات ستاد ملی کرونا استفاده کرده‌اند، امکان استفاده از این تسهیلات را ندارند.

۵-افراد متقاضی این تسهیلات و همسرشان، طبق استعلام بانک از سامانه سمات بانک مرکزی نباید دارای تسهیلات جاری در بخش مسکن باشند. اگر در هر زمان سابقه مالکیتشان در زمان ثبت‌نام محرز شود از فرآیند دریافت تسهیلات حذف شده و در صورتی که وام را دریافت کرده باشند متعهد به استرداد تمام تسهیلات دریافتی و جبران خسارت و جرایم مربوط به آن خواهند شد.

۶- فرد متقاضی باید سابقه حداقل ۵ سال سکونت در شهر تقاضا شده را داشته باشد.

۷- دریافت نکردن هیچگونه تسهیلات مسکن از سوی دولت اعم از خانه سازمانی یا زمین و طرح‌های ملی مسکن جزو شرایط لازم دریافت این وام است.

۸- ارائه سفته به بانک یا گواهی کسر از حقوق یا سهام عدالت و حساب رایانه فرد متقاضی برای وثیقه وام در نظر گرفته شده است اما، اگر متقاضیان، هیچ یک از مدارکی که بالا ذکر شد را نداشته باشند در خصوص دریافت تسهیلات ۳۰ و ۵۰ میلیون تومانی، می بایست یک ضامن اعلام نمایند و برای دریافت تسهیلات ۱۵میلیون تومانی نیازی به معرفی ضامن نمی باشد و با ارائه چک و سفته نیز می توانند این وام را دریافت نمایند.

۹- تاریخ اجاره نامه باید از ابتدای سال ۱۴۰۱ به بعد باشد

۱۰-مبلغ رهن باید به اندازه وام ودیعه‌ای که درخواست دارید و یا بیشتر از آن باشد.

*توجه شود که دریافت کنندگان وام ودیعه مسکن از فهرست طرح ملی مسکن خط می‌خورند!

هرچند که هدف اصلی اختصاص این وام از سوی وزارت راه و شهرسازی کمک به خانواده ها و افراد متاهل است اما این وام تحت شرایط خاص به افراد مجرد هم تعلق میگیرد.

نحوه دریافت وام ودیعه برای مجردها

مردان مجرد با شرایط زیر میتوانند دریافت کننده وام باشند:

۱- دارای طلاق نامه رسمی و فرزند

۲-نخبگان علمی با معرفی بنیاد ملی نخبگان کشور

۳- معلولان جسمی حرکتی با دارا بودن حداقل ۲۰ سال سن و با معرفی سازمان بهزیستی کشور

زنان مجرد هم با شرایط زیر مشمول دریافت وام ودیعه مسکن هستند:

۱- دارای طلاق نامه رسمی و فرزند

۲-زن مجرد خود سرپرست بالای ۳۵ سال

۳-نخبگان علمی با معرفی بنیاد ملی نخبگان کشور

۴-معلولان جسمی حرکتی با دارا بودن حداقل ۲۰ سال سن و با معرفی سازمان بهزیستی کشور

مبلغ این وام برای کلانشهر تهران ۱۰۰ میلیون تومان، سایر کلانشهرها (کرج، قم، تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز و اهواز ) ۷۰ میلیون تومان و برای سایر شهرها نیز ۴۰ میلیون تومان است. در اخبار اولیه سود وام ودیعه مسکن ۱۸ درصد در نظر گرفته شد که اخبار جدید حاکی از آن است که به ۱۳ درصد تغییر کرده است. و طول دوره بازپرداخت پنج ساله است.

۲۰ بانک عامل پرداخت وام ودیعه مسکن هستند که بانک‌های مسکن، ملی، سپه بیشترین سهمیه و ایران زمین، خاورمیانه و ملل کمترین سهمیه را جهت پرداخت وام ودیعه مسکن دارند.

مراحل ثبت‌نام وام ودیعه مسکن چگونه است؟

با شماره همراهی که به نام سرپرست خانوار است، کدملی را به شماره ۳۰۰۰۷۳۶۴۰ پیامک کنید.

سپس، مراحل ثبت نام را در سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن، به نشانی اینترنتی tem.mrud.ir انجام دهید.

با ثبت‌نام پیامکی، ابتدا شرایط متقاضی مورد بررسی قرار می‌گیرد و سپس با اعلام پیامکی به سرپرست خانوار و معرفی بانک وام‌دهنده، اطلاعات فرد هم در سامانه باید تکمیل شود.

پس از این که درخواست کننده وام، به شعبه بانک برای دریافت این وام معرفی شد، می بایست مدارک خود را تکمیل نموده و به بانک ارائه دهد و همچنین، ضامنین خود را ظرف دو هفته به بانک معرفی نماید، در غیر این صورت، درخواست او رد می شود.

متقاضیان دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن که نسبت به دریافت این تسهیلات اعتراض دارند می‌توانند شکایت خود را در سامانه «ثبت و رسیدگی به شکایات» بانک مرکزی با مراجعه به آدرس https://crm.cbi.ir/ ثبت کنند که اگر بانک‌های عامل نسبت به اعطای تسهیلات کمک ودیعه مسکن بدون داشتن توجیه بانکی در سقف سهمیه ابلاغی برای هر بانک خودداری کنند مشمول جریمه مالیاتی خواهند شد.

چه کسانی مشمول وام کمک ودیعه مسکن هستند؟

متقاضیان وام مسکن باید دارای اجاره نامه رسمی یا اجاره نامه ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات و دارای کد رهگیری، از اول فروردین ماه ۱۴۰۱ به بعد باشند.

متقاضی و همسرش باید در زمان ثبت نام فاقد مسکن و یا زمین مسکونی ملکی باشند.

متقاضی باید متاهل باشد و تنها زنان مجرد بالای ۳۵ سال سن و مردان مجرد بالای ۴۵ سال سن مشمول وام ودیعه مسکن می‌شوند.

افرادی که در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ از تسهیلات کمک ودیعه مسکن طبق مصوبات ستاد ملی کرونا استفاده کرده‌اند، امکان استفاده از این تسهیلات را ندارند.

افراد متقاضی و این تسهیلات و همسرشان، طبق استعلام بانک از سامانه سمات بانک مرکزی نباید دارای تسهیلات جاری در بخش مسکن باشند.

چگونه وام ودیعه مسکن را دریافت کنیم؟

متقاضیان این وام ابتدا باید اجاره نامه رسمی و یا اجاره نامه‌ای که در سامانه ثبت معاملات و املاک کشور ثبت شده باشد و قرارداد اجاره حداقل تا پایان زمان ثبت نام وام ودیعه مسکن باشد را داشته باشند.

بعد از مطالعه شرایط و مشمولین این تسهیلات با مراجعه به سامانه ثبت نام وام کمک ودیعه مسکن به نشانی https://saman.mrud.ir/ باید نسبت به ثبت نام در سامانه اقدام کنند.

پس از درخواست وام در سامانه و معرفی به بانک برای دریافت وام، متقاضیان می‌بایست مدارک خود را تکمیل کرده و به بانک ارائه دهد. همچنین ضامنین خود را ظرف دو هفته به بانک معرفی کنند.

مبلغ وام چقدر است؟

سقف تسهیلات برای مشمولان در تهران ۱۰۰ میلیون تومان، کلانشهر‌ها ۷۰ میلیون تومان و برای سایر شهر‌ها نیز ۴۰ میلیون تومان است.

کلانشهر‌ها شامل شهر‌های کرج، قم، تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز و اهواز است.

همچنین تسهیلات با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار و باز‌پرداخت حداکثر ۵ ساله است.

لازم به ذکر است نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار برای تسهیلات کمک ودیعه مسکن در حال حاضر ۱۳ درصد است.

نکاتی که باید بدانید

متقاضیان متعهد هستند که در زمان ثبت نام فاقد مسکن یا زمین مسکونی برای خود و همسرشان باشند و اگر در هر زمان سابقه مالکیتشان در زمان ثبت نام محرز شود از فرآیند دریافت تسهیلات حذف شده و در صورتی که وام را دریافت کرده باشند متعهد به استرداد تمام تسهیلات دریافتی و جبران خسارت و جرایم مربوط به آن خواهند شد.

اگر متقاضیان تا حداکثر ۱۵ روز کاری از تاریخ معرفی به شعب، نسبت به تکمیل مدارک و ارائه ضامنین اقدام نکنند، درخواست متقاضی در سامانه حذف خواهد شد.

متقاضیان دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن که نسبت به دریافت این تسهیلات اعتراض دارند می‌توانند شکایت خود را در سامانه «ثبت و رسیدگی به شکایات» بانک مرکزی با مراجعه به آدرس https://crm.cbi.ir/ ثبت کنند که اگر بانک‌های عامل نسبت به اعطای تسهیلات کمک ودیعه مسکن بدون داشتن توجیه بانکی در سقف سهمیه ابلاغی برای هر بانک خودداری کنند مشمول جریمه مالیاتی خواهند شد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: