پایگاه خبری خانه فوتبال:

یارانه خاص برای زنان سرپرست خانوار.یارانه بر اساس دهک بندی خانوار و معیار مشخص پرداخت می شود. یارانه قرار بود به دهک های پایین جامعه پرداخت شود. یارانه هر ماه به حساب سرپرستان خانواده واریز می شود.شرط جدید برای دریافت یارانه 

جزئیات یارانه حق عائله مندی برای زنان

بهروزی‌فر عضو کمیسیون اجتماعی گفت: بسیاری از قوانین در جامعه وجود دارد که که منسوخ، جایگزین و یا اصلاح شده‌اند.
نصرالله پژمانفر رییس کمیسیون اصل  اعلام کرد، به ۹۰ درصد زنان مستمری‌بگیر سرپرست خانوار حق عائله‌مندی تعلق می‌گیرد. حق عائله‌مندی یکی از قوانین تصویب شده برای کمک خرج بودن مستمری‌بگیران در بحران اقتصادی کنونی است. این مبلغ برای تامین هزینه فرزندان در نظر گرفته می‌شود. جالب است بدانید حق عائله‌مندی برای تمام کارکنان و بازنشستگان اعمال می‌شود و حتی ماه گذشته از سوی مجلس شورای اسلامی مشمول افزایش نیز شد. این در حالی است که لزوم رسیدگی دولت به زنان سرپرست خانوار بیش از هر قشر دیگری حس می‌شود. عدم واریز این حق تا به امروز سوال برانگیز است.

پیش از این به خانم‌های سرپرست خانوار که تحت پوشش تامین اجتماعی بودند، حق عائله‌مندی و حق اولاد پرداخت نمی‌شد. بانوانی که در شرایط سخت اقتصادی و وجود ابرتورم بار سنگین مسئولیت هزینه‌های زندگی و فرزندان تحت تکفل خود را به دوش می‌کشند و حتی از ابتدایی‌ترین حقوق خود نیز برخوردار نیستند. علت عدم پرداخت حق عائله‌مندی توسط تامین اجتماعی چه بود؟ طبق گفته رییس کمیسیون اصل ۹۰، دلیل تامین اجتماعی این بود که آنها باید نامه ای از دادگاه مبنی بر کفالت ارائه کنند اما دادگاه از لحاظ شرعی نمی‌توانست چنین نامه‌ای صادر کند. چرا که کفالت و کفیل فرزند بودن از لحاظ شرعی فقط برای پدر و پدربزرگ پدری است و غیر از آن فقط حق سرپرستی و حضانت داده می‌شود. البته دولت خسارتی را نیز برای ادعای خلاف واقعیت برای این بانوان نیز درنظر گرفته است.

یارانه

اگرچه با پیگیری‌های انجام شده، پرداخت حق عائله‌مندی توسط تامین اجتماعی به خانم‌های سرپرست خانوار انجام می‌شود اما مجلس برای چنین واریزی ناچیزی نیز شرط قرار داده است. این زنان باید یک تعهد محضری بدهند که اگر ادعای غیرواقعی نسبت به سرپرستی و یا پرداخت هزینه‌های فرزند را داشته، به تامین اجتماعی خسارت دهند. این کار برای آن است که ادعای غیرواقعی نسبت به سرپرستی و یا پرداخت هزینه‌های فرزند مطرح نشود.

با وجود تمام موضوعات ذکر شده مواردی نیز وجود دارد که اگر روی فیش حقوقی زنان سرپرست خانوار اعمال شود، زندگی بهتری را در ابرتورم امروز برای آن‌ها فراهم می‌شود. باید به این سوال پاسخ داد که چه فاکتورهایی لازم که تاکنون مجلس و دولت مورد غفلت قرار داده‌اند؟ برای آسایش اقشار آسیب‌دیده مجلس چه ابعادی را باید در نظر گیرد تا پرداخت مخارج خانواده‌های این چنینی تسهیل شود؟ در این باره با خلیل بهروزی‌فر عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفتگو کردیم. با گسترش‌نیوز همراه باشید.

باید قوانین را به‌روزرسانی کنیم

خلیل بهروزی‌فر نماینده مجلس درباره دایره مشمولیت زنان سرپرست خانوار اظهار کرد: این افراد از طرفی زیر مجموعه دستگاه‌های حمایتی مانند بهزیستی به حساب می‌آیند و از سویی دیگر به دلیل اینکه تحت حمایت سازمان‌های دولتی نیستند، از حیطه نهادهای مربوطه خارج است. البته به کسانی زنان سرپرست خانوار می‌گویند که شرایط خاصی را دارا باشند. این خانم‌ها خود سرپرست خانواده هستند و افرادی از اعضای خانوار و فرزندان را نیز تحت تکفل خود دارند.

او اعمال نشدن چنین مبلغی بر فیش حقوقی این افراد را به قوانین گذشته نسبت داد و عنوان کرد: اکنون بسیاری از قوانین در جامعه وجود دارد که که منسوخ، جایگزین و یا اصلاح شده‌اند. همچنین لازم است برخی از قوانین نیز، به تناسب و براساس نیازهایی که امروزه شناسایی شده‌اند وضع شود تا اگر گره‌ای وجود دارد باز شود. به طور کلی قوانین متناسب با مقاطع مختلفی که در حال سپری هستیم تصویب خواهد شد.

ضمانت اجرایی؛ لازمه اجرای طرح‌های اجرایی

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به هدف چنین قانون‌هایی خاطرنشان کرد: حمایت از زنان خانه‌دار در صدر تصمیمات مجلس قرار گرفته است. در این میان، برخی از مواردی وجود دارد که شاید ضرورت پیش‌بینی آن در قانون حس نشود. برای چنین مواردی باید در آیین نامه اجرایی، بندی پیش‌بینی و توسط سازمان مسئول آن تضمین شود. همچنین هیئت دولت نیز باید به تصویب برسد تا اجرایی شود. بخش مسئول این ماجرا کمیسیون اصل ۹۰ مجلس است.

بهروزی‌فر در خاتمه پیرامون زمان اعمال این پرداختی گفت: این موضوع در قانون پیش‌بینی شده است. زمانی که به تایید شورای نگهبان نیز برسد، باید آیین‌نامه آن تنظیم و تدوین شود. در نهایت نیز این امر باید به تصویب هیئت دولت نیز برسد و یک فرایندی را طی کند.

جزئیات واریز یارانه آبان ماه 1401

در اردیبهشت ماه امسال با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی و یارانه معیشتی حذف شد و یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی به ۹ دهک درآمدی جامعه پرداخت شد.
بر اساس برنامه‌های موجود پیش‌بینی می‌شود که یارانه آبان‌ماه هم بیستم همین ماه به حساب سرپرست خانوارها واریز شود
جاماندگان یارانه پس از ثبت درخواست، اگر مشمول دریافت یارانه باشند، یارانه آبان‌ماه را دریافت می‌کنند.ثبت‌نام از افرادی که تاکنون از دریافت یارانه نقدی جا مانده‌اند یا متقاضی جدید دریافت یارانه هستند از طریق سایت https://my.gov.ir امکان‌پذیر است. علاوه بر این، متقاضیان بازبینی دهک‌بندی و افرادی که یارانه آنها از اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ قطع شده است، همچنان می‌توانند جهت ثبت یا پیگیری درخواست خود به سامانه اعلامی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به آدرس https://hemayat.mcls.gov.ir مراجعه کنند.

به گفته سخنگوی ستاد هدفمندی یارانه‌ها هر ماه عده‌ای از جاماندگان یارانه در سامانه my.gov.ir ثبت‌نام می‌کنند و مشمول یارانه جدید می‌شوند. اکنون افرادی که مشمول یارانه نشده‌اند می‌توانند در این سامانه ثبت‌نام کنند و یارانه جدید را دریافت کنند.سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرده که هر ماه درخواست افراد جدید بازبینی می‌شود و چنانچه این افراد جزو دهک اول تا نهم شناخته شوند به جمع یارانه‌بگیران اضافه می‌شوند و معوقات یارانه به حساب آنها واریز می‌شود. اما از میان افرادی که یارانه‌بگیر هستند فردی حذف نمی‌شود.

همه افرادی که تا ابتدای سال ۱۴۰۱ یارانه دریافت نمی‌کرده‌اند یا به هر دلیلی یارانه آنها قطع شده بود باید به سامانه my.gov.ir مراجعه و ثبت‌نام کند؛ پس از ثبت‌نام آزمون وُسع و دهک‌بندی برای آنها انجام می‌شود و چنانچه دهک یک تا ۹ شناسایی شوند به آنها یارانه نقدی تعلق می‌گیرد، اما افرادی که از اردیبهشت ۱۴۰۱ به آنها یارانه داده نشده باید به سامانه حمایت وزارت رفاه مراجعه و درخواست بازبینی کنند. در شهریورماه امسال ۷۰هزار سرپرست خانواری که قبلا درخواست بازبینی داشتند این ماه به جمع یارانه‌بگیران افزوده شدند.

چه کسانی یارانه ۴۰۰ هزار تومانی می‌گیرند؟

یارانه

این افراد اگر دهک یک تا ۳ باشند، رقم یارانه دریافتی آنها ۴۰۰هزار تومان به ازای هر فرد و اگر دهک ۴ تا ۹ باشند رقم ۳۰۰هزار تومان به ازای هر عضو خانوار به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود.گفتنی است دولت از اردیبهشت‌ماه به این سو، تاکنون چهار مرحله از یارانه‌های جدید ۳۰۰ تا ۴۰۰هزار تومان را به حساب سرپرستان خانوار واریز کرده است. ضمن آنکه با دستور رئیس‌جمهور، مبالغ یارانه برای معترضان نیز تا زمان روشن شدن وضعیتشان واریز می‌شود.

همچنین بر اساس برنامه‌های موجود این یارانه روز بیستم هر ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود و با توجه به این که تغییراتی در برنامه واریز یارانه تاکنون اعلام نشده، پیش‌بینی می‌شود که یارانه آبان‌ماه نیز بیستم همین ماه واریز شود.براساس آخرین وضعیت محاسبه مشمولان یارانه در مردادماه ۱۴۰۱ توسط پایگاه رفاه ایرانیان، از بین حدود ۸۶میلیون نفر جمعیت کل کشور، حدود ۲۵میلیون و ۵۰۰هزار خانوار معادل ۷۷میلیون و ۹۰۰هزار نفر به‌عنوان مشمول به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها معرفی شده‌اند(معادل ۸۹٫۹درصد جمعیت کشور).

از این میزان حدود ۸۰۰هزار خانوار مشمول یارانه ۴۰۰هزار تومانی و حدود یک میلیون و ۷۰۰هزار خانوار مشمول یارانه ۳۰۰هزار تومانی هستند. از بین هفت میلیون جامانده که شامل انصرافی‌های قدیم، محذوفین قدیم و افرادی است که به هر دلیلی در فروردین ماه سال ۱۴۰۱ یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی دریافت نمی‌کردند، تعداد کل ثبت‌نامی‌های جدید (پس از اردیبهشت ۱۴۰۱) حدود دو میلیون و ۷۰۰هزار نفر هستند که حدود یک میلیون و ۶۰۰هزار نفر از این افراد در جمع مشمولان فعلی حاضر هستند.

همچنین از بین محذوفین جدید یارانه در اردیبهشت سال ۱۴۰۱ حدود چهار میلیون و ۲۰۰هزار نفر اقدام به ثبت اعتراض کردند که در وسع سنجی تیرماه یک میلیون و ۷۰۰هزار نفر در جمع مشمولان تیرماه یارانه به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها معرفی شدند.

سخنان تامل برانگیز پدرکوپن ایران درباره یارانه

جواد اسماعیلی، پدرکوپن ایران نیز طی گفت‌وگویی با «بازار» ارائه کالا برگ به جای یارانه نقدی را منتفی دانست و اظهارکرد: اگر دولت اکنون اقدامی در این راستا انجام دهد بی‌تردید با نارضایتی مردم مواجه خواهد شد، زیرا مردم به‌خصوص طبقات ضعیف جامعه همین یارانه نقدی را در این شرایط بد اقتصادی به بخشی از کرایه خانه یا نیازهای ضروری دیگر زندگی اختصاص داده‌اند. بنابراین دولت ابتدا بایستی تبعات چنین طرحی را در نظر می‌گرفت بعد اقدام به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌کرد.

وی با بیان اینکه بی‌توجهی به توزیع کالابرگ یا کارت الکترونیک خرید کالاهای اساسی موجب شده است تا اکنون دولت به عنوان چوب دو سرسوخت هم با نارضایتی مردم نسبت به گرانی کالاهای اساسی مواجه شود وهم اینکه دچار کسری بودجه ناشی ازهزینه کرد پرداخت سنگین یارانه نقدی شود، افزود: مردم وقتی برای خرید روغن و یا گوشت و… به فروشگاهها رجوع می‌کنند و با گرانی این کالاها روبه رو می‌شوند ازعملکرد دولت نسبت به گرانی‌ها گله مند شده درحالی که فراموش کرده‌اند پول آن را قبلا در قالب یارانه گرفته‌اند اما جای دیگر هزینه کرده‌اند. بنابراین دولت در این زمینه یک اشتباه استراتژیک کرد که قبل از اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کند بایستی کارت الکترونیک خرید کالاهای ارزان قیمت را توزیع می‌کرد.

حذف دلار یارانه‌ای باید تدریجی انجام می‌شد

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: به نظر من بایستی اجرای قانون حذف ارز ترجیحی طی چند سال و به صورت پلکانی انجام می‌گرفت نه اینکه یکباره اقدام به آزادسازی قیمت کالاهای اساسی می‌کرد و جبران آن را با پرداخت یارانه نقدی پوشش می‌داد چرا که اکنون مردم همان پول یارانه نه فقط به خرید کالاهای اساسی گران قیمت اختصاص نمی‌دهند بلکه آن را صرف اقساط یا اجاره بها و… می‌کنند که هیچ تاثیری بر رونق سفره خانوارها ندارد و از طرفی چنین اقدام غیر کارشناسانه‌ای موجب افزایش قیمت همه کالاها و خدمات در بازار شده است.

اسماعیلی در ادامه افزود: ‌ای کاش دولت رئیسی آرام آرام موضوع یکسان‌سازی ارز را در پیش می‌گرفت و طی ۴ سال با درایت قیمت همه کالاهای اساسی را آزاد می‌کرد تا تورم به این شکل در جامعه ایجاد نمی‌شد و از طرفی با برنامه‌ریزی درست افزایش قیمت کالاهای اساسی را جبران می‌کرد.

وی به توزیع کوپن در کشور طی بیش از ۲۰ سال و تامین مایتاج مردم با هزینه پایین در این مدت همچنین حذف تدریجی آن اشاره کرد و اظهارکرد: در آن زمان علاوه بر همه کالاهای اساسی حتی صابون و سیگار و…را به صورت کوپنی به‌دست مردم می‌رساندیم این کار باعث شده بود که سفره مردم خالی نماند و نیازهای ضروری جامعه نیز تامین شود اما با گذشت چندین سال به‌تدریج اقدام به حذف برخی کالاها کردیم آنطور که با چنین اقدامی هیچ مشکلی برای مردم و اقتصاد کشور با برچیده شدن کوپن اتفاق نیفتاد.

یارانه نقدی کمک معیشتی ۱٫۵ میلیونی خانوارها

چند روز قبل، معاون امور مجلس رئیس جمهور اعلام کرد که قرار است کمک معیشتی خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی بین ۱۵ تا ۱۰ درصد افزایش داشته باشد.

مبلغ مستمری معیشتی ماهانه خانوارهای تحت پوشش این دو نهاد، بر اساس بعد خانوار متفاوت است. این مبلغ برای خانواده یک نفره ماهانه ۴۲۰ هزارتومان، خانواده دو نفره ۶۰۰ هزار تومان، سه نفره ۸۴۰ هزار تومان، چهار نفره یک میلیون و ۸۰ هزار تومان و پنج نفره یک میلیون و ۳۲۰ هزار تومان است.

در صورتی که این افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی اعمال شود، مبلغی به مستمری خانوارها اضافه می‌شود و مستمری خانوارهای پنج نفر و بیشتر به حدود یک و نیم میلیون تومان می‌رسد.

با انتشار این خبر، این مساله در برخی از رسانه‌ها مطرح شده بود که قرار است یارانه معیشتی برخی از افراد به یک و نیم میلیون تومان در ماه برسد. در حالی که این رقم کمک معیشتی خانوارهای تحت پوشش است که برای یک خانوار محاسبه شده است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: