پایگاه خبری خانه فوتبال:

واکسن کرونا در مدل‌های مختلف تولید شد و ایران در برنامه مشخص آنها را در اختیار مردم قرار داد. واکسن کرونای آمریکایی اجازه ورود به ایران نداشته است. واکسن کرونا در ایران ساخته شد. واکسن کرونا به تزریق دوز چهارم رسیده است. خوشبختانه واکسن کرونای ایرانی تا به امروز عوارضی نداشته است.از مردم خواسته شده است به دلیل ورود به پیک هشتم درگیری دوز یادآور تزریق شود.

مرکز خدمات واکسن کرونا به مردم

مهر : به دنبال ورود سویه جدید اومیکرون به کشور، وزارت بهداشت بر رعایت پروتکل‌ها و تزریق واکسن کرونا، تاکید دارد.
با شروع موج جدید بیماری کرونا در کشور، خیلی از مردم نمی دانند برای تزریق واکسن کجا باید بروند.
اما، به دنبال فروکش کردن بحران کرونا در کشور، شاهد تعطیلی پایگاه‌ها و مراکز واکسیناسیون بودیم و همین موضوع، باعث شده تا هموطنان برای دریافت واکسن، با ابهاماتی مواجه شوند.
مصطفی رضایی رئیس شبکه وزارت بهداشت گفت: یکی از اقدامات خوب وزارت بهداشت، این بود که واکسن کووید ۱۹ در قالب دریافت بسته‌های خدماتی تعریف شد تا دسترسی برای آحاد مردم جامعه فراهم شود.
وی با اشاره به فعالیت مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه‌های بهداشت در شهرها و خانه‌های بهداشت در روستاها، افزود: هموطنان می‌توانند برای تزریق واکسن به نزدیک ترین مرکز و پایگاه بهداشتی مراجعه کنند.
رضایی از فعالیت ۱۸ هزار خانه بهداشت و حدود ۵۷۰۰ پایگاه و مراکز خدمات جامع سلامت در کشور خبر داد و گفت: مردم در روستاها به خانه‌های بهداشت و در شهرها، به پایگاه‌ها و مراکز خدمات جامع سلامت مراجعه کنند.

واکسن کرونا
وی تاکید کرد: ما هیچ مشکلی نه در تأمین و نه در تزریق واکسن کرونا نداریم. حتی برای افرادی که تحت پوشش پایگاه‌ها و مراکز سلامت محل سکونت خود نیستند، شرایطی فراهم شده که امکان تزریق در هر کدام از این مراکز فراهم باشد.

لزوم بالا بردن سطح تزریق واکسن کرونا

ناجی با بیان اینکه کاهش سیستم ایمنی می‌تواند شرایط را به گونه‌ای رقم زند که ویروس در بین افراد چرخیده و مجددا ابتلا بالا رود، افزود: بر همین اساس ادامه روند واکسیناسیون بسیار مهم است. باید سطح پوشش واکسیناسیون را بالا برده و آن را حفظ کنیم. به طوری که افراد دزهای یادآور را تزریق کنند و افرادی هم که هنوز واکسیناسیون‌شان را تکمیل نکرده‌اند، تزریق واکسن را کامل کنند.

ضرورت تزریق واکسن کرونا در کودکان ۵ سال به بالا

وی ادامه داد: موضوع مهم دیگر که باید در شرایط فعلی مورد توجه قرار گیرد، واکسیناسیون در کودکان است. در حال حاضر با بازگشایی مدارس هم واکسیناسیون در بزرگسالان و تزریق دزهای یادآور در افراد دارای بیماری زمینه‌ای، سالمندان و... مهم است و در عین حال تزریق واکسن در کودکان هم بسیار مهم است. در کشور مجوز تزریق واکسن کرونا از سن ۵ سال به بالا وجود دارد و باید در این زمینه مردم تشویق شده و برای واکسیناسیون کودکان اقدام کنند.

ناجی تاکید کرد: باید توجه کرد که کلید ماجرای کووید یکی پایش بیماری است تا بتوانیم نشانه‌های خیزهای احتمالی بیماری را داشته باشیم که شامل انجام تسست و بیماری‌یابی است و دیگری بالا بودن سطح پوشش واکسیناسیون است. به ویژه تزریق دز یادآور که بسیار مهم است. در عین حال شرایط بهداشت اجتماعی، استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری و تهویه بسیار مهم است.

وی درباره وضعیت بیماری‌یابی کرونا در دنیا باتوجه به روند کاهشی ویروس در دنیا، گفت: اکنون در تمام دنیا تعداد تست‌ها کاهش یافته است. البته باید توجه کرد که اطلاعات اپیدمیولوژی از طریق تست به دست می‌آید و وقتی تست کاهش یابد، یکسری اطلاعات را از دست می‌دهیم. در این زمینه دو راهکار در دنیا در نظر گرفته شده است؛ برخی کشورها با پایش فاضلاب‌ها این اقدام را انجام می‌دهند. به طوری که فاضلاب مناطق متعدد را در زمان‌های مناسب گرفته و میزان کمی ویروس را در آن سنجش می‌کنند و اگر مقدار ویروس در منطقه‌ افزایش پیدا کرده باشد، به این معناست که در آن منطقه موارد عفونت دارد زیاد می‌شود که در آن مناطق اقدامات لازم را انجام می‌دهند. البته ضعف این اقدام این است که بیمار را نمی‌بینیم و فقط بازتابی از عفونت را در یک منطقه مشاهده می‌کنیم. نوع دیگر کار به صورت نمونه‌گیری‌های رندوم و تصادفی است. به طوری که نمونه‌گیری رندوم از جمعیت می‌تواند اطلاعات را نسبتا به ما بدهد. در این اقدام می‌توان با شناسایی بیماران، افراد در تماس با او و ... را پایش کرد. در کشور ما هم می‌توان از این روش‌ها استفاده کرد.

کرونا ضعیف شده است؟

ناجی با بیان اینکه ویروس کرونا واقعا ضعیف نشده است، گفت: شرایطی که اکنون می‌بینیم یک قسمتش مربوط به ویروس است و عمده این نتیجه مربوط به بازتاب واکسیناسیون و گردش ویروس در بین مردم و در نتیجه ایمنی ناشی از عفونت طبیعی است. با این حال در همین اُمیکرون می‌بینیم که در افراد دارای ریسک و افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند یا سیستم ایمنی ضعیف داشته و یا موعد واکسیناسیون یادآورشان گذشته است، بیماری شدید ایجاد می‌کند. همین افراد هستند که در آی‌سی‌یو بستری شده‌اند. باید توجه کرد که تصور ضعیف شدن ویروس و عدم رعایت پروتکل‌ها، موجب پخش ویروس در جامعه می‌شود و در آن زمان بخش حساس جامعه آلوده می‌شوند. بنابراین حتما باید رعایت کنیم، حتما باید در فضای بسته ماسک بزنیم، حتی حتما باید در فضای بازی که امکان فاصله‌گذاری نیست، ماسک بزنیم. بنابراین رعایت فاصله، استفاده از ماسک، شستن دست‌ها و ... بسیار مهم است. از طرفی باید بیماریابی را هم به صورت فعال حفظ کنیم تا بتوانیم بیماران را شناسایی کرده و درمان کنیم.

وی درباره ابتلای مجدد به کرونا، گفت: درباره اُمیکرون این موضوع دیده شده است؛ به طوری کلی از زمانیکه دلتا آمد، میزان موارد ابتلای مجدد بسیار زیاد شد. مطالعات نشان داده که بعد از سه الی چهار ماه از ابتلا یا تزریق واکسن ممکن ممکن است مجددا مبتلا شوید. حتی افرادی که واکسن هم زده‌اند، ممکن است به عفونت مبتلا شوند، اما به بیماری شدید که به بستری در بیمارستان نیاز داشته باشد، مبتلا نمی‌شوند. به طور کلی دیده شده که حتی کسانی که شش تا هشت هفته قبل اُمیکرون BA۱ یا BA۲ را گرفته بودند، با BA۴ یا BA۵ آلوده شدند. بحث این است که ویروس تغییر کرده و نباید اجازه دهیم که ویروس با چرخش بیشتر، تغییر بیشتری کند. در عین حال بحث روز دنیا هم به‌روز کردن و تغییراتی در واکسن‌هاست که ما هم باید این موضوع را در واکسن‌های بوستر مورد توجه قرار دهیم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: