پایگاه خبری خانه فوتبال:

قیمت گوشت همچنان صعودی است.قیمت گوشت مردم را در خوردن آن ناتوان کرده است. قیمت گوشت عجیب است. قیمت گوشت باورنکردنی تر می شود؟ قیمت گوشت قرمز امروز  را در ادامه می خوانیم.

افزایش عجیب قیمت گوشت در بازار امروز 2 بهمن 1401

قیمت انواع گوشت قرمز امروز نسبت به روز گذشته با تغییرات کمی همراه شد.

قیمت گوشت گوسفندی و گوساله کیلویی چند؟

قیمت انواع گوشت قرمز در دوم بهمن ۱۴۰۱ به شرح زیر است:

نام محصول

قیمت واحد کیلوگرم (تومان)

راسته با استخوان گوسفندی

۱۹۶,۰۰۰

ران کامل ممتاز گوسفندی

۲۷۲,۰۰۰

کف دست گوسفندی با ماهیچه

۲۱۵,۰۰۰

ران پاک کرده گوساله

۲۳۵,۰۰۰

۲۱۰,۰۰۰

گردن گوسفندی

۱۷۵,۰۰۰

قلوگاه گوساله

۱۶۵,۰۰۰

گردن گوساله

۱۵۰,۰۰۰

قلم گوساله

۵۹,۰۰۰

سردست گوسفندی

۱۸۰,۰۰۰

ماهیچه گوساله

۲۲۰.۰۰۰

دمبالیچه گوسفندی

۱۴۵.۰۰۰

نیم شقه سردست گوسفند

۲۳۰.۰۰۰

شقه لاشه گوسفندی

۲۱۰,۰۰۰

نیم شقه ران گوسفندی

۲۶۰,۰۰۰

قیمت گوشت

قیمت گوشت / توزیع گوشت ارزان آغاز شد

معاون شرکت پشتیبانی امور دام گفت: گوشت گوسفندی منجمد با قیمت هر کیلوگرم ۱۴۲ هزار تومان و گوساله مخلوط با قیمت ۱۵۲ هزار تومان بدون محدودیت در کل کشور در حال توزیع است.

محمد جعفری معاون بازرگانی داخلی شرکت پشتیبانی امور دام اظهار داشت: توزیع گوشت گوسفندی و گوساله با قیمت مصوب در حال توزیع است و بدون محدودیت وزنی و در حد نیاز و کشش بازار این اقدام ادامه خواهد داشت.

وی افزود: با توجه به اینکه ذخایر استراتژیک گوشت در وضعیت مناسبی قرار دارد، توزیع این محصولات با قیمت مصوب در کل کشور انجام می شود و محدودیتی برای توزیع در استان های مختلف و حجم تقاضا وجود ندارد.

معاون بازرگانی داخلی شرکت پشتیبانی امور دام ادامه داد: ذخایر استراتژیک که در بازار در حال توزیع است، این ذخایر از منابع داخلی و خارجی تامین شده و در بازار توزیع می‌شود.

وی تصریح کرد: قیمت هر کیلوگرم گوشت گوساله مخلوط ۱۴۵ هزار تومان است (قیمت سردست و ران کمی تفاوت دارد)، نرخ گوشت گوسفندی مخلوط نیز ۱۳۵ هزار تومان است که درب سردخانه های شرکت پشتیبانی امور دام به توزیع کنندگان تحویل داده می شود.

جعفری گفت: توزیع کنندگان این محصولات می توانند حداکثر ۷ هزار تومان بابت سود خرده فروشی این محصولات اضافه کرده و به دست مردم برسانند.

بنابراین گزارش مردم برای خرید گوشت با قیمت های مصوب یاد شده به میادن میوه و تره بار و مراکز خرده فروشی که در این فروش این طرح مشارکت دارند، مراجعه کنند.

رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون گفت: سیستم معیوب توزیع و حضور مافیا و دلال ها قیمت گوشت قرمز را برای مصرف کننده افزایش داده است.

ارسلان قاسمی، رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون در پاسخ به پرسش مهر مبنی بر اینکه آیا با صادرات خوراک دام، طیور و آبزیان و سود حاصل شده از این بستر، تولیدکننده می‌تواند این اقلام را ارزان‌تر در بازار داخل توزیع کند، گفت: هنگامی که بهای تمام شده کالا برای تولیدکننده بسیار بالا می‌رود و این امر منجر به افت بازار تقاضا می‌شود باید تدبیری اندیشید که حیات کارخانجات تضمین شود.

وی ادامه داد: دامدار دام زنده را در بهترین شرایط بین ۱۰۰ تا ۱۰۵ هزار تومان به فروش می‌رساند. پس از کشتار نرخ گوشت به ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار تومان می‌رسد اما در بازار قیمت گوشت قرمز به ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان در هر کیلو می‌رسد.

وی به سیستم معیوب توزیع گوشت قرمز اشاره و عنوان کرد: دلال‌ها هزینه‌های این بازار را بسیار افزایش داده اند.

قاسمی تصریح کرد: هنگامی که در سازمان میادین و تره بار هزینه اجاره غرفه چند صد میلیون تومان است قیمت‌ها نامعقول برای مصرف کننده افزایش می‌یابد.

قیمت گوشت

قاسمی تاکید کرد: اگر سیستم بیمار توزیع اصلاح شود به طور قطع بازار تقاضا را تحریک کرده و مردم با قدرت خرید فعلی می‌توانند خرید گوشت قرمز داشته باشند.

این مقام مسئول با بیان اینکه در تولید نهاده‌های کشاورزی و محصولات نهایی مشکلی در کشور وجود ندارد اضافه کرد: امسال تولیدات بخش کشاورزی بیش از ۱۲۰ تن بود که نه تنها نیاز کشور را تأمین می‌کند که می‌تواند نیازمندی‌های کشورهای همسایه را نیز پوشش دهد.

افزایش ظرفیت تولید و کاهش قیمت گوشت تمام شده

در ادامه مجید جعفری، مدیرعامل اتحادیه خوراک دام درباره احتمال کاهش قیمت نهادهای دام با صادرات به مهر گفت: نرخ تمام شده گوشت دام و طیور تا حدود ۷۰ درصد مربوط به خوراک می‌شود که قیمت آن از اردیبهشت امسال با حذف ارز دولتی تا امروز حدود ۷ برابر شده است. در کنار این موضوع هزینه‌های انرژی، دستمزد و سایر موارد نیز دستخوش تغییر بوده اند. از این رو بهای تمام شده دام در کشور بالا رفته است.

مدیرعامل اتحادیه خوراک دام با بیان اینکه دامداران و مرغداران با هزینه‌های فعلی نمی‌توانند خوراک دام‌ها را تأمین کنند، عنوان کرد: کشتار دام ماده و مولد و نیز مرغ‌های مادر افزایش یافته زیرا بار خوراکی که سال گذشته با مبلغ ۲۵ میلیون تومان قابل تأمین بود در حال حاضر به ۲۵۰ میلیون تومان رسیده است. علاوه بر اینکه کارخانجات خوراک باید ۲۵ درصد درامد خود را مالیات بدهند. در این باره در بخش طیور این گونه نیست. دولت باید در سیاست‌های خود در بخش دام و طیور بازنگری داشته باشد تا قیمت تمام شده کاهش پیدا کند.

جعفری در پایان تاکید کرد: هر چقدر تولید از عددی بالاتر برود حاشیه سود بیشتر می‌شود و در نهایت قیمت تمام شده را کاهش می‌دهد. مشکل فعلی تهیه کنندگان نهادهای دامی فعالیت فقط با ۳۰ درصد ظرفیت اسمی است و اگر این مشکل با صادرات حل شود به طور قطع گوشت قرمز با قیمت کمتری به دست مردم می‌رسد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: