پایگاه خبری خانه فوتبال:

شیوع یک بیماری هولناک در کشور.بیماری میکروبی با عفونت شدید دیده شده است.سرپرست مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از ثبت ۷۱۸۱ مورد ابتلا به بیماری‌ یک نوع عفونت روده‌ای در سال جاری در کشور خبر داد.شهنام عرشی سرپرست مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۷۱۸۱  مبتلا به بیماری‌ اسهال خونی در سال جاری در کشور شناسایی و تحت درمان قرار گرفتند.
سرپرست مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت افزود: بر اساس اطلاعات ثبت شده در نظام کشوری مراقبت بیماری‌های واگیر، شمار مبتلایان به اسهال خونی در سال جاری حدود ۴۹ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.
وی اظهار داشت: اگر چه در سال جاری شاهد روندی افزایشی در مراجعین با شکایت از اسهال خونی به مراکز درمانی بودیم اما مقایسه روند ابتلا طی چند سال اخیر موید کاهش موارد ابتلا به اسهال خونی نسبت به دوران قبل از همه‌گیری کروناست. 
عرشی ادامه داد: بر اساس اطلاعات موجود، حدود ۶۶ درصد موارد ابتلا به اسهال خونی در مناطق شهری و ۳۴ درصد در نقاط روستایی سکونت داشته اند و ۵۴ درصد از موارد ابتلا مردان و مابقی زنان و کودکان بوده است.
وی تصریح کرد: حدود ۳۶ درصد مبتلایان به اسهال خونی در گروه سنی کمتر از ۵ سال و ۱۶ درصد در سنین ۵ تا ۱۰ سال بودند، ۵۱ درصد بیماران با شکایت از این بیماری بستری و سایر موارد به صورت سرپایی درمان شده‌اند.
سرپرست مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در پایان تاکید کرد:رعایت بهداشت دست و شستشوی صحیح دست‌ها به ویژه بعد از اجابت مزاج، قبل از تهیه و صرف غذا، استفاده از توالت بهداشتی و دفع بهداشتی فاضلاب، استفاده از آب آشامیدنی ایمن و بهداشتی، شستشو و ضد عفونی صحیح میوه و سبزیجات از جمله اقدامات اصلی جهت پیشگیری از ابتلا به اسهال خونی است.

بیماری آلزایمر را می‌توان پیش از بروز علائم تشخیص داد

بیماری

دیجیاتو|دانشمندان می‌گویند وجود دو پروتئین در مغز می‌تواند به تشخیص آلزایمر منجر شود چون احتمال ابتلا به این بیماری را بسیار بالا می‌برد.

تحقیق نسبتاً بزرگی که توسط دانشمندان دانشگاه لوند سوئد انجام شده است، نشان می‌دهد که تشخیص بیماری آلزایمر پیش از بروز علائم ممکن است. روشی که محققان برای این تشخیص پیدا کرده‌اند، از طریق دو پروتئین انجام می‌شود که می‌تواند نشان دهد چه افرادی در آینده با علائم این بیماری درگیر می‌شوند.

محققان در این تحقیق بین‌المللی 1325 نفر را در سوئد، آمریکا، هلند و استرالیا زیر نظر گرفتند. این افراد در ابتدای تحقیق هیچ مشکلی به لحاظ شناختی نداشتند. آنها با استفاده از اسکن‌های PET وجود پروتئین‌های تائو و آمیلوید را در مغز افراد بررسی کردند.

در ادامه تحقیق که دانشمندان چند سال دیگر به سراغ داوطلبان رفتند، مشخص شد افرادی که این دو پروتئین را داشتند، حدود 20 تا 40 برابر بیشتر از بقیه در معرض ابتلا به آلزایمر قرار گرفته بودند. «ریک اوسنکوپل»، نویسنده اول این مقاله می‌گوید: «زمانی که هردو پروتئین بتا-آمیلوید و تائو در مغز حضور دارند، آنها دیگر نه فاکتور ریسک، بلکه نشانه تشخیص هستند. پاتولوژیستی که نمونه‌های مغز را بررسی می‌کند، باید بلافاصله تشخیص آلزایمر را برای بیمار داشته باشد.»

تشخیص آلزایمر پیش از ظهور نشانه‌های شناختی ممکن است

اوسنکوپل می‌گوید محققان آلزایمر به دو دسته تقسیم می‌شوند. یک گروه باور دارند که این بیماری تا زمان بروز علائم شناختی قابل تشخیص نیست. ولی گروه دوم می‌گویند تشخیص با اتکا بر بیولوژی و آنچه در مغز دیده می‌شود، می‌تواند صورت بگیرد. این محققان دانشگاه لوند هم خود را از گروه دوم می‌دانند.

اوسنکوپل باور دارد که درست مثل آزمایش سرطان پروستات، اگر در نمونه‌برداری متوجه سلول‌های سرطانی شویم، تشخیص بیماری سرطان را اعلام می‌کنیم، حتی اگر فرد علائم خاصی نداشته باشد. پژوهشگران با توجه به کشف داروهای نویدبخش جدید برای آلزایمر می‌گویند:

«اگر بتوانیم بیماری را قبل از ظهور چالش‌های شناختی تشخیص دهیم، در‌نهایت شاید بتوانیم از دارو برای کندتر کردن بیماری در مراحل ابتدایی استفاده کنیم. بیمار می‌تواند از ترکیب فعالیت فیزیکی و تغذیه خوب برای افزایش شانس جلوگیری یا کندتر کردن مشکلات شناختی در آینده استفاده کند. با این حال، تحقیقات بیشتری باید انجام شود تا بتوانیم درمان را به افرادی که دچار فقدان حافظه نشده‌اند، پیشنهاد کنیم.»

نتایج این مطالعه در مجله Nature Medicine منتشر شده است.

کشف بزرگ پژوهشگران درباره آلزایمر

نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که افراد مسن با سطوح پایین ویتامین ب ۹ در معرض خطر بیشتری برای زوال عقل و آلزایمر هستند. داشتن سطوح پایین این ویتامین، همچنین با مرگ زودرس مرتبط است.

​ به طور کلی سطح ویتامین ب ۹ یا همان اسید فولیک باید به طور معمول در میان افراد مسن کنترل شده و کمبودهای مرتبط با این ویتامین، اصلاح شود. این ویتامین که در برخی از موادغذایی یافت می شود به بدن کمک می کند تا گلبول های قرمز خون و سلول های عصبی سالم بسازد.

تیمی از محققان بین المللی در ایالات متحده آمریکا طی یک پروژه تحقیقاتی به پژوهش در این رابطه پرداختند. آنها داده های بیش از ۲۷ هزار فرد مختلف بین ۶۰ تا ۷۵ ساله را بررسی کردند. شرکت کنندگانی که پیش از شروع مطالعه، هیچ نشانه ای از زوال عقل نداشتند، برای سنجش کمبود ویتامین ب ۹ آزمایش دادند و سپس بین ژانویه ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ میلادی وضعیتشان مورد ردیابی قرار گرفت. آزمایش ها نشان داددند حدود ۳ هزار و ۴۱۸ نفر از این افراد دچار کمبود ویتامین ب ۹ بودند.    

محققان دریافتند که کمبود ویتامین ب ۹ با افزایش قابل توجه خطر زوال عقل و مرگ زودرس به هر دلیلی مرتبط است. خطر ابتلا به زوال عقل در افراد مبتلا به کمبود ویتامین ب ۹، 1.68 برابر و در طول دوره پیگیری، 2.98 برابر افزایش یافت. 

به گفته محققان، ممکن است غلظت سرمی فولیک اسید (ویتامین ب ۹) به عنوان یک نشانگر زیستی مورد استفاده برای اصلاح خطرات زوال عقل و مرگ و میر در سنین بالا عمل کند. به نظر می رسد باید نظارت غلظت سرمی فولیک اسید در افراد مسن در دستور کار سیاست بهداشت عمومی قرار گیرد تا به عنوان اقدامی پیشگیرانه و یا به عنوان بخشی از استراتژی های درمانی برای افراد در خطر ابتلا به زول عقل مورد استفاده قرار گیرد. 

در حال حاضر به زنان باردار توصیه شده است که مکملی از اسید فولیک مصرف کنند. به گزارش سیناپرس، این تجویز برای کمک به رشد صحیح مغز، جمجمه و نخاع کودک در حال رشد لازم است تا از مشکلات رشدی به نام نقص لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا جلوگیری شود.

شرح کامل این پژوهش ها و نتایج حاصل از آن در آخرین شماره مجله سلامت روان مبتنی بر شواهد (Evidence Based Mental Health) منتشر شده و قابل دسترس است.

پیش‌بینی خطر بروز آلزایمر با کمک یک الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی 

پژوهشگران آمریکایی، نوعی الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی ابداع کرده‌اند که می‌تواند خطر بروز آلزایمر را به دقت پیش‌بینی کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران "دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون"(BUSM)، نوعی الگوریتم رایانه‌ای مبتنی بر هوش مصنوعی ابداع کرده‌اند که می‌تواند با بررسی ام‌آرآی، آزمایش نقص شناختی و داده‌های مربوط به سن و جنسیت، خطر ابتلا به آلزایمر را به دقت پیش‌بینی کند.

این راهبرد هوش مصنوعی که مبتنی بر یک الگوریتم یادگیری عمیق است، نوعی چهارچوب یادگیری ماشینی را به نمایش می‌گذارد. یادگیری ماشینی، یکی از کاربردهای هوش مصنوعی است که به رایانه کمک می‌کند تا داده‌ها را یاد بگیرد و ارتقا پیدا کند. بیماری آلزایمر، دلیل اصلی فراموشی در سراسر جهان به شمار می‌رود. از هر ۱۰ نفری که ۶۵ سال یا بالاتر از آن هستند، یک نفر به این بیماری دچار می‌شوند. آلزایمر، ششمین دلیل اصلی مهم مرگ و میر در آمریکا به شمار می‌رود.

دکتر "ویجایا کولاچالاما"(Vijaya Kolachalama)، استادیار پزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون و از نویسندگان این پژوهش گفت: اگر رایانه‌ها بتوانند بیماری‌هایی مانند آلزایمر را با استفاده از داده‌های در دسترس مانند اسکن ام‌آرآی پیش‌بینی کنند، چنین فناوری‌هایی، قابلیت گسترده‌ای به خصوص در شرایطی که محدودیت منبع وجود دارد، خواهند داشت. این الگوریتم نه تنها می‌تواند خطر ابتلا به آلزایمر را پیش‌بینی کند، بلکه می‌تواند تجسمات قابل تفسیر و قابل درکی در مورد خطر بروز آلزایمر ارائه دهد که به تشخیص دقیق کمک می‌کنند.

پژوهشگران، اسکن‌های ام‌آرآی مغز و اطلاعات بالینی افراد مبتلا به آلزایمر و کسانی که شرایط عادی داشتند را مورد بررسی قرار دادند. آنها با استفاده از این داده‌ها، یک مدل جدید یادگیری عمیق را برای پیش‌بینی خطر بیماری آلزایمر ابداع کردند. سپس نشان دادند که این مدل می‌تواند وضعیت بیماری را به دقت پیش‌بینی کند.

پژوهشگران پس از این مراحل، از یک گروه بین‌المللی از متخصصان علوم اعصاب خواستند تا به تشخیص آلزایمر در میان همین مجموعه بیماران بپردازند. در این مقایسه، الگوریتم ابداع شده توانست پیش‌بینی بهتری نسبت به میانگین متخصصان علوم اعصاب ارائه دهد. پژوهشگران نشان دادند که نواحی پر خطر شناسایی شده توسط این مدل، با گزارش‌های کالبدشکافی مغز چند نفر که از دنیا رفته‌اند نیز مطابقت دارد.
به گفته پژوهشگران، این پژوهش می‌تواند پیامدهای گسترده‌ای برای توسعه کاربرد داده‌های مربوط به تصویربرداری عصبی از جمله ام‌آرآی و تشخیص دقیق خطر آلزایمر داشته باشد.
آنها در این باره گفتند: اگر ما ابزار دقیقی برای پیش‌بینی خطر بیماری آلزایمر داشته باشیم که به راحتی در دسترس هستند و از داده‌هایی مانند اسکن ام‌ارآی استفاده می‌کنند، می‌توانیم آنها را برای آزمایش‌های بالینی به کار ببریم.

پژوهشگران باور دارند که روش آنها می‌تواند برای کاربرد در اندام‌های دیگر بدن نیز گسترش یابد و به ابداع مدل‌های پیش‌بینی برای تشخیص دیگر بیماری‌های عصبی کمک کند.

این پژوهش، در مجله " Brain" به چاپ رسید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: