پایگاه خبری خانه فوتبال:

قیمت دلار ترسناک تر شد. قیمت دلار نوسانی شد. قیمت دلار به روشی جدید و در بازاری جدید اعلام می شود. قیمت دلار در هفته گذشته افزایشی شد. در هفته‌های اخیر انتظارات تورمی در حال بازی با قیمت دلار بوده است.

پیش بینی قیمت دلار امروز 11 اسفند 1401

دیروز قیمت دلار تهران کاهش داشت. فعالان بازار می‌گویند اگر در روزهای آینده عرضه دلار توسط بازارساز بالا باشد، امکان افزایش قیمت وجود دارد. اما قیمت بالای درهم نیز به چالشی برای بازارساز تبدیل شده است. آیا حواله درهم ارزان می‌شود؟

قیمت دلار دیروز روند کاهشی داشت و فعلا در نیمه پایین کانال 50 هزار تومانی نوسان دارد. روند کاهشی در بازارهای موازی نیز به دلار تهران، سیگنال کاهش قیمت می‌دهد.

فعالان بازار معتقدند اگر در روزهای آینده عرضه دلار توسط بازارساز بالا باشد، امکان بازگشت قیمت دلار به کانال ۴۰ هزار تومانی وجود دارد. اما درهم امارات فعلا چالش دیگری است که نهاد پولی کشور با آن مواجه است. نرخ حواله درهم در سطحی قرار دارد که می‌تواند قیمت دلار را به مرزهای حساس قیمتی بازگرداند.

تحلیلگران اقتصادی معتقدند در شرایط فعلی یکی از نکات قابل توجه در بازار، ناهماهنگی نرخ دلار و درهم است. نرخ حواله درهم در سطحی قرار گرفته که می‌تواند، ارزش دلار در بازار داخلی را از مرز حساس بازارساز عبور دهد.

در این شرایط برخی از معامله‌گران باور دارند یا قیمت درهم دارای حباب است و این ارز باید به کانال ۱۲ هزار تومان برگردد یا قیمت دلار در بازار داخلی قابلیت تقویت دارد.

برخی از تحلیلگران باور دارند در روزهای گذشته سطح عرضه ارز در بازار داخلی به اندازه‌ای قوی بوده که زمینه‌ساز ناهماهنگی قیمت دلار و درهم شده است.

سال‌هاست که در بازار ارز داخلی، معامله‌گران به نرخ حواله درهم توجه دقیقی دارند و زمانی که در اواسط دهه 90، قیمت درهم به بالای مرز هزار تومان رفت، دلار نیز توانست از کانال سه هزار تومانی خارج شود و به کانال بهار هزار تومانی قدم بگذارد.

فاصله ۱۰ هزار تومانی قیمت دلار مرکز مبادله و بازار آزاد 

دیروز قیمت دلار در مرکز مبادله ارز و طلا ۴۳ هزار و ۸۱۵ تومان کشف شد، این قیمت نسبت به روز قبل ۴۸۰ تومان افزایش داشت. درهم نیز با نرخ ۱۱ هزار و ۹۳۱ تومان قیمت خورد. در حال حاضر دلار و درهم، در مرکز مبادله و بازار آزاد به ترتیب حدود ۱۰ هزار تومان و سه هزار و ۲۶۹ تومان اختلاف قیمت دارد.

امروز ۹ اسفند ۱۴۰۱ قیمت دلار تهران و هرات با هم برابر شدند. دلار هرات امروز ۵۳ هزار تومان در آخرین معامله نقدی به کار خود پایان داد. دلار سلیمانیه ۵۱ هزار و ۲۵۰ تومان معامله شد و قیمت درهم امارات به ۱۵ هزار و ۲۰۰ تومان رسید.

روز گذشته برخی معامله‌گران مدعی بودند که درهم در مرز 16 هزار تومان خرید و فروش شده است. آنها مدعی شدند با این سطح از قیمتِ درهم امارات، دشوار است که دلار به افت قیمت ادامه دهد و بازارساز باید فکری به حال قیمت درهم کند.

قیمت دلار / نهاد پولی با کدام سناریو بازار ارز را مدیریت کرد؟

در همین راستا کامبیز افسری کارشناس اقتصادی و فعال بازار ارز با اشاره به سناریوهای متفاوت برای شوک درمانی بازار ارز، به تجارت‌نیوز گفت:«گاهی ممکن است قیمت از طریق افزایش تقاضا و کاهش عرضه تغییر کند. به گونه‌ای که بسیاری از افراد در قیمت بالا بخرند و بعد یکباره قیمت پایین بیاید. در این موقعیت با نقره‌داغ شدنِ خریدارها، تا مدتی کسی جرات نزدیک شدن به بازار را ندارد.»

وی افزود:«راه دوم دستکاری قیمت در بازار هرات و ریزش یکباره نرخ دلار در این بازار همسایه خواهد بود. به گونه‌ای که در اوج هیجان بازار یک تا دو میلیون دلار نقدی در بازار هرات به فروش برسد و با ریزش قیمت دلار هرات، ترس در بازار تهران به وجود می‌آید و باعث کاهش قیمت دلار تهران خواهد شد.»

افسری در ادامه به اخبار سیاست‌ خارجی اشاره کرد و گفت:« موضوع برجام و سیاست مذاکره می‌تواند پیامی برای فعالان بازار ارز و ترغیب آنها به فروش باشد. به نظر می‌رسد دولت در روزهای اخیر تمام این راهکارها را به شکل موازی اجرا کرده و با وجود آشفتگی بازار، توانسته قیمت دلار را تا حدودی مدیریت کند.»

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه نهاد پولی کشور تا چه مدت توانایی مدیریت بازار را با این شیوه را خواهد داشت، تاکید کرد:«در بازار آزاد، ارز به شکل اتوماتیک‌وار بدون هیچ‌ بخشنامه و سندی مبادله می‌شود و بازار دلار توافقی، کار و کسبی شده برای بسیاری از افراد تا در بی‌قانونی این بازار خرید و فروش کنند و سود ببرند.»

جزئیات فروش جدید ارز به مردم بعد از صعود قیمت دلار

براساس آخرین جزئیات اعلام شده از مصارف ارزی خدماتی ۶۳ گانه اعلام شده از سوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران، تغییراتی در نحوه و چگونگی دریافت ارز مسافری توسط مردم اعمال شده است که می‌توان به تعیین ارز برای سفرهای زمینی - ریلی و دریایی و کاهش شرط سنی دریافت ارز مسافرتی اشاره کرد.

به گزارش ایسنا، در جدیدترین مجموعه مقررات ارزی ابلاغ شده از سوی بانک مرکزی، تعداد سرفصل‌های مصارف ارز خدماتی (غیربازرگانی) از ۳۸ مورد به ۶۳ مورد افزایش پیدا کرده و تغییراتی در این سرفصل‌ها اعمال شده است. یکی از سرفصل‌های مصارف ارزی ۶۳ گانه مرکز مبادله ارز و طلای ایران ارز مسافرتی است که با تغییراتی از سوی بانک مرکزی نسبت به آخرین بروزرسانی قوانین و مقررات که در مرداد ماه امسال انجام شده بود، مواجه شده است.

مهم‌ترین تغییر در این زمینه، تفکیک ارز مسافرتی هوایی و زمینی - ریلی و دریایی است که در بروزرسانی جدید که در دوم اسفندماه امسال انجام شد، اتفاق افتاده است.

چهل‌وچهارمین سرفصل نیازهای ارز خدماتی مربوط به ارز مسافرتی هوایی است که براساس آن، مسافران هوایی یکبار در سال می‌توانند به میزان ۵۰۰ یورو یا معادل آن نسبت به سایر ارزها، ارز دریافت کنند. همچنین مدارک  مورد نیاز در زمان مراجعه به بانک و ارائه درخواست خرید ارز، گذرنامه معتبر، بلیت مسافرت هوایی اعم از یکسره یا دو سره (کاغذی یا الکترونیکی) و رسید پرداخت عوارض خروج از کشور است. همچنین مدارک مذکور برای نظارت بازرسان در بانک نگهداری خواهد شد.

یکی دیگر از تغییراتی که در ارز مسافرتی اعمال شده کاهش سن قانونی برای دریافت ارز است که در مقررات ارزی گذشته مسافران با سن قانونی کمتر از ۱۸ سال نمی‌توانستند این ارز را دریافت کنند، اما در قوانین جدید این سن به پنج سال کاهش پیدا کرده است.

این تغییرات در حالی اتفاق افتاده که در مقررات ارزی گذشته که از مرداد ماه امسال ابلاغ شده بود ۵۰۰ یورو ارز مسافرتی برای کشورهای با ویزا بود و همه ارزها براساس آنچه اعلام شده و برای مسافران هوایی در نظر گرفته شده بود. همچنین مسافران هوایی می‌توانستند برای کشورهایی که نیازی به ویزا ندارند ۳۰۰ یورو یا معادل آن نسبت به سایر ارزها دریافت کنند.

اما در تغییرات جدید صورت گرفته که هفته گذشته انجام شد مسافران زمینی، ریلی و دریایی می‌توانند تا ۳۰۰ یورو یا معادل آن نسبت به سایر ارزها به صورت اسکناس ارز دریافت کنند مدارک مورد نیاز برای مسافران با مسافران هوایی تفاوتی ندارد و هر دو نوع ارز مسافرتی از هوایی تا زمینی، ریلی و دریایی در صورت امکان قابلیت پرداخت به صورت کارت، حواله و غیره را نیز دارند.

یکی دیگر از تغییرات صورت گرفته در این زمینه این است که در مقررات ارزی ابلاغ شده در مردادماه بانک‌های ملی، ملت، سامان، تجارت و پارسیان به عنوان تامین کنندگان این نوع ارز معرفی شده بودند اما در ابلاغیه جدید اسمی از بانک‌های عامل نیامده است.

البته یکی دیگر از تغییراتی که بانک مرکزی و مرکز مبادله در این سرفصل ارز خدماتی به آن اشاره کرده بودند، دریافت ارز مسافرتی پس از گیت خروجی در فرودگاه‌های بین المللی مانند فرودگاه امام خمینی (ره) از طریق خودپردازهای تعبیه شده در آن سالن‌هاست.

از ابتدای آغاز به کار مرکز مبادله ارز و طلا در هفته گذشته، متقاضیان ارز دچار سردرگمی شده‌اند. در همین حال قیمتی که وبسایت بازار متشکل ارزی به عنوان قیمت دلار مرکز مبادله ارز و طلا اعلام می‌کند، ثبات مانده است. در بازار آزاد اما قیمت‌ها حرف دیگری می‌زنند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: