پایگاه خبری خانه فوتبال:

سربازی دوران عجیبی است و برای مردان از اهمیت بالایی برخوردار است. هر ساله سربازی با شائبه های زیادی همراه است. خرید سربازی با شرایط زیادی مواجه است.خرید سربازی در وضعیت عادی منتفی است. افزایش حقوق سربازی با تغییراتی همراه بوده است.

خبر مهم از طرح سرباز حرفه ای

محمدحسن آصفری، عضو کمیسیون امور داخلی و شوراها گفت: اکثریت‌ مجلس با طرح سرباز حرفه‌ای موافق هستند اما هنوز ستادکل نیروهای‌ مسلح نظر مثبت ارائه نکرده‌ است.
بر اساس این طرح سربازی ۵ ساله شده و سربازان تحصیل کرده در بخش‌های مختلف مرتبط با تخصص خود به مدت ۵ سال مشغول به کار شوند و حقوق، مزایا و پاداش و سنوات معادل سایر شاغلین دریافت کنند و پس از ۵ سال اختیار دارند که جذب نیروهای مسلح شوند یا در شغل دیگری مشغول به کار شوند.

جزئیات تسهیلات ویژه برای مشمولان غایب سربازی

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت که در جلسه امروز این کمیسیون مقرر شد که به مشمولان غایب تسهیلات قانون جوانی جمعیت پرداخت شود.
محمدرضا پورابراهیمی در توضیح جلسه امروز کمیسیون اقتصادی گفت: در این جلسه طرح الحاق یک ماده به قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت با حضور نمایندگانی از بانک مرکزی، وزارت اقتصادی، سازمان برنامه و بودجه ومرکز پژوهش‌ها تشکیل شد.

وی افزود: در جلسه کمیسیون اقتصادی مقرر شد در حوزه پرداخت تسهیلات مرتبط با اجرای قانون جوانی جمعیت و ازدواج تسهیل‌گری صورت گیرد؛ مقرر شد مشمولین غایب خدمت وظیفه عمومی که تا امروز امکان دریافت تسهیلات قانون جوانی جمعیت را نداشته‌اند، مستثنی شوند و این موضوع از حوزه محدودیت‌های اعمالی خارج شد.

پورابراهیمی اضافه کرد: در خصوص افرادی که بدهی بانکی یا مالیاتی دارند نیز مقرر شد تمهیدات لازم جهت امکان تسویه تعهدات قبلی فراهم شده تا امکان استفاده از تسهیلات را پیدا کنند.
وی در پایان بیان کرد: توافق شد موضوع محدودیت مشولین غایب خدمت وظیفه عمومی برای دریافت تسهیلات اشتغال نیز برطرف شود. همچنین تسهیلات قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در اولویت تکالیف اعطایی تسهیلات نظام بانکی قرار گیرد.

رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا گفت: الان کف حقوق سربازی دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و سقف آن نیز تا هشت میلیون تومان است.رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا کف حقوق سربازی را اعلام کرد.

سردار تقی مهری درباره میزان حقوق سربازان در سال ۱۴۰۱ اظهار کرد: حقوق سربازان سال‌های گذشته و به عنوان مثال سال‌های ۹۷ و ۹۸، حدود ۲۵۰ یا ۲۰۰ هزار تومان بود که البته به درجه و مدرک تحصیلی فرد بستگی داشت. اما خوشبختانه کف حقوق سربازی دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و سقف آن نیز تا هشت میلیون تومان است.

رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا اظهار کرد: در ایام اربعین من از چند استان مرزی خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی بازدید داشتم و با سربازان صحبت می‌کردیم. از میان افرادی که در مناطق مرزی خدمت می‌کنند مجردها تقریبا بالای چهار میلیون و متاهل‌ها نیز حدود شش میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دریافتی دارند.

مهری ادامه داد:‌ حقوق سربازان رشد خوبی داشت. در روزهای گذشته نیز موضوع حقوق‌ها در مجلس شورای اسلامی مطرح شده بود، تقاضا می‌کنم به استناد ماده ۴۹ قانون خدمت وظیفه عمومی حق و حقوق سرباز به صورت کامل دیده شود. امیدوارم اعضای مجلس شورای اسلامی و به خصوص ریاست مجلس به این موضوع توجه داشته باشند و دولت محترم و مجلس شورای اسلامی بتوانند بر اساس همین ماده قانونی که مصوب مجلس است اقدام کنند.
وی گفت: بر اساس این قانون حداقل حقوق یک پایور یا کادر در نیروهای مسلح مبنای پرداخت حقوق سربازان است که از ۶۰ درصد حقوق آن پایور برنامه چیده می‌شود و حداکثر نیز ۹۰ درصد است که این اتفاق بسیار بهتر از سال های گذشته انجام شده است و تقاضا داریم که این اتفاق بیفتد.

دستور فوری برای کارفرماها و مشمولان سربازی

اشتغال مشمولان غایب در سازمان‌های دولتی و خصوصی ممنوع شد
رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا گفت: کسانی که به نحوی مشمولان غایب را در موسسات دولتی و غیر دولتی از قبیل کارخانه‌ها، شرکت‌ها، آموزشگاه‌ها، بنگاه‌ها، مغازه‌ها و تعمیرگاه‌ها ثبت نام و به کارگیری کنند به محاکم صالحه قضایی معرفی می‌شوند.
مجازات در نظر گرفته شده برای این دسته از افراد برای اولین بار پرداخت هزینه سالانه یک سرباز برابر قانون بودجه سال ۱۴۰۰ به مبلغ حدود ۳۰۰ میلیون ریال بوده و برای بار دوم و بیشتر هزینه سالانه سه سرباز در حدود ۹۰۰ میلیون ریال جریمه می‌شوند.

سربازی

تغییر مدت زمان دوره آموزشی سربازی

فارس: رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح، مدت دوره آموزشی سربازی را اعلام کرد.
امیر دریادار دوم غلامرضا رحیمی پور رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح در خصوص مدت دوره آموزشی سربازی اظهار داشت: در حال حاضر مدت دوره آموزشی سربازی بین ۶ تا ۸ هفته متغیر است.
رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: مدت دوره آموزشی سربازی بسته به نوع مرکز و نوع تخصص آموزشی متفاوت است؛ به طور مثال نخبه‌ها یک ماه دوره آموزشی سربازی سپری می‌کنند؛ همچنین افرادی که در حال حاضر در مناطق گرمسیر دوره آموزشی سربازی خود را طی می کنند به مدت ۶ هفته و کارکنان وظیفه‌ای که در مناطق خوش آب و هوا مشغول خدمت باشند مدت دوره آموزشی سربازی آنها ۸ هفته خواهد بود.

وی گفت: در گذشته مدت دوره آموزشی سربازی ۴۵ روز بود که بعد از آن دو هفته به آن اضافه شد که از دو سه ماه پیش تاکنون مدت دوره آموزشی سربازی بسته به مرکز و تخصص بین ۶ تا ۸ هفته خواهد بود.

سربازی و زنان و سینما

سردار طلایی تاکید کرد: یک وجه از موضوعیت سربازی که هر شهروندی با یک دوره آموزشی خودش را آماده دفاع از کیان کشور و ملتش بکند. این یک فرض است که بر همه واجب و لازم است. حتی از نگاه بنده برای بانوان هم این امر لازم و واجب است که بتوانند در مواقع لزوم از کشورشان دفاع کنند متناسب با شرایط خودشان البته.
خدمت سربازی از ابتدای پیروزی انقلاب تا به امروز از بزرگترین چالش هایی بوده که همواره جوانان از نوجوانی به بعد با آن دست به گریبان هستند چراکه این راه برای آنها هیچ مسیر فرعی ندارد. جوانان باید ۲ سال از زندگی خود را صرف خدمت سربازی کنند که البته این برای بسیاری از آنها هم شیرین است؛ با این حال نمایندگان مجلس و دولتمردان برای هموار کردن این مسیر هر از چندگاهی گزینه هایی مثل خرید سربازی، معافیت مشروط، کاهش روزهای خدمت به شرط تاهل و.. فعال می کنند که شاید برای مقطعی پاسخگو باشد اما مشکل عمده جوانان را حل نمی کند. در همین رابطه با سردار مرتضی طلایی گفتگو کردیم تا ابعاد این موضوع را بیشتر بررسی کنیم. با گسترش نیوز همراه باشید.

فروش سربازی مصادف با بی عدالتی

وی افزود: من با اشراف و اطلاعاتی که دارم می دانم در تمام کشور‌های دنیا هر شهروندی موظف است در یک دوره سنی آموزش هایی را برای دفاع از کشورش ببیند و کشور‌ها به شیوه‌های مختلف این متد را اجرا می‌کنند. مثل مدل کشور ما که دو سال یا ۱۸ ماه آموزش می‌بینند و خدمت می‌کنند و تا یک دوره سنی در احتیاط قرار می‌گیرند. این چیزی است که در همه کشور‌ها بوده و هست و باید باشد. نکته مهم این است که شیوه سربازی فروشی راهکار خوبی نیست. فروش سربازی نوعی نابرابری بین افراد برقرار می کند و آنها به این واسطه که پول دارند و می‌توانند بروند و سربازی بخرند و کسانیکه پول ندارند کماکان به سربازی  می روند؛ این با اصل عدالت سازگاری ندارد.

سربازی

افزایش تسهیلات به سربازان برای ایجاد انگیزه

طلایی تاکید کرد:امروز سربازی در نیروی انتظامی خدمت می‌کند ولی در پس ذهن او نابرابری وجود دارد و فکر می‌کند اگر من هم پول داشتم پایان خدمت را خریده بودم و انگیزه‌های خدمت در او از بین می‌رود. اما قانون‌گذار به این نتیجه رسیده که برای افرادی که در خارج تحصیل می‌کنند و مواردی دیگر سطحی ایجاد کند و به عنوان سرمایه‌های اجتماعی کشور حفظشان کند تا به کشور برگردند و مفید به فایده باشند. از این رو معافیت‌ها و یا فروش سربازی می‌تواند انگیزه‌ای دنبال کند مثلا اینکه فرد بعد از تحصیل به کشور برگردد و در خارج نماند پس نمی‌توان امکان فروش سربازی را مطلقا رد کرد. چون در غیر این صورت دانشجوی ایرانی خارج از کشور به خاطر سربازی برنمی گردد و در خارج از کشور می‌ماند. اگر ما امکاناتی به سربازان بدهیم و بتواند برگردد وبرای معافیت خود پولی بدهد و انگیزه بازگشت و خدمت در کشور را پیدا کند نتایج این تصمیم خوب خواهد بود.

وی افزود: باید موضوع سربازی را سمتی ببریم که فرد حس کند اگر به سربازی برود میزان افتخارات ملی و معنوی و مسئله تامین هزینه‌های جاری او بیشتر و بهتر از انتخاب نرفتن است. ما امروز این مشکل را داریم. اگر قانون‌گذار و دست اندر کار این جنس تسهیلات را در نظر بگیرد بسیار خوب خواهد بود. امروز ما به اعضای بسیج به مناسبت حضورشان در بسیج تسهیلات و خدمات می‌دهیم. مثلا برای متاهلین سربازی در محل سکونت است و یا هزینه زندگی را به او بدهیم وقتی فرد بداند که وقتی به سربازی می‌رود در کنار خانواده است و در عین حال هزینه‌های زندگی او تامین می‌شود قطعا به سربازی می‌رود.

ضرورت آموزش های غیر نظامی به سربازان

طلایی گفت: نکته دیگر این است که در دوره سربازی باید بغیر از آموزش‌های لازم نظامی به جهت مهارتی نیز سربازان را توانمند کنیم و در یگان‌ها و پادگان‌ها مشاغلی را با هماهنگی فنی و حرفه‌ای ایجاد کنیم تا سرباز هم دوره سربازی را رد کند و هم آموزش‌های حرفه‌ای ببیند. به نظر من مهم‌تر از همه این است که هر کسی در هر شغلی وقتی لباس مقدس سربازی را به تن می‌کند باید در جامعه به عنوان یک شخصیت برجسته و برتر دیده شود. چه اشکالی دارد که استفاده از مترو، اتوبوس، تئاتر، سینما، موزه‌ها و مراکز مختلف را برای سربازانمان رایگان کنیم ؟و هر سربازی بتواند با کارت سربازی خود به رایگان از مترو و اتوبوس استفاده کند. وقتی فرد ببیند بخاطر سربازی اینچنین برای او کرامت قائل هستند و به او احترام می‌گذارند با نگاهی ارزشی دیده می‌شود سربازی محبوب خواهد شد. ما می‌توانیم برای سربازانمان تسهیلاتی را ایجاد کنیم که از سربازی نرفتن پرهیز کنند و سربازی بیشتر برایشان ارزشمند باشد.

وی ادامه داد: باید به آمار سربازان آماده به خدمت و نیاز‌های یگان‌های گوناگون اشراف داشت. به نظر من نیروی انتظامی از جمله یگان هایی است که بیشترین نیاز را به نیرو دارد و شاید برای اینکه بار تعهدات استخدامی در نیروی انتظامی بالا نرود که توان تامین هزینه‌ها وجود نداشته باشد استفاده از سربازان یکی از بهترین کار‌ها است. اما سربازان متخصص در رشته‌های مورد نیاز نیروی انتظامی. ما می‌توانیم در همه حوزه‌های پلیس از فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها استفاده کنیم. ما باید انگیزه تحصیل را بالا ببریم و می‌توانیم زا ظرفیت نیروهای تحصیل کرده در دانشگاه‌ها برای تامین نیاز‌های جامعه در حوزه‌های خدماتی از طریق نیروی انتظامی استفاده کنیم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: