پایگاه خبری خانه فوتبال:

زمان واریز یارانه اردیبهشت ماه. یارانه از زمان ریاست جمهوری احمدی نژاد پرداخت می شود. یارانه قرار بود به دهک های پایین جامعه پرداخت شود. یارانه هر ماه به حساب سرپرستان خانواده واریز می شود. یارانه با روش جدید فقط به زنجیره آخر یعنی مردم پرداخت می شود.

زمان واریز یارانه اردیبهشت اعلام شد

یارانه کمک معیشتی مرحله ۱۴۷ ،ساعت ۲۴ روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود. اما یارانه اردیبهشت نقدی است یا کالایی؟
به گزارش تجارت‌نیوز، به نظر می‌رسد که این ماه هم مانند ماه‌های قبل، یارانه نقدی اردیبهشت ماه، در تاریخ بیستم به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.
چندی پیش خبرهایی مبنی بر تغییر مبلغ یارانه نقدی یا جایگزینی کالابرگ به جای یارانه نقدی منتشر شد. اما هنوز برای تغییر یارانه نقدی تصمیم‌گیری نشده است.

از سال گذشته، توزیع کالابرگ در اقتصاد ایران مطرح است و بارها مساله حذف یارانه نقدی و جایگزینی آن با کوپن الکترونیک مطرح است. اما بر اساس آخرین اخبار منتشر شده، قرار نیست کالابرگ جایگزین یارانه نقدی شود. بلکه خانوارها امکان انتخاب کنند که یارانه نقدی که به حساب آنها واریز شده را نقدی برداشت کنند و یا با اعتبار آن کالا بخرند.

چیزی که مشخص است این است که یارانه نقدی این ماه هم مانند ماه‌های قبل قابل برداشت است و از طرفی وعده داده شده که کالابرگ هم از امسال اجرا شود.

طبق قانون بودجه ۱۴۰۲، وزارتخانه‌های یاد شده وظیفه دارند تا پایان اردیبهشت ماه آیین‌نامه مربوط به طرح‌های تشویقی یارانه که درحال حاضر مربوط به کالا برگ الکترونیکی است را تدوین کنند. طبق اعلام مسئولین ۵ دهک پایین درآمدی جامعه در الویت بهره‌مندی از این طرح‌های تشویقی هستند.

طرح تشویقی افزایش مبلغ یارانه برای استفاده بیشتر از کالابرگ الکترونیک

در همین راستا، «احسان مطهری مطلق»، معاون نوآوری و توسعه خدمت شرکت فارا (شرکت خدمات فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان) طی گفتگو با همشهری آنلاین در خصوص آخرین خبر‌ها از اجرای طرح کالابرگ الکترونیک و طرح تشویقی افزایش مبلغ یارانه در کشور بیان داشت: «از 15 اسفندماه که طرح در سراسر کشور اجرا شد مردم برای خرید کالا از یارانه فروردین خود استفاده کردند و از 15 فروردین از یارانه اردیبهشت ماه خود در حال استفاده هستند. در این مدت ما یک بار به طور کامل سیکل کالابرگ را در سراسر کشور انجام دادیم و الان در سیکل دوم اجرا هستیم.»

وی درباره طرح دولت جهت ایجاد مشوق برای ترغیب مردم به‌منظور استفاده از کالابرگ الکترونیک اعلام کرد: «وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی به همراه سازمان هدفمندی یارانه و وزارت اقتصاد موظف هستند طبق قانون بودجه 1402 یک آیین نامه اجرایی برای طرح‌های تشویقی تدوین و در آن محل و میزان منابع را مشخص کنند. در این آیین نامه اولویت طرح‌های تشویقی برای 5 دهک پایین جامعه است که جلسات آن از اسفند سال گذشته آغاز شده است و هم اکنون در دست بررسی است و دولت تا پایان اردیبهشت ماه فرصت دارد و موظف است این آیین نامه را تدوین کند، ولی شاید تدوین آن زودتر انجام شود. احتمال دارد زمانی که دولت یارانه بعدی را بدهد این طرح تشویقی در آن اعمال شود.»

مطهری ضمن اشاره به گروهی که بیشترین بهره را از کالابرگ الکترونیکی در این مدت بردند، گفت: «در این مدت 5 دهک درآمدی پایین جامعه بیشترین میزان استفاده از کالابرگ را داشتند.»

وی همچنین به گروه کالایی که موارد استفاده بیش‌تری داشته، اشاره داشت:

«مردم در این مدت بیشتر روغن و برنج از طریق کالابرگ الکترونیک خریداری کردند.»

این مقام مسئول در ادامه افزود: «تدوین این آیین نامه موجب می‌شود تا 5 دهک پایین جامعه دریافتی بیشتری از طریق کالابرگ الکترونیک نسبت به یارانه خود داشته باشند. مبلغ آن هنوز مشخص نیست و بر سر آن کش و قوس‌هایی وجود دارد. اما به عنوان مثال اگر فردی در دهک سوم یارانه 400 هزار تومانی می‌گیرد علاوه براین 400 هزار تومان دریافتی، مبلغی نیز مازاد در اختیار خواهد داشت تا بتواند از طریق کالابرگ الکترونیکی کالای بیشتری بخرد. در حقیقت شارژ ریالی بیشتری برای این دهک‌ها انجام خواهد شد تا بتوانند از 10 قلم کالای اعلامی موجود، تعداد بیشتری خرید کالا انجام دهند.»

افزایش مبلغ یارانه

معاون نوآوری و توسعه خدمت شرکت فارا همچنین اضافه کرد: «برداشت از حساب یک ماه زودتر موجب شده تا هم میزان اتصال فروشگاه‌ها به سامانه “شما” و هم میزان استفاده تهرانی‌ها برای خرید کالا بیشتر شود. در این مدت اکثر کسانی که مراجعه کرده اند درصد قابل توجهی از یارانه نقدی خود را کالا خریده اند.»

لازم به ذکر است در صورت تمایل سرپرستان خانوار برای مشاهده ریز تراکنش‌های خرید خود از طریق کالابرگ چنین امکانی از طریق اپلیکیشن «شما»  فراهم است.

مقدار اعتباری که از سرپرستان خانوار کسر می‌شود درحال‌حاضر طبق جدول قیمتی بوده که سال پیش در آن نرخ‌ها ذکر شده و میزان برداشت فعلا بر اساس آن ادامه دارد. مطهری در پایان خاطرنشان کرد: «اگر مسئولان ذیربط تغییر قیمت را به ما اعلام کنند ما تغییر را در سیستم و سامانه ایجاد خواهیم کرد، اما فعلا جدول قبلی به قوت خود پایدار است.

یارانه

با یارانه 530 هزارتومانی چی بخریم؟

به دنبال اطلاعیه وزارت کار مبنی بر واریز یارانه فروردین ماه به حساب سرپرستان خانوار و شارژ اعتبار خرید کالابرگ الکترونیک مبلغ ۴۰۰ هزار تومان به حساب دهک‌های اول تا سوم و مبلغ ۳۰۰ هزار تومان به حساب دهک‌های چهارم تا نهم واریز شد.

طرح کالابرگ الکترونیک طرحی است که دولت با هدف حمایت از معیشت خانوارها و حفظ سلامت غذایی افراد به اجرا درآورده و در صورت مدیریت صحیح و استقبال مردمی می تواند بخش اعظمی از تورم موجود را کنترل کند.

دولت در طرح کالابرگ الکترونیک این امکان را برای آحاد جامعه به وجود آورده که کالاهای اساسی را به نرخ ثابت و اعتبار یارانه یک ماه زودتر خریداری کنند.

این کالاها ۱۰ قلم کالای اساسی به ارزش ۵۳۰ هزار تومان است که شامل ماست، شیر، پنیر، قند و شکر، ماکارونی، روغن مایع، برنج، مرغ و تخم‌مرغ می‌شود.مبلغ این کالاها به نرخ شهریور ماه سال گذشته بوده و مردم مختارند که از هر نام و نشان و برند تجاری کالای مورد نیاز خود را از بین ۱۰ قلم کالای ذکر شده تهیه کنند و دولت طبق سبد کالای مشخص شده مابه التفاوت قیمت کالا را در طول دوره پرداخت می کند.

استفاده از کالابرگ الکترونیک کاملا داوطلبانه و اختیاری است و چنانچه تمایل به خرید کالابرگ نبود، همچون گذشته کل مبلغ یارانه قابل برداشت است.

بر اساس اطلاعیه ای که وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی منتشر کرده است، یارانه فروردین ماه سال‌جاری به حساب سرپرستان خانوار واریز و اعتبار خرید کالابرگ الکترونیک شارژ شده و یارانه‌بگیران می‌توانند از اعتبار ماه بعد خرید کنند.

مبلغ پرداخت یارانه برای دهک های اول تا سوم ۴۰۰ هزار تومان و برای دهک های چهارم تا نهم ۳۰۰ هزار تومان است.

جزئیات واریز یارانه فروردین برای خرید کالابرگ‌ الکترونیکی

در صورتی که سرپرستان خانوار از کالابرگ الکترونیک استفاده نکرده باشند، می توانند رقم کامل یارانه را از حساب برداشت کنند و چنانچه آن را استفاده کنند به همان میزان از یارانه خانوار کسر شده و باقی‌مانده مبلغ به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود.

با واریز یارانه فروردین‌ماه یارانه‌بگیران می‌توانند از اعتبار یارانه ماه بعد خود هم در قالب کالابرگ الکترونیکی اقلام اساسی مورد نیازشان را تهیه کنند.

گفتنی است؛ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اواخر اسفند سال گذشته از آغاز اجرای طرح کالابرگ الکترونیک در سراسر کشور خبر داد و با توجه به اجرای موفقیت‌آمیز طرح به‌ صورت آزمایشی در چهار استان هرمزگان، قزوین، مرکزی و گیلان، آغاز اجرای این طرح به صورت ملی در سراسر کشور را اعلام کرد.

بر این اساس، بسیاری از فروشگاه‌های زنجیره‌ای از جمله رفاه‌ و افق کوروش‌ و برخی فروشگاه‌های خُرد مجهز به بارکدخوان به این سامانه متصل شدند تا شهروندان در سراسر کشور بتوانند به سهولت کالای مورد نیاز خود را در طرح کالابرگ الکترونیک خریداری کنند.

پیش‌تر در جریان استانی شدن طرح ملی کالابرگ الکترونیک ۳۰ هزار فروشگاه به سامانه کالابرگ الکترونیکی متصل شده بود اما در روزهای اخیر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از افزایش تعداد فروشگاه ها خبر داد و اعلام کرد که بیش از ۳۵ هزار فروشگاه در سرتاسر کشور به این سامانه متصل شده‌اند تا خانوارهایی که مایلند یک ماه زودتر از اعتبار یارانه خود برای خرید کالاهای اساسی استفاده کنند.

به گزارش ایسنا، اجرای طرح کالابرگ الکترونیک تکلیف قانونی و عمل به مصوبه مجلس است و دولت بنا ندارد یارانه نقدی را حذف کند؛ از این رو مردم می‌توانند کالابرگ الکترونیکی یا یارانه نقدی را انتخاب کنند و خرید خود را به شکل اعتباری انجام دهند.

طرح یارانه کالابرگ الکترونیک ملّی شد

چنانچه سرپرستان خانوار از کالابرگ الکترونیک استفاده نکرده باشند، رقم کامل یارانه برایشان قابل برداشت است و در صورت استفاده به‌ همان میزان از یارانه خانوار کسر شده و باقی‌مانده مبلغ به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود.

معاونت رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: یارانه فروردین سال‌جاری به حساب سرپرستان خانوار واریز و اعتبار خرید کالابرگ الکترونیک شارژ شد و یارانه‌بگیران می‌توانند از اعتبار ماه بعد خرید کنند.

بر اساس این اطلاعیه مبلغ پرداخت یارانه برای دهک‌های اول تا سوم ۴۰۰ هزار تومان و دهک‌های چهارم تا نهم ۳۰۰ هزار تومان است.

چنانچه سرپرستان خانوار از کالابرگ الکترونیک استفاده نکرده باشند، رقم کامل یارانه برایشان قابل برداشت است و در صورت استفاده به‌ همان میزان از یارانه خانوار کسر شده و باقی‌مانده مبلغ به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود.

با واریز یارانه فروردین‌ماه، یارانه‌بگیران می‌توانند از اعتبار یارانه ماه بعد نیز در قالب کالابرگ الکترونیک، اقلام اساسی مورد نیاز خود را خرید کنند.

یادآور می‌شود طرح کالابرگ الکترونیک به صورت ملّی و در سراسر کشور اجرا می‌شود و در قالب این طرح بالغ بر ۳۵ هزار فروشگاه در تمام نقاط کشور به این سامانه متصل شده‌اند.

در این طرح، اعتبار همه خانوارهای یارانه‌بگیر شارژ شده و آنان می‌توانند یک ماه زودتر از دریافت یارانه نقدی، با کارت بانکی سرپرست خانوار از این اعتبار جهت خرید ۱۰ قلم کالای اساسی مشمول طرح ملّی کالابرگ الکترونیک استفاده کنند.

این روزها اخباری مبنی بر افزایش رقم یارانه ها به گوش می رسد، خبرهای خوبی که دهک های پایین درآمدی جامعه را خوشحال کرده است. به طوری که دولت قصد دارد با اجرای طرحی تشویقی، سری افرادی را که به جای دریافت یارانه نقدی از کالابرگ های الکترونیکی استفاده می کنند، مبلغ مازادی را از ماه‌های آینده به حساب آنها واریز نماید تا بتوانند کالاهای بیشتری خریداری کنند. هرچند رویکرد دولت نسبت به استفاده مردم از کالا برگ الکترونیکی اقدامی درست و کارشناسانه است اما متاسفانه بخش عمده ای از یارانه بگیران به دلیل ناتوانی در تامین هزینه های سرسام آورزندگی و رفع نیازهای ضروری مجبور به دریافت یارانه نقدی هستند، آنها بناچا سفره خود را محقر کرده تا بتوانند حوائج ضروری چون تامین بخشی از کرایه خانه و ملزومات زندگی را با یارانه نقدی که دریافت می کنند تامین کنند. شیوه ای که تبعات منفی زیادی هم برای خانوار و هم اقتصاد کشور را بدنبال دارد زیرا دریافت یارانه نقدی منجر به چرخش نقدینگی و رشد تورم می شود و از طرفی یارانه بگیران مجبور خواهند شد با صرف یارانه نقدی در جاههای دیگر، اقلام سبد مصرفی خانوار خود را با نرخ آزاد از بازار تهیه کنند.

با توجه به استقبال بیشتر ۵ دهک درآمدی پایین جامعه از طرح کالابرگ الکترونیک، دولت در قالب طرح تشویقی قرار است مبلغ مازادی را به حساب این افراد واریز کند تا توان خرید بیشتری را داشته باشند. رقم این افزایش هنوز مشخص نشده است

طرح تشویقی دولت برای استفاده از کالابرگ الکترونیکی به جای یارانه نقدی

اضافه شدن مبالغی به یارانه مردم در سالجاری موضوعی است که اخیرا معاون نوآوری و توسعه خدمت شرکت فارا (شرکت خدمات فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان) اعلام کرده است؛ با توجه به استقبال بیشتر ۵ دهک درآمدی پایین جامعه از طرح کالابرگ الکترونیک، دولت در قالب طرح تشویقی قرار است مبلغ مازادی را به حساب این افراد واریز کند تا توان خرید بیشتری را داشته باشند. به گفته احسان مطهری، وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی به همراه سازمان هدفمندی یارانه و وزارت اقتصاد موظف هستند طبق قانون بودجه ۱۴۰۲ یک آیین نامه اجرایی برای طرح های تشویقی تدوین و در آن محل و میزان منابع را مشخص کنند. در این آیین نامه اولویت طرح های تشویقی برای ۵ دهک پایین جامعه است که در دست بررسی است آنطور که دولت تا پایان اردیبهشت ماه فرصت دارد این آیین نامه را تدوین کند، البته احتمال دارد زمانی که دولت یارانه بعدی را پرداخت کند این طرح تشویقی در آن اعمال شود.

تدوین این آیین نامه موجب می شود تا ۵ دهک پایین جامعه دریافتی بیشتری از طریق کالابرگ الکترونیک نسبت به یارانه خود داشته باشند هر چند مبلغ آن هنوز مشخص نیست. در این میان کارشناسان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقدند؛ چنانچه دولت با برنامه ریزی درست اقدام به افزایش مبلغ یارانه ها برای تهیه اقلام سبد مصرفی خانوارها کند تا مردم بتوانند کالاهای بیشتری را با کارت الکترونیکی دریافت کنند، بی تردید معیشت آنها تا حدودی بهبود و این رویکرد در مهاررشد نرخ تورم هم تاثیر بسزایی برجای می گذارد.

مجلس در تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ به دولت اجازه داد تا دست مسئولان مربوطه را در حذف یارانه افراد متمکن و ثروتمند و یا افزایش رقم یارانه دهک های پایین درآمدی با شیوه های خاص و کارشناسانه باز باشد. بودجه یارانه ها سیال و شناور است

دست دولت برای افزایش مبلغ یارانه ها باز است

حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری «بازار» درباره توجه دولت و مجلس به بهبود معیشت مردم و اقتصاد کشور در قالب اجرای طرح تشویقی افزایش مبلغ یارانه ها با هدف استفاده عموم از کالابرگ الکترونیکی به جای دریافت یارانه نقدی، گفت: اقدام دولت در این زمینه را باید به فال نیک گرفت، البته مجلس در تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ به دولت اجازه داد تا دست مسئولان مربوطه را در حذف یارانه افراد متمکن و ثروتمند و یا افزایش رقم یارانه دهک های پایین درآمدی با شیوه های خاص و کارشناسانه باز باشد. به همین دلیل دولت تلاش می کند برای مدیریت نقدینگی و مهار تورم و نیز تامین سبد مصرفی و مایحتاج مردم با افزایش مبلغی به یارانه ها، آنها را به استفاده از کالا برگ الکترونیکی ترغیب کند.

وی با بیان اینکه رقم بودجه مختص به پرداخت یارانه برای سالجاری در اختیار دولت بوده و به حالت سیال و شناور است اظهارداشت: دولت برای تامین منابع یارانه به مردم و افزایش رقم یا حذف برخی از افراد یارانه بگیر متمکن می تواند از بخش های دیگری بردارد و به بخش یارانه اختصاص دهد، بنابراین جای نگرانی برای کسری منابع یارانه ای با افزایش مبلغی به رقم آن نیست چرا که دولت می تواند با جابجایی منابع این مسئله مهم را به خوبی حل و مدیریت کند.

هر چند یارانه بگیران مختار به دریافت یارانه از ۲ طریق نقدی و استفاده از کالابرگ می باشند اما چون خیلی ها روی یارانه نقدی حساب باز کرده اند، بنابراین راضی به دریافت یارانه نقدی بوده در حالی که چنانچه به جای دریافت یارانه نقدی از کالابرگ استفاده کنند تاثیر بسزایی بر مهار رشد تورم دارد

استفاده از کالابرگ الکترونیکی به نفع مردم و اقتصاد کشور

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه به توجه و تمرکز مجلس و دولت بر ترغیب مردم به استفاده از کالابرگ الکترونیکی به جای دریافت یارانه نقدی اشاره کرد و اظهارداشت: هرچند تاکید براین شده که اولویت مصرف و توزیع یارانه ها بهتر است صرف حدود ۲۵ قلم کالای خوراکی و مصرفی باشد اما اکنون بیشتر یارانه ها به صورت نقدی دریافت می شود در حالی که استفاده از کالابرگ الکترونیک هم به نفع خود مردم و هم اقتصاد تمام می شود.

حاجی دلیگانی خاطرنشان کرد: البته خیلی از یارانه بگیران چون از قشر کم درآمد و ضعیف جامعه هستند، معمولا یارانه ای را که می گیرند آن را به اجاره خانه یا مصارف اولیه و ضروری اختصاص می دهند و کمتر از کالابرگ الکترونیکی برای خرید کالاهای اساسی سبد مصرفی خانوار استفاده می کنند. هر چند یارانه بگیران مختار به دریافت یارانه از ۲ طریق نقدی و استفاده از کالابرگ می باشند اما آنگونه که مشخص است چون خیلی ها روی یارانه نقدی حساب باز کرده اند، بنابراین راضی به دریافت یارانه نقدی بوده در حالی که چنانچه آنها به جای دریافت یارانه نقدی از کالابرگ استفاده کنند این رویکرد می تواند تاثیر بسزایی بر مهار رشد تورم به جای گذارد.

خیلی ها وام قرض الحسنه گرفته و یارانه آنها در گرو چنین وامی است یا اینکه آن را به اجاره بهاء اختصاص می دهند در چنین شرایطی سخت است که یارانه نقدی قطع شود و همه یارانه بگیران ملزم به دریافت استفاده از کالابرگ الکترونیکی برای خرید کالاهای اساسی یارانه ای شوند

دولت تصمیم گیرنده و مجری افزایش رقم یارانه ها

بهروز محبی نجم آبادی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگو با خبرگزاری «بازار» گفت: در بحث پرداخت یارانه یا اضافه شدن آن موضوعاتی مطرح است که مجلس به دولت اجازه داده دهک های پایین درآمدی جامعه از یک رفاه نسبی برخوردار شوند، بنابراین ارایه بسته های معیشتی و کمک رفاهی به هر شکل ممکن و البته با برنامه ریزی و درایت چون افزایش مبلغی به یارانه آنها می تواند کمک حال این قشر شود. البته اجرای این موضوع به تصمیم گیری دولت بر می گردد و بی تردید دولت چنانچه شرایط را مساعد ببیند یاریگر قشر کم درآمد و ضعیف جامعه در این زمینه خواهد بود.

وی با بیان اینکه مردم در دریافت یارانه به دلیل گرفتاری های زندگی و مشکلات اقتصادی که دارند اغلب طرفدار دریافت نقدی آن هستند، افزود: بخش عمده ای از یارانه بگیران بخصوص دهک پایین درآمدی جامعه این پول را به زخم های زندگی می زنند. به طور مثال خیلی ها وام قرض الحسنه گرفته و یارانه آنها در گرو چنین وامی است یا اینکه آن را به اجاره بهاء اختصاص می دهند در چنین شرایطی سخت است که یارانه نقدی قطع شود و همه یارانه بگیران ملزم به دریافت استفاده از کالابرگ الکترونیکی برای خرید کالاهای اساسی یارانه ای شوند.

بنا به این گزارش، آنطور که معلوم است بناست که رقم یارانه نقدی در سالجاری برای ۵ دهک پایین جامعه افزایش پیدا کند. البته آمارهای متفاوتی از چگونگی استفاده مردم از یارانه چه بصورت نقد و چه کالابرگ الکترونیکی مطرح است اما با توجه به مزیای استفاده از کالابرگ الکترونیکی به جای یارانه نقدی وزارت کار، سازمان هدفمندی یارانه و وزارت اقتصاد تصمیم گرفتند طرح افزایش یارانه نقدی ۱۴۰۲ را از طریق کالابرگ الکترونیک اجرا کنند.

به طور مثال چنانچه فردی در دهک سوم یارانه ۴۰۰ هزار تومانی می‌گیرد علاوه براین ۴۰۰ هزار تومان دریافتی، مبلغی نیز مازاد در اختیار خواهد داشت تا بتواند از طریق کالابرگ الکترونیکی کالای بیشتری بخرد. گفتنی است؛ تمام افراد مشمول دریافت یارانه می‌توانند اپلیکیشن "شما" را نصب کنند و از کالابرگ الکترونیکی استفاده کنند، اما قرار است تنها رقم اعتبار ۵ دهک پایین جامعه افزایش پیدا کند. علاوه بر این استفاده از این اعتبار کاملا اختیاری است و درصورت عدم استفاده از مزایای خرید اعتباری، یارانه بگیران همانند قبل می‌توانند به صورت نقدی در تاریخ واریز یارانه نقدی، خود را برداشت کنند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: