پایگاه خبری خانه فوتبال:

یارانه نقدی و کالابرگ هر دو در امسال پرداخت می شوند .یارانه نقدی قرار است اختیاری شود. یارانه نقدی در سال جدید با تغییرات مهمی مواجه خواهد شد. مجلس اخبار جدیدی درباره یارانه نقدی مطرح کرد. اخبار جدید در مورد یارانه نقدی را در ادامه می خوانید:

یارانه تیر ماه چه زمانی واریز می‌شود؟

یارانه نقدی فرداشب (سه‌شنبه، بیستم تیرماه) به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد. بدین ترتیب، خانواری که جزو دهک‌های اول تا سوم قرار می‌گیرند، مبلغ 480 هزار تومان به دستشان می‌رسد.

به گزارش تجارت‌نیوز، طبق روال ماه‌های گذشته، یارانه تیرماه 1402 از ساعت 24 فردا (سه‌شنبه- بیستم تیرماه) قابل برداشت می‌شود.

مرحله صدوچهل‌ونهم یارانه نقدی فرداشب به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد. پرداخت یارانه کمک معیشتی تیر ماه بر اساس دهک‌بندی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام می‌شود. بدین ترتیب، اگر خانوار جزو دهک‌های اول تا سوم قرار می‌گیرند، مبلغ 480 هزار تومان به‌ازای هر عضو دریافت خواهند کرد و اگر در دهک‌های چهارم تا نهم هستند، مبلغ 300 هزار تومان به حساب آنها واریز می‌شود.

یارانه نقدی به دست چه کسانی می‌رسد؟

بر اساس اطلاعات منتشر شده، اگر خانواری که به‌تازگی برای دریافت یارانه ثبت‌نام کرده‌اند، در آزمون وسع وزارت رفاه جزو دهک‌های اول تا نهم قرار بگیرند، یارانه تیر ماه شامل حال آنها خواهد شد. آنهایی هم که در اردیبهشت ماه از فهرست یارانه‌بگیران حذف شده بودند، اگر درخواست خود را در سامانه وزارتخانه ثبت کرده باشند، یارانه به دستشان خواهد رسید.

سبد کالابرگ بزرگتر می‌شود؟

اجرای سیاست پرداخت کالابرگ به صورت اختیاری برای سرپرستان خانوار، از سال گذشته به صورت آزمایشی آغاز شد. حالا دولت می‌گوید برنامه‌اش حمایت از سبد غذایی در کالابرگ است، هرچند در آینده ممکن است این سبد بزرگتر شده و شامل شوینده‌ها، پوشک یا کالاهای بهداشتی هم شود.

پیشتر نظرسنجی‌هایی که توسط برخی موسسات انجام گرفته بود نشان می‌داد که حدود 80 درصد مردم ترجیح می‌دهند یارانه نقدی دریافت کنند تا کالابرگ. البته حالا دولتمردان می‌گویند استقبال از کالابرگ از یارانه سبقت گرفته است. بر اساس آمار منتشر شده، میزان استقبال از کالابرگ الکترونیکی نسبت به دوره قبل که فقط افراد کمیته امداد و بهزیستی بودند، سه برابر شده است. قبلاً تعداد افراد تحت پوشش ۸.۷ میلیون نفر بود اما الان عدد به ۲۴ میلیون نفر رسیده است.

ناگفته نماند که در حال حاضر تراکنش‌های طرح کالابرگ الکترونیک روزانه به حدود ۶۰ تا ۷۰ هزار تراکنش رسیده  است و ابراز امیدواری شده که به عدد 100 هزار برسد تا رفتار مردم به سمت مصرف کالاهای اساسی خانوار تغییر کند.

سایر اطلاعات هم بیانگر این مطلب است که در حال حاضر ۷۰ هزار فروشگاه در کشور شامل ۱۱ هزار از فروشگاه‌های زنجیره‌ای به طرح کالابرگ الکترونیکی متصل شده است.

طریقه واریز یارانه نقدی از این ماه تغییر می کند

طرح کالابرگ الکترونیکی روز شنبه ۱۳ خرداد اجرایی شد، در این طرح مبلغ یارانه نقدی به منظور حمایت از خانوارهای تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام‌ خمینی با شروطی ۲۰ درصد افزایش پیدا کرد. حال سوال این است که این طرح شامل بقیه افراد هم می‌شود یا نه؟

طرح ملی کالابرگ الکترونیکی (افزایش ۲۰ درصدی اعتبار یارانه) برای همه خانوار‌های دهک اول، دوم و سوم از روز دوشنبه ۲۹ خرداد ماه اجرا شد.

در اطلاعیه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آمده است: در راستای پوشش کامل سه دهک اول درآمدی و تحقق حمایت‌های دولت برای تامین سبد غذایی خانوارها، از روز دوشنبه ۲۹ خرداد ماه، افزایش اعتبار برای هر سه دهک اعمال می‌شود.

بر اساس این اطلاعیه، شرط بهره مندی از اعتبار افزایشی، خرید بیش از ۸۰ درصد یارانه ۴۰۰ هزار تومانی، معادل ۳۲۰ هزار تومان به ازای هر نفر است.

این اطلاعیه می‌افزاید: خانوار‌ها می‌توانند یک ماه زودتر از واریز یارانه از اعتبار خود استفاده کنند، این طرح برای همه مشمولین، اختیاری است.

شیر کم‌چرب بطری، پنیر، گوشت مرغ، تخم مرغ، روغن مایع، ماکارونی، برنج ایرانی، لبنیات، قند و شکر، حبوبات و گوشت منجمد گوساله، ۱۱ قلم کالای اساسی در طرح کالابرگ الکترونیک است.

۸ فروشگاه زنجیره‌ای بزرگ در این طرح مشارکت دارند و در شهر‌ها و روستا‌های کوچک نیز برای فروشندگان، بار کدخوان نصب می‌شود تا دسترسی و امکان بهره‌مندی عموم مردم از کالابرگ الکترونیکی فراهم شود.

همه خانوار‌های مشمول طرح می‌توانند با نصب برنامه شبکه ملّی اعتبار «شما» یا شماره‌گیری #۱۴۶۳*۵۰۰* از باقی‌مانده اعتبار خود مطلع شوند.

سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اعلام کرد که یارانه کمک معیشتی مرحله 148 مربوط به خرداد ماه 1402 به حساب تمامی سرپرستان واریز شد.

بنابراین تمامی مشمولان دریافت یارانه می‌توانند از ساعت 24 امشب یارانه نقدی را از حساب خود برداشت کنند.

البته قابل توجه است که در صورت برداشت از یارانه، مشمولان نمی‌توانند از کالابرگ الکترونیک استفاده کنند. مبلغ یارانه خرداد ماه 20 درصد افزایش یافته و این افزایش فعلا شامل سه دهک اول می‌شود.

بر همین اساس، در صورتی که سرپرستان خانوار جزو دهک‌های اول تا سوم هستند، مبلغ 400 هزار تومان به‌ازای هر نفر و در صورتی که جزو دهک‌های چهارم تا نهم قرار دارند، مبلغ 300 هزار تومان به‌ازای هر نفر به حساب آنان واریز خواهد شد.

یارانه نقدی / شرایط استفاده از کالابرگ

چنانچه سرپرستان خانوار از کالابرگ الکترونیکی استفاده نکرده باشند، رقم کامل یارانه برای ایشان قابل برداشت است و در صورت استفاده به همان میزان از یارانه خانوار کسر شده و باقی مانده مبلغ به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود.

سرپرستان خانواری که یارانه نقدی آنها در اردیبهشت ماه 1401قطع شده بود و درخواست بازبینی خود را در سامانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت کرده بودند، چنانچه در بازبینی انجام شده توسط وزارت رفاه جزو دهک‌های اول تا نهم قرار گرفته باشند، یارانه خرداد ماه 1402 را مطابق دهک‌بندی اعلام شده دریافت خواهند کرد.

متقاضیان بازبینی دهک‌بندی اعلام شده، می‌توانند جهت ثبت یا پیگیری درخواست خود به سامانه اعلامی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به آدرس https://hemayat.mcls.gov.ir مراجعه نموده یا با تلفن گویای 09200006369 تماس حاصل نمایند.

ثبت‌نام از افرادی که تاکنون از دریافت یارانه نقدی جا مانده‌اند یا متقاضی جدید دریافت یارانه هستند نیز همچنان ادامه دارد. این افراد می‌توانند با مراجعه به تارنمای پنجره ملی خدمات هوشمند به آدرس https://my.gov.ir نسبت به ثبت‌نام خانوار خود اقدام نمایند.

جهت ثبت‌نام در این سامانه، در اختیار داشتن شماره تلفن همراه به‌ نام سرپرست خانوار، کد ملی، کد پستی، تاریخ تولد و شماره شبای بانکی مربوط به سرپرست خانوار متقاضی جدید یا جامانده از یارانه، ضروری است. تمامی اشخاص می‌توانند جهت کسب اطلاع از آخرین وضعیت یارانه خانوار، کد دستوری #کد ملی*43857*4* (ستاره 4 ستاره 43857 ستاره کد ملی مربع) را با شماره تلفن همراه به‌نام خود شماره‌گیری نمایند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: