پایگاه خبری خانه فوتبال:

تیم داوری سه نفره ایران در دو جام جهانی 2018 و 2022 متشکل از علیرضا فغانی، محمدرضا منصوری و محمدرضا ابوالفضلی خاطرات زیادی را برای فوتبالدوستان ایران به ارمغان آوردند. قضاوت‌های آن‌ها در مسابقات مهم در ذهن اهالی فوتبال باقی مانده است.

بعد از جام جهانی 2022 که با تلخی فراوان این سه داور برجسته با تورنمنت قطر خداحافظی کردند، فدراسیون فوتبال در اقدامی عجیب نام فغانی را از لیست الیت ایران خارج کرد تا این داور از لیست بین‌المللی استرالیا به فدراسیون جهانی معرفی شود و در جام ملت‌های آسیا حضور داشته باشد. ابوالفضلی و منصوری دو کمک داور سرشناس فغانی در جام جهانی هم به پرچم زدن در لیگ برتر ایران پرداختند و تا پایان لیگ بیست و سوم حضور داشتند.

حالا اما با توجه به اجرای قانون محدودیت سنی داوران ابوالفضلی و منصوری هم دیگر شانسی برای قضاوت در لیگ ایران ندارند. از سال‌های قبل کمیته داوران فدراسیون فوتبال قانون منع قضاوت داوران بالای 45 سال را در دستور کار داشت؛ امسال اما زمزمه‌هایی در خصوص لغو این قانون وجود داشت تا داوران بتوانند به کار خود در صورت داشتن آمادگی جسمانی مناسب ادامه بدهند.

با بررسی های صورت گرفته اما مصوب شد که قانون محدودیت سنی برای داوران باقی بماند و از این پس داوران بالای 45 سال حق حضور در لیگ ایران را ندارند. این در حالی است که قانون فیفا در این باره مدت‌ها است تغییر کرده و داوران دیگر محدودیت سنی برای قضاوت در رقابت‌های بین‌المللی ندارند.

با این تفاسیر علیرضا فغانی، محمدرضا ابوالفضلی و محمدرضا منصوری سه داور برجسته ایرانی و بین‌المللی ایران که 45 سالگی را رد کرده‌اند، دیگر شانسی برای قضاوت در لیگ ایران ندارند. فغانی که مدت‌ها است در لیگ استرالیا قضاوت می‌کند و حالا دو یار وفادار او نیز نمی‌توانند در لیگ برتر بیست و سوم پرچم بزنند تا وداعی جالب با مسابقات داشته باشند.

منبع: خبر ورزشی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: