پایگاه خبری خانه فوتبال:

قیمت دلار عجیب شده. قیمت دلار نوسانی شد. قیمت دلار به روشی جدید و در بازاری جدید اعلام می شود. قیمت دلار در هفته گذشته کاهشی شد.در هفته‌های اخیر انتظارات تورمی در حال بازی با قیمت دلار بوده است.

قیمت دلار در آینده نزدیک

به گفته صاحب‌نظران، چشم‌انداز تورم در سال ۱۴۰۲ تحت تاثیر چالش‌‎های مهمی نظیر کسری بودجه، متغیرهای پایه پولی و رشد نقدینگی، ناترازی نظام بانکی، کسری تجاری و شکاف تولید است.

خبرآنلاین: موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی در گزارشی تحت عنوان «چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۲» بر اساس نظرات استادان و صاحب‌نظران اقتصادی و تحلیل روند حرکت آتی؛ متغیرهای کلان نرخ ارز در پایان سال جاری را پیش‌بینی کرده است.

بر اساس این گزارش، این پیش‌بینی بر اساس دو سناریو است: سناریو اول بهبود نیافتن روابط سیاسی و بروز ناآرامی‌های مجدد و سناریو دوم بهبود شرایط سیاسی و روابط با غرب.

تلقی صاحب‌نظران اقتصادی در صورت شکل‌گیری سناریو اول، یعنی بهبود نیافتن روابط سیاسی، نوسان نرخ ارز در بازه ۵۵ تا ۶۵ هزار تومان در سال ۱۴۰۲ است ولی در صورت بروز مجدد هرگونه ناآرامی بیم جهش نرخ ارز هم وجود دارد.

در سناریو دوم، تلقی صاحب‌نظران اقتصادی این است که در صورت بهبود روابط سیاسی نرخ ارز در بازه ۳۵ تا ۴۵ هزار تومان قرار می‌گیرد.

به گفته این گزارش، چشم‌انداز نوسانات نرخ ارز در سال ۱۴۰۲ تحت تاثیر عواملی مانند انتظارت تورمی، مانده‌حساب سرمایه و حساب تجاری و تشدید یا کاهش تحریم‌ها قرار دارد. تقویت تراز تجاری از طریق بهبود روابط سیاسی یا اجرایی شدن پیمان‌های پولی دوجانبه برای مقابله با تحریم‌های غرب و... می‌تواند به ثبات نسبی نرخ ارز کمک کند.

با قیمت دلار تورم چقدر می‌شود؟

به گفته صاحب‌نظران، چشم‌انداز تورم در سال ۱۴۰۲ تحت تاثیر چالش‌‎های مهمی نظیر کسری بودجه، متغیرهای پایه پولی و رشد نقدینگی، ناترازی نظام بانکی، کسری تجاری و شکاف تولید است.

پیش‌بینی شده است تورم مصرف‌کننده در محدوده «۵۵-۶۰» درصد و تورم تولید‎کننده در محدوده «۵۰-۵۵» درصد قرار بگیرد.

تلقی صاحب‌نظران اقتصادی این است که در سال ۱۴۰۲ رشد قیمت مسکن در حدود ۴۰- ۵۰ درصد خواهد بود. افزایش قیمت مصالح ساختمانی، انتظارات تورمی، انگیزه پایین سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به دلیل نااطمینانی و ریسک‌های غیراقتصادی و عرضه ناکافی واحد‎های مسکونی و... می‌تواند موجب تداوم روند صعودی قیمت مسکن در سال ۱۴۰۲ باشد. اگرچه تحقق برنامه‌های دولت در راستای اعطای مشوق‌های سرمایه‌گذاری به انبوه‌سازان تولید مسکن با متراژهای کوچک و متناسب با قدرت خرید متقاضیان مصرفی و ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا، می‌تواند از التهاب بازار مسکن بکاهد.

قیمت دلار

چرا کاهش قیمت دلار خطرناک است؟

جواد فلاحیان کارشناس اقتصادی، معتقد است که نوسانات سه تا چهار درصدی در بازار ارز منطقی است در همین راستا وی به تجارت‌نیوز گفت: «هنوز بازار در حالت نوسانات سایدوی است و بازار ارز همچنان در بلاتکلیفی قرار دارد. باید توجه داشت فعلا این بازار با مخابره اخبار مثبت مدیریت می‌شود.»

وی به فاکتور‌های کلان اثرگذار بر قیمت دلار اشاره کرد و افزود: «نقدینگی و تورم در حال رشد است و این ناترازی تمام فعالان اقتصادی را مردد کرده است که دلار به کدام سمت حرکت می‌کند.»

این کارشناس اقتصادی افزود: «ماه‌هاست که در اقتصاد کشور اقلام و کالا‌ها با دلار بالای ۵۰ هزار تومان مبادله می‌شود و این قیمت در سایر کالا‌ها تثبیت شده و با کاهش دلار روند نزولی نمی‌گیرد؛ بنابراین پایین آمدن بیش از حد قیمت دلار می‌تواند اثرات بدی را روی کلیت اقتصاد داشته باشد.»

وی با تاکید بر اینکه کلیت بازار‌ها اعم از خودرو، مسکن، طلا و سکه و حتی بازار سرمایه در رکود به سر می‌برند، خاطرنشان کرد: «برخلاف رکود قیمت‌ها در سال جاری، سال گذشته بازار‌ها رشد قیمتی قابل توجهی داشتند، به همین منظور شاید بتوان گفت بازاری که رشد بیشتری داشته، امسال با ریزش بیشتری مواجه شده است.»

اسکناس آمریکایی با کدام سیگنال ریخت؟

در حالی که برخی معامله‌گران معتقدند بازارساز با ثبات نرخ حواله درهم امارات سعی کرده قیمت دلار را در یک محدوده خاص نگه دارد. اما به نظر نمی‌رسد مسیر نزولی قیمت دلار به این سادگی‌ها فراهم شده باشد. موید این موضوع نیز کنایه برخی معامله‌گران بازار ارز به قیمت مرغ در روز جاری بود. به اعتقاد آن‌ها زمانی که سایر اقلام و کالا‌ها جهش قیمتی دارند، چرا قیمت دلار که به سایر بازار‌ها خط می‌دهد باید ارزان شود؟

شاید اشاره به این مقدمه خالی از لطف نباشد که، این روز‌ها اوضاع برای ایران خوب پیش می‌رود و در کنار فروکش کردن اعتراضات داخلی، روابط با چین و روسیه به ثمر نشسته، کشور‌های عربی به دنبال راه‌هایی برای نزدیک شدن به تهران هستند و موضوع دیگر، مربوط به توافق با ایالات متحده است. این مقدمه مربوط به گزارشی در خصوص توافق موقت ایران با آمریکا از روزنامه رژیم صهیونیستی هاآرتص منتشر شده است.

محدودیت غنی‌سازی در ازای آزادسازی ارزی

این رسانه که سابقه انتشار اخبار محرمانه را در پرونده خود دارد، اشاره کرده که دولت بایدن در حال اجرای یک توافق‌نامه نانوشته با ایران است که اجرای بخش قابل توجهی از آن شروع شده است. دولت بایدن از اعلام رسمی آن به عنوان یک توافق امتناع می‌کند، خصوصا به این دلیل که واکنشی منفی از سمت جمهوری خواهان کنگره را در پی خواهد داشت.

این روزنامه مدعی است که ابتکار ایالات متحده مبتنی بر «توقف در ازای آزادسازی» است. ایران متعهد شده که اورانیوم را بالاتر از سطح ۶۰ درصد غنی‌سازی نکند. واشنگتن نیز به صورت ضمنی با آزادسازی دارایی‌های ایران به ارزش ۲۰ میلیارد دلار در بانک‌های چندین کشور موافقت می‌کند. ایران و کشور‌های غربی متقابلاً زندانیان یکدیگر را آزاد خواهند کرد. این تفاهمات غیررسمی از قبل عملی شده و به نظر می‌رسد که ایران سرعت غنی‌سازی اورانیوم را بسیار کاهش داده است.

کاهش قیمت در بازار ارز مقطعی است؟

باید توجه داشت که روز چهارشنبه ۱۷ خرداد این نشریه در گزارشی مدعی شد که مذاکرات ایران و آمریکا پیشرفت چشمگیری داشته است؛ که بعدتر توسط دولت بایدن هر گونه توافقی با ایران تکذیب شد. اما این خبر بار اخبار سیاسی را بر دوش بازار‌های مالی سنگین‌تر کرد و توانست قیمت سکه را میلیونی کاهش دهد و دلار نیز کریدور ۵۰ هزار تومانی را از دست داد.

کارشناسان اقتصادی همواره بر سیاست تنش‌زدایی مسئولان کشور تاکید دارند. آن‌ها معتقدند این رویکرد بدون توافق حداقلی در حوزه برجام نتایج چندانی برای کشور نخواهد داشت. با این وجود این عده می‌گویند اگر در حوزه برجام اتفاق خاصی رخ دهد، قیمت دلار تا ۴۴ هزار تومان هم می‌رسد، اما این روند نزولی موقتی است، زیرا شرایط کلان اقتصادی، مانع ماندگاری طولانی مدت دلار در این محدوده می‌شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: