پایگاه خبری خانه فوتبال:

جزئیات کالابرگ الکترونیکی تبدیل به سوال جامعه شده .قرار است یارانه نقدی در قالب یک پلتفرم و بستر، به کالابرگ الکترونیکی تبدیل شود تا مردم با مراجعه به فروشگاه‌ها بتوانند کالاها را به قیمت شهریور ماه 1400خریداری کنند که کارهای آن تا حدی پیش رفته است. پرداخت یارانه جدید و کالابرگ الکترونیکی به صورت موازی و انتخابی است.کالابرگ الکترونیکی دارای شرایط خاصی است. اخبار جدید از نحوه پرداخت کالابرگ الکترونیکی را با هم در سایت خانه فوتبال می خوانیم.

خبر خوش وزیر کار درباره کالابرگ الکترونیکی

سیدصولت مرتضوی امروز در جمع خبرنگاران در مجموعه تلاش اظهار کرد: اعتقاد ما بر این است که باید به سفره مردم توجه کنیم و یکی از سیاست‌های کلان دولت هم این است که در رابطه با سفره دهک‌های کم‌برخوردار و کم‌درآمد جامعه تمهیداتی داشته باشد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اجرای طرح کالابرگ‌ الکترونیکی را از جمله این تمهیدات برشمرد و گفت: کالابرگ الکترونیکی یک الزام و تکلیف قانونی است که برعهده وزارت کار گذاشته شده و بسترهای اجرای این طرح فراهم شده است.
مرتضوی افزود: فعلا یک مرحله اجرای طرح را شروع کردیم و اینطور نیست که استقبال نشده باشد بلکه با استقبال خوبی مواجه شده منتها در گام نخست آن استقبالی که مورد انتظار بود هنوز محقق نشده است.
وی گفت: هم اکنون طرح ترمیم شده و طرح جدیدی ارائه شده و به تصویب و تایید رسیده است که اقبال عمومی را نسبت به طرح کالابرگ الکترونیکی افزایش خواهد داد.
کالابرگ الکترونیکی

معاون اقتصادی و رفاه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه برنامه دولت در طرح کالابرگ الکترونیکی فعلا حمایت در قالب سبد غذایی است اما ممکن است در آینده از سبد سلامت مانند شوینده‌ها هم حمایت کند، گفت: احتمال دارد در آینده اعتبار مازاد برای دهک‌های 4 تا 9 هم اجرا شود.

علیرضا عسگریان در حاشیه دیدار وزیران کار ایران و قطر در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به سؤال خبرنگاران مبنی بر آخرین وضعیت کالابرگ الکترونیکی در کشور، اظهار داشت: طرح هدفمندی یارانه‌ها برای دولت بسیار مهم است که یکی از موارد آن کالابرگ بسته‌های اساسی و هدفمندی یارانه‌ها و ارائه بسته‌های یارانه‌ای شامل بسته نان، دارو، سوخت، یارانه حوزه آب، بسته سلامت و اخیرا کالابرگ شامل سبد غذایی است.

وی گفت: بر اساس تکلیف قانون بودجه 1401 بعد از اجرای حذف ارز ترجیحی مقرر شد اگر تورمی در مورد 11 قلم کالای اساسی و تعزیراتی برای مردم حادث می‌شود، دولت آن را با اعتبار یارانه‌ای پوشش دهد و بلافاصله بعد از آن دهک‌بندی آحاد جامعه صورت گرفت که سه دهک اول جامعه یارانه ماهانه 400 هزار تومان و دهک‌های بعدی تا دهک نهم، 300 هزار تومان دریافت می‌کردند، درحالی‌که یارانه قبلی 45 هزار و 500 تومان در ماه بود و یک باره یارانه‌ها به‌طور میانگی 9 برابر افزایش پیدا کرد.

معاون رفاه وزیر کار اظهار داشت: عدد یارانه معیشتی که به مردم پرداخت می‌شود، ماهانه 27 هزار میلیارد تومان شد و درواقع دولت تلاش کرد تورم بر روی کالاهای اساسی را پوشش بدهد و در حال حاضر هم با اجرای کالابرگ آن را پوشش می‌دهد، به‌گونه‌ای که برای خرید 11 قلم کالای اساسی خانوار در اردیبهشت سال گذشته 436 هزار تومان لازم بود، اما در اردیبهشت امسال برای تهیه همان 11 قلم 836 هزار تومان مورد نیاز است؛ یعنی حدود 400 هزار تومان افزایش قیمت پیدا کرده است.

عسگریان اظهار داشت: دولت برای جبران تورم کالاهای اساسی برای سه دهک پایین جامعه، ماهانه 400 هزار تومان به هر نفر می‌پردازد، علاوه بر آن در اجرای کالابرگ الکترونیکی 20 درصد هم اعتبار جدید تعریف کرده است؛ یعنی برای هر نفر 480 هزار تومان در ماه می‌شود که این رقم در مقایسه با یارانه 45 هزار تومانی گذشته حدود 10 تا 11 برابر شده است.

وی افزود: در گذشته سه دهک پایین جامعه 8.5 میلیون نفر افراد تحت پوشش مددجوی کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی بودند، درحالی‌که الان 3 دهکی که مشمول کالابرگ می‌شوند به 24 میلیون نفر افزایش یافته‌اند، در هر دهک حدود 8.7 میلیون نفر معادل حدود 2.8 تا 2.9 میلیون خانوار هستند که در حال حاضر تحت پوشش اعتبار مازاد 20 درصد در کالابرگ قرار دارند.

معاون رفاه وزیر کار در توضیح این مسئله گفت: وقتی کسی به مغازه‌هایی که کارتخوان‌های آنها را تجهیز کرده‌ایم، مراجعه می‌کند، می‌تواند دسترسی به این مغازه‌ها را از طریق برنامه کاربردی «شما» نصب کند و به راحتی مغازه‌های طرف قرارداد را پیدا کند؛ مغازه‌هایی که در کنار کارتخوان، بارکدخوان هم دارند. در حال حاضر 70 هزار مغازه در سراسر کشور شامل 11 هزار شعبه از 8 فروشگاه زنجیره‌ای طرف قرارداد کالابرگ الکترونیکی هستند.

عسگریان گفت: البته اعتبار 20 درصد مازاد برای سه دهک به شرطی است که هر کس به انداز 320 هزار تومان یعنی معادل 80 درصد از یارانه خود را از 11 قلم کالای موردنظر شامل شیر، ماست، پنیر، قند و شکر، روغن، مرغ، گوشت منجمد، حبوبات و ماکارونی خریداری کرده باشد.

وی اضافه کرد:‌ قیمت اقلام 11 گانه کالاهای اساسی تعزیراتی است و اگر کسی این کالاها را به قیمت بالاتر بفروشد، مردم می‌توانند به تعزیرات شکایت کنند و همه این کالاها بارکدخوان دارند.

معاون رفاه وزیر کار اظهار داشت: در خرید 11 قلم کالای کالابرگی مهم نیست که مردم از چه برندی خریداری کرده باشند، مبنای ما کالاهای اساسی است؛ به عنوان مثال مبنای ما در شیر کم چرب محاسبه می‌شود و اگر کسی نوع دیگری از شیر خریداری کرده باشد، فقط همان قیمت مبنا را محاسبه می‌کنیم.

عسگریان افزود: یکی دیگر از کالاهای کالابرگ گوشت منجمد و نه گوشت گرم است. در مورد مرغ هم قیمت آن تعزیراتی است و نوسانات این کالاها تحت کنترل تعزیرات قرار دارد و دولت تلاش می‌کند اگر تورمی در این کالاها ایجاد شود، به وسیله اعتبار یارانه‌ای کالابرگ آن را جبران کند.

وی تأکید کرد: یارانه افراد ثابت است، اما اعتباری که به آن تعلق می‌گیرد، الان برای سه دهک پایین 20 درصد است، ممکن است به تناسب تورم در آینده این اعتبار 25 درصد یا 30 درصد شود، اما فعلا این اعتبار همان 20 درصد است.

معاون رفاه وزیر کار اظهار داشت: احتمال دارد در آینده اعتبار مازاد برای دهک‌های 4 تا 9 هم اجرا شود، ولی فعلا برای سه دهک اجرا می‌شود.

به گفته عسگریان مبنای تعلق اعتبار برای حمایت از خانوارهای محروم و کم درآمد است و مسئله بعدی این است که دولت می‌خواهد سبد غذایی موردنیاز خانوارها که در حال حاضر با 480 هزار تومان در ماه تهیه می‌شود، برای سلامت خانوار حتما در اختیار آنها قرار بگیرد و بر این اساس این شرط را قرار داده است که اگر کسی به میزان 80 درصد از یارانه 400 هزار تومانی خود از 11 قلم خریداری کرد، آنگاه 20 درصد اعتبار مازاد یعنی 80 هزار تومان برای آنها شارژ می‌شود.

وی افزود: برنامه دولت فعلا حمایت سبد غذایی در کالابرگ است، ممکن است در آینده از سبد سلامت مانند شوینده‌ها و پوشک و موارد بهداشتی هم حمایت کند، اما سبد کنونی کالابرگ 100 درصد غذایی است.

معاون رفاه وزیر کار تصریح کرد: هدف دولت از کالابرگ جلوگیری از فقر غذایی در جامعه است.

به گفته عسگریان؛ میزان استقبال از کالابرگ الکترونیکی نسبت به دوره قبل که فقط افراد کمیته امداد و بهزیستی بودند، 3 برابر شده است و قبلاً تعداد افراد تحت پوشش 8.7 میلیون نفر بود، الان عدد به 24 میلیون نفر رسیده است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر تراکنش‌های طرح کالابرگ الکترونیک روزانه به حدود 60 تا 70 هزار تراکنش رسیده و امیدواریم به عدد روزانه 100 هزار تراکنش برسیم. ما می‌خواهیم رفتار مردم به سمت مصرف کالاهای اساسی خانوار تغییر کند.

 کالابرگ الکترونیکی

به گفته معاون رفاه وزیر کار؛ در حال حاضر 70 هزار فروشگاه در کشور شامل 11 هزار از فروشگاه‌های زنجیره‌ای به طرح کالابرگ الکترونیکی متصل شده است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: