پایگاه خبری خانه فوتبال:

کارشناس فوتبال کشورمان به تحلیل شرایط سپاهان و استقلال برای بازی بزرگ این هفته پرداخت.

حسین چرخابی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در خصوص تقابل سپاهان و استقلال در هفته سوم لیگ بیست و سوم، اظهار داشت: سپاهان در بازی اول با تراکتور برنامه مخصوص خودش را داشت. من خیلی کنجکاو بودم ببینم این تیم با بازیکنانی که گرفته چطور می‌خواهد بازی کند و بعد از یک سال کار در فوتبال ایران، مورایس چه برنامه‌ای برای تیمش در فصل جدید دارد.

تفاوت سپاهان در 2 بازی ابتدایی لیگ

وی افزود: سپاهان مقابل تراکتور، برخلاف فصل قبل که روی مالکیت برنامه داشت، کاملا مستقیم و عمقی بازی می‌کرد. به عنوان مثال توپ را مستقیم برای اسدی یا مغانلو می فرستادند، از ضعف دفاعی تیم تراکتور به خوبی استفاده کردند و راحت بردند اما در بازی دوم مواریس پلنB را به اجرا گذاشت. بازیکنان مثل فصل گذشته با حفظ توپ و رد و بدل کردن پاس، کار کردند. بنابراین نتیجه می‌گیریم مورایس برای هر بازی با توجه به حریف خودش، برنامه ریزی مخصوص دارد و پلن‌های متفاوتی را اجرا می کند. بر خلاف فصل قبل که اغلب با یک روش کار می‌کردند.

استقلالِ هفته اول را مقابل ملوان ندیدم

کارشناس فوتبال با اشاره به بازی هفته اول تیم استقلال، گفت: استقلال در بازی اول واقعا بر خلاف تصور همه عمل کرد. در آن گرمای شدید و همچنین با توجه به مشکلاتی که در پیش فصل داشت من خودم می‌گفتم اگر مساوی کند هم موفق عمل کرده اما نتیجه‌ای که این تیم گرفت جایی برای شک و تردید نگذاشت. رد و بدل کردن پاس‌های کوتاه و استفاده از عمق دفاع صنعت نفت باعث شد شاگردان نکونام برد خوبی را بیرون از خانه به دست بیاورند ولی برای بازی دوم یا ریکاوری خوب نکرده بودند یا استقلال در روز خوبش نبود. مقابل ملوان اصلا استقلال هفته اول را ندیدیم. این را با توجه به نوع بازی می‌گویم و شاید اگر پنالتی حریف گل می‌شد، ممکن بود استقلال نتیجه را واگذار کند.

وی تصریح کرد: در مجموع با وجود گذشت 2 هفته، استقلال، سپاهان و پرسپولیس هنوز چک اول را نخورده‌اند. سپاهان هم وقتی گل خورد که 3 گل زده بود. باید ببینیم در بازی روز چهارشنبه دو تیم چه برنامه‌ای را پیاده می‌کنند و برای تیمی که گل اول را می‌خورد چه اتفاقی می‌افتد. به طور کلی بازی این دو تیم همیشه جذاب بوده است.  سال گذشته سپاهان 6 امتیاز کامل از استقلال گرفت که این مساله می‌تواند از نظر روحی کفه ترازو را به نفع این تیم سنگین‌تر کند. با اینحال با توجه به شرایط فصل جدید دو تیم، باید ببینیم تفکرات دفاعی استقلال مقابل تهاجمی‌ترین تیم لیگ و با وجود عناصر هجومی که دارد، تا چه حد جواب می‌دهد و چه نتیجه‌ای را رقم می‌زند.

نقش حسینی و مدافعان استقلال در کنار نقطه ضعف سپاهان

چرخابی در خصوص تفاوت دارایی دو تیم از نظر مهره‌ای، گفت: تیم‌های پرسپولیس،تراکتور، نساجی و سپاهان نماینده فوتبال ایران در آسیا هستند و نباید برای بازی‌های لیگ آن‌ها را ببینیم. این تیم‌ها باید با غول‌های آسیایی به خصوص عربستانی بازی کنند. قطعا شانس تیم سپاهان در این مسابقه بیشتر است چون هم میزبان است و هم مهره‌های قوی‌تری دارد. با اینحال اگر دروازه‌بان تیم استقلال روی توپ‌های ارسالی خوب عمل کند و مدافعین این تیم هم  استقلال هم روی توپ‌های بلند و ارسالی بتوانند خوب سر بزنند، کار برای سپاهان سخت می‌شود. ضمن اینکه دو نظر ذوب‌آهن از دو منظر روی دروازه سپاهان خطرناک ظاهر شد. سپاهان بی گدار به آب می‌زد و حمله می‌کرد. بنابراین ذوب‌آهن می‌توانست ضدحملات بسیار خطرناکی به خصوص از کناره‌های سپاهان داشته باشد. روی پرتاب‌های بلند و شروع مجددها، انصافا ذوب‌آهن خطرناک ظاهر شد که فکر می‌کنم نقطه ضعفی برای سپاهان باشد.

از تیم نکونام توقع قهرمانی نیست

وی در مورد تقابل مورایس و نکونام دو مربی با شرایط کاملا متفاوت از هم، عنوان کرد: توقعی نیست تیمِ نکونام در سال اولی که آمده و با این حجم از مشکلات اول شود اما توقع می‌رود بتواند سهمیه آسیایی را بگیرد. در طرف مقابل مورایس یکسال اینجا کار کرده، فوتبال ایران و بازیکنان را شناخته و پلن‌های متفاوتی را هم اجرا می‌کند. فرق مورایس و نکونام این است که مورایس نفرات مدنظر خودش را در اختیار دارد. معمولا مربیان برای تقویت تیم لیستی می‌دهند که در آن نفراتِ A ،B ،C تعریف می‌شوند. سرمربی سپاهان نفرات A مدنظرش را دارد اما نکونام چنین شرایطی ندارد و به هر دلیلی نتوانسته تعدادی از گزینه‌های خاص خودش را بگیرد.

کارشناس فوتبال افزود: با اینحال تفکرات خوبِ یک مربی این است که بتواند بر اساس داشته‌هایش از بازیکنانش بازی بگیرد و حتی بتواند بهتر بازی بگیرد. در این بازی هرکدام از این مربیان بتوانند از داشته هایشان خوب استفاده کنند موفق می‌شوند.با توجه به شرایط دو تیم، استقلال اگر مساوی هم بگیرد نتیجه خوبی برای نکونام است و در واقع او موفق شده است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: