پایگاه خبری خانه فوتبال:

مترو تهران مهمترین وسیله حمل و نقل عمومی در تهران است.مترو تهران یا قطار زیرزمینی همیشه دارای اتفاقات عجیبی است.مترو تهران مرکز تجمع جمعیتی است و شلوغی زیادی دارد.مترو تهران بعد از سال ها و در دوره ریاست جمهوری سردار سازنگی بالاخره به حرکت در آمد.متروی تهران شاهد اتفاق عجیبی بود.

جزئیات ساعت جدید آغاز و پایان کار مترو تهران

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه گفت: هم‌زمان با بازگشت ساعات کار ادارات به حالت قبل، ساعت شروع خدمات‌رسانی مترو نیز از روز شنبه ۱۸ شهریورماه ۱۴۰۲ تغییر می‌کند.
مسعود درستی در این مورد گفت: فعالیت متروی تهران از ۱۸ شهریور، در خطوط درون‌شهری از ساعت ۵:۳۰ دقیقه بامداد (روزهای غیر تعطیل) آغاز و تا ساعت ۲۲ ادامه دارد.
وی با اشاره به اینکه ساعت کار مترو در خط ۵ همانند گذشته از ساعت ۵:۲۰ صبح آغاز می‌شود، افزود: سرویس‌دهی در تمامی خطوط هفت‌گانه متروی تهران و حومه در روزهای جمعه و تعطیل از ۶ صبح آغاز می‌شود.
بر اساس گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه، تغییر ساعت کار مترو از ساعت ۵:۳۰ صبح به ۴:۳۰ صبح با توجه تغییر ساعت ادارات بر اساس مصوبه هیئت دولت در راستای کاهش مصرف برق و انرژی از تاریخ ۱۵ خرداد تا ۱۵ شهریور ۱۴۰۲ در روزهای هفته (شنبه تا چهارشنبه) انجام شده بود.

بلیت‌ رایگان مترو تهران دانش‌آموزان چگونه توزیع می‌شود؟

کارت بلیت مربوطه برای این گروه پیش بینی شده که تا ۳۱ شهریور در دفاتر خدمات الکترونیک باید حاضر شوند. کارت‌ها به نشانی که دانش آموز اعلام کرده فرستاده می‌شود.
ایسنا: مهدی گلشنی با اشاره به برنامه ریزی‌ها برای کنترل ترافیک مهر، گفت: ستاد استقبال از بازگشایی مدارس هر ساله از شهریور ماه آغاز می‌شد اما به جهت اجرایی تر کردن مصوبات کمیته‌های تخصصی این ستاد از ابتدای مرداد ماه سال جاری فعالیت این ستاد آغاز شده است.
وی ادامه داد: در کمیته حمل و نقل تخصصی کنترل ترافیک، معاونت حمل و نقل و ترافیک مسئول این کمیته است و عمده ترین مسئله‌ای که پیش گرفته در بحث شناورسازی است. در خصوص شناورسازی، هیئت وزیران در ۲۸ اسفند ماه ۱۴۰۱ ابلاغیه‌ای به دستگاه‌ها داشته و آنها را مکلف کرده که در سال ۱۴۰۲ شناورسازی ساعات را اجباری نمایند. 

گلشنی که در رادیو گفت و گو می کرد، همچنین ادامه داد: به جز مواد پروتئینی و مواد لبنیات که باید در ساعات ابتدایی صبح توزیع شود، هماهنگ شده سایر کالاها در ساعات غیر پیک توزیع شوند. تلاشها بر این است که حدود ۲ میلیون سفری که در ساعات پیک صبحگاهی داریم که ۶۲ درصد آنها شغلی و ۲۸ درصد آنها تحصیلی است را بتوان مدیریت ترافیک کرد.

وی پیرامون حمل و نقل رایگان برای دانش آموزان و دانشجویان گفت: کارت بلیت مربوطه برای این گروه پیش بینی شده که تا ۳۱ شهریور در دفاتر خدمات الکترونیک باید حاضر شوند. کارت‌ها به نشانی که دانش آموز اعلام کرده فرستاده می‌شود و دانش آموزان و دانشجویان می‌توانند از اول تا پایان مهرماه از آن استفاده نمایند.

مترو تهران

نقشه کامل و جزئیات مترو تهران 

در شهر بزرگ و شلوغ تهران رفت و آمد یکی از دغدغه های مهم مردم است. در این شهر گاهی برای رسیدن به مقصد خود ساعت ها در ترافیک گشا چراغ ها باید منتطر ماند. متروی تهران برای بسیاری از مسیرها انتخاب هوشمندانه تری است. در ادامه تصویری از نقشه مترو تهران 1401 را ارائه داده ایم. بسیاری از افرادی که از مترو استفاده می‌کنند مسیر مشخصی مانند محل کار طی می‌کنند و شاید فکر کنند نیازی به نقشه تهران ندارند اما بد نیست این نقشه را همراه داشته باشید. با کلیک بر روی عکس می توانید نسخه با کیفیت آن ر دانلود نمایید.
مترو تهران

برخی از ایستگاه‌های مترو تهران برای تردد افراد نابینا مناسب سازی شده اند 

خطوط فعال متروی تهران به همراه جدیدترین نقشه مترو تهران

در حال حاضر متروی تهران دارای هفت خط اصلی است که تمام نقاط شهر را پوشش داده است. البته تراکم آن در مرکز شهر بیشتر می باشد. با استفاده از راهنمای متروی تهران می توانید خطوط مترو و ایستگاه های مختلف آن را مشاهده کنید. بسیاری از افرادی که از خطوط مترو استفاده میکنند مسیر مشخصی مانند محل کار خود را دارند و شاید نیاز ندانند تمام خطوط مترو را بشناسند. اما متروی تهران یکی از بهترین وسشیله نقلیه هایی است که میتوان در شهر پرترافیک تهران از آن استفاده کرد. در اینجا با خطوط متروی تهران بیش تر آشنا خواهیم شد.

خط 1 متروی تهران: خط تجریش - کهریزک:

خط 1 متروی تهران (خط تجریش - کهریزک) از ابتدای شمال خیابان شریعتی میدان تجریش شروع میشود و تا جنوب شرقی بهشت زهرا ایستگاه کهریزک ادامه دارد این خط با طول 37.5 کیلومتر طولانی ترین خط مترو است که در 29 ایستگاه شمال تهران را به جنوب شرقی  متصل میکند. این قطار از سمت شمال خیابان شریعتی تا میرداماد حرکت کرده و به سمت غرب متمایل می شود . بعد از عبور از اراضی عباس آباد، هفت تیر، مفتح، سعدی و اکباتان به میدان امام خمینی میرسد. سپس در طول خیابان خیام حرکت کرده و به خیابان شوش میرسد و ادامه مسیر را از زیر زمین خارج میشود و تا شهر ری حرکت کرده و به سمت شرق تغییر مسیر میدهد و به بهشت زهرا و مرقد امام خمینی میرسد. این مترو در قسمت به دو شاخه میشود. مسیر اول بعد از بعد از ضلع غربی بهشت زهرا و حرم مطهر به سمت شرق متمایل شده و به ایستگاه کهریزک میرسد و شاخه دیگر آن به سمت غرب رفته و در امتداد آزاد راه خلیج فارس به ایستگاه شهر فرودگاهی امام خمینی مسیر خود را به پایان میرساند. تمامی ایستگاه های متروی خط 1 را ادامه آورده ایم.

تجریش

شهید صدر

قلهک

دکتر شریعتی

میرداماد

شهید حقانی

شهید همت

مصلی امام خمینی

شهید بهشتی

شهید مفتح

طالقانی

دروازه دولت

سعدی 

امام خمینی

پانزده خرداد

خیام

میدان محمدیه

طالقانی

دروازه دولت

سعدی

امام خمینی

پانزده خرداد

خیام

میدان محمدیه

شوش

پایانه جنوب

شهید بخارایی

علی آباد

جوانمرد قصاب

شهر ری

پالایشگاه

شاهد – باقرشهر

حرم امام خمینی

کهریزک

خط انشعابی فرودگاه امام خمینی : خط شاهد - فرودگاه امام خمینی

خط 2 مترو تهران: خط فرهنگسرا - صادقیه

خط دو متروی تهران شامل 22 ایستگاه است که به طول 24.5 کیلومتر از خیابان جشنواره تا جنب فرهنگسرا تا ضلع جنوبی فلکه دوم صادقیه ایستگاه صادقیه امتداد دارد. متروی این خط بعد از بزرگراه رسالت به سمت جنوب در راستای خیابان مدنی حرکت کرده و تا میدان بهارستان به سمت جنوب حرکت میکند. سپس از خیابان اکباتان به سمت میدان امام خمینی رفته و به سمت غرب از تا خیابان آزادی میرود از طریق بلوار تیموری به میدان صادقیه میرد. خطوط خط فرهنگسرا صادقیه به شرح زیر است.

تهران (صادقیه)

طرشت

دانشگاه شریف

شادمان

شهید نواب صفوی

میدان حر

دانشگاه امام علی

حسن آباد

امام خمینی

ملت

بهارستان

دروازه شمیران

امام حسین

شهید مدنی

سبلان

فدک

جانبازان

سرسبز

دانشگاه علم و صنعت

شهید باقری

تهرانپارس

فرهنگسرا

خط 3 متروی تهران: خط قائم - آزادگان

خط 3 متروی تهران به طول 33.7 کیلومتر با 25 ایستگاه از ایستگاه قائم در شهرک قائم تا ایستگاه آزادگان در بزرگراه سعیدی قرار دارد. قطار این خطر از سمت شهرک قائم شمال شرق تهران  در راستای بزرگراه ارتش ادامه به سمت جنوب غربی رفته و به میدان نوبنیاد میرسد. سپس با عبور از بزرگراه صیاد شیرازی شمال به جنوب تا گلبرگ رفته و به سمت خیابان شهید بهشتی مسیر خود را ادامه می دهد تا به خیابان ولیعصر برسد و به سمت جنوب تا راه آهن رفته ادامه مسیر داده و تا قلعه مرغی و بزرگراه آزادگان متمایل و به ایستگاه آزادگان میرسد. خطوط خط 3 عبارتند از

قائم

شهید محلاتی

نوبنیاد

حسین آباد

میدان هروی

شهید زین‌الدین

خواجه عبدالله انصاری

شهید صیاد شیرازی

شهید قدوسی

سهروردی

شهید بهشتی

میرزای شیرازی

میدان جهاد

میدان ولیعصر

تئاتر شهر

منیریه

مهدیه

راه آهن

جوادیه

زمزم

شهرک شریعتی

عبدل آباد

نعمت آباد

آزادگان

خط 4 متروی تهران: خط شهید کلاهدوز - ارم سبز

خط چهار مترو به طول 21 کیلومتر با 19 ایستگاه در شاخه اصلی و 3 ایستگاه در انشعاب فرودگاه مهرآباد از خیابان پیروزی تا ایستگاه ارم سبز واقع در بلوار فردوس فعال است. این خط در امتداد خیابان پیروزی به سمت غرب تغییر مسیر داده و بعد از عبور از میدان شهدا و میدان ابن سینا وارد خیابان انقلاب اسلامی و خیابان آزادی شده و و بعد از رسیدن به خیابان آزادی در طول جاده مخصوص کرج حرکت می کند و تا بیمه ادامه میبد و دو شاخه میشود. ایستگاه های خط 4 مترو به شرح زیر می باشد.

شهید کلاهدوز

نیروی هوایی

نبرد

پیروزی

ابن سینا

میدان شهدا

دروازه شمیران

دروازه دولت

فردوسی

تئاتر شهر

میدان انقلاب اسلامی

توحید

شادمان

دکتر حبیب‌الله

استاد معین

میدان آزادی

بیمه

شهرک اکباتان

ارم سبز

این خط دارای یک انشعاب است که درون شهری است و به فرودگاه مهرآباد می رود.

خط انشعابی خط بیمه _  پایانه چهارم و ششم فرودگاه مهرآباد

خط 5 متروی تهران: خط گلشهر - صادقیه

خطر پنج متروی تهران یک خط برون شهری میباشد که به طول 67.5 و 13 ایستگاه از ایستگاه صادقیه تا ایستگاه هشتگرد در شهر جدید هشتگرد قرار گرفته است که موازی راه آهن تهران قزوین حرکت میکند. ایستگاه های خط 5 در ادامه آورده شده اند.

گلشهر

محمد شهر

کرج

اتمسفر

گرم دره

وردآورد

ایران خودرو

چیتگر

ورزشگاه آزادی

ارم سبز

تهران (صادقیه)

خط  ۵ هم دارای یک انشعاب است.

پارک های تهران - معرفی کامل پارک های تهران + فیلم های زیبای آن!

انشعاب: خط گلشهر _ شهید سپهبد سلیمانی

خط 6 متروی تهران: خط دولت آباد - امام حسین و خط شهید ستاری - دانشگاه تربیت مدرس

این خط در حال حاضر تکمیل نشده از همین رو خطوط آن به نیمه غربی و شرقی تقسیم شده اند. بخش غیر فعال این خط 16.5 کیلومتر با 13 ایستگاه است. ایستگاه های بهره برداری شده از این خطوط به شرح زیر است.

قسمت غربی:

شهید ستاری

شهید اشرفی اصفهانی

یادگار امام

دانشگاه تربیت مدرس

قسمت شرقی:

دولت آباد

کیان شهر

بعثت

امیرکبیر

میدان شهدا

امام حسین

خط 7 متروی تهران: بسیج - میدان صنعت

خط 7 متروی تهران با 16 ایستگاه پایین‌تر تمام ایستگاه ها عمیق ترین خط متروی تهران است. هنوز تمامی خطوط این بخش فعال نیست . این خط از ایستگاه بسیج در تقاطع بزرگراه شهید محلاتی آغاز شده و به ایستگاه میدان صنعت در شهرک غرب می رسد.ایستگاه های بهره برداری شده در حال حاضر به شرح زیر می باشد.

میدان صنعت

برج میلاد تهران

دانشگاه تربیت مدرس

شهید نواب صفوی

رودکی

کمیل

بریانک

هلال احمر

مهدیه

میدان محمدیه

مولوی

میدان قیام

چهل تن دولاب

آهنگ

بسیج

این هفت خط مترو در حال توسعه می باشند و همچنین خطوط جدیدی در مترو در دست احداث هستند که با احداث آن ها خطوط مترو به ۱۱ خط افزایش می یابد و خطوط اکسپرس هم توسعه داده شده و چند خط اکسپرس دیگر احداث می شود که در مجموع ۴ خط اکسپرس هم خواهیم داشت و درکل متروی تهران ۱۵ خط خواهد داشت.

ایستگاه‌های فعال خط 7 مترو تهران

یکی از دغدغه‌های مسافرینی که می‌خواهند از ایستگاه‌های خط هفت مترو تهران استفاده کنند این است که کدام یک این ایستگاه‌ها فعال هستند؟ چرا که تمامی ایستگاه‌های خط 7 مترو هنوز به اتمام نرسیده‌اند. از آن جایی که این خطوط هر ماه و یا در هر فصل تعدادی از آن‌ها به بهره برداری می‌رسد بهتر است که اطلاعات تکمیلی آن را از خود وبسایت مترو تهران به نشانی https://metro.tehran.ir دنبال کنید. چرا که ممکن است یکی از ایستگاه‌های مترو در زمان تاریخ نگارش این مقاله هنوز به بهره برداری نرسیده باشد و تا چند ماه آینده به اتمام رسیده باشد. به همین جهت برای اطلاع از این موضوع بهترین مرجع، سایت اصلی مترو تهران است. 

ساعت کار متروی تهران(برنامه مترو تهران) 

ساعت کاری تمام خطوط متروی تهران از ساعت 5:30 تا ساعت 22:00 می باشد؛ اما خطوط انشعابی متروی تهران ساعات متفاوتی با خطوط اصلی دارند، خط انشعابی فرودگاه امام خمینی از ساعت 8:15 تا ساعت 19:20 فعالیت دارد، خط انشعابی فرودگاه مهرآباد همان ساعت کار خطوط اصلی را دارد و خط انشعابی گلشهر از ساعت 5:10 تا ساعت 14:15 فعالیت دارد.

ظرفیت فعلی خطوط مترو تهران چقدر است

در خطوط ۱ و ۲ از قطارهای ۷ واگنی، در خطوط ۳و ۴ هم از قطار۷ واگنی و هم‌ قطار های ۸ واگنی  و در خط انشعابی فرودگاه مهرآباد از قطار های ۴ واگنی استفاده می شود. در همه ی هفت خط مترو سه نوع قطار مورد استفاده قرار می‌گیرد که هر سه آن ها در هر واگن حدود ۱۹۰_۱۸۰ نفر ظرفیت دارد؛ اما در خط ۵ از قطار های دو طبقه نیز استفاده می شود که این قطار ها در هر واگن ظرفیتی حدود ۲۱۲ نفر دارند.

قطار ها هر چقدر دقیقه یکبار وارد ایستگاه می شوند

در گذشته اوایل راه اندازی متروی تهران به دلیل مسائل فنی و ایمنی فواصل ورود قطار زیاد بوده و تقریبا هر نیم ساعت تا یک ساعت یکبار قطار وارد ایستگاه می شده؛ ولی به مرور زمان و بهره برداری و بالا بردن سطح ایمنی امروزه در خط یک و دو هر ۴ تا ۴/۵  دقیقه یکبار قطار وارد ایستگاه می شود، در بقیه خطوط هم این زمان بین ۶ تا ۷ دقیقه است.

قیمت بلیط مترو تهران 1401

بلیت تک سفره داخل شهری 2500 تومان 

بلیت تک سفره حومه 2800 تومان

بلیت تک سفره فرودگاه امام خمینی 12500 تومان

بلیط تک سفره هشتگرد 7500 تومان

بر اساس گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه، به منظور رفاه حال مسافران هماهنگی‌های لازم با شهرداری منطقه یک و شرکت واحد اتوبوسرانی برای انتقال مسافران در مسیر رفت‌وبرگشت مابین ایستگاه‌های اقدسیه، شهید محلاتی و قائم انجام شده است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: