پایگاه خبری خانه فوتبال:

شب درخشان یحیی گل محمدی روی نیمکت، پرسپولیس بهترین بازی فصل خود را ارائه داد.
به گزارش "ورزش سه"، شکست برای هر تیم بزرگی در هر مسابقه‌ای رخ می‌دهد، اما پرسپولیس در اولین بازی خود در لیگ قهرمانان این فصل مقابل النصر به هیچ عنوان در اندازه نام خود ظاهر نشده و مرعوب ستاره‌های بزرگ حریف شد. اما در دیدار با الدحیل، یحیی گل محمدی دقیقا همه اشتباهات بازی اول را به بهترین شکل ممکن جبران کرده و مرد اول برتری بزرگ تیمش در قطر لقب گرفت. حالا با کسب دو پیروزی در دو بازی به ظاهر آسان‌تر بعدی، مسیر پرسپولیس برای صعود به دور بعدی لیگ قهرمانان هموار خواهد شد.

یک- بازگشت به سیستم روزهای درخشان فصل قبل و بازی با مهاجم سایه و استفاده از سروش رفیعی در کنار هافبک دفاعی در قلب خط دفاعی. چقدر حیف که در بازی اول مقابل النصر نیز یحیی بی دلیل سیستم موفق چند ماه گذشته خود را تغییر داده و میانه میدان را به حریف پرستاره واگذار کرد. در دیدار دشوار و سرنوشت ساز برابر الدحیل اما دوباره یک مهاجم کنار مهاجم اصلی نقش مهمی در ایجاد فضای لازم برای حملات پرسپولیس از کناره‌ها ایفا کرد و همین روند برگ برنده پرسپولیس در طول 90 دقیقه بود. شهاب زاهدی هنوز موفق به گلزنی برای تیم جدیدش نشده، اما او امشب فضای زیادی برای دیگر بازیکنان هجومی تیم ایفا کرد.

دو- شاید اگر یحیی گل محمدی سرمربی پرسپولیس نبود، حتی مدت‌ها بود امید عالیشاه از این تیم جدا می‌شد. ستاره قابل احترام و بی حاشیه پرسپولیس، اینقدر در این نزدیک به یک دهه حضور در این باشگاه موفق ظاهر شده که حتی می‌تواند در بین لیست بهترین بازیکنان تاریخ پرسپولیس قرار بگیرد. هوش فوق العاده امید عالیشاه و گلزنی به سبک آرین روبن، باعث شد او ستاره بازگشت پرسپولیس به لیگ قهرمانان لقب بگیرد. اتفاقات این دیدار نشان داد که چه حیف که برابر النصر این همه گزینه خوب برای تغییر سیستم بعد از مصدومیت مهدی ترابی وجود داشت و شرایط باب میل پرسپولیس پیش نرفت.

سه- ریسک یحیی گل محمدی در صدور اجازه نفوذ به دانیال اسماعیلی فرد باعث شد این ستاره باتجربه یکی از بهترین بازیکنان تیمش در دیدار با الدحیل لقب بگیرد. در یک سال اخیر در هر مسابقه‌ای که یحیی چنین تصمیمی گرفته، مدافعان میانی پرسپولیس نزدیک‌تر به یکدیگر بازی کرده و در تلاش برای پوشش فضای پشت سر دانیال بوده‌اند. بازیکنان کناری پرسپولیس در این بازی بارها در ارسال پاس آخر بی دقت و ضعیف عمل کردند و اگر چنین اتفاقی رخ نمی‌داد، قطعا آنها با برتری پرگل‌تری می‌توانستند قطر را به مقصد خانه ترک کنند.

چهار- یاسین سلمانی در همین مدت کوتاه حضور در پرسپولیس ثابت کرده می‌تواند به بازیکنی بزرگ و مهم در فوتبال ایران در سال‌های آینده تبدیل شود. یاسین در نقش جدید خود در پرسپولیس در این فصل به خوبی جا افتاده و او به خصوص در نیمه اول بارها با اضافه شدن از کنار به مرکز، گزینه‌های پرسپولیس برای خلق موقعیت خطرناک روی دروازه الدحیل را افزایش داد. اوج درخشش یاسین سلمانی با ضربه فوق العاده این بازیکن در نیمه اول رقم خورد، اما او بدشانس بود که دیرک دروازه اجازه نداد دومین گل او در لباس پرسپولیس در فصل جدید به ثمر برسد. ادامه این درخشش، نوید ظهور یک شماره 10 کلاسیک را به فوتبال ایران می‌دهد.

پنج- به نظر می‌رسد سبک بازی ایستا و محتاطانه مسعود ریگی در همین بازی‌های ابتدای فصل، به خوبی به یحیی گل محمدی ثابت کرده که حضور او در میدان فقط در صورت بازی در کنار یک هافبک خلاق است که نتیجه می‌دهد. در واقع شباهت بازی ریگی و میلاد سرلک در دیدار برابر النصر باعث شد پرسپولیس در تمام طول 90 دقیقه میانه میدان را به حریف واگذار کند، اما امشب او به خوبی پشت شماره شش را پوشش داده و به سروش جسارت شرکت در حملات را نیز داد.

شش- اعتبار این برتری بی تردید متعلق به یحیی گل محمدی است. در شب غیبت وحید امیری، مهدی ترابی و میلاد سرلک ( بی تردید سه تا از ارزشمندترین بازیکنان فوتبال ایران)، تغییر سیستم پرسپولیس و ترکیب هجومی این تیم با حضور یاسین سلمانی و سروش رفیعی در میدان جواب داد و آنها موفق شدند با برتری درخشان در قطر، دوباره شانس صعود به دور بعدی لیگ قهرمانان را زنده کنند. تمام بازیکنان جانشین تحت نظر یحیی گل محمدی به بهترین شکل در میدان ظاهر شدند و سبک بازی شجاعانه این تیم باعث شد پرسپولیس در تمام طول 90 دقیقه تیم برتر میدان باشد. پرس شدید و از بالا، مهم‌ترین عامل پیروزی مهم پرسپولیس در خانه الدحیل بود. تاکتیک پرسپولیس مبتنی بر نزدیک شدن بازیکنان به مدافعان حریف به خوبی جواب داد و بارها شاهد موقعیت سازی تیم مهمان از این مسیر بودیم. کسب شش امتیاز از دو بازی متوالی مقابل استقلال تاجیکستان، مهم‌ترین دغدغه فعلی سرمربی پرسپولیس است و بعد نوبت انتقام از النصر در عربستان فرا می‌رسد، هدفی که قطعا غیرممکن نیست.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: