پایگاه خبری خانه فوتبال:

افزایش قیمت بنزین یا کاهش سهمیه مردم را می‌ترساند.قیمت بنزین با تغییر همراه است.قیمت بنزین در اقتصاد بسیار تاثیر گذار است. قیمت بنزین در نرخ کرایه موثر است.جزئیات جدید قیمت بنزین را در ادامه بخوانید.

تصمیم جدید مجلس برای قیمت بنزین

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان گفت که باید به تمامی نکات در فصل انرژی توجه شود و در حال‌ حاضر مصرف بنزین بیشتر از تولید است.

دیروز نهمین روز بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه در صحن مجلس شورای اسلامی بود. در این جلسه محمدباقر قالیباف در پاسخ به اخطاری درباره کمبود معلم و پیامک حاشیه‌ساز به نقل از آقای وزیر وعده‌هایی داد. همچنین او در بخش دیگری از جلسه صحن علنی مجلس بر لزوم اتخاذ تدابیری درباره نحوه مصرف سوخت تأکید کرد.

دیروز نهمین روز بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه در صحن مجلس شورای اسلامی بود. در این جلسه محمدباقر قالیباف در پاسخ به اخطاری درباره کمبود معلم و پیامک حاشیه‌ساز به نقل از آقای وزیر وعده‌هایی داد. همچنین او در بخش دیگری از جلسه صحن علنی مجلس بر لزوم اتخاذ تدابیری درباره نحوه مصرف سوخت تأکید کرد.

قالیباف: باید جلوی مصرف بد بنزین را بگیریم

بنا بر روایت ایسنا، محمدباقر قالیباف در جلسه علنی دوشنبه مجلس شورای اسلامی و در زمان بررسی فصل مربوط به انرژی و جدول تعیین اهداف کمی سنجه‌های عملکردی انرژی در حوزه‌های نفت و گاز اظهار کرد: ما در این جدول پیش‌بینی کردیم که تولید بنزین به ۱۲۹ میلیون لیتر در روز برسد، حال اینکه هم‌اکنون مصرف روزانه ما ۱۳۷ میلیون لیتر است؛ یعنی طبق این جدول تولید بنزین کمتر از مصرف روزانه به‌شمار می‌آید.

او ادامه داد: ما باید در مجلس شورای اسلامی تدبیری برای بهینه‌سازی نحوه مصرف سوخت داشته باشیم. همین الان هم رشد پنج تا شش‌درصدی در مصرف داریم، به‌طوری‌که حتی ۲.۵ برابر کشورهای صنعتی بنزین مصرف می‌کنیم. چاره کار آن است که جلوی مصرف بد را بگیریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان گفت که باید به تمامی نکات در فصل انرژی توجه شود و در حال‌ حاضر مصرف بنزین بیشتر از تولید است.

کمال علیپور، نماینده قائمشهر نیز در تذکری گفت: ما سالانه با افزایش تولید خودرو مواجه هستیم، پس چطور قرار است مصرف انرژی ثابت بماند؟ از طرف دیگر در این بند آمده که دولت سیاست‌های قیمتی و غیرقیمتی اعمال کند که این باعث فشار بر مردم می‌شود.

داوود منظور، رئیس سازمان برنامه‌و‌بودجه در دفاع از جزء ۱ این بند از لایحه دولت اظهار کرد: وقتی ما از صرفه‌جویی حرف می‌زنیم، یعنی باید با روند فزاینده مصرف مقابله و مصرف انرژی را کنترل کنیم؛ البته که باید رشد اقتصادی را هم لحاظ کرد. ما راهکارهایی مانند کاهش مصارف غیرمولد و سوخت حمل‌ونقل و مصرف سوخت خانگی را در نظر داریم؛ اکنون کشور ما جزء بدمصرف‌ترین کشورها در سطح انرژی است.

او با بیان اینکه دولت با استفاده از روش‌های غیرقیمتی سطح مصرف انرژی را ثابت نگه می‌دارد، تصریح کرد: از سال ۱۹۹۰ تاکنون مصرف کل انرژی اروپا ثابت مانده و همین وضعیت از سال ۲۰۰۰ در ژاپن حاکم است. پول خرج‌کردن و نیروگاه ساختن کار سختی نیست، اما ما در این حکم می‌خواهیم دولت را ملزم به انجام اقداماتی کرده که با روند مخرب مصرف انرژی در کشور مقابله شود.

محسن زنگنه، سخنگوی کمیسیون تلفیق، درباره این بند گفت: ما با این بند دولت را مکلف به افزایش قیمت سوخت و انرژی می‌کنیم؛ چون در آن آمده که دولت از طریق سیاست‌های قیمتی و غیرقیمتی این کار را انجام دهد. پس دست دولت برای افزایش قیمت انرژی باز می‌ماند و ممکن است آثار و تبعاتی مانند افزایش قیمت بنزین سه‌هزار‌ تومانی داشته باشد که مجلس شورای اسلامی از آن خبردار نشد و دولت خودش این کار را انجام داد. در ادامه، اصل این جزء به رأی مجلس شورای اسلامی گذاشته شد که نمایندگان با

۵۰ رأی موافق، ۱۰۹ رأی مخالف و ۱۱ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۱ نماینده حاضر با آن مخالفت کردند. سپس موسوی‌لارگانی، عضو کمیسیون اقتصادی، پیشنهاد حذف این بند از ماده را مطرح کرد و گفت: دولت‌ها مکلف بودند که بر اساس تورم قیمت بنزین را افزایش دهند، اما تخلف داشته‌اند و این کار را نسبت به تورم نکردند؛ بنابراین وقتی دولتی بخواهد قیمت بنزین را زیاد کند التهابات در کشور به وجود می‌آید.

 بنزین

او اضافه کرد: ابهام این بند این است که می‌گویند با سیاست‌های قیمتی و غیرقیمتی مصرف انرژی ثابت نگه داشته شود که معلوم نیست سازوکار آن چیست.

رحیمی‌مظفری، عضو کمیسیون انرژی، به‌عنوان مخالف حذف این بند اظهار کرد: از تریبون مجلس شورای اسلامی گفته می‌شود که قرار است سوخت گران شود که چنین بحثی نیست، بلکه بحث بر سر مصرف بهینه سوخت است. باید اصلاح مصرف سوخت داشته باشیم و قطعا هم نمی‌خواهیم رفاه مردم دچار مشکل شود. این بند به‌ معنای گران‌کردن سوخت نیست.

احمد مرادی، نماینده بندرعباس در مجلس شورای اسلامی، به‌عنوان موافق حذف این بند اظهار کرد: دولت می‌خواهد در این بند افزایش قیمت فراورده‌های نفتی به‌خصوص بنزین را گردن مجلس بیندازد که باید مراقب باشیم تا مشکلی برای مردم به وجود نیاید.

منظور: دولت سیزدهم در مقابل افزایش قیمت انرژی مقاومت کرده است

داوود منظور، رئیس سازمان برنامه‌و‌بودجه، مجددا در توضیح این بند اظهار کرد: باید منابع انرژی را برای آینده حفظ کنیم و از مصرف زائد در کشور جلوگیری شود. قطعا برای بهینه‌سازی انرژی از همه ابزارها و روش‌ها استفاده می‌شود. ما در این بند به روش معینی اشاره نکرده‌ایم و گفته‌ایم همه روش‌های قیمتی و غیرقیمتی با سنجش شرایط و موقعیت‌ها استفاده شود.

او اضافه کرد: مجلس شورای اسلامی تفاوت صحبت‌های عوام‌گرایانه و پوپولیستی با استدلال منطقی را تشخیص می‌دهد و دنبال حفظ مصالح کشور است. اگر دولت بنای افزایش قیمت بنزین را داشت، قانون هدفمندی جاری است و کسی دولت را منع نکرده که قیمت را افزایش دهد. اگر دولت قیمت بنزین را زیاد می‌کند، چون شرایط و معیشت مردم را در نظر می‌گیرد. دولت سیزدهم از ابتدای شکل‌گیری‌اش با وجود همه توصیه‌ها و فشارها در مقابل افزایش قیمت انرژی مقاومت کرد.

منظور اظهار کرد: متهم‌کردن دولت به اینکه می‌خواهد قیمت را افزایش دهد درست نیست، از نمایندگان می‌خواهم که مصالح کشور را در موضع‌گیری‌هایشان در نظر بگیرند. همه ما در برابر مردم مسئول هستیم و قوای سه‌گانه به دنبال خدمت به مردم هستند؛ نباید یک قوه، قوه دیگر را مقابل مردم قرار دهد. سپس زنگنه، سخنگوی کمیسیون تلفیق، درباره این بند اظهار کرد: ما توهین‌های آقای منظور به مجلس را به‌عنوان نظر دولت نمی‌دانیم و از عباراتی مانند پوپولیستی‌بودن و دنبال رأی بودن و حرف‌های غیرکارشناسی هم به خاطر ارادت به آیت‌الله رئیسی می‌گذریم.

او افزود: حرف ما این است که با تصویب بند «الف» دیگر این بند موضوعیت ندارد. خود آقای منظور هم گفته که اختیار افزایش قیمت را در قانون هدفمندی دارد، پس دیگر دلیلی ندارد که اینجا بیاوریم. بحث‌های ما منطقی و کارشناسی است، خواهش می‌کنم با این اظهارنظرها مجلس شورای اسلامی و دولت را مقابل هم قرار ندهید. مجلس همراه و پشتیبان دولت بوده است.

به گزارش ایسنا، در نهایت نمایندگان با ۱۱۰ رأی موافق، ۶۰ رأی مخالف و چهار رأی ممتنع از مجموع ۱۹۱ نماینده حاضر با حذف این بند موافقت کردند. در این بند آمده است: «دولت مکلف است با به‌کارگیری سیاست‌های قیمتی و غیرقیمتی نسبت به اجرای برنامه صرفه‌جویی و بهینه‌سازی مصرف انرژی به گونه‌ای عمل کند که در پایان برنامه با درنظرگرفتن الزامات رشد اقتصادی هدف برنامه، میزان مصرف کل انرژی کشور در سطح مصرف سال ۱۴۰۱ حفظ شود. دولت مجاز است نسبت به اصلاح ساختار واحدهای متولی حوزه بهره‌وری انرژی در وزارتخانه‌های نفت و نیرو با تصویب شورای عالی اداری اقدام کند».

اختصاص بنزین به کارت ملی منتفی شد؟

در جلسه امروز مجلس، بندی از لایحه برنامه هفتم توسعه که شائبه اختصاص بنزین به جای خودرو به کارت ملی افراد را ایجاد می‌کرد، از لایحه حذف شد.

نمایندگان در جریان بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه، بند مربوط به اختصاص بنزین به جای خودرو به کارت ملی افراد را حذف کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه شنبه ۱۸ مهر ماه) و در جریان ادامه بررسی گزارش کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه، یکی از تبصره‌های بند «پ» ماده ۴۶ این لایحه را حذف کردند.

در تبصره این بند آمده بود: در مورد انرژی مصرفی خودروهای سواری شخصی به میزان صرفه‌جویی انجام شده توسط هر کد ملی مالک خودرو نسبت به خط مرجعی که در آئین‌نامه تعیین می‌شود، گواهی صرفه‌جویی انرژی برای مالک خودرو صادر خواهد شد.

محسن زنگنه، سخنگوی کمیسیون تلفیق در توضیح مصوبه کمیسیون، گفت: درباره این تبصره قبلاً نیز کمیسیون تلفیق به رئیس مجلس شورای اسلامی نامه زده و خواستار حذف این تبصره شده است، چرا که دارای ابهام است و قابل اجرا نیست.

در ادامه محمدباقر قالیباف، توضیح داد: از آنجایی که این تبصره به بحث خودرو بازمی‌گردد و مربوط به این بند از لایحه نیست و کمیسیون نیز به صورت مکتوب درخواست حذف را داده است، این تبصره حذف می‌شود./ مهر

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: