پایگاه خبری خانه فوتبال:

رئیس سابق کمیته داوران فدراسیون فوتبال معتقد است تیم آلومینیوم در دیدار مقابل استقلال از داوری متضرر شد.
 به گزارش "ورزش سه"، حسین عسگری درباره افزایش اعتراض‌ها به قضاوت داوران به خصوص در دیدار روز گذشته استقلال برابر آلومینیوم اراک اظهار کرد: این مسائل دو منشا دارد. یکی عملکرد داور در زمین و یکی حمایت قانونی از تشکیلات فوتبال که در واقع پشتیبانی فدراسیون از داوران است که کمیته داوران و کمیته انضباطی باید با عنایت به مستندات به داوری‌ها ورود کنند. متأسفانه در هر دو بخش ضعیف عمل می‌کنیم.  
او ادامه داد: داوران با اعتراض‌هایی که از سوی تیم‌ها می‌شود قانونی برخورد نمی‌کنند و از حیطه اختیارات خود به بهترین شکل استفاده نمی‌برند. در این مسئله هیچ‌یک از داوران با وجود آنکه می‌توانند برخورد کنند، اما برخورد قاطع نمی‌بینیم. متأسفانه بالغ بر ۸۰ درصد داوران متوسط که نه، ضعیف قضاوت می‌کنند. وقتی برخورد جدی صورت نمی‌گیرد اعتراض تند و خشن بیشتر می‌شود و داوران را تحت تأثیر قرار می‌دهند. اعتراض‌های تحریم کننده زمانی صورت می‌گیرد که در برابر تخلف سکوت می‌شود و جایگاه داوری متزلزل می‌شود.

رئیس سابق کمیته داوران فدراسیون فوتبال اضافه کرد: قانون می‌گوید اعتراض‌های محترمانه کارت زرد دارد و اعتراض‌های تند و همراه با پرخاشگری همراه با کارت قرمز خواهد بود. در مرتبه بعدی کمیته‌های انضباطی و داوران باید قاطع عمل کنند که چنین اتفاقی نمی‌افتد. فصل قبل آرتیست بازی‌های ریکاردو ساپینتو روی نیمکت استقلال وجود داشت، ولی محرومیت‌ها برای او به شکلی نبود که رفتارش را تصحیح کند. در تیم قبرسی بعد از دومین رفتار غیر معقول برای چهار ماه از سوی فدراسیون قبرس محروم شد. تیم یونانی هم عذر سرمربی پرتغالی را خواست.  

عسگری در صحبت‌های خود با آنا، با بیان اینکه اجرای فرمول برخورد با تخلف باید به بهترین شکل اجرا شود، گفت: وقتی برخورد قاطع و محکم نیست، اجرای قوانین شُل می‌شود و انتقاد‌های تندی که دلیل منطقی هم ندارد صورت می‌گیرد. تیم‌ها به هر روشی می‌خواهند نتیجه بگیرند و با اعتراض شدید داوران را مجاب می‌کنند دچار اشتباه شده‌اند در حالی اشتباهی رخ نداده است. در بازی روز گذشته بیشتر از استقلال به آلومینیوم اراک ظلم شد، ولی استقلالی‌ها دست پیش گرفتند تا پس نیفتند. روزبه چشمی در دقیقه ۲۳ خطایی را روی بازیکن آلومینیوم انجام داد که باید کارت زرد می‌گرفت یا آرمین سهرابیان با دست توپ را زد تا به مهاجم آلومینیوم نرسد، ولی داور به او اخطار هم نداد. پنالتی روی مهرداد محمدی هم نبود و این بازیکن شبیه‌سازی کرد.

او تاکید کرد: داوری در فوتبال تعریف دارد و داوران نباید اجازه دهند تا مربیان، مدیران و بازیکنان برای آن‌ها مدعی شوند، چون روی افکار آن‌ها اثر می‌گذارد و ناخواسته تصمیم اشتباه می‌گیرند. از آن طرف تیم‌ها طلبکار می‌شوند و دلیلی ندارد با اعتراض به داوری بخواهند جریان مسابقه را به سود خود تغییر می‌دهند. کمیته داوران سکوت اختیار کرده و تیم‌ها با کانال‌های خبری رفتاری بروز می‌دهند تا داور را مقصر نتیجه نگرفتن معرفی کنند، حتی در زمان پیروزی هم چنین رفتاری را ادامه می‌دهند تا در بازی بعدی هواداران خود را برای اعتراض به داوری آماده نگه دارند. وقتی در کمیته دوران یک نفر تصمیم‌گیری می‌کند و کمیته انضباطی گزارش‌های صریح و شفافی نمی‌گیرد یا می‌گیرد، ولی رأی محکمی نمی‌دهند، تیم‌ها به رفتار اشتباه خود می‌دهند.

رئیس سابق کمیته داوران ابراز کرد: تیم استقلال به ۱۰ دقیقه وقت اضافه معترض شد، حداقل ۵ دقیقه بازی به خاطر درگیری بازیکنان متوقف شد. از طرفی دیگر باید نکونام هم محروم شود تا یاد بگیرد داوری را وسیله‌ای برای نتیجه گرفتن تیمش نکند. وقتی کمیته انضباطی در مواردی از این دست که جایگاه داوران را متزلزل می‌کند، ترجیح به سکوت می‌دهد یا کمیته داوران سکوت می‌کند و تنها در زمان اشتباهات تأثیرگذار، داور را محروم می‌کند، این عدم رسیدگی باعث ایجاد توهم می‌شود و تیم‌ها برای زمانی که نتیجه نمی‌گیرند داوری را مقصر معرفی می‌کنند. کمیته انضباطی هم باید محکم‌تر وارد شود و با جرائم خود اجاز ه ندهد تا تیم‌ها بخواهد از داوری امتیاز بگیرند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: