پایگاه خبری خانه فوتبال:

کارشناس داوری کشورمان گفت: وقتی یک نفر در داوری همه کاره باشد و همه تصمیمات را خودش بگیرد طبیعی است که شاهد چنین فاجعه‌ای باشیم.
حسین عسگری در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، درمورد اشتباهات عجیب داوری در دیدارهای روز گذشته لیگ برتر، اظهار داشت: همه ایراد کار را گفته‌اند اما چه کار کنیم که هیچ گوش شنوایی نیست. بحث داوری برای تشکیلات فوتبال این مملکت مهم نیست زیرا اگر مهم بود، باید به آن اهمیت داده و حداقل امکانات را به داوران می‌دادند تا وظیفه خود را بهتر انجام بدهند.

وی افزود: داوران ما وسایل، دستمزد، آموزش درست و VAR ندارند. تشکیلات داوری هم بیمار است و هیچکس به آن توجه نمی‌کند. اصلا تشکیلاتی نداریم و فقط یک نفر به عنوان رئیس کمیته داوران داریم‌. در ظاهر می‌گویند اعضای کمیته داوران این افراد هستند اما وقتی آنها هیچگونه دخل و تصرفی در تصمیمات افشاریان ندارند، یعنی در عمل کمیته‌ای نداریم. دپارتمان داوری هم در ظاهر کارش را می‌کند اما همه کارها را یک نفر انجام می‌دهد و هیچ نظارتی هم روی آن نیست. هر کاری خودش دوست دارد انجام می‌دهد و نتیجه کار بهتر از فاجعه هفته نهم نمی‌شود.

رئیس اسبق کمیته داوران درمورد تاثیر عملکرد مدیران رده‌بالای فدراسیون فوتبال روی شرایط بد داوری کشور، گفت: وقتی ما حرف می‌زنیم باید امثال مهدی تاج به آن توجه کنند. مدام می‌گویند VAR و یک موضوع کوچک را خیلی بزرگ می‌کنند. می‌‌گویند طبق رایزنی با عربستان، ۶ داور ما برای آموزش VAR به ریاض رفته‌اند. این تعداد به چه درد این سیستم می‌خورد زیرا برای راه‌اندازی‌اش باید دست کم ۵۰_۴۰ داور، کلاس‌های مدنظر فیفا را بگذرانند تا پس از وارد شدن تجهیزات بتوانیم از VAR استفاده کنیم.

عسگری تصریح کرد: بارها خیلی از پیشکسوتان این موارد را گفته‌اند اما هیچ توجهی نمی‌شود. از ۵ بازی روز گذشته در ۴ بازی مشکلات اساسی داوری داشتیم‌. یعنی عملکرد داوران از ضعیف‌ هم پایین‌تر بوده است. وقتی هیچ حساب و کتابی نیست، همین اتفاق می‌افتد. اگر میانگین بگیرید اشتباهات داوری نسبت به هفته نهم فصل گذشته بیشتر شده است. آن هم در شرایطی که فصل قبل از سال قبلش بیشتر بود. یعنی سال به سال وضعیت بدتر می‌شود.

وی ادامه داد: رسانه‌ها عملکرد داوران را به دقت رصد می‌کنند و مشخص است چه تعداد اشتباه وجود دارد‌‌. از ابتدای فصل تا الان هر هفته شاهد بودیم که نتیجه ۴_۳ بازی با اشتباهات مهم و کلیدی داوران رقم خورده است‌ اما می‌بینیم داوری که چنین اشتباهی کرده است هفته بعدش باز هم سوت می‌زند! 

کارشناس داوری کشورمان درواکنش به این موضوع که ظاهرا برخی داوران هم در فوتبال ایران پشت نبودن سیستم VAR پنهان می‌شوند به صورت مثال روز گذشته دیدیم علی صفایی ظاهرا در بازی پرسپولیس و صنعت نفت شرایط جسمانی مناسبی نداشت، عنوان کرد: علی صفایی جزو داورانی است که در تست‌های آمادگی پیش فصل مردود شد. می‌گویند ۲ هفته قبل از آنها تست گرفتیم و قبول شدند اما ثابت می‌کنم با وجود گذشت ۲ هفته این داورانی که در تست اخیر قبول شدند، بازهم رد می‌شوند. مشخص است تست درستی گرفته نشد. یک داور باید برای یک بازی، حدود ۱۲ کیلومتر بدود. صفایی در این مسابقه ۵ کیلومتر هم ندوید. اگر داور تحرک لازم را نداشته باشد، طبیعی است از مزیت نزدیک بودن به صحنه‌ و داشتن بهترین زاویه برخوردار نیست. بازیکن صنعت نفت به چه دلیل پس از خطا روی بیرانوند کارت زرد دوم را گرفت؟ آن خطا اصلا قابلیت جریمه شخصی ندارد. نه بی‌پروایی کرد که بخواهد به او صدمه بزند نه جلوی حمله موثر پرسپولیس را گرفت.

عسگری عنوان کرد: ۵_۴ سال است فیفا گلوی خود را پاره می‌کند که بازیکن در زمان تکل زدن، باید چنین حالتی داشته باشد. بازیکن در حالت طبیعی دستانش تکل رفته و توپ به دستش خورده است. این هند نیست‌. روی گل صنعت نفت نیز هم توپ کامل از خط عبور نکرد. در یک مسابقه ۳ اشتباه مهم و تاثیرگذار دیدیم. در بازی شمس آذر و استقلال ۲ اشتباه موثر داشتیم. پنالتی استقلال درست نبود و در دقیقه ۴۳ هم باید برای شمس آذر به اشتباه پنالتی نگرفتند.

وی اضافه کرد: وقتی چنین اشتباهاتی برای تشکیلات داوری و فوتبال کشور مهم نیست، چه توقعی دارید؟ بازی تراکتور را هم که دیدیم.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: