پایگاه خبری خانه فوتبال:

بیهوده‌ترین کار دنیا این است که اینجا بنشینیم و از اهمیت دربی تهران حرف بزنیم، انگار که انرژی و زمان بگذاریم در مورد بدیهی‌ترین مسائل جهان همچون درخشش خورشید سخن بگوییم. حتی بی‌اهمیت‌ترین و تشریفاتی‌ترین دربی‌های تهران هم مهم بوده‌اند و نفس را در سینه تماشاگران حبس کرده‌اند. مثلا شهرآورد برگشت لیگ چهاردهم در هفته آخر و در شرایطی برگزار می‌شد که رتبه ششمی استقلال و هشتمی پرسپولیس قطعی شده بود اما باز هم ۲ تیم با هیجان بازی کردند، قرمزها با تنها گل علی علیپور بردند و آخر بازی چنان دعوایی بین سوشا مکانی و حنیف عمران‌زاده در گرفت که گلر پرسپولیس ۳بازی اول فصل بعدش را محروم شد. پس دربی همیشه مهم است و در این مورد بحثی نداریم اما الان می‌خواهیم توضیح بدهیم چرا تقابل امروز پرسپولیس و استقلال حتی نسبت به گذشته «مهم‌تر» است و جنبه‌های حیثیتی جدی‌تری دارد.

متن | استقلال فصل را فراتر از انتظارات شروع کرده و فعلا با ۲۴ امتیاز از ۱۱ بازی در صدر جدول قرار دارد؛ به‌طور متوسط ۲.۱۸ امتیاز از هر بازی. این میانگین بسیار خوبی برای تیم جواد نکونام است و کمتر کسی انتظار داشت آنها در حوالی پایان نیم‌فصل چنین بیلانی به ثبت رسانده باشند. از آن سو پرسپولیس با ۲۰ امتیاز از ۱۰ بازی در رده چهارم قرار دارد که البته نباید ۲ مسابقه عقب‌افتاده این تیم نسبت به تراکتور را نادیده گرفت. می‌بینید که سرخپوشان هم با وجود همه مسائلی که در مورد بحران آنها مطرح می‌شود، معدل قابل اعتنای ۲ امتیاز از هر بازی را حفظ کرده‌اند و تازه باید درنظر گرفت که به‌دلیل تخطی از سقف بودجه، یک امتیاز هم از قرمزها کسر شده است. بنابراین هر دو تیم شرایط نسبتا نزدیکی دارند. اگر استقلال این بازی را ببازد، کاخ رؤیاهای جواد نکونام که به شکلی غیرمنتظره بالا رفته بود، سقوط خواهد کرد و شاید اصلا این تیم نیم‌فصل را پایین‌تر از پرسپولیس تمام کند. اگر هم پرسپولیس بازنده دربی باشد، بحران یحیی گل‌محمدی خیلی خیلی جدی‌تر خواهد شد و شاید فاصله‌ای بین ۲ تیم شکل بگیرد که دیگر به این راحتی‌ها قابل جبران نباشد. پس می‌بینید که مسابقه مهمی در پیش داریم؛ دیداری که قرار بود هفته پنجم برگزار شود اما تعویق چندین باره آن باعث شده حالا روی معادلات قهرمانی نیم‌فصل هم اثرگذار باشد.

فرا متن | همه حساسیت‌های این مسابقه اما فقط مربوط به مسائل فنی و داخل زمین نمی‌شود. حتما به یاد دارید که چندی قبل، مستقیم‌ترین و کم‌سابقه‌ترین تنش‌های ممکن بین سرمربیان پرسپولیس و استقلال به‌وجود آمد؛ درگیری‌هایی که کلیدواژه آنها «آدم بی‌خودی» بود و کار تا آنجا پیش رفت که بحث بهترین لژیونرهای تاریخ فوتبال ایران به یک ماجرای داغ تبدیل شد. ۲ مردی که امروز روی نیمکت ۲ تیم می‌نشینند، از دل چنین فضایی بیرون آمده‌اند و با اطمینان باید گفت بردن این بازی را با هیچ‌چیز در جهان عوض نخواهند کرد. برخلاف همه آن حرف‌ها، این دربی «بی‌خودی» نیست و اصلا بیم آن می‌رود که محافظه‌کاری بیش از حد ۲ مربی باعث شود یک بازی سرد و کسل‌کننده ببینیم. خب البته بیایید به این زودی قضاوت نکنیم!

منبع: روزنامه همشهری

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: