پایگاه خبری خانه فوتبال:

مدت مطالعه:2 دقیقه

در ال‌کلاسیکوی برگشت رئال‌مادرید و بارسلونا دو هدف متفاوت دارند؛ اولی به فکر راحت کردن خیال خودش بابت قهرمانی‌ست و دومی می‌خواهد فصل تلخ را با برد شیرین در پایتخت اسپانیا به دست فراموشی بسپارد.
از ساعت ۲۲:۳۰ امشب در ورزشگاه سانتیاگو برنابئو سوت آغاز ال‌کلاسیکوی دور برگشت لالیگای اسپانیا به صدا درخواهد آمد. امشب رئال‌مادرید و بارسلونا در دیداری از هفته سی‌ودوم به مصاف هم خواهند رفت.

رئال‌مادرید؛ استاد کارلتو

وقتی که همه‌چیز آرام است و تصور می‌کنیم جام‌ها را رقبا از رئال‌مادرید می‌ربایند، به یک‌باره تفکرات مردی باتجربه برگ برنده کهکشانی‌ها می‌شود. رئالی‌ها دل از کارلو آنچلوتی نمی‌کنند چرا که می‌دانند او منجی تیم‌شان است. خیال‌شان بابت قهرمانی در لالیگا تا حد زیادی راحت شده و در صورتی که ال‌کلاسیکوی برگشت را هم مثل بازی رفت با برد سپری کنند، دیگر تیمی به آن‌ها نخواهد رسید. از طرفی در سوپرجام اسپانیا جام را بالای سر بردند و در لیگ قهرمانان اروپا هم می‌توان گفت با سابقه‌ای که دارند شانس اول قهرمانی خواهند بود. لقب «استاد» برازنده مردی‌ست که رئال‌مادرید وقتی او را دارد غمی ندارد. تیمی که این فصل با بحران مصدومیت‌ها و حتی تغییرات پرتعداد به‌خصوص در خط دفاعی و دروازه کم نیاورد. اگر ال‌کلاسیکوی برگشت را در خانه ببرند، همه‌چیز در فصل جاری تکمیل خواهد شد.

بارسلونا؛ پایان خوش فصل پرچالش

هواداران بارسلونا تصور می‌کردند ژاوی برای‌شان پپ گواردیولای جدیدی خواهد بود. قهرمانی فصل قبل در لالیگا می‌توانست با قهرمانی این فصل در لیگ قهرمانان کامل شود، اما باخت مفتضحانه در خانه مقابل پاری‌سن‌ژرمن این رؤیا را نقش بر آب کرد. حالا تنها امید هواداران بارسا در هفته‌های آخری که ژاوی اینجاست، این است که دستکم ال‌کلاسیکوی برگشت را ببرند. در بازی رفت لالیگا و در سوپرجام مقابل رئال‌مادرید شکست خورده‌اند و نمی‌خواهد فصل پرچالشی که داشته‌اند از این هم بدتر شود. از طرفی شاید با کم کردن فاصله به ۵ امتیاز امیدوار بمانند که رئال در هفته‌های پایانی امتیاز از دست بدهد و حتی دست‌شان به جام قهرمانی‌ای که فصل قبل گرفتند، برسد. اگرچه این احتمال زیاد نیست، ولی همان برد ال‌کلاسیکو هم می‌تواند پایان خوشی برای فصلی عجیب باشد.

آخرین بازی

چهاردهم ژانویه ۲۰۲۴ در ورزشگاه الاول‌پارک شهر ریاض، رئال‌مادرید در فینال سوپرجام اسپانیا با نتیجه قاطع ۴-۱ از سد بارسلونا گذشت و جام قهرمانی را بالای سر برد. در آن دیدار وینیسیوس هت‌تریک کرد و رودریگو هم دیگر گل رئال را زد. لواندوفسکی هم تنها گل بارسا را به ثمر رساند.

آمار بازی

۲۹۸) سال ۱۹۰۲ یعنی ۱۲۲ سال قبل اولین ال‌کلاسیکو برگزار شد و پس از آن رئال‌مادرید و بارسلونا ۲۹۸ مرتبه به مصاف هم رفتند. در این ۲۹۸ بازی، سهم رئالی‌ها ۱۱۰ برد بوده و بارسایی‌ها هم ۱۲۴ بازی را برده‌اند. ۶۴ بازی بین این دو تیم هم با تساوی خاتمه یافته‌اند.

۲۵۶) در ۲۵۶ ال‌کلاسیکوی رسمی، رئال‌مادرید ۱۰۴ برد کسب کرده و بارسلونا به ۱۰۰ برد رسیده است. ۵۲ ال‌کلاسیکو هم با تساوی به پایان رسیده.

۱۸۷) در ۱۸۷ ال‌کلاسیکوی لالیگا هم ۷۸ برد برای رئال، ۷۴ برد برای بارسا و ۳۵ تساوی نتیجه کار بوده است.

۹) در ۹ ال‌کلاسیکوی آخر هیچ دیداری با تساوی به پایان نرسیده است. ۷ مرتبه رئال پیروز شده و بارسا فقط ۲ بازی را برده.

۴) رئال‌مادرید در ۴ ال‌کلاسیکوی آخر خانگی ۳ مرتبه مقابل بارسلونا پیروز شده و یک باخت داشته که با نتیجه سنگین ۴-۰ بوده است.

۱۵) رئال‌مادرید در فصل جاری در سانتیاگو برنابئو شکست نخورده است. ۱۳ برد و ۲ تساوی برای شاگردان کارلتو در این ورزشگاه به ثبت رسیده. به این آمار شکست نخوردن در در ۵ دیدار خانگی لیگ قهرمانان را هم اضافه کنید.

۹) در ۹ بازی قبلی بین کارلو آنچلوتی و ژاوی، سرمربی ایتالیایی ۵ برد کسب کرده، سرمربی اسپانیایی ۴ برد داشته و هیچ دیداری مساوی نشده است.

۲۵) رئال‌مادرید در ۲۵ بازی آخر لالیگایی‌اش شکست نخورده است. آخرین باخت‌شان سپتامبر ۲۰۲۳ در دربی مادرید مقابل اتلتیکو ثبت شد. بارسا هم در حال حاضر فرم خوبی در لالیگا دارد و ۱۰ بازی آخرش را نباخته.

۲۰) با این که تیبو کورتوا مصدوم شد و بعد از آن کپا آریسابالاگا هم عملکرد خوبی نداشت و او هم آسیب دید، رئال‌مادرید عملکرد خوبی در دفاع داشته و فقط ۲۰ گل در ۳۱ هفته قبل دریافت کرده است. درخشش آندری لونین یکی از دلایل اطمینان خاطر کارلو آنچلوتی بوده است.

۱۶) جود بلینگام از فرم خوب گلزنی‌اش کمی فاصله گرفت تا آرتم دووبیک مهاجم خیرونا از او سبقت بگیرد. با این حال بلینگام ۱۶ گله شانس دارد مهاجم اوکراینی که ۱۷ گله است را بگیرد. البته فراموش نکنید روبرت لواندوفسکی هم با ۱۳ گل می‌تواند به صدر جدول گلزنان لالیگا نزدیک شود.

۲۶) رکورد گلزنی لیونل مسی در ال‌کلاسیکو حالا حالاها پابرجا خواهد بود. فوق‌ستاره آرژانتینی ۲۶ گل در این نبرد بزرگ برای بارسلونا به ثمر رساند. او ۱۸ مرتبه در لالیگا به رئال‌مادرید گل زد.

۴۸) سرخیو بوسکتس کاپیتان پیشین بارسلونا با ۴۸ بازی رکورددار ال‌کلاسیکو شد و سپس این تیم را ترک کرد. لیونل مسی و سرخیو راموس هرکدام ۴۵ مرتبه در این بازی به میدان رفتند. کریم بنزما هم با ۴۳ بازی پشت سر آن‌ها قرار دارد.

مصدومان و محرومان

تیبو کورتوا و داوید آلابا مدت‌هاست مصدوم هستند و به این ال‌کلاسیکو هم نخواهند رسید. وینیسیوس جونیور و دنی کارواخال دیگر مصدومان رئال هستند که به احتمال زیاد شانس بازی کردن خواهند داشت. گاوی و الخاندرو بالده هم مصدومان بارسلونا هستند که در ال‌کلاسیکوی برنابئو غایب خواهند بود.

ترکیب احتمالی دو تیم

رئال‌مادرید: لونین، واسکس، میلیتائو، رودیگر، مندی، والورده، شوامنی، کاماوینگا، بلینگام، رودریگو و خوسلو

بارسلونا: تراشتگن، کونده، کوبارسی، آرائوخو، کانسلو، گوندوغان، دی‌یونگ، پدری، فلیکس، رافینیا و لواندوفسکی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: