پایگاه خبری خانه فوتبال:

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: از یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد برنامه‌ریزی شده در طرح اقدام ملی، بیش از ۴۰۰ هزار واحد در مرحله ساخت است که به زودی تحویل متقاضیان می‌شود.
محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی در برنامه شبکه سیما درباره نهضت خانه‌سازی گفت: موضوع مسکن از نظر تاثیر‌پذیری و تاثیر‌گذاری یک موضوع فرابخشی است و در شرایط ویژه اقتصادی مسکن یکی از موضوعات اساسی برای تحرک اقتصاد است.
وی افزود: سه استراتژی برای مسکن در وزارت راه طراحی شده که یکی از آنها تولید انبوه مسکن است که بر اساس نیازمندی‌ها در طرح جامع ملی مسکن در سال ۹۰۰ تا یک میلیون واحد مسکونی در کشور نیاز داریم که باید در چندسال آینده این نیازها تامین شود بنابرین خانه‌سازی در مقیاس بزرگ مدنظر است. در طرح اقدام ملی که طرحی متنوع است در شهرهایی که زمین دولتی داشته باشیم به صورت گروهی به گروه‌های سه نفر به بالا واگذار می‌شود و در این طرح بیش از ۶۰ هزار واحد به این گروهها واگذار می‌شود. در ساخت‌وساز انبوه نیز به تعاونی‌های خوشنام واگذار صورت می‌گیرد علاوه بر این از ابتدای سال از تمامی سازندگان بخش خصوصی که زمین دارند خواسته شده دارایی خود را در طرح اقدام ملی به اشتراک بگذارند که استقبال خوبی هم شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در یکسالی که این طرح شروع شده است، برای بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد برنامه‌ریزی شده که از این تعداد بیش از ساخت ۴۰۰ هزار واحد مراحل اجرایی شروع شده و در مرحله ساخت است و براساس آخرین اعلام بعد از دهه اول محرم در مراسم رسمی به عنوان نمادین از واحدهای ساخته شده رونمایی می‌شود.

محمودزاده گفت: با مصوبه دولت شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی می‌توانند زمین‌های خود را به صندوق زمین و مسکن تبدیل کنند مردم می‌توانند سهام دار شوند و کسانی که قصد سرمایه‌گذاری دارند از این طریق اقدام کنند. برنامه‌ریزی برای همه دهک‌های جامعه است اما اولویت برای دهک‌های متوسط و پایین است که نیاز به کمک بیشتر دولت دارند. در طرح اقدام ملی و مشارکت میزان خدمات دهی و سرویس مساوی نیست و میزان کمک بر اساس توان مالی متفاوت است.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: یکی از اقدامات در راستای جداسازی سرمایه‌گذاری از مصرف مسکن، راه‌اندازی سامانه املاک است که لیست خانه‌های خالی اعلام خواهد شد. استفاده از صندوق مسکن با منابعی که پیش‌بینی شده می‌تواند پشتوانه‌ای برای تولید مسکن باشد و در این راستا خللی ایجاد نشود.

محمودزاده گفت: در اتمام پروژه مسکن مهر از ۴۸۰ هزار مسکن مهر، حدود ۶۰ هزار واحد باقی مانده که به‌تدریج به متقاضیان تحویل می‌شود. برای واحدهای نیمه تمام بخش خصوصی و مالکین خانه‌های خالی نیز باید حداقل خانه‌های خالی نیز به چرخه مسکن وارد شود.

وی افزود: با همکاری ویژه قوه قضاییه و ستاد کرونا مصوبه خوبی برای ساخت مسکن تصویب شد، برای ودیعه مسکن نیز با کمک ستاد کرونا و تخصیص مبلغ قبل از بییستم مرداد مستاجران به بانک‌ها معرفی و بانک عامل مشخص می‌شود، مساعدت ویژه بانک مرکزی برای دریافت وام در کمترین زمان ممکن بوده است. با توجه به اینکه سقف وام در تهران و کلانشهرها متفاوت است حدود ۷۰۰ هزار خانوار از اعتبار کمک ودیعه مسکن تسهیلات دریافت خواهند کرد.

ایرج رهبر نایب رئیس انجمن انبوه‌سازان در ارتباط تلفنی گفت: در نهضت خانه‌سازی ۴ عامل محرک، تعیین‌کننده است که هماهنگ با دولت و بخش مسکن می‌توان انجام داد.

 

منبع: اقتصاد آنلاین

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: