فضای مجازی پر از سیگنال فروشان و نوسان گیرانی است که بیش از همه به فکر منافع خود هستند، در بورس درخت طلایی در کار نیست؛ مراقب باشید.

پینوکیو نشوید:

بورس

معمولا ما پینوکیو را به دروغ گویی و دراز شدن بینی‌اش می‌شناسیم در حالی که داستان پینوکیو حکایت آدم های ساده‌ای است که گول می‌خورند، اغفال می‌شوند، هدف خود را گم کمی کنند و یا غرق در لذایذ کوتاه مدت و رویای خود می‌شوند و خوی حیوانی می‌گیرند و حتی به حیوان چهار پا بدل می‌شوند و در نهایت این عقل، خرد، صبر و تجربه است که آنها را به انسان خوب بدل می‌کند.
اما رفتار خیلی از ما ایرانی‌ها در هفته‌های اخیر در مواجه با بازار سرمایه بی‌شباهت به حکایت شخصیت اصلی داستان نویسنده کارلو لورنزینی نبود. به کسی بر نخورد؛ اما چه بسیار افراد نا بلدی که به دنبال زندگی خیالی تصویر‌سازی شده در محافل خصوصی متاثر از فضای مجازی و به دنبال سر مستی سودهای زیاد و ناگهانی؛ رویا پردازی تعویض خانه و یا خودرو... پای به این عرصه گذاشتند اما گرفتار گربه نره و روباه‌های مکار در فضای مجازی شدند.
  در واضح‌ترین بخش از داستان پینوکو که مشابهت با نوع سرمایه گذاری‌های ناآشنا اما حریصانه در بورس دارد، آنجایی است که پینوکیو با تلاش بسیار سکه‌های طلا به‌دست می‌آورد و به قصد کمک به اقتصاد خانواده و پدر ژپتو گول پیشنهاد کاشت درخت طلا را توسط روباه مکار می‌خورد و چه راحت تمام سرمایه خود را بر باد می‌دهد.
در داستان پینوکیویی – بورسی ما گربه نره و روباه مکار در کمین تازه واردها و در فضای مجازی نشسته‌اند و با استراتژی‌ها و تاکتیک‌های عجیب و غریب سعی در بیرون آوردن سرمایه افراد نابلد هستند.
 این گروه که یا با زد و بند با جریانی خاص، یا با انگیزه سیاسی متصل به خارج و یا به قصد کسب سود و خروج خود از مهلکه انتخاب سهام غلط در حال فعالیت در فضای مجازی هستند، هر روز به دنبال طعمه‌های جدید با زبانی چرب و نرم می‌گردند. از این رو باید امثال نگارنده به هوش باشند که در دام چنین اغواگرانی نیفتند.
کار عمده این روباهان مکار معمولا سیگنال فروشی در خفا و یا در لفافه است که حتی سازمان بورس ( مشابهت شخصیت داستانی این سازمان با خوانندگان) نیز از دست آنها شاکی است با این حال به روش هایی عجیب از جمله راه‌اندازی کانال VIP، تحلیل بازار بورس بر اساس علم ستاره شناسی و طالع بینی و انتشار اخبار دروغ مثبت و منفی از سهام هاو... اهداف خود را دنبال می‌کنند. و وقتی سرمایه‌گذاران ناآگاه به خود می‌آیند که سرمایه هایشان ذوب شده و با رفتار شتابان اشتباه و ضرر خود را افزون می‌کنند.

بدیهی است در چنین شرایطی سیگنال فروش‌ها و تا حدودی نوسان گیران بعد از رو شدن دستشان یا ناپدید می‌شوند ویا حرف‌های دو گانه خود را کنار می‌کشند و تمام تقصیرات عالم بر گردنن شما می‌افتد.اما در این زمان نه تنها کاری از دست سازمان بورس و نگارنده بر می‌آید تاسف خوردن است؛ درست مثل تماشای کارتون پینوکیو!
تازه واردان و غیر متخصصان باید بدانند که در دنیای بورس و فضای مجازی مانند دنیای واقعی همه نوع افراد و طعمه‌ها و نقشه هایی برای اغفال افراد وجود دارد ولی تا زمانی که خود مقهور و اسیر این دام‌ها نشوند و چشم بسته خود را در دامن این تورهای مجازی نیندازند؛ کسی نمی‌تواند سرمایه‌های آنها را از چنگشان بیرون کند.
اما سئوال کلیدی این است که چگونه در دنیای واقعی از سرمایه خود به سختی محافظت می‌کنیم اما در بازار سرمایه به راحتی تصمیمات خود را بر اساس اطلاعات غیر رسمی در معرض خطر قرار می‌دهیم؟
 پاسخ واضح است. عدم آگاهی از بازار سرمایه و گرفتار شدن درسو گیری‌های رفتاری است. در دنیای واقعی به راحتی دست به هر کاری نمی‌زنیم اما به دلیل ناآگاهی زندگیمان را در عصر تلقینات و تبلیغات به افراد ناشناس می‌دهیم.

جالب است که با همین نوع رفتار دچار سناریوهای « خود محقق کننده» هم می‌شویم. یعنی با کوچکترین تلنگری فرار را بر قرار ترجیح می‌دهیم و ضرر خود را چند برابر می‌کنیم.

 تجربه اصلاح سخت در سه هفته اخیر بورس اکنون این اجازه را می‌دهد که سرمایه‌گذاران جدید با نقد رفتار خود شان به خود نهیب بزنند و بدانند که سودها همیشگی نیست و لنگر کردن افراد ناشناس در خرید سهام برای سرمایه‌گذاری در بورس به هیچ وجه کافی نیست.
همچنین بر اساس علم اقتصاد رفتاری باید اکنون تازه واردان یاد بگیرند که «دسترسی پذیری» به یک فرد به خصوص در فضای مجازی نمی‌تواند تنها منبع و منشا تصمیمات بزرگ در سرمایه‌گذاری افراد باشد. سرمایه‌گذاری در بورس با مشورت افراد ناشناس مانند کاشت درخت سکه طلا است که به زودی آن را از دست خواهید داد.
لذا تاکید می‌شود که اولا از رفتار گله‌ای پرهیز کنید و از سوی دیگر حتما برای یک سرمایه‌گذاری منطقی وقت گذاشته و منابع کسب اطلاع خود را نه تنها بیشتر کنید که منابع مطمئن را انتخاب کنید. باید بدانید که معامله‌گران موفق هرگز تصمیم خود را به یک یا دو عامل ویا یک خبر یا یک «سیگنال فروش» محدود نمی‌کنند بلکه تلاش می‌کنند بر اساس جمیع جهات بهترین تصمیم را محتاطانه و با محاسبه ریسک کمتر اتخاذ کنند./ مشرق

بورس این هفته مثبت می شود؟

یک کارشناس بازار سرمایه با ارزیابی سمت و سوی جریان معاملاتی طی هفته آتی گفت: بازار پر حجم اما مثبت پیش‌رو خواهیم داشت. خیلی از شرکت‌های حقوقی که به صورت حمایتی وارد بازار شده و خرید کردند به دلیل شارژ منابع و آمادگی برای ورود مجدد احتمالا بخشی از منابع را از بازار خارج کنند.

یکی از سوالات مهم سهامداران در روزهای تعطیلی اخیر این است که بورس در هفته بعد چه می‌شود؟

در این مورد یاسر شریعت، کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه سریع‌ترین ریزش در تاریخ بازار سرمایه بعد از رشد شارپی این بازار رخ داد، می‌گوید: روند ریزشی بازار سهام از سهم‌های کوچک و متوسط حدود ۴هفته گذشته شروع شد و طی ۲ هفته اخیر به سهم‌های بزرگ و شاخص‌ساز رسید. بنابراین افت همه‌جانبه در بازار رقم خورد.

به گفته او، در اواسط هفته جاری حقوقی‌ها وارد بازار شدند و به نوعی از جریان معاملات حمایت کردند. این اقدام موجب رشد قیمتی در بسیاری از سهم‌ها طی ۲ روز پایانی هفته شد. این تحلیلگر بازار سرمایه معتقد است فروش مستقیم یا غیرمستقیم بیش از ۶۰درصد بازار سرمایه با ارزش دلار مرتبط است. بنابراین تداوم رشد تدریجی نرخ دلار نیمایی و بازار آزاد در میان مدت می‌تواند اثر‌گذار باشد.

براین اساس رشد قابل ملاحظه قیمت‌های جهانی طی ۲ هفته اخیر به همراه موارد مذکور موجب رسیدن بازار به ثبات نسبی شد. شریعت با ارزیابی سمت و سوی جریان معاملاتی طی هفته آتی نیز گفت: بازار پر حجم اما مثبت پیش‌رو خواهیم داشت. خیلی از شرکت‌های حقوقی که به صورت حمایتی وارد بازار شده و خرید کردند به دلیل شارژ منابع و آمادگی برای ورود مجدد احتمالا بخشی از منابع را از بازار خارج کنند.

این کارشناس بازار سرمایه، اضافه کرد: هفته آینده سه‌ روز کاری خواهیم داشت و این موضوع می‌تواند حجم بازار را تحت تاثیر قرار دهد و تا حدودی کاهشی کند.

او افزود: به طور معمول زمانی که بازار به ثبات نسبی می‌رسد دوباره به کف قبلی (یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد) باز‌می‌گردد. در صورتی که کف قبلی شاخص محکم تشخیص داده شود در روند بعدی یقینا با قدرت بیشتری حرکت خواهد داشت.

به اعتقاد شریعت، اکنون بازار به ثبات نسبی رسیده و روند حرکتی گروه‌ها از یکدیگر تفکیک خواهد شد. این تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به میزان اثر‌گذاری پذیره‌نویسی «دارا دوم» در معاملات بورس تهران، گفت: به‌دلیل افت قیمتی که در گروه پالایشی رخ داد، احتمال افزایش استقبال از این صندوق بیشتر خواهد شد. از طرفی تخفیف ۲۰ درصدی نسبت به قیمت پایانی روز سه‌شنبه می‌تواند موجب جذابیت صندوق شود.

یک خبر خوش برای بورس بازان!

حد نصاب سقف سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت، به ۱۵ درصد افزایش یافت.

سازمان بورس و اوراق بهادار در راستای حمایت از سهامداران، سقف حد نصاب سرمایه‌گذاری صندوق­‌های سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت در سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام پذیرفته شده در بورس تهران یا فرابورس ایران، گواهی سپرده کالایی پذیرفته شده نزد یکی از بورس‌­ها و نیز واحدهای صندوق‌­های سرمایه‌گذاری را تغییر داد.

به این ترتیب، در جدیدترین مصوبه هیات‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، حد نصاب سقف سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت، ۱۵ درصد تعیین شد.
بر اساس این گزارش، سقف حد نصاب سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، در شهریور ماه سال ۹۵ معادل ۱۵ درصد بود که در آبان ماه ۹۷ این حد نصاب به ۲۵ درصد رسید.
در ابتدای سال ۹۹ و در فروردین ماه سال جاری، این حد نصاب ۱۰ درصد تعیین شد و در مردادماه سال جاری نیز طبق اعلام سازمان بورس و اوراق بهادار حد نصاب سرمایه‌گذاری در سهام این صندوق‌ها به ۵ درصد کاهش یافت.
امروز و در جلسه‌ای که هیات‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار به منظور حمایت از بازار سرمایه، برگزار کرد، افزایش سقف سرمایه‌گذاری در سهام صندوق‌های بادرآمد ثابت به ۱۵ درصد افزایش یافت.

 پذیره نویسی سهام دارا دوم در بورس 

بورس

معاون بازار شرکت بورس اوراق بهادار تهران، گفت: بورس تهران آمادگی کامل برای پذیره‌نویسی صندوق دارای دوم را دارد.
محمود گودرزی در این خصوص، اظهار داشت: پس از تاسیس این صندوق توسط وزارت نفت، بورس تهران آمادگی کامل برای پذیره‌نویسی را دارد.
معاون بازار شرکت بورس اوراق بهادار تهران ادامه داد: باید امیدنامه و اساس نامه صندوق دارای دوم از طریق سازمان بورس تهیه شود و، چون در صندوق دارایکم اساسنامه انجام شده بود فرمت اساسنامه آماده است و ضمن اینکه زمان بر نیست و به محض اینکه صندوق تاسیس شود، فرآیند پذیرش، صورت می‌گیرد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: