​شاخص کل بورس در روز سه شنبه ۱۱ شهریور و در پایان معاملات روز با رشد منفی ۴۳ هزار و ۲۹۲ واحدی همراه شد و به ۱ میلیون و ۶۸۴ هزار و ۷۴۲ واحد رسید.

شاخص هم وزن امروز نیز همانند شاخص کل رشد منفی داشت و با ۶ هزار و ۵۱۴ واحد عدد ۴۵۵ هزار و ۹۹۱ واحد را نشان داد.

بورس

به گزارش گسترش نیوز ارزش معاملات نیز ۱۰۲ هزار و ۲۹۹ میلیارد شد.

در معاملات امروز نمادهای "فارس"، "شستا" و "شپنا " به ترتیب با ۵۰۹۵، ۴۳۷۸ و ۲۱۹۲ واحد بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص را ثبت کردند.

بورس

پربیننده‌ترین نمادهای بورسی نیز فولاد، فملی و شپنا بودند.
 

آشنایی با سهام سود آور دارا دوم

بورس

 صندوق سرمایه‌گذاری ETF دولتی، با هدف ارتقای وضعیت اقتصادی خانواده‌ها با عنوان صندوق دارا دوم از سوی دولت عرضه می‌شود، خریداران حقوقی اجازه خرید از این سهام را ندارند و خرید از این صندوق برای عموم مردم ظرف مدت ۲ هفته از آغاز زمان دقیق پذیره‌نویسی برای خرید آن می‌توانند اقدام کنند.
سرمایه‌گذاران پس از خرید صندوق دارا دوم تا یک ماه اجازه خرید و فروش ندارند، حداقل سرمایه مورد نیاز برای خرید از صندوق دارا دوم ۱۰۰ هزار تومان است.
در پی اختلاف وزیر اقتصاد و وزیر نفت بر سر سیاست‌‌های مدیریتی پالایشگاه‌ها که منجر به عدم عرضه صندوق دارای دوم شده شاخص بورس در چند روز اخیر سقوط کرد. این عدم پایبندی دولت به تعهدش موجب انتقاد شدید کارشناسان اقتصادی و فعالان بورسی شد.
در صورت توافق وزرای نفت و اقتصاد بر سر عرضه سهام پالایشگاهها از طریق صندوق دارا دوم از سوی دولت یک حرکت خوبی برای بازار بورس خواهد بود با این حرکت بازار بورس دوباره رونق خواهد گرفت و کسری بودجه دولت هم جبران خواهد شد سهام گروه پالایشی و با احتساب ۲۰ درصد تخفیف(اعلام اولیه)، خالص ارزش دارایی دولت در چهار پالایشگاه ۵۹ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود

علت استقبال مردمی از صندوق دارا دوم:

بورس

۱- تخفیف ۲۰% سهام در این صندوق لحاظ شده است

۲- ارتقای وضعیت اقتصادی خانواده ها

۳- خرید برای عموم آزاد است

۴- خریداران حقوقی اجازه خرید این سهام را ندارند

۵- خرید سهام صندوق سرمایه‌گذاری دارا دوم نیاز به کد بورسی نیست

۶- خریداران می‌توانند با مراجعه به بانک نسبت به خرید سهام از این صندوق اقدام کنند.

۷ - کسانی که سهام این شرکت‌های تحت پوشش دارا دوم را خریداری کردند و به دلیل اختلاف بین وزیر اقتصاد و نفت دچار افت شدید ارزش سهام شدند نگران نباشند به مجرد شروع فروش سهام دارا دوم ارزش سهامشان افزایش خواهد یافت و ضرر جبران خواهد شد.         

 ۸- ارزش سهام دارا دوم ۲ برابر ارزش سهام ETF دارای اول است

 نویسنده: حمزه جلالی

بورس

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: