پرسپولیس در ادامه ماجراجویی‌هایش در لیگ قهرمانان آسیا این بار موفق شد نه تنها در میدان به پیروزی برسد بلکه موفق شد دست‌های پشت پرده و دیکتاتوری AFC را توسط اراده قوی خود له کند و به فینال رقابت‌های لیگ قهرمانان راه یابد. بازی با النصر چند نکته قابل توجه داشت که به مرور آن می پردازیم.

اعلان جنگ قبل از شروع بازی

برخلاف بازی‌های دیگر که هر مسابقه‌ای با سوت داور بازی آغاز می‌شود، دیدار نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا در یک جنگ یک‌طرفه دو ساعت قبل از شروع بازی آغاز شد و با محروم کردن عیسی آل‌کثیر، AFC و مسئولانش نشان دادند که تا چه اندازه سرسپرده دلار‌های سعودی هستند. مسلماً به‌هم ریختن برنامه‌های تاکتیکی کادر فنی پرسپولیس در آستانه آغاز این بازی کار ناجوانمردانه و بسیار کثیفی بود که نه تنها باعث شد پرسپولیس از این منظر ضربه نخورد، بلکه سبب همدلی و اتحاد بیشتر بازیکنان و کلیه عوامل نماینده کشورمان در این بازی شد و نماینده ایران را بر آن داشت تا هر طور شده حقانیت و برتری خود را به نماینده عربستان و مسئولان AFC نشان بدهد.

عبدی جوان تا قبل از گل

مهاجم جوان و آینده‌دار پرسپولیس در این بازی هرچند تا قبل از به ثمر رساندن گل بسیار سرنوشت‌ساز و مهمش چندان در جریان بازی قرار نداشت و از نظر ذهنی و روانی آماده حضور در چنین بازی سنگینی نبود، اما هرچه زمان به جلو رفت خودش را در زمین بیشتر پیدا کرد و البته با زدن یک گل بسیار حیاتی و سرنوشت‌ساز توانست بار و فشار روحی ناشی از این اتفاق را به خوبی از روی دوش خود و حتی تمام بازیکنان پرسپولیس بردارد و به همین دلیل او شایسته هر نوع تقدیری است، این گل قطعاً یکی از مهم‌ترین گل‌های زندگی فوتبالی عبدی تا پایان دوران بازیگری اش خواهد بود.

برنامه واضح النصر برای گرفتن پنالتی

از همان شروع بازی و هر بار که تیم النصر عربستان موفق می‌شد توپ را به یک‌سوم دفاعی پرسپولیس و به خصوص محوطه جریمه برساند مشخص بود بازیکنان این تیم در فکر گرفتن پنالتی از داور بازی هستد و گویی در این زمینه آن‌ها حسابی دلخوش به AFC هستند، اتفاقی که البته افتاد و آن‌ها صاحب یک ضربه پنالتی و البته به درستی شدند.

تنها انتقاد به یحیی

مسلماً حتماً دلیلی داشته که یحیی گل‌محمدی و همکارانش در این بازی خیلی دیر اقدام به تعویض بازیکنان کردند و مشخص است که آن‌ها در این زمینه برنامه از قبل طراحی شده‌ای داشته‌اند، اما با وجود داشتن این برنامه و البته با توجه به آنچه در میدان دیده می‌شد نیاز به تغییر در این استراتژی از قبل طراحی شده (با توجه به خستگی بیش از حد برخی بازیکنان پرسپولیس از جمله کمال کامیابی‌نیا و سعید آقایی) دیده شد و باید تعویض‌های یحیی زودتر از پایان ۹۰ دقیقه صورت می‌گرفت.

خلاصه‌ای از عملکرد و قدرت النصر

بدون تردید النصر عربستان یک تیم کاملاً حرفه‌ای و قدرتمند بود، آن‌ها در این بازی نقاط قوت زیادی داشتند که از جمله آن‌ها باید به توانمندی بیش از حد حمدا... و مارتینز و حتی مایکون در قلب خط دفاعی‌شان اشاره کرد، بازیکنان بسیار باکیفیتی که هر کدام برای خود یک مهره تأثیرگذار و مهم در زمین نشان دادند، به خصوص مهاجم مراکشی النصر که به معنای واقعی یک هیولا در درون زمین بود و کلاس بازی‌اش به طرز بی‌نظیری بالاتر از تمام بازیکنان داخل زمین بود. در سوی دیگر این تیم در استفاده از ضربات ایستگاهی مستقیم و غیرمستقیم نیز کاملاً بابرنامه و حرفه‌ای نشان داد و در آخر نیز باید به سرمربی پرتغالی این تیم اشاره کرد که لب خط حسابی یک بازی روانی علیه داور و به سود تیمش راه انداخته بود.

روز فوق العاده تک‌تک بازیکنان پرسپولیس

بدون تردید تک‌تک بازیکنان پرسپولیس در این بازی روز درخشانی را سپری کردند، درون دروازه حامد لک چندین بار با واکنش‌های دیدنی اش مانع باز شدن دروازه در جریان بازی شد، در خط دفاعی و در حالی که شجاع خلیل‌زاده بیشتر توانش را صرف درگیری با حمدا... کرده بود این کنعانی‌زادگان بود که با پوشش فضا سعی می‌کرد زهر خط حمله این تیم را خنثی کند، سیامک نعمتی و سعید آقایی به خوبی در امور دفاعی کمک حال تیم‌شان بودند و البته سیامک با حضور مستمرش در حملات پرسپولیس همکاری بسیار خوبی با بشار رسن داشت و خط حمله تیمش را به خوبی حمایت می‌کرد، کامیابی‌نیا و احمد نوراللهی هم به عنوان دو هافبک دفاعی پرسپولیس حسابی جنگیدند و دویدند تا روزنه‌ای را به حریف نشان ندهند، بشار رسن کلاس دیگری از فوتبال را نشان داد و با مهارت‌های ذاتی که از آن برخوردار است از نظر روانی مدافعان حریف و سازماندهی‌شان را به‌هم ریخت، پهلوان کاملاً در اختیار تاکتیک تیم بود، در خط حمله وحید امیری مثل همیشه بی‌نهایت دوید و متعصبانه بازی کرد و عبدی نیز با گلی که به ثمر رساند بهترین نقشش را ایفا کرد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: