حضور مجدد پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان آسیا پس از تجربه سال ۲۰۱۸ بار دیگر هواداران این تیم را خوشحال کرده و برخی نیز شاید شانسی برای خود قائل هستند که با میزبانی در تهران بتوانند فینال را از نزدیک و در استادیوم آزادی تماشا کنند.

با توجه به اینکه فینال لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰ به صورت تک بازی و در غرب آسیا انجام می‌شود، این امید وجود داشت که پرسپولیس در خانه مقابل فینالیست شرقی قرار بگیرد. در این خصوص خبرنگار خبرگزاری تسنیم مکاتبه‌ای را با کنفدراسیون فوتبال آسیا داشت که پاسخ آن‌ها به شکلی است که برگزاری فینال آسیا در تهران را منتفی می‌کند.

در پاسخ رسمی AFC به این سوال خبرگزاری تسنیم که آیا تهران می‌تواند میزبان تک مسابقه فینال لیگ قهرمانان آسیا باشد یا نه، آمده است: "امنیت و رفاه تمام افرادی که در فینال لیگ قهرمانان آسیا شرکت دارند اولویت ماست و این امر باعث می‌شود انتخاب فینال در این اوقات نامشخص سفر و محدودیت‌های بهداشتی پیچیده‌تر باشد. پروتکل‌های مورد نیاز برای برگزاری مسابقه بسیار - و کاملاً درست - سختگیرانه هستند، زیرا ما به دنبال محافظت از همه نفرات خود هستیم. علاوه بر این، برگزاری بازی جوانمردانه، مسائل فنی (VAR) و مسائل تجاری نیز وجود دارد که هر میزبانی باید شرایط آن را داشته باشد و این مسئله بر پیچیدگی می‌افزاید. ما در اسرع وقت و زمانی که روی این موضوعات مختلف کار کردیم، میزبان فینال لیگ قهرمانان آسیا را اعلام خواهیم کرد. "

جدا از مسئله پروتکل‌های بهداشتی که در شرایط کرونایی مورد تاکید AFC است، در پاسخ کنفدراسیون فوتبال آسیا درباره میزبانی تهران سه نکته مهم دیگر گنجانده شده است، از جمله بازی جوانمردانه، مسائل فنی (VAR) و مسائل تجاری. در خصوص بازی جوانمردانه این بحث مطرح است که با توجه به تک مسابقه بودن فینال، هیچکدام از فینالیست‌ها در کشور خود حضور نداشته باشند که امتیاز ویژه‌ای برای یکی از آن‌ها محسوب و بازی جوانمردانه نقض شود.

با این حال دو مسئله دیگر، اهمیت بالاتری دارد. موضوع مسائل فنی (VAR) که هنوز در کشور ما زیرساخت لازم برای آن وجود ندارد و اجرای آن برای تک مسابقه فینال نیز می‌تواند ریسک فنی بالایی داشته باشد، چون از اجرای دقیق آن اطمینان وجود ندارد. مسائل تجاری هم مربوط به اسپانسر‌ها و حق پخش تلویزیونی مسابقات لیگ قهرمانان آسیاست که بسیاری از اسپانسر‌های فعلی با توجه به تحریم‌های آمریکا امکان حضور و تبلیغات‌شان در ایران وجود ندارد و همینطور شرکت Sport Five که حق پخش تلویزیونی مسابقات را به عهده دارد و اخیراً اعلام کرد به دلیل تحریم‌ها نمی‌تواند سیگنال پخش تلویزیونی بازی‌ها را به صداوسیمای ایران بدهد که همین مسئله جنجال برانگیز شد.

با توجه به مسائل مطرح شده، باید برگزاری فینال لیگ قهرمانان آسیا در تهران را منتفی دانست. هرچند هنوز به صورت رسمی این مسئله عنوان نشده، اما احتمال برگزاری فینال لیگ قهرمانان آسیا در قطر بسیار بالاست و AFC با توجه به برگزاری دیدار‌های شرق در این کشور، احتمالاً برگزاری دیدار فینال را هم به قطر خواهد سپرد. چرا که فاصله دیدار نیمه نهایی شرق و فینال مسابقات فقط شش روز است که با توجه به پروتکل‌های بهداشتی در رابطه با کرونا، امکان سفر به کشوری دیگر سخت خواهد شد. هرچند به نظر می‌رسد اگر النصر عربستان به فینال راه یافته بود با توجه به عدم دخالت تحریم‌ها، تلاش می‌کرد تا فینال در عربستان برگزار شود یا اگر تیمی قطری فینالیست شده بود، موضوع بازی جوانمردانه که AFC به آن اشاره کرده، مطرح نبود. در شرایط فعلی مسئله‌ای که بسیار اثر گذار است، تحریم‌های آمریکاست که همچنان کشورمان را در مسائل مختلف از جمله ورزشی دچار مشکل می‌کند.

 

منبع: تسنیم

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: