پایگاه خبری خانه فوتبال:

یارانه  /  یارانه از زمان ریاست جمهوری احمدی نژاد پرداخت می شود. یارانه قرار بود به دهک های پایین جامعه پرداخت می شود. یارانه هر ماه به حساب سرپرستان خانواده واریز می شود. یارانه مبلغ چندانی ندارد.

امشب یارانه نقدی ۴۵ هزار تومانی به حساب یارانه بگیران واریز می‌‎شود، همچنین احتمال واریز یارانه ماه رمضان وجود دارد.

یارانه‌ای که امروز به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود، یارانه نقدی است. مبلغ این یارانه از ابتدا تاکنون تغییری نکرده و همان ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به‌ازای هر نفر است.

قاعدتا باید در ساعت ۲۴ روز شنبه ۲۰ فروردین ماه صد و سی‌ و چهارمین مرحله یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار حدود ۷۸ میلیون نفر واریز شود.

همچنین بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا و اطلاع‌رسانی‌های قبلی، این ماه بیست و دومین قسط از اقساط تسهیلات قرض‌الحسنه یک میلیون تومانی از یارانه سرپرستان خانواری که تسهیلات را دریافت کرده‌اند، کسر خواهد شد.

یارانه ماه رمضان کی واریز می شود؟

یارانه دیگری که احتمالا در هفته آینده واریز شود، یارانه مخصوص ماه رمضان است.

پیگیری‌های تجارت‌نیوز از سازمان‌های مرتبط با واریز یارانه‌ها نشان می‌دهد که دولت قصد دارد همانند سال قبل، در ماه رمضان امسال نیز یارانه مخصوص این ماه را پرداخت کند.

به نظر می‌رسد جزئیات پرداخت یارانه ماه رمضان، یعنی مبلغ یارانه، تعداد یارانه بگیران و شرایط مشمولان در مراحل پایانی است. در واقع دولت در پله آخر نهایی کردن واریز این یارانه قرار دارد و احتمالا جزئیات کامل آن به زودی منتشر می‌شود.

بیشترین احتمالات درباره مبلغ یارانه ماه رمضان مبلغ ۱۵۰ هزار تومان است.

در سال گذشته ۶۰ میلیون نفر یارانه‌بگیر معیشتی، معادل یک یارانه معیشتی دیگر را به‌عنوان یارانه زمضان دریافت کردند. یعنی خانوارهای یک نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهار نفره ۱۷۲ هزار تومان و خانوارهای پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان گرفتند.

اگر همان یارانه پارسال برای امسال نیز تکرار شود، مبلغ یارانه بین ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان است. اما اگر قرار باشد مبلغ یارانه ۱۵۰ هزار تومانی واریز شود، احتمالا تعداد یارانه بگیران کمتر از ۶۰ میلیون نفر تعیین شود

شرایط افزایش یارانه نقدی این خانوارها

در چهار دهک اول قرار داشته باشد، هیچ یک از والدین کارمند دولت نباشد و حداقل سه فرزند داشته باشند.

گروهی از خانوارها با داشتن سه شرط یارانه فرزندانشان سه برابر می‌شود.یارانه نقدی که از آذر سال ۸۹ در قالب طرح هدفمندسازی‌ یارانه‌ها به خانوارهای ایرانی پرداخت می شود مبلغ آن 40 هزار و ۵۰۰ تومان بود. یارانه نقدی توسط احمدی نژاد رییس جمهور وقت ایران به مردم پرداخت شد و پس از گذشت حدود 11 سال همچنان، مبلغ یارانه نقدی تغییری نکرده است. این به آن معنی است که یارانه نقدی هم نمی‌توانست گرهی از مشکلات معیشتی مردم کم کند. دولت سیزدهم در صدد است که ارز 4200 تومانی را حذف کند و مبلغ یارانه نقدی را افزایش بدهد.

افزایش مبلغ وام ازدواج، در نظر گرفتن وام فرزندآوری تنها دو تصمیم از این جنس است. علاوه بر این افزایش یارانه سه برابری عده‌ای از مشمولان به اضافه افزایش حقوق سربازان نیز بار مالی جدیدی برای دولت دارد که نگرانی‌های تورم را بیشتر می‌کند.در روز گذشته نمایندگان مجلس دو تصمیم مرتبط با وام‌های بانکی گرفتند.

روز گذشته مجلس مبلغ وام ازدواج سال ۱۴۰۱ را مشخص کرد. بر اساس این مصوبه مبلغ وام ازدواج بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان تعیین شد.

بر اساس این مصوبه مبلغ وام ازدواج زوجین ۲۴۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان است. مبلغ وام ازدواج برای مردهای زیر ۲۵ سال و زنان زیر ۲۳ سال، ۱۵۰ میلیون تومان است.وام ازدواج سایر زوجین، ۱۲۰ میلیون تومان است که در مجموع به ۲۴۰ میلیون تومان می‌رسد.این وام به کلیه زوج‌هایی تعلق می‌گیرد که تاریخ ازدواج آنها از اول فروردین ماه سال ۱۳۹۷ به بعد باشد. یعنی زوج‌هایی که از سال ۹۷ به بعد ازدواج کرده‌اند یا افرادی که سال ۱۴۰۱ ازدواج کنند، مشمول وام ازدواج ۲۴۰ تا ۳۰۰ میلیون تومانی می‌شوند.

علاوه بر این، مجلس وام فرزندآوری سال ۱۴۰۱ را تصویب کرد. مصوبه‌ای که بر اساس آن، سال آینده به خانوارهای دارای فرزند وام ۲۰ تا ۱۰۰میلیون تومانی پرداخت می‌شود.براساس مصوبه مجلس، وام فرزندآوری در قالب وام قرض‌الحسنه پرداخت می‌شود و احتمالا کارمزد وام فرزندآوری مانند دیگر وام‌های قرض‌الحسنه حدود ۴ درصد است.

اما دریافت وام فرزندآوری چه شرایطی دارد؟ بر اساس مصوبه مجلس، بانک‌ها موظف هستند اعتبار متقاضی دریافت وام فرزندآوری را بررسی کنند و در صورتی که اعتبار متقاضی تایید شد، بانک باید با اخذ یک سفته یا یک ضامن معتبر، وام فرزندآوری را به متقاضیان پرداخت کند

اما چهار دهک اول چه کسانی هستند که از افزایش سه برابری یارانه بهره‌مند شوند؟ دولت در بهمن ماه که خواست یارانه پرداخت کند، گفت که مشمولان یارانه ۲۲ بهمن مااه چهار دهک اول هستند. تعداد آن نیز حدود ۳۲ میلیون نفر اعلام شد.

بسیاری از کسانی که خود را از اعضای چهار دهک اول می‌دانستند، نسبت به عدم دریافت این یارانه اعتراض کردند. وزارت کار نیز اعتراف کرد که در شناسایی مشمولان خطایی رخ داده است.با این حال به نظر می‌رسد مشمولان افزایش سه برابری یارانه فرزندان نیز همان لیست مشمولان یارانه ۲۲ بهمن ماه باشد و احتمالا کمی این لیست اصلاحات داشته باشد.

در همین حال میزان حقوق سربازان نیز طبق مصوبه‌ای افزایش یافت که جزئیات آن به این شرح است: « در اجرای ماده(۴۹) قانون خدمت وظیفه عمومی، حقوق سربازان وظیفه مجرد مشغول در مناطق غیر عملیاتی حداقل شصت درصد(۶۰%)، حقوق سربازان وظیفه مجرد مشغول در مناطق عملیاتی حداقل هفتاد و پنج درصد(۷۵%) و حقوق سربازان متاهل نوددرصد(۹۰%) حداقل دریافتی کارکنان نیروهای مسلح مبتنی بر قانون مدیریت خدمات کشوری تعیین می شود و دستورالعمل آن باتوجه به تحصیلات و درجات آنان توسط ستاد کل نیروهای مسلح تهیه می شود.»/ گسترش نیوز

یارانه نقدی 1401 افزایش یافت ؟

رحیم زارع درباره میزان پرداخت یارانه نقدی در سال آینده گفت: دولت پیش بینی کرده بود که با حذف ارز ترجیحی مبلغ یارانه نقدی افزایش پیدا کند. کمیسیون تلفیق با حذف ارز ترجیحی موافقت نکرد و به تبع آن دیگر یارانه نقدی در سال آینده افزایش پیدا نخواهد کرد. البته قطعی شدن این موضوع منوط به تصویب در صحن علنی است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ با بیان اینکه یارانه نقدی در سال آینده تغییر نخواهد کرد گفت که طبق مصوبه این کمیسیون در سال آینده سرپرست خانوارهایی که یارانه آن ها قطع شده می توانند با مراجعه به سامانه الکترونیکی وزارت تعاون تقاضای خود را ثبت کنند تا در صورت بررسی مجدد به آنها یارانه پرداخت شود.

 رحیم زارع درباره میزان پرداخت یارانه نقدی در سال آینده گفت: دولت پیش بینی کرده بود که با حذف ارز ترجیحی مبلغ یارانه نقدی افزایش پیدا کند. کمیسیون تلفیق با حذف ارز ترجیحی موافقت نکرد و به تبع آن دیگر یارانه نقدی در سال آینده افزایش پیدا نخواهد کرد. البته قطعی شدن این موضوع منوط به تصویب در صحن علنی است.

وی افزود: همچنین کمیسیون تلفیق تصویب کرد که دولت ۹ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی تخصیص دهد و سه میلیارد دلار یعنی به میزان ریالی ۷۵ هزار میلیارد تومان برای خرید گندم اختصاص داده شود. خرید گندم از محل یارانه پیش بینی شده برای تبصره ۱۴ است که از کیلویی ۷۰۰۰ تومان به ۹۵۰۰ تومان نیز افزایش داده شد. با این شرایط مبلغ یارانه ها در سال آینده تغییری نکرده و همچون سال های گذشته خواهد بود چون منابعی برای افزایش یارانه نقدی وجود ندارد و همه منابع برای واردات کالاهای اساسی و خرید گندم از محل تخصیص ارز ترجیحی داده شده است.

زارع درباره نامه اخیر رئیس جمهور برای اصلاح لایحه بودجه گفت: رئیس جمهور جهت تقویت بازار سرمایه نرخ خوراک پتروشیمی از سوخت گاز پتروشیمی را در بودجه کاهش داد که این نامه در مجموع برای تقویت بازار سرمایه است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه درباره آخرین مصوبات کمیسیون تلفیق گفت: طبق این مصوبه در سال آینده سرپرست خانوارهایی که یارانه‌شان قطع شده است درخواست خود را در سامانه الکترونیک وزارت تعاون ثبت کرده که پس از بررسی ان شاءالله یارانه‌شان مجدد پرداخت شود. این حکم برای سال آینده بوده که در صورت تصویب مجلس و تأیید شورای نگهبان اجرا می شود.

زارع افزود: همچنین بانک مرکزی مکلف شد ۲۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای برقی کردن چاه های کشاورزی از طریق شرکت های تابع وزارت نفت اختصاص دهد.

زارع ادامه داد: همچنین به موجب ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه، کلیه دستگاه‌ها از جمله بانک مرکزی، سازمان امور مالیاتی کشور، سازمان بورس اوراق بهادار، نیروی انتظامی، خزانه‌داری کل کشور، بیمه مرکزی، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مکلف شدند که اطلاعات مورد نیاز وزارت تعاون را به صورت آنلاین و رایگان در راستای تکمیل پایگاه رفاه ایرانیان در اختیار این وزارت‌خانه قرار دهند. وزارت تعاون هم بنا شد که در این باره بحث‌های امنیتی را در نظر بگیرد و رعایت کند.

وی در ادامه گفت: مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان از محل منابع صندوق ملی مسکن برای سامانه ملی املاک و مسکن کشور و سامانه ثبت نام و پالایش متقاضیان و سامانه کنترل طرح های برنامه تولید مسکن و جهش تولید در نظر گرفته شد. همچنین از محل تنخواه گردان ۵۵۰ میلیارد در اختیار جمعیت هلال احمر و ۱۸۷ میلیارد تومان نیز در اختیار وزارت بهداشت برای اعتبارات هزینه ای و تملک دارایی های سرمایه ای تخصیص داده شد.

زارع افزود: در راستای مواد ۳۲ و ۳۳ قانون ششم توسعه، مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان و هزار میلیارد تومان جهت پرداخت سهم دولت به صندوق بیمه محصولات کشاورزی به صورت نقدی و یا اسناد خزانه با تضمین دولت تخصیص داده شد که ۵۰ درصد از اسناد خزانه باید از بانک کشاورزی باشد. همچنین ۲۵ درصد از محل درآمد حاصل از واردات خودرو برای تکمیل پروژه های خطوط ریلی با اولویت مناطق محروم اختصاص داده شد .

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ گفت: شرکت مادرتخصصی عمران شهرها و سازمان زمین و مسکن وزارت راه و شهرسازی در صورت درخواست مالکان اعیانی واحدهای مسکن مهر مکلف شدند که اجاره ۹۹ ساله به زمین های متعلق به خودشان را به این مالک ها بدهند. همچنین مالیات هر واحد مسکن مهر ۳۰۰ هزار تومان مشخص شد که برای آماده سازی، محوطه سازی و زیرساختها مورد نیاز برای این واحدها هزینه می‌شود.

زارع اضافه کرد: هزار میلیارد تومان از سر جمع ۱۰ هزار میلیارد تومان اموال منقول و غیرمنقول و زمین های مازاد وزارت راه و شهرسازی برای احداث راه‌های عشایری تخصیص داده شد. همچنین وزارت راه و شهرسازی مکلف شد زمین مورد نیاز برای احداث پاسگاه ها، کلانتری ها، پایگاه های حوزه مقاومت، سالن های فرهنگی و ورزشی بسیج و ورزشگاه‌های ۱۵ هزار نفری که در طرح‌های مسکن ملی و مسکن مهر هستند، به شکل رایگان در اختیار آن ها قرار دهد.

وی در پایان گفت: دو درصد از وصولی حقوق معادن یا بهره مالکانه سهم معادن استان ها برای به‌سازی جاده های مربوط به معادن همان استان ها در اختیارشان قرار گرفت. شورای برنامه ریزی استان هم مجاز شد ۵ درصد اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای هر استان را برای بازسازی و تجهیز رده های انتظامی همان استان با اولویت پاسگاه ها و کلانتری های همان استان هزینه کند.

امید حاجتی، از پرداخت ۲۰هزار و۳۰۱ میلیارد ریال برای کاهش فقرمطلق و حمایت از زنان سرپرست خانوار، خدمات حمایتی مددجویان و کودکان کار، پرداخت مستمری به حساب سازمان بهزیستی کشور و کمیته امداد امام خمینی (ره) و خبر داد.

مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌های کشور با اشاره به اجرای بند (۱۱) مصارف جدول تبصره ۱۴ قانون بودجه کل کشور اضافه کرد: از مبلغ اشاره شده، ۶۶۲۸ میلیارد ریال به سازمان بهزیستی کشور در جهت کاهش فقرمطلق و حمایت از زنان سرپرست خانوار، خدمات حمایتی مددجویان و کودکان کار، پرداخت مستمری و مبلغ ۱۳ هزار و ۴۷۳ میلیارد ریال در جهت کاهش فقرمطلق و حمایت از زنان سرپرست خانوار به حساب کمیته امداد امام خمینی (ره) پرداخت شد.

حاجتی با برشمردن مبالغ یاده شده به حساب سازمان بهزیستی کشور، گفت: پرداختی‌های صورت گرفته، شامل حمایت از زنان سرپرست خانواربه مبلغ ۱۲۵۰ میلیارد ریال، پرداخت مستمری و پشت‌نوبتی‌ها و خدمات حمایتی به مددجویان تحت پوشش این نهاد به مبلغ ۲۶۶۷ میلیارد ریال و همچنین بابت کاهش فقرمطلق خانوار‌های تحت حمایت سازمان بهزیستی کشور مبلغ ۲۷۱۱ میلیارد ریال است.

کاهش فقر و حمایت از زنان سرپرست خانوار

مدیر عامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌های کشور با اشاره به پرداخت، ۱۳ هزار و ۴۷۳ میلیارد ریال در راستای کاهش فقرمطلق و حمایت از زنان سرپرست خانوار، اضافه کرد: از مبلغ ذکر شده، ۶۲۵۵ میلیارد ریال بابت کاهش فقر مطلق خانوار‌ها تحت حمایت؛ مبلغ ۵۹۶۸ میلیاردریال بابت خدمات حمایتی مددجویا ن و بابت حمایت از زنان سرپرست خانوار و کودکان کار، مبلغ ۱۲۵۰ میلیارد ریال به حساب کمیته امداد امام خمینی (ره) پرداخت شد.

مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌های کشور با اشاره به پرداختی‌های صورت گرفته از ابتدای سال تاکنون گفت: مبلغ ۴۱۵۱۸ میلیارد ریال به سازمان بهزیستی کشور و مبلغ ۹۰۸۴۵ میلیارد ریال به کمیته امداد امام خمینی (ره) از منابع اعلامی در قانون پرداخت شده است.

منبع: تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: