پایگاه خبری خانه فوتبال:

بیماری مالاریا نوعی آلودگی انگلی است که در نواحی جنوبی ایران شیوع بیشتری دارد؛ در سال گذشته ۶۶۲۹ مورد ابتلا به بیماری مالاریا در کشور شناسایی شده است.بیماری مالاریا توسط انگلی تک یاخته به نام "پلاسمودیوم" منتقل می‌شود.

آخرین وضعیت بروز بیماری مالاریا در کشور

بیماری مالاریا

براساس اعلام وزارت بهداشت، تعداد موارد مالاریا از ابتدای سال جاری تا پایان مهرماه 1402 به 6629 مورد رسید که از این تعداد، 4448 مورد مالاریای ویواکس، 2082 مورد مالاریای فالسیپاروم و میکس گزارش شده است.

علل عمده بروز مالاریا در کشور

در سال گذشته تعداد موارد مالاریای کشور 5 هزار و 447 مورد بود؛ همجواری با کشورهای آلوده پاکستان و افغانستان، ترددهای مرزی فراوان در دو سوی مرز با پاکستان (مبادی رسمی و غیررسمی)، قاچاق سوخت و ورود مخازن انگلی بیماری، بارندگی و سیلاب‌های اخیر در کشور پاکستان و شهرهای مرزی در داخل استان از مهم‌ترین دلایل افزایش موارد مثبت مالاریا در سال جاری نسبت به سال‌های گذشته بوده است.

راه‌های پیشگیری از بیماری مالاریا چیست؟

بیماری مالاریا

با استفاده از پشه بند در مناطق روستایی، خود را در برابر گزش پشه‌ها محافظت کنید.
از پوشیدن لباس‌های آستین کوتاه و شلوارک در مناطق مالاریاخیز از زمان غروب تا طلوع آفتاب خودداری کنید.
از مواد دفع کننده حشرات که در داروخانه‌ها به فروش می‌رسند استفاده کنید.

انواع بیماری مالاریا را بشناسید

عمدتا چهارگونه پلاسمودیوم (فالسیپاروم، ویواکس، اواله و مالاریه) باعث بیماری در انسان می‌شوند.

علائم ابتلا به بیماری مالاریا چیست؟

تب و لرز از اولین نشانه‌های ابتلا به بیماری است و پس از آن تعریق، زردی پوست، سرفه‌های خشک، حالت تهوع و استفراغ، دردهای عضلانی،‌کمردرد و سردردهای شدید نیز ممکن است ایجاد شود.

نحوه انتقال بیماری مالاریا

بیماری مالاریا

بیماری مالاریا به دنبال گزش پشه‌ای به نام "آنوفل" ماده و انجام خونخواری از فرد بیمار، انگل مالاریا در بدن پشه تکثیر پیدا می‌کند و به دنبال گزش فرد سالم، تعدادی انگل مالاریا همراه با بزاق پشه وارد جریان خون می‌شود. پس از آنکه انگل وارد بدن انسان شد؛ در کبد التهاب و عفونت ایجاد می‌کند و بعد از گذشت چند روز، انگل‌های بالغ مجدداً وارد جریان خون می‌شوند و شروع به آلوده کردن خون می‌کنند.

اگرچه شایع‌ترین راه انتقال مالاریا گزش پشه آلوده است اما در موارد نادر احتمال انتقال از راه دریافت خون آلوده، استفاده از سرنگ مشترک و از مادر به جنین وجود دارد.

دوره کمون بیماری مالاریا چه قدر است؟

دوره کمون بیماری (فاصله گزش پشه تا بروز علائم بالینی در فرد) به طور متوسط حدود 10 روز است.

روش تشخیص بیماری مالاریا

برای تشخیص مالاریا باید وجود انگل را در خون اثبات کرد. روش تشخیص طلایی مالاریا آزمایش لام خون محیطی است؛ علاوه بر آن از کیت‌های تشخیص سریع RDT نیز می‌توان استفاده کرد.

مناطق مالاریاخیز ایران

مالاریا عمدتاً در مناطق روستایی جنوب و جنوب شرق ایران در استانهای سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب کرمان دیده می‌شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: