پایگاه خبری خانه فوتبال:

16 مهرماه 59 در شهرری جواد نکونام به دنیا آمد. جواد نکونام متاهل و صاحب یک فرزند پسر به نام آرین است. زندگینامه و عکس های “جواد نکونام” و پسرش آرین را در ادامه مشاهده می کنید.

جواد نکونام

سرمربی تیم فوتبال استقلال گفت که داور دیدار با پرسپولیس باید یک پنالتی دیگر برای آبی‌پوشان در دربی ۱۰۲ می‌گرفت.

جواد نکونام در نشست خبری بعد از تساوی یک - یک استقلال مقابل پرسپولیس گفت: قبل از هر چیزی باید بگویم تولد مرحوم ناصر حجازی یکی از اسطوره‌های استقلال و فوتبال کشور بود و ناراحتیم که بین ما حضور ندارد. قبل از صحبت درباره دربی باید بگویم این آخرین کنفرانس من است که اگر دوربین باشد صحبت می‌کنم. بهتر است برخی‌ با کارشناسان شتیل بگیر که همه در فوتبال آنها را می‌شناسند صحبت کنند یا مجریان «یک قِران دو زاری» که به باشگاه استقلال بی‌احترامی می‌کنند. جایی که دوربین باشد صحبت نمی‌کنم. بی‌احترامی به خبرنگاران نشود، بحثم بی‌احترامی به باشگاه بزرگ استقلال از سوی صداوسیماست.

وی درباره روند بازی اظهار داشت: یک ربع یا 20 دقیقه اول بازی را به خاطر جاگیری‌های اشتباه از دست دادیم. در این نیمه، موقعیت‌هایی داشتیم که به گل برسیم. نیمه دوم قشنگ در اختیار ما بود و آنالیز خوبی از بازی داشتیم. در این نیمه توانستیم کامل پرسپولیس را تحت تأثیر قرار دهیم و می‌توانستیم برنده باشیم ولی روی یک اشتباه و یک لحظه غفلت بهترین بازیکن‌مان تمرکزش را از دست داد و گل خوردیم. در رختکن به سهرابیان گفتم بهترین بازیکن بودی و اشتباه برای من است.

سرمربی استقلال خاطرنشان کرد: در نیمه دوم، تیم ما خوب و قابل احترام بازی و موقعیت‌هایی خلق کرد. قبل از خوردن گل می‌توانستیم به گل برسیم. متأسفانه در یک لحظه غفلت کردیم و گل خوردیم. صددرصد خطای اول پنالتی بود و دست بازیکن ما را کشیدند. اگر امروز VAR نبود، دوباره تیم رقیب سه امتیاز گرفته بود و می‌گفتند باز هم بردیم! با VAR سه صحنه مشکوک که داوران چک کردند، یکی را پنالتی گرفتند. اگر VAR نبود، دوباره باید هواداران ما ناراحت می‌شدند و آن طرف خوشحال. آقایان مسئول! VAR در همه استادیوم‌ها لازم است، نه فقط آزادی.

نکونام با اشاره به روند تیمش پس از زدن گل تساوی گفت: پس از اینکه گل را زدیم تغییر سیستم دادیم و تیم هجومی را داخل زمین گذاشته بودیم. در چند دقیقه آخر، بازی، بکش بکش و رو به مستقیم بود. در بحث تاکتیکی خیلی قوی‌تر و تاکتیکی‌تر از پرسپولیس بازی کردیم. از بازیکنان تیمم تشکر می‌کنم، آنها فوق‌العاده بازی کردند. از هواداران که سنگ تمام گذاشتند و جانانه تشویق کردند، تشکر می‌کنم.

وی در خصوص اینکه پس از گل تساوی تیمش به سمت نیمکت پرسپولیس شادی کرد، گفت: یک خوشحالی طبیعی بود و این طرف و آن طرف ندارد. دروازه‌ای که گل زدیم آن طرف بود و پرسپولیس هم وقتی گل زد این طرفی خوشحالی کردند. من هر طور دلم بخواهد خوشحالی می‌کنم ولی بی‌احترامی نمی‌کنم.

سرمربی استقلال در رابطه با صحبت‌هایی که بین دو نیمه با لحن تند با گوستاوو بلانکو انجام داد، گفت: ما کار تاکتیکی داشتیم که بلانکو یک لحظه فراموش کرد و به خاطر جو ورزشگاه به او موضوع را گوشزد کردم. چون در این جو صدا به صدا نمی‌رسد، نمی‌توانم آرام صحبت کنم. اگر دقت می‌کردیم و حواس‌مان جمع بود بازی را می‌بردیم.

نکونام در واکنش به این سؤال که پس از گل تساوی استقلال آیا صحبتی سید حسین حسینی صحبتی انجام داد که او خودش را روی زمین انداخت، تصریح کرد: برای اینکه تیمم را با 5 فوروارد در زمین گذاشته بودم و دیگر نمی‌توانستم با همان تاکتیک بازی کنم، باید وقفه‌ای به بازی می‌دادیم که تاکتیک تیم را اجرا کنیم.

وی در مورد اینکه آیا از عملکرد بلانکو و مهرداد محمدی در دربی رضایت داشت یا نه، یادآور شد: ما تیمی کارمان را انجام می‌دهیم و نفر مهم نیست. در 20 دقیقه ابتدای بازی شکل تیمی ما مشکل داشت و پرسپولیس بازی را تحت کنترل داشت. در نیمه دوم، شکل کارمان خوب و بهتر شد.

خبرنگاری به نکونام گفت که حسی در او وجود داشت که تیمش بازنده دربی نخواهد بود که سرمربی استقلال در واکنش به طرح این سوال گفت: باورمان نمی‌شد گل خوردیم چون پرسپولیس در نیمه دوم جلو نیامد. بازیکنان زحمت کشیدند و بازی را کنترل کردند. در زدن ضربات آخر بی‌دقت بودیم. چهره من نسبت به شرایط بازی عکس‌العمل نشان می‌دهد. باز هم می‌گویم با احترام به کارشناسان داور و بنیادی‌فر پنالتی اول باید برای استقلال گرفته می‌شد.

نکونام افزود: گروهی از کارشناسان شتیل بگیر هستند که کارشناسی دلبخواهی انجام می‌دهند. نظرم این بود که خطای اول در نیمه دوم پنالتی بود و عکس العملی هم نشان دادیم اما با کارشناسانی که با حب و بغض در مورد تیم من حرف می‌زنند و به مجریان برنامه پیامک می‌دهند که پنالتی استقلال را اینطور کنید، مشکل داریم. برای من این چیزها را فرستاده‌اند و با این مسائل مشکل داریم، وگرنه بازی تمام شد و کسی دیگر نمی‌تواند بحث کند. نظرمان را در کنفرانس می‌گوییم و هر کسی بگوید پنالتی بود یا نبود، دیگر تصمیم بازنمی‌گردد.

وی گفت: تیم من یاد گرفته که بجنگد و خودم هم می‌جنگم. زحمت کشیدیم و به اینجا رسیدیم. نگاه نکنید که در صدر جدول هستیم، امروز دفاع وسط نداشتم. پیمان بابایی پس از مدت‌ها مصدومیت اولین بازی‌اش را انجام داد. تیمم را با هیچ تیمی نمی‌توانید مقایسه کنید، هیچ تیمی به اندازه من و تیمم سختی نکشیده است. واقعاً باید سر تا پای بازیکنان را طلا گرفت و با همه سختی‌ها ایستادند. در استقلال باید همیشه زحمت بکشیم و بهترین عملکرد را داشته باشیم.

سرمربی استقلال در خصوص اینکه چرا تیمش در نیمه اول ترسو بازی کرد و آیا به فکر تقویت تیمش هست یا نه، گفت: در نیمه اول، بی‌محابا و باز بازی کردن کاری ندارد. تیم ما با برنامه بازی کرد و در این نیمه جاگیری ما اشتباه بود. بهترین بازیکنان را داریم ولی در نیم فصل باید ببینیم می‌توانیم بازیکن بگیریم یا نه. نیاز به بازیکن خوب بزرگسال و زیر 23 سال داریم.

نکونام درباره هم امتیاز شدن سپاهان با استقلال خاطرنشان کرد: نتایج دیگر تیم‌ها هیچ اهمیتی برای ما ندارد. من خیلی زرنگ باشم کارهای تیم خودم را انجام می‌دهم. از سپاهان با آن تیمش توقعی نیست!

وی در مورد عدم بازی کردن ارسلان مطهری در دربی گفت: با این بازیکنان زندگی و هر بازی از بهترین نفرات استفاده می‌کنم. دوست دارم تیمم بهترین نتیجه را بگیرد و هر کسی در تمرینات بهتر باشد بازی خواهد کرد.

نکونام در خصوص اینکه با وجود VAR، آیا باز هم حق استقلال خورده شد یا نه، گفت: حضور VAR تأثیر داشت وگرنه از استقلال امتیاز گرفته می‌شد. پنالتی استقلال را داور برنگرداند و VAR برگرداند که جای خوشحالی دارد. قبل از این صحنه نیز می‌تواسنتند پنالتی بگیرند. VAR به بهتر شدن فوتبال کمک می‌کند و نیاز است که برای فوتبال ما نیز اتفاق بیفتد. برای فوتبال ما به جای سقف قرارداد و سقف بازیکن بهتر است VAR را بیاورند تا حق به حقدار برسد.

نام :جواد

نام خانوادگی :نکونام

محل تولد :شهر ری

تاریخ تولد :16 شهریور ماه 1359

پست :هافبک

فعالیت فعلی :سرمربی نساجی مازندران

بیوگرافی جواد نکونام

جواد نکونام بازیکن سابق استقلال و تیم ملی ایران و مربی فوتبال اهل ایران است. وی همچنین با حضور در 151 بازی ملی، رکورددار بیشترین بازی ملی در ایران و کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال ایران است.

باشگاه های جواد نکونام هافبک سابق تیم ملی

1377–1384 پاس

1384–1385 الوحده

1385     الشارجه

1385–1391اوساسونا

1391–1393استقلال

1392        الکویت

1393– 1394اوساسونا

1395–1394سایپا

1395      العربی

دعوت های جواد نکونام به تیم ملی

1377–1379جوانان ایران

1378–1381امید ایران

1379–1394ایران

حضور جواد نکونام در تیم استقلال تهران

جواد نکونام در تیر 1391 با عقد قراردادی یک ساله به تیم استقلال تهران پیوست.پیوستن نکونام به استقلال در حالی انجام شد؛ که امیر قلعه نویی سرمربی وقت استقلال، از او به عنوان کاپیتان جدید استقلال در فصل پیش رو نام برد.پس از انتشار خبر کاپیتانی نکونام در استقلال، فرهاد مجیدی که در آستانه پیوستن به استقلال قرار داشت؛ در مصاحبه ای انتقادی اعلام کرد:«شرط قلعه نویی مبنی بر کاپیتان بودن نکونام در این تیم را نمی پذیرد».پس از مصاحبه مجیدی، نکونام نیز در واکنش به موضوع کاپیتانی استقلال اعلام کرد:«برای مربیگری یا کاپیتانی به استقلال نیامده ام، اما هر تصمیمی که سرمربی تیم بگیرد، همه باید اطاعت کنند».

نکونام نخستین بار در هفته دوم لیگ برتر، در مقابل سایپا برای استقلال به میدان رفت. در این مسابقه که با شکست 2–1 استقلال همراه بود، فرهاد مجیدی که به دلیل مسئله کاپیتانی در استقلال حضور پیدا نکرده بود، از سوی هواداران این تیم تشویق شد.با گذشت شانزده هفته از مسابقات لیگ، نکونام در بازی با فولاد خوزستان که با شکست 3–2 استقلال همراه بود، از روی نقطه پنالتی اولین گل خود را برای استقلال به ثمر رساند. او تا پایان رقابت های لیگ برتر، در مجموع 5 بار برای استقلال گلزنی کرد (3 گل از روی نقطه پنالتی) و همراه با این تیم، به مقام قهرمانی لیگ برتر دست پیدا کرد.

جواد نکونام کاپیتان سابق تیم ملی ایران

جواد نکونام در تیر 1392 برای یک فصل دیگر قرارداد خود را با باشگاه استقلال تمدید کرد.تمدید قرارداد نکونام در حالی انجام گرفت که محمد عباسی وزیر وقت وزارت ورزش و جوانان در دوره محمود احمدی نژاد؛ برای جلوگیری از رفتن این بازیکن به لیگ امارات (که به لیگ خلیج عربی تغییر اسم پیدا کرده بود) خواهان تمدید قرارداد این بازیکن با استقلال شده بود.علی کفاشیان رئیس وقت فدراسیون فوتبال ایران نیز اعلام کرد:«در نامه ای به احمدی نژاد خواهان پرداخت پول به نکونام برای ماندن این بازیکن در لیگ ایران شده است».این در حالی بود که امیر قلعه نویی سرمربی وقت استقلال؛ از تمدید قرارداد نکونام، اظهار بی اطلاعی کرده بود.

نکونام در دومین فصل حضور در استقلال، از روی نقطه پنالتی 3 بار برای این تیم در مسابقات لیگ برتر گلزنی کرد. او در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا نیز 3 گل (2 گل از روی نقطه پنالتی)برای استقلال به ثمر رساند.

جواد نکونام از سال 1379، سابقه بازی در تیم ملی فوتبال ایران را دارد. نکونام نخستین بار در رقابت های قهرمانی فوتبال غرب آسیا 2000 در مقابل سوریه پیراهن تیم ملی را بر تن کرد. نکونام پس از چهار سال حضور در تیم ملی، در بازی های قهرمانی فوتبال غرب آسیا 2004، در مقابل لبنان اولین گل ملی خود را به ثمر رساند. بنا بر آمار رسمی فیفا؛ موسوم به باشگاه صدتایی فیفا، نکونام با انجام 148 بازی ملی پس از علی دایی بیشترین بازی ملی را در کارنامه دارد. بر اساس این آمار؛ نکونام پس از علی دایی و کریم باقری، به صورت مشترک با علی کریمی با 39 گل زده، سومین گلزن برتر تاریخ فوتبال ایران می باشد.

حضور جواد نکونام در جام جهانی با تیم ملی ایران

تیم ملی ایران در دور نخست مسابقات انتخابی جام جهانی 2006؛ با تیم های لائوس، اردن و قطر در گروه اول این مسابقات قرار گرفت. نکونام در آخرین بازی تیم ملی ایران در این مرحله از رقابت ها؛ در مقابل لائوس دو گل به ثمر رساند. (بازی برگشت ایران 7– لائوس 0)

جواد نکونام سرمربی تیم ملی

در دور دوم این مسابقات؛ تیم ملی ایران با تیم های بحرین، کره شمالی و ژاپن در یک گروه قرار گرفت.نکونام در این مرحله از رقابت ها؛ در بازی رفت با کره شمالی که با برتری 0–2 ایران همراه بود یک گل به ثمر رساند. در آخرین بازی این مرحله از رقابت ها، تیم ملی ایران با نتیجه 2–1 مغلوب ژاپن شد و به عنوان تیم دوم گروه، به مسابقات جام جهانی 2006 راه پیدا کرد.

بازی های جام جهانی 2006

تیم ملی ایران پس از صعود به جام جهانی 2006، با تیم های مکزیک، پرتغال و آنگولا در گروه D این رقابت ها قرار گرفت. پس از شکست 3–1 در مقابل مکزیک؛ نکونام برای دومین بار در رقابت های جام جهانی 2006 در مقابل پرتغال به میدان رفت. نکونام که در بازی با مکزیک یک کارت زرد گرفته بود؛ در بازی با پرتغال نیز یک کارت زرد دریافت کرد و بازی سوم تیم ملی ایران در مقابل آنگولا را از دست داد. (ایران1– آنگولا1)

دوران سرمربی گری جواد نکونام در لیگ های ایران

نکونام اولین  تجربهٔ سرمربی بودن را در باشگاه فوتبال خونه به خونه شهرستان بابل در سال 1396 کسب کرد. او در حالی که نتایج قابل قبولی در این تیم بدست آورده بود، با اولین شکست در لیگ آزادگان، پس از برگزاری جلساتی با مدیران باشگاه و ترک تمرینات، از مقام خود استعفا کرد. دلیل این جدایی اختلافات نکونام با صاحبان باشگاه عنوان شد.

جواد نکونام مربی تیم نساجی مازندران

او در نیم فصل دو همان سال به باشگاه فوتبال نساجی مازندران رفت. پیش از آن داوود مهابادی سرمربی نساجی مازندران بود و این تیم با کسب 41 امتیاز در جایگاه پنجم جدول لیگ دسته اول قرار داشت ولی با نظر مدیران باشگاه برکنار شد.او پس از عقد قرارداد با نساجی گفت:

کار من از امروز این است که ایمان و باور را در تیم زنده کنم. شاید خیلی ها صعود نساجی را به لیگ برتر سخت و غیرممکن بدانند اما هنوز روی کاغذ شانس داریم و اگر یک درصد هم شانس داشته باشیم آن را دنبال خواهیم کرد. راحت بگویم 9 هفته از لیگ دسته اول باقی مانده است یعنی 9 هفته جنگ داریم و من هم لباس رزم پوشیدم. بازیکنان نساجی هم باید خودشان را برای 9 هفته جنگ تمام عیار آماده کنند تا به هدف برسیم.

جواد نکونام از بازیکنی تا مربی گری در لیگ برتر

در حالی که تنها دو تیم از لیگ آزادگان صعود می کردند، همه چیز به نتایج همزمان آخرین هفته آن گره خورد. در این هفته نساجی می بایست با نتیجه ای پر گل بازی در مقابل راه آهن را می برد. سرمربی خونه به خونه پیش از این بازی گفته بود اگر نساجی فکر می کند می تواند راه آهن را 7–0 ببرد، ما در بابل 15 گل خواهیم زد. حدود نه هزار نفر برای این بازی به ورزشگاه تختی در تهران رفتند.در بازی ها هم زمان نساجی توانست با نتیجه 6–0 حریف خود را ببرد و با امتیاز مساوی با خونه به خونه ولی تفاضل گل بیشتر به لیگ برتر صعود کند.پس از این نتیجه مالک خونه به خونه ادعای تبانی در بازی نساجی کرد و دو تیم از یکدیگر شکایت کردند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: