پایگاه خبری خانه فوتبال:

یک کارشناس حقوقی درخصوص ابطال رای کسر امتیاز از ۲ باشگاه سپاهان و پرسپولیس توسط کمیته استیناف توضیح داد.
رضا شاه‌ منصوری در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، درمورد بازگشت کسر امتیاز از سپاهان و پرسپولیس در کمیته استیناف فدراسیون فوتبال، اظهار داشت: پیش از این گفتیم دستورالعمل نقل و انتقالات برخلاف اصول مسلم حقوقی است و برای اجرای آن گرفتاری‌های بسیار زیادی خواهیم داشت. از چند منظر می‌توانیم به این موضوع اشاره کنیم‌.
وی افزود: در ابتدا باید به این نکته بسیار مهم توجه کرد که نگارندگان دستورالعملی را وضع کردند که جامعیت ندارد. یعنی تمام ابعاد موضوع را رعایت نکرده و مورد بررسی قرار نمی‌دهد. یکی از این ابعاد، ضمانت اجرای تخطی یا نقض مفاد قانون است. زمانیکه مقرره وضع شده است، ضمانت اجرایی برای آن در نظر نگرفته‌اند.
کارشناس حقوقی فوتبال تاکید کرد: وقتی چنین کاری انجام ندادند مجریان و ارکان قضایی فدراسیون فوتبال مجبور هستند در صورت تخطی از مفاد این دستورالعمل، به قوانین عام مراجعه کنند. در این حالت نیز نمی‌توانید دادرسی عادلانه داشته باشید و دادنامه‌ای تنظیم کنید که مبتنی بر عدالت باشد. به این دلیل که چندین اصل مسلم حقوقی مثل اصل قانونی بودن و فردی بودن جرائم و مجازات‌ها را نقض می‌کنید. نمی‌توانید با دیده اغماض به آنها نگاه کنید. 

شاه‌منصوری تاکید کرد: رای کمیته استیناف یکی از بهترین آرای تاریخ فوتبال ایران است. واقعا یک قدم بسیار رو به جلو است به این دلیل که به اصل توجه به تعیین سرنوشت هر بازی در زمین مسابقه توجه شده است. فیفا هم روی این اصل بسیار تاکید کرده و در آرای مختلف صادره از ارکان قضایی فدراسیون جهانی به آن اشاره شده است. فیفا نمی‌خواهد سرنوشت بازی‌ها بیرون از زمین مسابقه رقم بخورد‌.

وی ادامه داد: دیدید امسال چه قدر ارکان قضایی فدراسیون فوتبال در بحث کسر امتیازها مداخله کردند. نمونه‌اش هم پرونده سپاهان، پرسپولیس، استقلال، تراکتور و شمس آذر بود. این اقدام به کجا ضربه می‌زند؟ در این حالت با لیگی مواجه هستیم که یکپارچگی خود را از دست داده است. فراموش نکنید رسیدگی قضایی، یک رسیدگی استثنایی و برای مسائل نادر است.

کارشناس حقوقی اضافه کرد: ارجاع هر موضوع و پرونده‌ای به ارکان قضایی با هدف کسر امتیاز، با اصول مسلم حقوقی منافات دارد. کمیته استیناف به ۲ دلیل واضح رای کمیته بدوی را نقض کرد. اولین دلیلش رعایت نشدن اصل قانونی بودن جرائم و مجازات‌ها است. در مقرره دستورالعمل نقل و انتقالات، ضمانت اجرای تخطی از قوانین تعیین نشده است. دومین دلیلش هم این بود که باید سرنوشت بازی در زمین مسابقه تعیین شود. به همین دلیل رای کمیته استیناف قابل احترام و کاملا مبتنی بر موازین قانونی است.

شاه منصوری عنوان کرد: اینکه فلسفه وجودی دستورالعمل نقل و انتقالات برای جلوگیری از گران شدن فوتبال است و فوتبالی نداشته باشیم که قیمت‌های فزاینده دارد، قانون بسیار خوبی است اما باید شرایط شکلی، شیوه اجرا، راحتی، چابکی و مشمولیت قانون را هم مورد توجه قرار بدهیم. برای سال آینده اولین کاری که باید درمورد لین دستورالعمل انجام شود، این است که کمیته‌ مستقر در فدراسیون یعنی تدوین و تطبیق مقررات یا مجمع، هیات رئیسه فدراسیون و هیات رئیسه سازمان لیگ آن را تصویب کنند.

وی ادامه داد: در ادامه هم باید ضمانت اجرا برایش در نظر بگیرند زیرا اکنون با دستورالعملی مواجه هستیم که ابتر و ناقص است. یعنی اگر باشگاهی مرتکب تخلف شود، به دلیل مشخص نبودن ضمانت اجرا باید به قوانین عام مثل آیین‌نامه انصباطی مصوب سال ۹۶ و ۹۷ مراجعه کنیم. به همین دلیل توصیه می‌کنم با اصلاح این دستورالعمل، ضمانت اجرایی برایش در نظر بگیرند.

کارشناس حقوقی درمورد اعتراض باشگاه‌هایی که مدعی رعایت مفاد دستورالعمل هستند به رای کمیته استیناف، گفت: این باشگاه‌ها حرف غیرمنطقی می‌زنند زیرا کل آحاد و اشخاص موظف به رعایت موازین قانونی هستند و اگر باشگاهی دستورالعمل را رعایت کرده، وظیفه قانونی خودش را انجام داده است. ما درمورد ۲ پرونده خاص و دلایل نقض رای کمیته انضباطی در مرجع بالاتر یعنی کمیته استیناف ، بحث حقوقی می‌کنیم. باید الان همه موارد را آسیب‌شناسی کرده و از فصل آینده با تصویب همه موارد قانون جامع و کاملی را به همه باشگاه‌ها ابلاغ کنیم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: