پایگاه خبری خانه فوتبال:

مهدی حاجی‌وند دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت گفت: اگر سهامداری مرحله نخست سود سهام عدالت و یا سود سنوات گذشته را دریافت نکرده است باید به سامانه سجام و یا سامانه سهام عدالت مراجعه کند در این سامانه‌ها چرایی عدم واریز سود سهام عدالت مشخص شده و سهامدار می‌تواند نسبت به اصلاح شماره شبا یا ورود اطلاعات جدید بانکی اقدام کند.
این مقام مسئول می‌گوید: افراد به چند دلیل سود سهام عدالت را دریافت نخواهند کرد که از جمله دلایل دریافت نکردن سود عدالت می‌توان به مورد درج شماره شبای نادرست، حساب بانکی مشترک، راکد بودن حساب، حساب بلندمدت، حساب بانکی مسدود و داشتن حساب ارزی اشاره کرد.

او ادامه داد: بنابر این افراد با رفع مشکلات مربوط به حساب سود سهام عدالت این دوره و سنوات گذشته را اگر دریافت نکرده باشند دریافت خواهند کرد.

مبلغ سود سهام عدالت مرحله دوم چقدر است؟

مجید عشقی، ضمن بیان اینکه سود مرحله دوم سهام عدالت تا پایان سال واریز می‎شود، به دلیل کاهش سود این مبلغ اشاره کرد و گفت: تا پایان سال مرحله دوم سود سهام دارندگان سهام عدالت به حساب آنها واریز خواهد شد.و مبلغی را در واقع پرداخت خواهیم کرد که شرکت ها سود سهام خود را به شرکت سپرده گذاری مرکزی واریز کرده اند .
وی افزود:باید توجه داشت آنچه از مبلغ سود سهام عدالت باقی مانده رقم بالایی است و رقم آن به ازاری هر نفر دارنده سهام عدالت معادل مرحله اول است که چیزی حدود ۸۰۰ هزارتومان خواهد بود البته این در صورتی است که همه شرکت ها سود سهام خود را به شرکت سپرده گذاری مرکزی پرداخت کرده باشند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد:متاسفانه همه شرکت ها سود سهام خود را به شرکت سپرده گذاری مرکزی واریز نکرده اند برخی شرکت ها به دلیل تنگنای نقدینگی نتوانسته اند سود سهام خود را پرداخت کنند اما برخی شرکت ها علی رغم داشتن نقدینگی اقدام به واریز سود سهام نکرده اند که اسامی آنها اعلام شده است.
عشقی گفت: اگر شرکت ها پرداخت کامل نداشته باشند به طور طبیعی ما نیز نمی توانیم به طور کامل سود سهام عدالت را به حساب دارندگان سهام واریز کنیم و لذا احتمال می دهیم مبلغ واریزی که تا پایان سال پرداخت خواهد شد، کمتر از مرحله اول باشد.
وی در خصوص مبلغ باقی مانده و تسویه سود سهام عدالت مرحله دوم، تاکید کرد: تسویه مابقی سود سهام عدالت به این صورت خواهد بود که یا بخشی به حساب افزایش سرمایه شرکت ها خواهد رفت و تعداد سهام دارندگان سهام عدالت افزایش می یابد یا اینکه در مرحله بعد مبلغ باقی مانده به حساب سهامدارن واریز خواهد شد.
به گزارش صدای بورس، احسان خاندوزی وزیر امور اقتصاد و دارایی در خصوص میزان مرحله دوم و تسویه سود سهام عدالت به تازگی در نشستی خبری اعلام کرده بودکه بخش دوم سود سهام عدالت ۳۰ درصد کمتر از سود مرحله اول در پاییز است.

سود سهام عدالتی که مرحله اول آن در ماه آذر پرداخت شد، بر اساس تنوع پرتفوی سهامداران، با مبالغ مختلف واریز شد. بر اساس اعلام مسئولان سازمان بورس و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، سهامدارانی که در سبد سهام خود مبلغ ۴۵۲، ۴۹۲ و ۵۳۲ هزار تومانی داشتند، به ترتیب ۶۲۶، ۶۸۱ و ۷۳۶ هزار تومان سود دریافت کردند. همچنین، سهامدارانی که سبد سهام یک میلیون تومانی در اختیار داشتند، مبلغ یک میلیون و ۳۸۵ هزار تومان سود به حساب خود دریافت کردند. این مبالغ نشان می‌دهد که سود سهام عدالت بر اساس میزان سرمایه‌گذاری سهامداران تعیین می‌شود و متناسب با تنوع پرتفوی آن‌ها است.همچنین در ادامه هم احسان خاندوزی وزیر امور اقتصاد و دارایی در خصوص میزان مرحله دوم و تسویه سود سهام عدالت به تازگی در نشست خبری گفت: بخش دوم سود سهام عدالت ۳۰ درصد کمتر از سود مرحله اول در پاییز است.
۲۸ بهمن ماه نیز رئیس سازمان بورس مجید عشقی گفته بود؛ سود کل سهام عدالت امسال(عملکرد شرکت‌ها سال ۱۴۰۱) حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان بود که ۳۰ هزار میلیارد تومان آن تقسیم شد و ۲۰ هزار میلیارد تومان دیگر آن هم درآینده‌ای نزدیک تقسیم می‌شود. ۳۰ هزار میلیارد تومان نیز برای افزایش سرمایه شرکت‌هایی است که برنامه توسعه‌ای دارند.

سود سهام عدالتی که چشم انتظار واریز سود عملکردی شرکت‌ها به سپرده‌گذاری مرکزی جهت تعیین تکلیف است و حالا باید سهامداران به چندین نکته در رابطه با موضوع سود سهام عدالت توجه داشته باشند که در این زمینه مهدی حاجی‌وند دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: امسال هم مانند سال گذشته سود سهام عدالت در دو مرحله پرداخت می‌شود که مرحله اول آذر ماه بود نکته مهم این که برای پرداخت سود سهام عدالت هیچ‌گونه پیامک، شماره تماس یا لینک و پیوندی برای افراد ارسال نمی‌شود.
حاجی‌وند در ادامه اظهار کرد: همچنین این که هیچ یک از خدمات مربوط به سهام عدالت نیازمند پرداخت هزینه نیست و تمام خدمات مربوط به سهام عدالت از جمله پرداخت سود سهام عدالت کاملا رایگان است و افراد باید در این زمینه توجه کافی را داشته باشند.

یک میلیون سهامدار سود سهام عدالت، خود را دریافت نکرده‌اند

سود سهام عدالت

گفتنی است، بنابر اعلام شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به باشگاه خبرنگاران جوان حدود ۱۰۰ هزار نفر آذرماه امسال به دلیل مشکل در شماره شبای معتبر خود نتوانستند سود سهام عدالت دریافت کنند. بر اساس آمار از این تعداد ۵۵ هزار و ۴۴۵ نفر حساب بسته داشتند، ۳۲ هزار و ۵۸۷ نفر با مشکل عدم تطابق کد ملی و شماره حساب مواجه بودند. همچنین بر اساس آمار ۹ هزار و ۶۲۵ نفر دارای حساب راکد بودند و بیش از ۷ هزار نفر هم شماره حساب غیر فعال داشتند.

بنابر اعلام شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، متاسفانه همچنان یک میلیون نفر سهامدار سهام عدالت شماره شبای معتبر خود را در سامانه سجام ثبت نکرده اند.حالا باید منتظر ماند دید مبلغ و زمان دقیق واریز سود سهام عدالت چه زمانی خواهد بود؟ واریز سود سهام عدالتی که بنابر تاکید مسئولان برای پرداخت آن هیچ گونه پیامک و لینکی به مشمولان ارسال نخواهد شد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: