پایگاه خبری خانه فوتبال:

به نظر می‌رسد با شکسته شدن مقاومت ۲۳ هزار تومانی قیمت دلار و ورود آن به کانال ۲۲ هزار تومان راه برای سقوط بیشتر قیمت‌ها در هر دو بازار طلا و ارز هموار شده و با نهایی شدن توافق برجام این کاهش قیمت‌ها ادامه‌دار خواهد بود.

 پیش بینی قیمت دلار

به گزارش سایت فردا،  قیمت دلار که کار خود را در سال ۱۴۰۰ با نرخ ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان آغاز کرده بود آرام آرام عقب نشسته و امروز شنبه ۱۱ اردیبهشت ماه به ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان رسید. چیزی نزدیک به دو هزار تومان کاهش. با توجه به اخبار منتشر شده از وین تلاش برای ورود به بازار و سرمایه‌گذاری جدید توصیه نمی‌شود، اما کاهش قیمت بیشتر از نظر اقتصادی تا حدودی نامحتمل خواهد بود. حداقل اطمینان داریم که کاهش قیمت آرام آرام رخ می‌دهد.

قیمت دلار

پس از خروج آمریکا از برجام در دولت ترامپ و اعمال سیاست «فشار حداکثری» علیه ایران، نرخ دلار و سایر ارزها به شدت از این رویداد متأثر شد و روند افزایشی به خود گرفت. از آنجایی که نرخ دلار یکی از اصلی‌ترین عامل‌های تعیین کننده در بازار سکه و طلا است قیمت‌ها در این بازار نیز روند صعودی پیدا کرد.

پیروزی جوبایدن در انتخابات آمریکا و تأکید او بر بازگشت به برجام، خوشبینی‌ها به رفع تحریم را افزایش داد. در نتیجه این تغییر کاهش قیمت دلار روز به روز بیشتر شد، دلاری که مرز ۳۰ هزار تومان را هم رد کرده بود سیر نزولی به خود گرفت و تا کانال ۲۰ هزار تومانی هم عقب نشینی کرد. با این حال خیلی زود مشخص شد که بازگشت به برجام آسان نیست و ممکن است زمان‌بر شود. به همین خاطر نرخ دلار دوباره افزایش یافت.

در بهمن‌ماه، فعالان بازار بیشتر نظاره‌گر اختلافات طرفین بودند، اما در اسفند نشانه‌های مثبت کم‌کم نمایان شد. شروع نخستین روز آخرین ماه سال ۱۳۹۹ با سه سیگنال مهم برجامی همراه بود که می‌توانست قیمت‌ها را در هر دو بازار دلار و طلا وارد کانال نزولی کند.

«ند پرایس»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از آمادگی کشورش برای حضور در نشست گروه ۱+۵ و ایران به منظور بحث درباره مسیر دیپلماسی برنامه هسته‌ای سخن گفت. در گام بعدی«ریچارد میلز»، سرپرست نمایندگی آمریکا در سازمان ملل در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد به طور رسمی ادعای گذشته کشورش مبنی بر اعمال تحریم‌های این شورا علیه ایران را پس گرفت. در گام سوم، میلز در نامه‌ای‌ دیگری اطلاع داد که محدودیت اعمال شده علیه دیپلمات‌های جمهوری اسلامی ایران برای تردد در سه مایلی، برداشته شده و به روال گذشته بازگشته است.

هرچند ایران حضور مستقیم آمریکا در مذاکرات را نپذیرفت اما از دادن سیگنال‌های مثبت به طرف مقابل نیز خودداری نمی‌کرد. ایران بارها اعلام کرده بود که به محض بازگشت آمریکا، تعهدات خود را به طور کامل اجرا خواهد کرد.

اکنون، در وین مذاکرات چند هفته است که در حال انجام است و طرف‌های حاظر در برجام در حال تلاش برای احیای این توافق تاریخی هستند. شواهد نشان می‌دهد که اعضای برجام تلاش مضاعفی برای احیای آن درپیش گرفته‌اند. به همین دلیل فعالان و کارشناسان نسبت به آینده بازار دلار و طلا خوشبین هستند.

محمدکشتی آرایمحمدکشتی آرای

«محمدکشتی آرای»، نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران پیش‌تر گفته بود: قیمت طلا و سکه به شدت به آینده قیمت ارز گره خورده است. در روزهای اخیر مذاکرات مثبت با کاهش قیمت ارز همراه شد و همین امر کاهش قابل توجه قیمت طلا را نیز به همراه داشت. سیر نزولی به صورتی بود که مردم از ترس اینکه قیمت دلار و طلا بیشتر پایین بیاید برای فروش هجوم آورده و به همین خاطر عرضه بسیار افزایش پیدا کرد. البته تقاضایی هم وجود نداشت. خریداران منتظر قیمت‌های پایین تر هستند.

قیمت دلار 2

اگرچه تا ظهر امروز، قیمت دلار همچنان بالای 23 هزار تومان بود اما بعد از ظهر دلار آمریکا با از دست دادن مقاومت ۲۳ هزار تومانی وارد کانال ۲۲ هزارتومانی شد.در بعد از ظهر امروز، هر دلار آمریکا به قیمت ۲۲ هزار و ۴۵۵ تومان خریداری و با نرخ ۲۲ هزار و ۹۰۸ تومان به فروش رسید.

بر همین اساس قیمت سکه نیز با کاهش قابل توجهی نسبت به هفته گذشته مواجه شد. بر اساس گزارش‌های موجود از اتحادیه طلا و جواهر تهران قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز بعد از ظهر، به ۹ میلیون و ۷۹۰ هزار تومان رسید.

این درحالی است که بعد از تعطیلات نوروز، یعنی در روز ۱۵ فروردین، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به رقم ۱۰ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان ودر روز چهارشنبه، ۱۸ فروردین‌ماه با رقم ۱۰ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان معامله شده بود. یعنی در فاصله کمتر از یک ماه سکه حدود یک میلیون افت قیمت داشته است.

آنچه انتظار می‌رود این است که بعد از احیای کامل برجام و رفع همه تحریم‌های برجامی شرایط اقتصاد کشور عادی شود، موانع تجارت بین‌الملل رفع و ورود و خروج آزادانه ارز و همچنین، رونق صادرات و واردات را در پی داشته باشد.

بعلاوه، تورم کنترل و انتظارات تورمی در یک جو روانی آرام از جامعه دور خواهد شد و در نتیجه دلارهایی که در کنج خانه‌ها گیر افتاده روانه بازار می‌شود. طبق قوانین اقتصادی، با افزایش عرضه، تقاضای کاذب با هدف حفظ قدرت خرید از میان خواهد رفت. همه اینها به معنای کاهش و یا سقوط سریع نرخ دلار و افت بیشتر قیمت سکه در آینده نزدیک خواهد بود.

قیمت دلار/تمام گزینه‌های محتمل تا پایان هفته

فعالان بازار ارز احتمالا بیشتر از سیاستمداران، اخبار مذاکرات وین را دنبال می‌کنند. طوری که می‌توان گفت درست بعد از نشست خبری سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا شاهد کاهش قیمت دلار در معاملات غیررسمی بودیم. ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری درباره مذاکرات وین گفته «منصفانه است که بگوییم پیشرفت‌هایی حاصل شده است. ما درک بهتری از آنچه ممکن است لازم باشد انجام دهیم تا ایران به این توافق برگردد، داریم.» اتحادیه اروپا هم دیروز با انتشار بیانیه‌ای رسمی روند مذاکرات را مثبت ارزیابی کرد. حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان هم در جلسه دیروز هیات دولت حرف‌های مثبتی زده است.

دلار کار خود را در سال ۱۴۰۰ با نرخ ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان آغاز کرد، اما در همان ابتدا در واکنش به اخبار سیاسی شاهد افزایش قیمت ارز تا محدوده ۲۵ هزار و ۹۰۰ تومان در تعطیلات نوروزی بودیم. احتمالا خبر‌های منتشر شده درباره سند راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین در آن بی‌تاثیر نبوده. بعد از تعطیلات نوروز یعنی ۱۴ فروردین‌ماه زمانی که اولین نشست کمیسیون برجام درباره شرایط بازگشت آمریکا و لغو تحریم‌ها برگزار شد، قیمت دلار تا ۲۴ هزار و ۸۰۰ تومان کاهش پیدا کرد. باز شدن صرافی‌های بانکی در این اتفاق بی‌تاثیر نبود. چراکه بعد از دو هفته از شروع سال، دلال‌ها هرکاری دلشان خواست کردند و هر قیمتی روی دلار گذاشتند. با بازگشایی صرافی‌ها، انگار که بازار ارز صاحب پیدا کرده باشد، شاهد کاهش نوسانات قیمت دلار بودیم. بعد از مدتی که دلار مرز ۲۵ هزار تومان را برای نوسان انتخاب کرده بود، رفته رفته از مقاومت دست کشید و تا دیروز به ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان.

دلار راه درازی در پیش دارد. راهی که از نیمه فروردین با اولین نشست کمیسیون مشترک برجام درباره شرایط بازگشت آمریکا به تعهدات برجامی‌اش آغاز شده و هر باری که خبر جدیدی از مذاکرات به گوش می‌رسد، امیدواری‌ها برای کاهش هرچه بیشتر قیمت دلار آغاز می‌شود. هیات مذاکره‌کننده دوباره راهی وین شده و احتمالا امروز و فردا خبر‌های جدیدی از عباس عراقچی بشنویم. ممکن است کاهش قیمت دلار ادامه داشته باشد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: