پایگاه خبری خانه فوتبال:

با همه گیری ویروس کرونا و بسته شدن سینماهای کشور، بسیاری از فیلمسازان به سمت اکران های آنلاین روی آوردند. فیلم خون شد به کارگردانی مسعود کیمیایی در نماوا به نمایش عمومی درآمد. این فیلم اولین بار در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد. مخاطبان این به دو دسته تقسیم شده اند، عده ای که از فیلم خوششان آمده است و این فیلم را از همه نظر عالی می­دانند. عده ای دیگر معتقد هستند، این کارگردان همچنان در دهه 50 گیر کرده است و فیلم متناسب با دهه امروزی نیست و جذابیتی ندارد.

فیلم خون شد در سال 98 به کارگردانی مسعود کیمیایی در ژانر خانوادگی و اجتماعی تولید شد.

شرح داستان فیلم

فیلم خون شد، با بازی سعید آقاخانی، درباره مردی است که به تازگی از زندان آزاد شده است و به دنبال درست کردن مشکلات زندگی خود می­رود.

مسعود کیمیایی به دلیل اینکه قصد دارد در آثار جدید خود، یاد آور فیلم های قبل از انقلاب باشد و الگوهای کهنه را وارد داستان خود کند، باعث شده تا جزوی از نکات منفی فیلم به حساب بیاید.

کیمیایی سعی کرده تا در داستان خود از قیصر فیلم های قدیمی، در چارچوب فیلم های جدید استفاده کند. درحالی که باعث شده نه مخاطب با دیدن آن لذت ببرد و نه به یاد قیصر بیفتیم. این کارگردان سعی می­کند تا در فیلم های خود از یک قهرمان استفاده کند و حتی در فیلم های جدیدی که تولید می­کند، دیالوگ ها بسیار مانند فیلم های قدیمی است.

در فیلم خون شد، نسبت به دیگر فیلم ها توانسته داستان را بهتر تعریف کند اما همچنان با ضعف هایی همراه است. در داستان مشاهده می­کنیم که برخی اتفاقات به طور مناسب و منطقی حل نمی­شوند. به طور مثال شخصیت قهرمان داستان، بسیار راحت تر از آنچه بیننده فکر می­کند مشکلات را حل می­کند. داستان به گونه ای نیست که ما را با شخصیت های منفی داستان آشنا کند و جریانات فرعی ربطی به همدیگر ندارند. در برخی از سکانس های فیلم، کیمیایی توانسته از قدرت خود استفاده کند و سکانس های زیبایی را به وجود آورد. برای مثال توانسته بین سکانس اول و آخر قرینه سازی زیبایی انجام دهد. در ابتدای فیلم با سایه قهرمان فیلم آغاز می­شود و با سایه همان شخص به پایان می­رسد.

در این فیلم مشاهده می­کنیم که منطق کاملا زیر پا گذاشته می­شود، چرا که در این فیلم به دنبال جوانمردی، خونخواهی و انتقام گیری هستند و اهمیتی به نزدیک بودن آن به واقعیت نمی­دهند. رکن اصلی داستان خون شد، جمع کردن دوباره اعضای خانواده توسط شخصیت قهرمان داستان به نام فضلی است. او می­خواهد چراغ های خانه ای که سال ها است روشن نشده را روشن کند.

او سعی می­کند تا برادر و خواهران خود را پیدا کند و به خانه بازگرداند. فضلی دیگر قصد انتقام و درگیری ندارد و تنها به دنبال بازگرداندن اعضای خانواده خود است و تا زمانی که نیاز نباشد به درگیری روی نمی­آورد.

در این فیلم از نمادها و جزئیات زیبایی استفاده شده است. برای مثال هنگامی که فضلی وارد خانه می­شود و ما ماهی های مرده را مشاهده می­کنیم، استعاره از فروپاشی خانواده این شخصیت است. استفاده از این جنبه های بصری قدمی رو به جلو برای این کارگردان است.

مسعود کیمیایی بیش از نیم قرن پیش با این الگوها جزو برترین فیلمسازهای کشور ما بوده است. وی اکنون در سن هشتاد سالگی همچنان با این ایده تغییر ناپذیر به فیلمسازی می­پردازد. او تنها شخصیت های خود را از فیلمی به فیلم دیگر منتقل می­کند.

بازیگران فیلم خون شد

در این فیلم افرادی مانند: سعید آقاخانی، لیلا زارع، سیامک صفری، هومن برق نورد، سیامک صفری، مریم عباس زاده و پرویز آقازاده به بازی پرداخته اند. بخش بازیگری این فیلم از نکات مثبت بوده و مسعود کیمیایی توانسته بر خلاف بخش داستانی، به خوبی از گروه بازیگری استفاده کند.

خون

سعید آقاخانی که در نقش قهرمان داستان ظاهر شده، توانسته به خوبی نقش خود را بازی کند. در هنگام مشاهده فیلم،متوجه می­شوید که این نقش کاملا مناسب سعید آقاخانی است و با فضای فیلم متناسب است. بازیگر دیگری که اینبار نقشی متفاوتی را اجرا کرده و از نقش های کلیشه ای خود خارج شده است، نسرین مقانلو نام دارد. اما از بازیگرانی که بسیار موفق عمل کرده و نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد، لیلا زارع است.

نظر برخی منتقدان درباره فیلم خون شد

امین مبینی: دنبال کنندگان سینمای ایران، می­دانند که دیگر انتظار زیادی نبایند از مسعود کیمیایی داشته باشند. باید بپذیریم که او فیلم های مهم خود را ساخته است و این فیلم تنها برای طرفداران او است که آن ها را راضی می­کند.

امید ذاکرنیا: این فیلم از مسعود کیمیایی، مانند دیگر فیلم های او، بینندگان را به دو دسته تبدیل کرده است. یک دسته دوستدار آثار او و دسته دیگر منتقدان او.

برای دانلود فیلم خون شد می­توانید وارد سایت دانلود فیلم نایس مووی شوید و آن را دریافت کنید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: