پایگاه خبری خانه فوتبال:

حذف استقلال و پرسپولیس از آسیا خبری بود که جامعه ورزش را تکان داد. در حالی که برای هزارمین بار شاهد قوت گرفتن شایعه حذف استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا هستیم، در پدیده‌ای جالب خیلی از هواداران دو تیم ابراز تمایل کرده‌اند که این اتفاق رخ بدهد. چرا؟ چون امیدوارند این تلنگر باعث شود مسوولان مربوطه آستین بالا بزنند و یک بار برای همیشه مشکلات اساسی دو باشگاه را حل کنند. حقیقت آن است که هر چه در این سال‌ها به کنفدراسیون گفته‌ایم دروغ بوده. صبح تا شب به عربستانی‌ها فحش می‌دهیم، اما حتی آنها هم از ما صادق‌تر بودند و طی چند فصل گذشته چند باشگاه مطرح خود را به دلیل نقص مدارک و استانداردها محروم کردند. ما اما هر سال با سندسازی و جعل و تحریف، مجوز حضور در لیگ قهرمانان را «صدقه» می‌گیریم تا سال بعد که تهدید کنفدراسیون از سر گرفته شود و باز تن و بدن مردم بلرزد. مدام می‌گویند قرار است سرخابی‌ها خصوصی شوند، اما همه می‌دانیم که شو است، الکی است، اتلاف وقت است. هیچ‌کجای دنیا هیچ دو تیمی با مالک مشترک اجازه حضور در یک رده از مسابقات حرفه‌ای را ندارند، در ایران اما دولت پرسپولیس و استقلال را گرفته است. تیم‌های حرفه‌ای باید حق پخش تلویزیونی بگیرند، با این حال صداوسیمای ما حتی به اندازه یک ریال هم نم پس نمی‌دهد. می‌گویند باشگاه‌های حرفه‌ای باید سودده باشند. اتفاقا مسوولان گرامی هر سال کلی هم عددسازی می‌کنند که نشان بدهند این اتفاق در پرسپولیس و استقلال رخ می‌دهد.

با این حال همین چند روز پیش مجید صدری خیلی راحت گفت: «بابت طلب کالدرون از وزارت ورزش پول گرفتیم.» مطمئن باشید طلب استراماچونی هم از همین محل تامین خواهد شد. می‌گویند باشگاه‌های حرفه‌ای باید ورزشگاه اختصاصی داشته باشند، اما کنفدراسیون کور نیست، می‌بیند که همین چند هفته پیش سازمان توسعه و تجهیز اجازه شروع بازی پرسپولیس و نفت آبادان را نداد و میلیون‌ها ایرانی را رسما «منتر» کرد. کنفدراسیون کر نیست، می‌شنود که حتی ساختمان باشگاه پرسپولیس را به خاطر بدهی فدراسیون به شستا توقیف کرده‌اند. دولت بال و پر سرخابی‌ها را چیده و آنها را به بهای یک مشت دانه جلد خودش کرده است؛ دو تیمی که در صورت اداره درست ظرفیت آقایی کردن در آسیا را دارند. سی سال است تیم‌های ما قهرمان قاره نشده‌اند؛ اگر قرار است یک فصل محرومیت پرسپولیس و استقلال باعث رفع بخشی از مشکلات ریشه‌ای دو تیم شود، بیایید با آغوش باز سراغ این اتفاق برویم.

 

حذف قطعی استقلال و پرسپولیس از آسیا

از صحبت‌های حسن کامرانی دبیرکل فدراسیون فوتبال پیداست که استقلال و پرسپولیس شانسی برای حضور در رقابتهای فصل آینده لیگ قهرمانان ندارند.

به گزارش "ورزش سه"، در شرایطی که امروز صدور کمیته مجوز حرفه‌ای باشگاه‌ها در یک اقدام نمایشی جلسه‌ای با حضور مدیران دو باشگاه استقلال، پرسپولیس و گل‌گهر ترتیب داد، به نظر نمی‌رسد در پایان مهلت اعلام شده از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا (دوشنبه این هفته) چیزی تغییر کند و به نظر می‌رسد حذف پرسپولیس و استقلال را باید قطعی قلمداد کرد.

ساعاتی پیش حسن کامرانی فر دبیرکل فدراسیون فوتبال در گفتگوی با برنامه شب‌های فوتبالی، بدون آنکه به اصل موضوع اشاره کند به مدیران باشگاه‌ها پیشنهاد کرد برای سالهای آینده، مسائل مربوط به صدور مجوز حرفه‌ای را رعایت کرده و خود را از چالش‌های آتی خلاص کنند. از لحن صحبت‌ها و کلمات انتخاب شده توسط دبیرکل فدراسیون فوتبال مشخص بود که او قصد دارد مفهومی دیگر را بر زبان جاری که شاید خیلی‌ها هنوز شجاعت گفتنش را نداشته باشند. اگرچه هواداران دو باشگاه با اخباری که از پنج شنبه شب در رسانه "ورزش سه" منتشر شده، خود را آماده این خبر کرده‌اند.

کامرانی فر در تبیین این موضوع به اتمام زمان مهلت اعلام شده از سوی ای اف سی برای رفع برخی از کاستی‌ها اشاره کرد و گفت: با عبور از این فرجه زمانی دیگر بازگشت به گذشته امکان پذیر نیست و باتوجه به نقایصی که این دو باشگاه در فرمهای موردنیاز دریافت مجوز حرفه‌ای دارند، باید کار آنها را در لیگ قهرمانان امسال تمام شده تلقی کرد.

منظور کامرانی‌فر در چیزی که به زبان آورد، عدم حل و فصل مسائل مالی و پرداخت بدهی‌ها، پیش از مهلت مدنظر ای اف سی بود که در این مورد باشگاه پرسپولیس باتوجه به باز بودن پرونده اش با گابریل کالدرون تا هفته گذشته، به صورت مشخص تخلفی جدی در فرمهای اداری خود دارد.

شرکتی که وظیفه کنترل فرم‌های نمایندگان کشورها در رقابتهای لیگ قهرمانان را داشته، ایرادهای اساسی به مدارک تیم‌های ایرانی گرفته و آنها در وضعیت عدم احراز شرایط برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا هستند.

پرسپولیس و استقلال از حالا یک سال فرصت دارند تا الگوی باشگاهداری مدل قبلی را کنار گذاشته و سروسامانی به اوضاع خود در همه ابعاد بدهند و این بار بدون پرده پوشی، لاپوشانی و تقلب، به عنوان دو باشگاه پرطرفدار با تغییر ساختاری، از فصل ۲۰۲۲-۲۰۲۳ به رقابت‌های آسیایی بازگردند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: