پایگاه خبری خانه فوتبال:

 

چکیده : با توجه به اهمیت بالای لوله‌های زهکش در اجرای پروژه‌های زهکشی و کاهش گل و لای آب در ادامه به معرفی و نحوه اجرای لوله زهکش می پردازیم. با پایپ ایران همراه باشید...

 

زهکشی اصطلاحی است که از زبان فرانسوی گرفته شده است و به معنی خروج رطوبت یا آب های اضافی است. گسترش شهر نشینی و برنامه ریزی‌های شهری، نقش موثری در افزایش و توسعه شبکه‌های زهکشی دارد. به سیستمها، خطوط لوله و اتصالاتی که به جهت حذف آب های زیر زمینی و سطحی کمک می‌کند، زهکشی نامیده می شود. آبهای زیر زمینی و آبهای سطحی (باران و برف) تاثیرات بسیار مضری در پیرامون پروژه و سازه شما دارند. برای از بین بردن این اثرات مضر باید آب را از طریق لوله‌های استاندارد خارج کرد و سطح آب زیرزمینی را پایین آورد.

لوله زهکش چیست؟

همان گونه که گفته شده است یک شبکه زهکشی متشکل از محصولات و تجهیزات گوناگونی است که یکی از آن ها لوله زهکش می باشد. آنها امکان استخراج و هدایت آب های اضافی را فراهم می‌کند که از تجمع آنها در زمین های کشاورزی یا پیرامون ساختمان و سازه‌ها پیشگیری می‌کند. معمولا با حذف آبهای اضافی آسیب وارده به سازه‌ها و ساختمان و... را کاهش می‌دهد و از ظاهر شدن رطوبت جلوگیری می‌کند.

این محصولات در طیف وسیعی به صورت مشبک، نیمه مشبک و ساده و ابعاد گوناگون در بازار ارائه و عرضه می شود. با توجه به محل قرار گیری و نصب و ویژگی های خاص، می توانید آن را انتخاب و دریافت کنید، به طور مثال می توانید از لوله کاروگیت برای ایجاد یک سیستم زهکشی استفاده کنید.

ویژگیهای یک لوله زهکش

لوله زهکش به منظور ارائه خدمات و عملکرد عالی می بایست دارای ویژگیهای خاصی باشد. به طور مثال آن ها باید دارای استانداردهای ملی و بین المللی باشند و استفاده از مواد اولیه بازیافتی جهت ساخت و تولید آن ها پرهیز شود. به طور کلی این محصولات باید دارای ویژگی های ذیل باشند:

  • جمع‌آوری و انتقال آب را تسهیل کنند.
  • به عبور آب بدون گرفتگی کمک کنند.
  • خاصیت ارتجاعی عالی.
  • سهولت مونتاژ عالی به دلیل انعطاف پذیری.
  • مقاومت و دوام عالی

کاربرد لوله زهکش

این لوله‌ها با توجه به اهدافی که برای آن طراحی شده است در زمین های کشاورزی، در صنعت ساختمان سازی، زمینهایی با خاک های نامطلوب، اطراف پلها و جاده‌ها و... کاربرد دارند.

همانطور که اشاره شده است آب های اضافی می توانند زیان بار باشند. به عنوان مثال در زمین های کشاورزی، آسیبهای ناشی از آب اضافی شامل: بازدهی کم تر، محصولات بی کیفیت و ناسالم و به طور کلی کلیه فعالیت های مربوط به کشت و.. است و با نصب و اجرا آن ها میزان آسیب و زیانها به طور چشمیگری به حداقل خواهد رسید.

انواع لوله زهکش

مواد اولیه ای که در ساخت آنها مورد استفاده قرار می گیرد، متنوع است. به منظور کارایی و عملکرد عالی، کیفیت مناسب و ماندگاری طولانی آن ها با مواد اولیه درجه یک طراحی می شوند. پلی اتیلن، پی وی سی دو نوع رایج و پرکاربرد برای ساخت چنین محصولاتی می باشد. انتخاب این ماده‌ها بر این اساس است که مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی، حرکات زمین، نور خورشید، خوردگی، زنگ زدگی دارند و پایداری آن ها بی همتا است.

لوله پلی اتیلن مشبک

پر مصرف ترین لوله زهکش، لوله‌هایی هستند که از پلی اتیلن ساخته شده است. به علت سهولت در مونتاژ، مقاومت بالا در برابر سایش و همچنین با ایجاد طول عمر بالا حدود 100 سال انتخاب ایده آلی هستند. مشخصات این ماده عبارتند از: رنگ شفاف، مقاومت، سبکی، دوام، استقامت، استحکام و.. است. هنگامی که می خواهید از ماده ای با کیفیت و ویژگی های محافظتی عالی استفاده کنید، پلی اتیلن گزینه خوبی است که در سطح جهان به میزان بالایی از آن تولید می گردد.

نوعی از لوله پلی اتیلن، لوله کاروگیت برای اجرای سیستم زهکشی مناسب است. برای دستیابی به عملکرد عالی جهت خارج سازی آب اضافی در مدت زمان طولانی گزینه مناسبی می باشد. با وجود اینکه آب جز حیاتی ترین منابع و انرژی بر روی زمین است با این حال انباشته شدن آن در زمان کوتاه می تواند باعث تخریب سطوح و آسفالت جاده‌ها یا سایش و فرسودگی ساختمان ها و.. شود که با به کار گرفتن لوله کاروگیت جهت خارج نمودن سریع آب، از وقوع خسارتها و آسیبها کاسته می شود. در متن زیر به مزایای آن ها پرداخته شده است.

پایداری شیمیایی، مقاومت بالا در مقابل ترک، خوردگی، تنش های محیطی،عدم انسداد بر اثر رسوب،  وزن سبک و... از جمله مزایای لوله‌های کاروگیت است. این لوله‌ها یک محصول منعطف و سازگار با هر شرایطی از  قبیل خاک اسیدی، قلیایی و.. می باشند که با مدت زمان طولانی بهره برداری، عملکرد فوق العاده ای دارند.

این محصولات به گونه ای طراحی شده اند که با قرار گرفتن در معرض نور خورشید و اشعه ماوراء بنقش از ماندگاری و طول عمر بالا نزدیک به 100 سال برخوردار هستند. آنها به علت ویژگیهای مفید فراوانی که دارند، مدتهاست به عنوان یک ماده مقاوم و منحصر به فرد شناخته شده اند. همچنین با توجه به ساختار غیر سمی و بهداشتی، امن برای محیط زیست بی ضرر می‌باشند و نصب و هزینه‌های زیادی با بهره گیری از آنها کاهش یافته است.

لوله pvc سوراخدار

یکی از گزینه‌های دیگر برای اجرای سیستم زهکشی، لوله پی وی سی است که می توانید به صورت الیاف دار آن را تهیه کنید. به طور کلی لوله PVC با مزیتهای کلیدی همراه است که به شرح آنها اشاره خواهد شد. این محصولات از پلی وینیل کلراید ساخته شده اند، پلاستیکی که از ترکیب کلر و اتیلن تشکیل میشود. محصول نهایی یک پلاستیک سفید یا رنگ روشن است که سفت و محکم و بادوام است و برای اهدافی همچون زهکشی بی‌نظیر هستند.

یکی از مزایای آنها این است که در تماس با بسیاری از مواد رایج در محیط از جمله: اسید، بازها و نمکها واکنش نشان نمی‌دهد و در واقع کل سیستم را در برابر خوردگی محافظت می‌کند و این امر آن را به یک انتخاب ایده آل برای استفاده در سیستمهای زیر زمینی تبدیل کرده است. علاوه بر آن، در برابر زنگ زدگی نیز مقاوم هستند و می توانند با طول عمر بالا و انعطاف پذیری از ترک یا سایش پیشیگری به عمل آورند.

نصب لوله زهکش

برای نصب و اجرای سیستم زهکشی به صورت دقیق و درست، رعایت و پیروی از چندین نکته حائز اهمیت است. در گام نخست برای اطمینان از نصب صحیح از فردی با تجربه کمک بگیرید که به تمام مراحل نصب و چیدمان آنها تسلط کافی دارد.

موقعیت نصب و اجرای آن را بازرسی و مشخص کنید. قبل از نصب، لوله‌های زهکش را بررسی نماید تا معایبی از جمله ترک خوردگی، شکستگی در آنها وجود نداشته باشد. برای عملکرد بالای این محصولات شرایط نصب که شامل: حفاری، عمق قرارگیری، مقدار نفوذ آب در خاک، نحوه متصل شدن آنها به یکدیگر حائز اهمیت است.

نحوه سوراخ کردن لوله زهکش

آب اضافی می­تواند خاک را گل آلود کند که سبب فرسایش خاک میشود. برای متعال نگه داشتن رطوبت، سیستم­های زهکشی موثرترین راه حل­ها می­باشند و برای اثربخشی علمکرد آنها، فرآیند سوراخکاری بر روی آنها انجام می­شود. در حقیقت با اعمال این روش بر روی بدنه لوله­ها آب­های اضافی به درون آنها راه می­باید و خارج نمودن آبهای سطحی را تسهیل می‌نماید. به عبارت دیگر با این روش این سوراخ­ها به آب اجازه می­دهد تا از زمین به داخل لوله نفوذ کند که سرعت عمل آن فوق العاده است. در واقع تضمین می­کند که منطقه به طور موثر تخلیه می‌شود و کارایی آن را به حداکثر می­رساند.

سوراخ کردن یک لوله PVC بسیار ساده است و در عین سادگی نیاز به دقت بالایی دارد. به طور مثال باید دارای شیب مناسبی باشند و نصب آن باید مطابق با شرایط نصب و موقعیت طراحی و اعمال گردد. طبق ابعاد و اندازه لوله، تعداد و موقعیت سوراخ­ها بر روی بدنه آن برحسب پانچ مشخص میشود و از انجام آن بدون آگاهی و اصلاعات کافی خودداری کنید چرا که این امر توسط افراد ماهر در این زمینه انجام می­شود. با وجود سوراخ­های کوچک در سراسر لوله برای مناطق پر آب مفید و ایده آل هستند.

مهمترین مزیت این نوع لوله زهکش آن است که از وجود رطوبت در اموال شما جلوگیری می­کند و شما این فرصت را می­دهد آب را از یک نقطه بالاتر به منطقه پایین هدایت نماید. این فرآیند براساس خواسته شما قابل طراحی و متغیر است اما پیروی از نکات و قوانین و شیوه انجام صحیح آنها نباید فراموش شود که به طور کلی سوراخ کردن آنها به صورت 180 یا 360 درجه است که در هر ردیف تعداد خاصی سوراخ ایجاد می­گردد. با توجه به طراحی آنها کاملا بادوام هستند در برابر کشش و ضربه مقاومت بسیار خوبی دارند. این بدان معناست که این لوله­ها توانایی تحمل فشارهای بالا را دارند که موجب عدم سائیدگی و پوسته پوسته شدن آنها می­شود.

قیمت لوله زهکش

 گروه صنعتی پایپ ایران سعی کرده است با کمترین قیمت و بالا ترین کیفیت، محصولات مرغوبی را در بازار عرضه کند. با این حال قیمت نهایی لوله زهکش در بازار وابسته به شاخصهای گوناگونی است؛ ابعاد، اندازه، وزن، قطر و ضخامت، نوسانات بازار و شرایط اقتصادی، مشبک و نیمه مشبک، الیاف دار، ماده اولیه (پلی اتیلن، PVC، سرامیکی و...)، نحوه نصب و اتصالات مربوطه جزء شاخصهای اثرگذار بر قیمت لوله زهکش است.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: