پایگاه خبری خانه فوتبال:

 

 

تصویر ذهنی برند چیست؟

در صورتی که مخاطب به یک برند اعتماد کرده و به آن احترام بگذارد، امکان توسعه برند آسان‌تر و سریع‌تر می‌شود. چرا که تصویر ذهنی برند برای مشتری بسیار شفاف و واضح بوده و به راحتی به آن اعتماد می‌کند. تصویر ذهنی برند چیست؟ این سوال مهمی است که یافتن پاسخ صحیح برای آن می‌تواند به عنوان یک کلید جهت ورود به دنیای بازاریابی کسب و کار و یک راهکار مناسب برای موفقیت برند می‌باشد. تصویر ذهنی برند مجموعه کاملی از همه افکار، احساسات و باوری است که یک مشتری نسبت به برند دارد. از آنجایی که احساسات افراد با یکدیگر متفاوت بوده، ممکن است برداشت آنها نسبت به هر موضوع با دیگری فرق کند. به همین سبب باید هر برند یک تصویر قوی از خود بسازد، تا با ارائه آن بتواند اعتماد مشتریان را جلب کند.

یک مسئله مهم در ابتدای مسیر هر کسب و کار این است که باید طرح لوگو، اسم سایت، نام برند، نام فروشگاه‌های حضوری و فروشگاه‌های مجازی کاملاً یکسان و هماهنگ باشد، تا بیننده با دیدن هر کدام از آنها به سرعت محصول مد نظر را به خاطر بیاورد و این بخش بسیار مهمی از ساختن تصویر ذهنی برند در ابتدای راه است.

عوامل موثر بر تصویر ذهنی برند

کسب و کارها باید مدت زمان بیشتری از وقت و انرژی خود را بگذارند، تا با ایجاد تصویر ذهنی برند مناسب، هویت برند خود را همانگونه که هست به تصویر بکشند. باید کاملاً برنامه‌ریزی کنند که مشتری در برخورد با برند چه احساسی داشته و برند در کجای ذهن مشتری قرار بگیرد. در چنین شرایطی تعاملات مشتری با برند بهتر صورت گرفته و امکان معرفی برند به سایر افراد را به وجود می‌آورد.

در صورت شناخت عوامل موثر بر تصویر ذهنی برند، نحوه عملکرد شرکت‌ها آسان‌تر می‌شود و بهتر می‌توانند برای رشد بیشتر اقدام نمایند. در ادامه به چند مورد از این عوامل موثر می‌پردازیم:

تحقیقات کامل در مورد بازار

زمانی که قصد توسعه برند خود را دارید، باید قبل از شروع هر کاری بازار هدف را شناسایی کرده و نیازها و خواسته‌های مشتریان این بازار را پیدا کنید که به دنبال چه چیزی در محصولات این حوزه می‌باشند که این به معنای شناخت پرسونای محاطب هدف است.

ایجاد یک شخصیت برند

برند شما باید تمام ویژگی‌های مثبت و ارزش‌ها را نشان بدهد، تا در ایجاد تصویر ذهنی برند به شکل یکپارچه قدم بردارید. در واقع برای شکل‌گیری شخصیت برند می‌توانید از طریق ایجاد عناصر بصری جذاب مانند طراحی لوگو حرفه‌ای، تبلیغات در بخش‌های مختلف یا تبلیغات گسترده در فضای مجازی، بیلبوردها یا فضاهای دیگر عمل کنید، تا یک تصویر ذهنی زیبا برای مخاطب به وجود بیاورید.

ایجاد استراتژی بازاریابی

با داشتن یک استراتژی بازاریابی می‌توانید از طریق کانال‌های بازاریابی مختلف مانند وب سایت، رسانه‌های اجتماعی، بیلبوردها و موارد دیگر برند خود را معرفی کنید.

ایجاد تجربه عالی برای مشتری

تلاش خود را کنید که از اولین معرفی تا حین خرید و بعد از خرید حس مثبتی در مشتری به وجود بیاورید که شامل معرفی بهتر محصول، ارائه خدمات با کیفیت بالا و موارد دیگر است. معمولا اولین تجربه خرید برای هر مشتری بسیار مهم بوده و در صورت مثبت بودن در ذهن آنها نقش می‌بندند. پس سعی کنید تا با ایجاد تجربه خوب برای اولین خرید، استمرار به دست آوردن این تجربه را در ذهن مشتری به وجود آورید.

تحلیل رقبا

تحلیل رقبا به شما کمک می‌کند تا نقاط ضعف آنها را پیدا کرده و برای افزایش کیفیت کار خود از این نقاط ضعف استفاده کنید. در واقع با پر کردن این نقاط ضعف مزایای رقابتی برای خود به وجود بیاورید تا با کمترین میزان آزمون و خطا موفق شوید.

سرمایه‌گذاری مداوم روی برند

پس از معرفی خود به عنوان یک برند خوب، لازم است به طور مداوم بر روی آن سرمایه‌گذاری کنید. می‌توانید پس از مدت زمانی با طراحی لوگوی حرفه‌ای یا تغییر در نوع بسته ‌بندی و موارد دیگر رضایت مشتری را همگام با تغییرات بازار جلب کنید. تمام مواردی که در این بخش ذکر شد، قسمت مهمی از مدیریت برند را تشکیل می‌دهد که نتیجه آن رسیدن به اهداف کسب و کار است. پس باید در تمام طی مسیر از افراد با تجربه مشاوره دریافت کنید تا به خوبی هر مرحله را طی کنید.

تأثیر تصویر ذهنی برند بر موفقیت کسب و کار

تمام شرکت‌ها به دنبال این هستند که با به وجود آوردن تصویر ذهنی در برند کاری کنند که مشتری محصولات و خدمات وابسته به برند را نیز تهیه کند. بنابراین همه کسب و کارها به دنبال این هستند که تصویر ذهنی برند آنها تأثیرگذارتر باشد. اما به طور کلی تأثیر تصویر ذهنی برند قوی به عنوان یک سرمایه‌گذاری ارزشمند برای هر کسب و کار به شمار می‌رود و نقش مهمی در موفقیت آنها دارد. در ادامه به برخی از تأثیرات مثبت تصویر ذهنی برند می‌پردازیم:

  • افزایش وفاداری به برند

تأثیر ذهنی مثبت موجب می‌شود تا مشتریان در آینده به احتمال زیاد مجدد از برند خرید کنند.

  • افزایش فروش برند

یک تصویر ذهنی مناسب ضمن نگهداری مشتریان قدیمی، توانایی جذب مشتریان جدید را هم دارد که نتیجه آن افزایش فروش است.

  • افزایش سود و درآمد

یک تصویر ذهنی برند قوی، آسان‌تر می‌تواند راه‌های بازاریابی را طی کند، با ثابت نگه داشتن مشتریان سبب کاهش هزینه‌های تبلیغ می‌شود.

  • کاهش حساسیت مشتری نسبت به قیمت

زمانی که مشتری یک برند را به طور قلبی دوست داشته باشد، به قیمت آن توجه زیادی نمی‌کند و همیشه به دنبال کیفیت بالا و به دست آوردن حس رضایت در خود است. در تجربه برند این بخش بسیار مهم است و به عنوان مزیت رقابتی محسوب می‌شود.

  • افزایش تبلیغات شفاهی

افزایش تبلیغات شفاهی بخش بسیار مهمی از بازاریابی به شمار می‌رود که بدون صرف هزینه سبب افزایش فروش و پیدا شدن مشتریان همیشگی می‌گردد. پس در صورت به وجود آوردن تصویر برند خوب بدون صرف هزینه می‌توانید سود بالایی هم به دست آورید.

مدیریت برند به شکل حرفه‌ای با کمک برند اکسین

مدیریت برند یک فرایند پیچیده است که شامل بخش‌های مختلفی از جمله تقویت تصویر ذهنی برند در ذهن مصرف کنندگان است. اغلب کسب و کارها دانش کافی برای توسعه برند خود ندارند و ممکن است با صرف هزینه‌های زیاد هم به اهداف خود دست پیدا نکنند. برای چنین افرادی کمک گرفتن از مراکز تخصصی مانند برنداکسین بهترین راهکار ممکن می‌باشد.

مجموعه برنداکسین از مراکز حرفه‌ای است که در زمینه‌های مختلفی مانند استراتژی یک برند، توسعه برند، بهبود تجربه برند، ایجاد تبلیغات و کمپین‌های بازاریابی و مواردی از این قبیل فعالیت می‌کند. کارشناسان این مجموعه کمک می‌کنند تا کسب و کارها برند خود را به یک محصول با ارزش تبدیل کنند.

راه‌های منحصر به فردی برای ارزشمند کردن هر برند در نظر مشتری را ارائه می‌دهد. زیرا در طی دوره‌های زمانی مشخص پرسشنامه تصویر ذهنی برند به مشتریان هدف و کاملاً مشخص شده می‌دهد و سپس به تحلیل و بررسی نتایج به دست آمده می‌پردازد. از نتایج این پرسشنامه درک بهتری از رفتار مصرف کننده به دست می‌آید و همچنین می‌توان پاسخ را با سایر رقبا و برندها هم مقایسه کرد، تا نقاط قوت و ضعف شناسایی شود. سپس می‌توانید با تمرکز بیشتر بر روی نقاط قوت، آنها را پررنگ‌تر کرده و با برطرف کردن نقاط ضعف، چهره زیباتری از برند را به تصویر بکشید.

در صورت نیاز به توسعه برند و به دست آوردن تجربه برند خوب و موفق، کافیست با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید تا در تمام مسیر همگام با شما حرکت کنند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: